Νέο μέλος στην παρέα σας!!!


keratsiniotis

Member
17 Οκτωβρίου 2012
11
0
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Forum. Λέγομαι Συμεών και πριν από 10 μήνες απέκτησα ένα σκυλάκι. Για την ακρίβεια το σκυλί βρίκε και απέκτισε ιδιοκτήτες. Το τι ράτσα είναι το σκυλί δεν ξέρω διότι ήταν αδέσποτο και μπήκε μέσα στο σπίτι.
Η συνοπτικά ιστορία της Φροφρούς μου είναι η εξής. Είχε πάει μία βόλτα στο τετράγουνο του εξοχικού μας και είδε ενα αμάξι να αφίνει δύο κουτάβια. Συνεχίζει η μάνα μου την βόλτα της και μπαίνει μέσα στο σπίτι και της λέει ο πατέρας μου έλα να δεις τι μας επισκεύτηκε. Πρέπει τότε να ήταν 1 μηνών. Ήταν πάρα πολύ μικρό, κακοποιημένο και πεινασμένο όπως αποδείχτηκεστην πορεία. Και έτσι την κρατίσαμε και τώρα είναι 10 μηνών.
Ο λόγος που γράφτηκα στο forum είναι ότι πρώτη φορά έχω σκύλο και δεν ξέρω τίποτα. Και θέλω να σας ζητήσω την γνώμη σας για κάτι. Το σκυλί έχει σταματίσει να τρώει όπως έτρωγε. Φυσικά την κακόμαθαν οι γονείς μου με το φαγητό το κανονικό και τώρα έχει σταματίσει να τρώει την ξυρά τροφή. Τρώει μόνο το βράδυ και αν. Αντίθερα αν της πάω οτιδήποτε άλλο το ταράζει. Έχω αλλάξει 2 εταιρίες τροφών και το ίδιο. Τώρα δύο μέρες τις τα δίνω ένα ένα με το χερι και με επιβράβευση για να φάει και το μεσημέρι αλλά και το βράδυ όσο πρέπει. Κάνω καλά? Τι πρέπει να κάνω για να τρώει μόνη της και κανονκά πάλι.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Νομιζω πως αν πεινασει θα φαει οπως και να χει.
Το εκανε και ο δικος μου αλλα δε του περασε...καποια στιγμη πεινασε και εφαγε...
καλως ηρθες!!
 


keratsiniotis

Member
17 Οκτωβρίου 2012
11
0
Στο μεταξύ είναι πολύ αδύνατο σε σημείο να φαίνονται τα πλευρά του. Συγνώμη για τιχόν χαζές παρατηρίσεις, σχόλια ή ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω τίποτα για τα σκυλιά και θέλω πάρα πολύ να μαθω.
 








johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καλώς ήλθες!

...Τώρα δύο μέρες τις τα δίνω ένα ένα με το χερι και με επιβράβευση για να φάει και το μεσημέρι αλλά και το βράδυ όσο πρέπει. Κάνω καλά? Τι πρέπει να κάνω για να τρώει μόνη της και κανονκά πάλι.
Μάλλον, σου κάνει νάζια (εφόσον λες ότι τρώει από το ανθρώπινο φαγητό)...
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα να της αρέσει περισσότερο η μιά τροφή από την άλλη...

Εφόσον στοιχειωδώς τρέφεται (με το δικό σας φαγητό), δεν πεινάει αρκετά για να φάει την τροφή...
Τώρα, να της δίνεις έναν-έναν του κόκκους της τροφής, δε λέει...
έτσι δίνουμε στο γάτο μας, όταν είναι ανόρεκτος...

Νομιζω πως αν πεινασει θα φαει οπως και να χει...
Αυτό είναι σωστό...

Οπότε, τι μπορείς να κάνεις?

Βάζεις το μπολάκι με την τροφή, στο σημείο που τρώει...
Περιμένεις 15 λεπτά και, αν δεν έχει φάει, το μαζεύεις...
Στην ώρα που έχεις καθορίσει το επόμενο γεύμα, κάνεις το ίδιο...
Κάποια στιγμή, αν πεινάσει, θα φάει... αν, εν τω μεταξύ, δεν της έχει δώσει η μαμά κανονικό μεζεδάκι!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Ξέρεις ότι δύο φορές τον χρόνο [Νοέμβριο/Μάιο συνήθως] κάνουμε προληπτικές εξετάσεις αίματος;
Γενικές, ερλίχεια και λεισμάνεια.

Και από του χρόνου καλό θα ήταν και βιοχημικές.

Για αμπούλες, κολλάρα και λοιπά εντομοαπωθητικά, γνωρίζεις;
 


mamas

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2010
47
0
Νεα Αρτακη
Καλός ήρθες,έτσι έκανε και ο δικός μου αλλα μόλις κόπηκε το φαγητό και πεινασε την έφαγε όλη την ξηρά τροφή. Κάνε του και καμία εξέταση όπως λένε και τα παιδιά!!!!!!!
 


keratsiniotis

Member
17 Οκτωβρίου 2012
11
0
Όταν ήταν μικρό του είχα βάλει ένα κολάρο για τα τσιμπούρια. Αλλά τώρα το έβγαλα. Όλα αυτά θέλω πρώτα να μελε'τησω τα θέματα και μετά να ζητήσω διεθκρινίσεις, για να μην φορτώνω το forum με άλλα πράγματα. Για την τροφή ήταν το επίγον γιατί φοβήθικα. Τις αιματολογικές θα ρωτήσω τον γιατρό που θα πάω τώρα για κάτι εμβόλια θα τον ρωτίσω. Απο τα εμβόλια τα έχεια όλα...
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Εκτός από τα εμβόλια πολύ βασικά προληπτικά μέτρα είναι η αμπούλα κάθε μήνα για τα εξωπαράσιτα και τα χαπάκια κάθε τρίμηνο για τα ενδοπαράσιτα. Να ρωτήσεις και για αυτά τον κτηνίατρό σου εκτός από τις εξετάσεις, χωρίς αυτά είναι απροστάτευτος ο σκύλος, τουλάχιστον έτσι πιστεύουν όσοι κτηνίατροι έχω συμβουλευτεί εγώ.
 


keratsiniotis

Member
17 Οκτωβρίου 2012
11
0
Παίζει επειδή είναι μικρό ακόμα να μην χριάζεται ακόμα. Κάτι τέτοιο είχα ακούσει από κάτι παιδιά. Ξέρετε πόσο πάνε αυτά?
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Ενταξει,μην ακους διαφορα παιδια.
Σε οτι εχει να κανει με την ιατρικη φροντιδα του σκυλου σου αρμοδιος ειναι ο κτηνιατρος.:)
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Το χαπακι για τα σκουληκακαι εχει γυρω στα 2 ευρω πανω κατω...
Η αμπουλα νομιζω ειναι αναλογα το μεγεθος του σκυλου...εμενα γυρω στα 6-7 ευρω μου παει...
αλλα ειναι μικρουλης 6 κιλα...δε ξερω το δικο σου....
 


keratsiniotis

Member
17 Οκτωβρίου 2012
11
0
Ευχαριστώ!!! Ωστόσο, έκανα σήμερα αυτό με το φαγητό και να το αφήνω ένα τέταρτο. Δεν έφαγε τίποτα. Μία ερώτηση. Θα πρέπει να κάθομαι μαζί της το τέταρτο αυτό? Και αν κάθομαι μαζί της αυτή θα παίζει συνέχεια και δεν πρόκειτε να φάει ούτος η άλλος.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Όχι, δε χρειάζεται να κάτσεις μαζί της. Άφησέ το κάπου μπροστά της να το δει και άστην να κάνει ότι θέλει.

Αν λες ότι τρώει άλλα φαγητά με ευχαρίστηση, αλλά όχι την ξηρά είναι λογικό. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πολτοποιήσεις μια ποσότητα μαγειρευτού (προσοχή τι μαγειρευτό) με την ξηρά ώστε να πάρει γεύση. Αν το φάει, κάθε φορά θα της βάζεις λιγότερη ποσότητα μαγειρευτού μέχρι να μάθει μόνο στην ξηρά.
 


keratsiniotis

Member
17 Οκτωβρίου 2012
11
0
Παιδιά είνα η 3η μέρα που της κάνω αυτό με το να της πηγαίνω το φαγητό και να της το πέρνω και συνεχίζει να μην το τρώει... Αρχίζω να ανυσηχώ...
 


keratsiniotis

Member
17 Οκτωβρίου 2012
11
0
Αυτό που είπεσ φίλε μου για να την αλέσω, Πως δηλαδή να το κάνω? Την κάνω ρευστώ και της το ρίχνω μαζί με την ξυρά τροφή?
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Σίγουρα μη της βάλεις το μαγειρευτό με την ξηρά χωρίς να το αλέσεις γιατί θα τα ξεχωρίσει και πάλι θα την αφήσει την ξηρά. Κάτι τέτοια νάζια μου τα είχε κάνει και ο δικός μου μια περίοδο που είχε το γαστρεντερικό του και του έβαζα ρυζάκι να φάει για μερικές μέρες.

Δεν ξέρω πολλά αλλά μετά από 3 μέρες θα έπρεπε να έτρωγε και την ξηρά... δοκίμασες να τη βρέξεις με λίγο νεράκι μήπως της πέφτει "δύσκολη" η κροκέτα?
 


keratsiniotis

Member
17 Οκτωβρίου 2012
11
0
Νεράκι μαζί με την ξηρά τρωφή? Νερό έχει δίπλα στο μπόλ της. Τώρα της ετοιμάζω λαπά (που τρελένετε
και θα το ανακατέψω με τιν ξηρά και θα δώ...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU