Νέο μέλος [bull terrier]








silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Μην το γελάς καθόλου... και θα κάνει σύσκεψη με την οικογένεια... για τον τρελλό που τους έτυχε!!!
χαχαχαχα! Ή για τη μολότοφ που πρέπει να πετάξουν στο πλησιέστερο πετ σοπ!
 


aiggiorgos

Member
28 Ιουνίου 2012
5
0
49
Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας παντος οτι και να ειναι εμεις δεν την αλαζουμε.Με αυτους ομως εγω θα βρω ακρη αυτο ειναι σιγουρο.
 


jenny 19

Member
25 Ιουνίου 2012
24
0
Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας παντος οτι και να ειναι εμεις δεν την αλαζουμε.Με αυτους ομως εγω θα βρω ακρη αυτο ειναι σιγουρο.

:) ενοειται αυτο !!!!!!!!
 


Kathrinf1

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2012
330
0
Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας παντος οτι και να ειναι εμεις δεν την αλαζουμε.Με αυτους ομως εγω θα βρω ακρη αυτο ειναι σιγουρο.
:picaron:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας παντος οτι και να ειναι εμεις δεν την αλαζουμε.Με αυτους ομως εγω θα βρω ακρη αυτο ειναι σιγουρο.
Σου λέω από τώρα, ότι δεν πρόκειται, για να μην ταλαιπωρείσαι.
Τι είδους άκρη θέλεις να βγάλεις;
 


jenny 19

Member
25 Ιουνίου 2012
24
0
χαχαχαχα! Ή για τη μολότοφ που πρέπει να πετάξουν στο πλησιέστερο πετ σοπ!
ναι οντως ! επικοινωνησαμε με το πετ σοπ κ ειχαν το θρασος να μας πουν οτι αν δεν ειναι καθαροαιμη που σιγουρα ειναι δεν το δεχονται θα μασ την αλλαξουν !!!!!! ε λ ε ο ς. ενα σκυλακι που το εχουμε 6 μηνες το εχουμε αγαπησει κλπ θα μασ το αλλαξουν κ θα μας δωσουν αλλο. θεε μου ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΠΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ???????????????????????????
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
ναι οντως ! επικοινωνησαμε με το πετ σοπ κ ειχαν το θρασος να μας πουν οτι αν δεν ειναι καθαροαιμη που σιγουρα ειναι δεν το δεχονται θα μασ την αλλαξουν !!!!!! ε λ ε ο ς. ενα σκυλακι που το εχουμε 6 μηνες το εχουμε αγαπησει κλπ θα μασ το αλλαξουν κ θα μας δωσουν αλλο. θεε μου ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΠΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ???????????????????????????
Τζένη, είναι πολύ απλό, για να αφήσει περιθώριο αμφιβολιών:
ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΖΩΟ Σ ΕΝΑ ΠΕΤ ΣΟΠ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΑΕΙ
ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ.
Δεν δίνουν καθαρόαιμο απο πετσοπ
Δεν δίνουν καθαρόαιμο απο πετσοπ
Δεν δίνουν καθαρόαιμο απο πετσοπ
Ας μην ξαναλέμε τα ίδια
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Τζένη, είναι πολύ απλό, για να αφήσει περιθώριο αμφιβολιών:
ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΖΩΟ Σ ΕΝΑ ΠΕΤ ΣΟΠ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΑΕΙ
ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ.
αχαχαχααχαχαχ :D
Από τις καλύτερες ατάκες ever ;)
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Τζένη, είναι πολύ απλό, για να αφήσει περιθώριο αμφιβολιών:
ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΖΩΟ Σ ΕΝΑ ΠΕΤ ΣΟΠ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΑΕΙ
ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ.
Δεν δίνουν καθαρόαιμο απο πετσοπ
Δεν δίνουν καθαρόαιμο απο πετσοπ
Δεν δίνουν καθαρόαιμο απο πετσοπ
Ας μην ξαναλέμε τα ίδια
Τα σεβη μου!!!!!!!!!!!!!!
 


jenny 19

Member
25 Ιουνίου 2012
24
0
Τζένη, είναι πολύ απλό, για να αφήσει περιθώριο αμφιβολιών:
ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΖΩΟ Σ ΕΝΑ ΠΕΤ ΣΟΠ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΑΕΙ
ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ.
Δεν δίνουν καθαρόαιμο απο πετσοπ
Δεν δίνουν καθαρόαιμο απο πετσοπ
Δεν δίνουν καθαρόαιμο απο πετσοπ
Ας μην ξαναλέμε τα ίδια

:)

εχω μια απορια ομως . μου λετε πως δεν πρεπει να αγοραζουμε σκυλια απο πετ σοπσ κλπ.... αν καποιος θελει ενα σκυλακι συγκεκριμενης ρατσας πως μπορει να το αποκτησει ????
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
εχω μια απορια ομως . μου λετε πως δεν πρεπει να αγοραζουμε σκυλια απο πετ σοπσ κλπ.... αν καποιος θελει ενα σκυλακι συγκεκριμενης ρατσας πως μπορει να το αποκτησει ????
Καλά, τι καθόμουν τόση ώρα για να βάλω το κείμενο μου (περί καθαρόαιμων)?:cool:
Πήγαινε λίγο πιό πίσω και διάβασέ το!!!:D
 


jenny 19

Member
25 Ιουνίου 2012
24
0
Καλά, τι καθόμουν τόση ώρα για να βάλω το κείμενο μου (περί καθαρόαιμων)?:cool:
Πήγαινε λίγο πιό πίσω και διάβασέ το!!!:D

ok ανεβαίνω να το δω . ευχαριστώωωωω
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
εχω μια απορια ομως . μου λετε πως δεν πρεπει να αγοραζουμε σκυλια απο πετ σοπσ κλπ.... αν καποιος θελει ενα σκυλακι συγκεκριμενης ρατσας πως μπορει να το αποκτησει ????
Τζένη, ο μόνος που μπορεί να σου δώσει ένα καθαρόαιμο ζώο κ να εγγυηθεί πως έκανε ότι περνούσε από το χέρι του για να εξασφαλίσει υγεία, ταπεραμέντο κ μορφολογία, είναι ο εκτροφέας
 


jenny 19

Member
25 Ιουνίου 2012
24
0
Αγαπητή κυρία …,

Εφόσον μας έφερε σε επαφή η αγαπημένη μου …, θεωρώ καθήκον μου (και καθόλου “χαμένο” χρόνο) να βοηθήσω όσο μπορώ, προς δύο κατευθύνσεις:

- Καταρχήν, μία σοβαρή οικογένεια, όπως η δική σας, που προσπαθεί να κάνει τα πρώτα βήματα για το πρώτο της σκυλάκι. Και να προσπαθήσω να ξεδιαλύνω ορισμένους “αστικούς μύθους” που πιστεύουν οι υποψήφιοι (ή οι νέοι) ιδιοκτήτες σκύλων.
- Επίσης, από ένα σημείο της ζωής μου και πέρα, η προσπάθειά μου είναι να βοηθήσω τον ίδιο το “σκύλο”... Γιατί, πλέον “Δεν ξέρω αν οι σκύλοι πηγαίνουν στον Παράδεισο, αλλά όταν πεθάνω, θάθελα να βρεθώ στο ίδιο μέρος”... Για πολλούς λόγους, που μόνο όσοι έχουν έρθει σε στενή επαφή με το “σκύλο” μπορούν να κατανοήσουν.

Ξεκινώντας από το γεγονός ότι, όταν η οικογένεια αποφασίσει να αποκτήσει σκύλο, τον θέλει τώρα... και αυτό εμπεριέχει διάφορους “κινδύνους” (για σας και το σκυλάκι)... να προσπαθήσω να διευκρινήσω ορισμένα πράγματα:

1. “Καθαρόαιμος” σκύλος είναι αυτός που:
a. Η επίβαση (ζευγάρωμα) των γονέων του έχει αναγγελθεί στον Κυνολογικό Ομιλο της χώρας που βρίσκεται ο εκτροφέας. Και (λέμε τώρα), στον Ομιλο Φυλής της χώρας.
b. Η γέννα του (όταν λάβει χώρα) έχει δηλωθεί στον Κυνολογικό Ομιλο της χώρας που βρίσκεται ο εκτροφέας.
c. Οι γεννήτορές του (μαμά και μπαμπάς και πρόγονοι δύο επίπεδα πίσω) έχουν, επίσης, δηλωθεί στους Κυνολογικούς Ομίλους των χωρών που γεννήθηκαν.
d. Εχει, δηλαδή, το λεγόμενο pedigree, δηλαδή τον γενεαλογικό χάρτη του.
e. Οι γονείς και οι προηγούμενοι γεννήτορες έχουν εξετασθεί για δυσπλασία ισχύων και για όσες(κληρονομικές ή πολυπαραγοντικές) ασθένειες είναι πιθανές για τη φυλή. Π.χ.,δυσπλασία αγκώνων, πρόπτωση κόλπου, καρδιά, εντρόπιο, εκτρόπιο και άλλες... ων ουκ έστιν αριθμός... ανάλογα με τη φυλή...
f. Οι γονείς και οι γεννήτορες (γραμμές αίματος) έχουν μελετηθεί από τον (σωστό και ευσυνείδητο) εκτροφέα, ως προς τη γενετική και ως προς τον χαρακτήρα (ομαλός, φοβικός, επιθετικός, κυριαρχικός, υποτακτικός) και το ταμπεραμέντο (“φλογερό”, υψηλό, ισορροπημένο, χαμηλό). Και, έτσι, ο εκτροφέας αποφασίζει (κάνοντας κρυφά και την προσευχή του – για το “λαχείο” που μπορεί να του τύχει) να ζευγαρώσει τα συγκεκριμένα 2 σκυλιά και όχι κάποια 2 άλλα... Μεγάλη τέχνη!!! Και, γι’ αυτό, ο εκτροφέας που θα επιλεγεί (από εμένα, πλέον, σε κάθε περίπτωση) δεν πρέπει να βιοπορίζεται από την εκτροφή, αλλά να εξασκεί άλλο επάγγελμα και η εκτροφή να είναι ένα (ακριβό, ομολογουμένως) χόμπυ!!!
g. Παραμένει με τη μάνα και τα αδελφάκια του για 2μήνες, ώστε να αποτυπωθούν στο χαρακτήρα του κρίσιμα στοιχεία, που δεν θα μπορέσουν να αποτυπωθούν αλλιώς.
h. Στο πρώτο αυτό 2μηνο, κοινωνικοποιείται από την οικογένεια του εκτροφέα και με φίλους, μεγάλους και παιδιά.
i. Παραδίδεται αποπαρασιτωμένο και με την πρώτη σειρά εμβολίων.
j. Αξίζει τον κόπο για μακριά, πολλές φορές, αναμονή.

2. Πάσης φύσεως petshops, έμποροι – εισαγωγείς, ή “εκτροφείς” που διαθέτουν πάνω από μία φυλή (εκτός σπάνιων εξαιρέσεων!), δεν κάνουν τα παραπάνω... γιατί τα κουτάβια τους θα ήταν πανάκριβα... και δεν θα συνέφερε...
Συνήθως, τα συγκεκριμένα κουτάβια έρχονται από τις "διάσημες κουταβοπαραγωγές" χώρες (Ουγγαρία, Σερβία, Τσεχία, Βουλγαρία), στοιβαγμένα σε φορτηγά, με υψηλό συντελεστή θνησιμότητας και ασθενών ζώων κατά τη μεταφορά...
Ολοι αυτοί οι έμποροι θα σας προσφέρουν “εγγύηση” για το κουτάβι, σαν να ήταν ηλεκτρονικό παιχνίδι... και θα σας την προσφέρουν, μιάς και δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα... απλά, θα παραλάβουν το “ελατωματικό”κουτάβι και θα φέρουν από το υπόγειο το επόμενο... τι θα απογίνει το κουτάβι που επιστρέψατε? Δεν θέλετε να ξέρετε...
Ολοι αυτοί οι έμποροι, θα σας προτείνουν φθηνότερη τιμή κουταβιού, αν δεν θέλετε pedigree...και λίγο ακριβότερη, αν θέλετε pedigree... γιατί? Γιατί θα υποστούν τα έξοδα να πληρώσουν τον γραφίστα που θα παραχαράξει το pedigree και, ίσως και κάποιον υπάλληλο του Κυνολογικού Ομίλου της ξένης χώρας, για να βάλει μιά σφραγίδα...
Κοινώς: Τα σκυλιά αυτά δεν έχουν γνήσιο pedigree και, κατά συνέπεια (όσο και να το ισχυρίζεται ο χαρούμενος νέος ιδιοκτήτης τους) δεν είναι καθαρόαιμα. Αυτό θα το διαπιστώσει εύκολα ο ιδιοκτήτης, αν θελήσει να συμμετάσχει ο “καθαρόαιμος” σκύλος του σε μιά έκθεση μορφολογίας... ακόμα και στην χώρα μας.

3. Τελευταία, είναι της μόδας, πάσης φύσεως ιδιώτες (εκτροφείς της πίσω αυλής ή back yard breeders), που απέκτησαν καθαρόαιμο σκύλο, να τον ζευγαρώνουν με μία, επίσης καθαρόαιμη, σκύλα, κάποιου γνωστού... προκειμένου:
a. Να βγάλουν κάποια εύκολα χρήματα (είναι και η κρίση, βλέπετε), ή
b. Να ανταποκριθούν στον αστικό μύθο: “πρέπει να ζευγαρώσει τουλάχιστον μιά φορά η σκυλίτσα μου, για να νιώσει τη χαρά του έρωτα”!!!
Αγνοώντας ποιοί είναι οι πρόγονοι... αγνοώντας (ή υποτιμώντας) το ότι θα πρέπει να κάνουν εξετάσεις (δαπανηρές) στα σκυλιά τους... αγνοώντας το πιθανό εξαγόμενο (σε υγεία, χαρακτήρα και μορφολογία) από τη συγκεκριμένη γέννα... και αυτό το τελευταίο είναι το πιο κρίσιμο.
Και πάλι, τα κουτάβια που θα προκύψουν, δεν είναι καθαρόαιμα, δεν μπορούν να συμμετέχουν σε εκθέσεις κλπ...

4. Και, όχι... τα σκυλιά δεν νιώθουν την ανάγκη για τη χαρά του έρωτα!!! Πιστέψτε με... τα σκυλιά διαθέτουν το ένστικτο της αναπαραγωγής, τελεία και παύλα!
Και, μάλιστα, στη “μητέρα φύση”, ζευγαρώνουν ο αρχηγός της αγέλης (το πιο υγιές, δυνατό, έξυπνο και κυριαρχικό σκυλί – ή alpha dog), με την ηγετική σκύλα (ή alpha bitch) και εκεί τελειώνει το “ερωτικό” ζήτημα.
Ολοι οι υπόλοιποι απαγορεύεται να ζευγαρώσουν! Αν επιδείξουν άλλη συμπεριφορά, είτε σκοτώνονται (πάραυτα) από τους αρχηγούς, είτε “εξορίζονται” από την αγέλη... γι’ αυτό και στη φύση, είτε στους δρόμους (βλέπε: αδέσποτα), κυκλοφορούν τα πιο δυνατά δείγματα σκύλων, τα πιο υγιή, τα πιο ανθεκτικά, τα πιο ισορροπημένα... οι survivors… έστω κι αν δεν μας “γεμίζουν το μάτι”...

Ελπίζω να σας βοηθάω λιγάκι...
οκ , ευχαριστώ για την απάντηση. δηλ μου λετε οτι το πιο ασφαλες ειναι να παρω απο εκτροφεα σωστα?
τελικα υπαρχει μεγαλη απατη και εκμεταλευση. τεσπα, εγω το δικο μου το πηρα απο τον δρομο συγκεκριμενα ενα αρωστο κοπρακι ηταν και το μαζεψα. μου πηρε πολυ χρονο και χρημα για να το συνεφερω. τωρα ομως ειναι πρηγκιπισα αληθινη~! το μπουλ τεριε το πηραμε μαζι με τον φιλο μου αυτος επεμενε για την συγκεκριμενη ρατσα αλλα οπως και να χει ειναι αξιαγαπητη και αυτη !
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
εχω μια απορια ομως . μου λετε πως δεν πρεπει να αγοραζουμε σκυλια απο πετ σοπσ κλπ.... αν καποιος θελει ενα σκυλακι συγκεκριμενης ρατσας πως μπορει να το αποκτησει ????
Από εκτροφεα και μόνο από εκτροφεα! Διάβασε λίγο το φόρουμ έχει παρά πολλά θέματα για τη σωστή πηγή απόκτησης σκύλου, όπως και το υπέροχο κείμενο του johnk λέει ακριβώς τι είναι ο εκτροφεας!
Καλώς ήρθες να το χαίρεστε και να το αγαπάτε το σκυλάκι σας που είναι και πανέμορφο αλλά αφού βρήκες το φόρουμ, διάβασε να ενημερωθείς σωστά ώστε να μην ξανά κάνεις ποτέ το ίδιο λάθος... Φιλικα πάντα! :)

Υγ. Νομίζω ότι το κείμενο του johnk πρέπει να γίνει στικι αν φυσικά δεν έχει πρόβλημα και ο ίδιος!
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
οκ , ευχαριστώ για την απάντηση. δηλ μου λετε οτι το πιο ασφαλες ειναι να παρω απο εκτροφεα σωστα?
τελικα υπαρχει μεγαλη απατη και εκμεταλευση. τεσπα, εγω το δικο μου το πηρα απο τον δρομο συγκεκριμενα ενα αρωστο κοπρακι ηταν και το μαζεψα. μου πηρε πολυ χρονο και χρημα για να το συνεφερω. τωρα ομως ειναι πρηγκιπισα αληθινη~! το μπουλ τεριε το πηραμε μαζι με τον φιλο μου αυτος επεμενε για την συγκεκριμενη ρατσα αλλα οπως και να χει ειναι αξιαγαπητη και αυτη !
Χαίρομαι που βλέπω μια προσπάθεια να ενημερωθείς. Θα χαρω πολύ να συνεχίσεις έτσι:) Όλα τα σκυλιά είναι αξιαγάπητα. Εκτός από αυτά που αποκτούνται με λάθος τρόπο. Αυτά είναι αξιοθρήνητα(κυρίως γιατι αδειάζει η θέση για να έρθουν τα επόμενα 10)
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Jenny το σκυλάκι σου είναι πανέμορφο και καλά κάνετε και το αγαπάτε. Κρίμα για τα λεφτά που δώσατε βέβαια στους απατεώνες, αλλά κάντε και μια δυσφήμιση έτσι για καλό και για κακό.

Η αλήθεια είναι ότι δεν πληροί εμφανισιακά τουλάχιστον το πρότυπο της φυλής των bull terrier και μπορείς να το καταλάβεις και μόνη σου αν συγκρίνεις ένα καθαρόαιμο κ το δικό σου, πχ. τα μάτια είναι πολύ στρόγγυλα σε σχέση με τα σχιστά των ΒΤ και θα με βοηθούσες αν μου έλεγες πόσα κιλά είναι.

Λίγη σημασία έχουν όμως αυτά. Το θέμα είναι να της χαρίσετε ό,τι της αξίζει τώρα και ΝΑ ΤΗ ΣΤΕΙΡΩΣΕΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Μην περιμένετε να έχει γνήσια χαρακτηριστικά της φυλής, ίσως κάποια τα έχει και κάποια άλλα όχι, οπότε να μην έχετε προσδοκίες. Πιστεύω πάντως θα τα πάτε μια χαρά, αφού είχατε κι άλλο σκυλάκι :)

Την επόμενη φορά πολύ περισσότερο ψάξιμο, αποκλειστικά και μόνο σε εκτροφείς και αυτούς πάλι θα τους τεντώσεις. Δε σημαίνει ότι πάμε σε εκτροφέα και τελειώσαμε, πρέπει πάλι να βρεις αυτόν που σου ταιριάζει. Σου μιλάει μια καμένη τώρα που ψάχνει ΒΤ κοντά ένα χρόνο κι έχουμε ακόμα δρόμο.

Αν χρειαστείς να σε βοηθήσω σε κάτι, στείλε μου πμ. Τρομερό το χρώμα της πάντως, μ' αρέσει πολύ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.132
Μηνύματα
896.037
Μέλη
19.944
Νεότερο μέλος
Stelios Krani