Νέο μέλος [dogo argentino]


Status
Κλειδωμένο θέμα

giannis dogo

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2012
191
0
ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΩ..ασε να μιλησουνε αυτοι τοτε φιλε μου κ μην κρινεις ενα σκυλι αν δν ξερεις τι σκυλοι ειναι
 




christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
δεν με αφηνεται κ να το κλεισω...ολα αυτα περι κοε καλα κανετε κ τα πιστευετε!! εγω εχω αλλη αποψη ελπιζω να την σεβεστε
Αγαπητέ,

όσον αφορά τον ΚΟΕ και αυτά που σου ανέφερα παραπάνω δεν είναι άποψη είναι η πραγματικότητα.
Το σκυλί σου δεν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα ώς καθαρόαιμο και δεν μπορείς να συμμετέχεις σε εκθέσεις όπως λες ότι συμμετείχαν οι γονείς του.
Από εκεί και πέρα κανείς δεν σου επιβάλει να αποδεχτείς την πραγματικότητα, εάν θες μπορείς να συνεχίσεις να πιστευεις και να λές ότι είναι καθαρόαιμο.
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΩ..ασε να μιλησουνε αυτοι τοτε φιλε μου κ μην κρινεις ενα σκυλι αν δν ξερεις τι σκυλοι ειναι

τα κριτηρια για το εαν ενα σκυλι ειναι καθαροαιμο η οχι ειναι αντικειμενικα και οχι υποκειμενικα.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Ωραίος ο κούταβος Γιάννη!!! Να σου ζήσει και να είναι πάντα υγιής!!!

Να σου πω και εγώ την άποψη μου.......είμαι κατά των ιδιωτών και των pet shops και οι λόγοι είναι γνωστοί αν ψάξεις θα καταλάβεις γιατί! Κάνουν συγγενικά και ανεξέλεγκτα ζευγαρώματα, δεν ψάχνουν το ιστορικό των σκύλων....με αποτέλεσμα τα κουτάβια να έχουν γονιδιακά προβλήματα! Πόσο μάλλον τέτοιες ράτσες σαν τη δική σου που έχουν κώφωση και προβλήματα στα κόκαλα (δυσπλασία).

Από 'κει και πέρα είναι καλό όταν μπαίνεις σε τέτοιες συζητήσεις να προσπαθείς να μαθαίνεις και να αποδέχεσαι όλες τις απόψεις. Κανένας δεν σου επιτέθηκε, τα παιδιά προσπαθούν να σε προετοιμάσουν για τυχόν προβλήματα που θα προκείψουν στο κουτάβι σου μιας και είναι από ιδιώτη.

Έχει πάρα πολλά θέματα μέσα στο φόρουμ που θα σου ανοίξουν τα μάτια και θα καταλάβεις γιατί δεν πρέπει ποτέ να παίρνεις σκύλο από ιδιώτη και γιατί δεν πρέπει ποτέ να ζευγαρώνεις τα σκυλιά σου.

Αλήθεια μπορείς να μας δώσεις τα ονόματα των παππούδων του δικού σου, μιας και έχουν πάρει τίτλους να τους βρούμε και να τους δούμε (όπως σου είπε και το mareco)??

Καλώς ήρθες και μην αρπάζεσαι τόσο εύκολα....όλοι να βοηθήσουμε θέλουμε!
Καλό σου μεσημέρι!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Κακό χαρακτηριστικό του ανθρώπου να μη θέλει καταλάβει κάτι. Δεν σου θίγει κανείς τον ανδρισμό σου, δεν χρειάζεται να αμύνεσαι τόσο χωρίς λόγο. Απλά σου λένε ότι ένα σκυλί το οποίο προέρχεται απο μη αναγνωρισμένα σκυλιά τυπικά θεωρείται ημίαιμο. Μη το βλέπεις ως προσβολή γιατί μετά προσβάλεις αυτούς που έχουν τέτοια σκυλιά. Όπως και να το δεις σκύλο το οποίο δεν έχει έγγραφα πιστοποίησεις καθαροαιμίας δεν μπορείς να το αποκαλέσεις καθαρόαιμο γιατί δεν το ξέρεις. 

Θα ήθελα όμως να μάθω τα ονόματα των προγόνων του. Όχι το "Λάκυ" και το "Κλάρα" που το φωνάζει ο ιδιοκτήτης αλλά το αληθινό τους όνομα, το ονοματεπώνυμο τους.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καλώς ήλθες, Γιάννη (συνονόματε),

1. ...αν εσενα ειχε ο ξαδερφος σκυλο και στο εδινε θα ελεγες οχι πρεπει να παρω απο εκτροφειο συγνωμη...

2. ...αυτο εννοειτε για το pedigree ισα ισα που δεν εμπιστευομαι ουτε pedigree oute εκτροφειο αλλα τον ανθρωπο που μιλαω...
1. Κάποτε, όχι και τόσο παλιά, αν ο εξάδελφός μου είχε σκύλο κλπ... ναι, θα έπαιρνα ένα από τα όμορφα κουτάβια του... μιάς και τότε, νόμιζα ότι ο σκύλος από εκτροφέα είναι μόνο για τα "καλλιστεία σκύλων" και για τους πολύ "σνομπ" και τρελλαμένους σκυλάδες...
Δηλαδή, δεν ήξερα... και το ομολογώ!

Σήμερα, όμως, δεν θα έπαιρνα το κουτάβι του εξαδέλφου μου, όσο όμορφο κι αν ήταν...
Για πάρα πολλούς λόγους (πίστεψέ με, πάρα πολλούς!!!)... πολλούς από αυτούς τους λόγους, μπορείς να τους διαβάσεις σε άπειρα θέματα του φόρουμ...

Ενας από αυτούς τους λόγους, αναφέρεται στο παρακάτω:

εαν ο ξαδερφος μου μου ελεγε οτι θα ζευγαρωνε το ημιαιμο σκυλακι του θα προσπαθουσα να τον αποτρεψω.
Δηλαδή, πολύ απλά, γιατί δεν πρέπει να ζευγαρώνει ο οποιοσδήποτε το σκυλί του (ημίαιμο ή καθαρόαιμο)... γιατί, με αυτό τον τρόπο, γεμίζουμε (ακόμα περισσότερο) τους δρόμους με αδέσποτα...
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Θα ήθελα όμως να μάθω τα ονόματα των προγόνων του. Όχι το "Λάκυ" και το "Κλάρα" που το φωνάζει ο ιδιοκτήτης αλλά το αληθινό τους όνομα, το ονοματεπώνυμο τους.
Δώσ'του να καταλάβει μωρέ του ανθρώπου.............γιατί απ'ότι κατάλαβα δεν έχει ιδέα από εκτροφεία και pedigree.........

Το αληθινό τους όνομα εννοεί τα επίσημα ονόματα που αναγράφονται στα pedigree των γονιών ή των παππούδων εν πάσι περιπτώση όποιος, και αν έχει.............και όχι τα ονόματα που τους φωνάζει ο ιδιοκτήτης. Εντάξει??? Έγινα σαφής???
 


giannis dogo

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2012
191
0
otan itane na mpo sto site ena palio melos mu ipe ti tha antimetopiso ala dn perimeno se tetoio vathmo ilikrina lipame ...fenete pantou akoma k sta skilia trome kolimata san elines...kala kanete k pisteuete auta pou pisteuete...ego irtha na pliroforitho k oxi na mu tin lete k na ironeueste na xereste to forum sas
 




h4wk

Well-Known Member
21 Ιουνίου 2012
50
1
Γιάννη όμως πρέπει να είμαστε ανοιχτόμυαλοι όλοι μας.Υπάρχουν πολλά θέματα με πληροφορίες που θα σε ενδιαφέρουν και αξίζει να δεις :) εγώ ακόμα διαβάζω!!
Τι ρόλο παίζει αν το σκυλάκι είναι καθαρόαιμο, ημίαιμο, πολύαιμο, γατόσκυλο, έχει 2 πόδια ή δε ξέρω κι εγώ τι.
Εσύ αν το αγαπάς τώρα που το πήρες θα έπρεπε να είσαι καλυμμένος.
Αν το πήρες για την μόστρα οτι πήρες ένα καθαρόαιμο είσαι λάθος.Για τον λόγο που το πήρες.Δεν σχολιάζω το πώς και το απο πού γιατί δεν έχω καταλάβει για να είμαι ειλικρηνής.
Αυτό που ίσως να μην κατάλαβες και δε νομίζω οτι ειπώθηκε για να σε προσβάλει κανείς είναι το τι εννούμε καθαρόαιμο και τι ημίαιμο.
Για παράδειγμα έστω 2 καθαρόαιμοι γονείς πρωταθλητές με pedigree και τα πάντα όλα.Αν για κάποιο λόγο δεν δηλωθεί η γέννα και τα σκυλάκια δωθούν μετά είτε χαριστούν είτε πουληθούν 15000ε απο την στιγμή που δεν έχουν χαρτιά θεωρούνται ημίαιμα.Δε πα να έχουν και τα καλύτερα αίματα.Φυσικά το παράδειγμα μου είναι λίγο υπερβολικό αλλά αν δε κάνω λάθος έτσι είναι τα πράγματα.
Ελπίζω να βοήθησα :)
 




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Ενταξει την σεβομαστε.. οπως και εσυ πρεπει να σεβαστεις την γνωμη των αλλων ομως.. !

Κατεβαστε τα οπλα σας τωρα... και βαλε και αλλες φωτο να μαλακωσουν τα πνευματα :)
(παντα πιανει με κουταβοφατσες!)
και μετα απο 6 σελιδες πες καμια κουβεντα για τον σκυλο σου... κανε μια παρουσιαση και εσυ με την σειρα σου
:)
 






kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
6 ΣΕΛΙΔΕΣ ΛΕΜΕ!!
1 φωτο??...


Το μπερδευεις με τα βοτσαλα! ...
μεσα μενει η εξω το μωρο?
...ειναι ο πρωτος σου σκυλος?
γιατι διαλεξες ντογκο? :)
(κοιτα να δεις με το τσιγγελι θα του τα βγαλουμε!)
 


giannis dogo

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2012
191
0
xaaaxax μεσα μενει προς το παρων εχω ακομα ενα ημιαιμο κοκερ με κανις....με γοητευεσε η ομορφια του και το σωμα του..ηθελα και κατι μεγαλοοοο
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
χαχ!
δε μου λεγες να σου φερω ενα.... :p

Ειναι ομορφα.. η αληθεια ειναι αυτη.. και πολυ αθλητικα, κοφτο αν καπνιζεις, θα σου χρειαστει :p
Καλα τα μεγαλα.. αλλα τα αρσενικα "ζορικα".. θελουν εμπειρα χερια, το χεις λες?

Πολυ της μοδας ρε παιδια τα ντογκακια.. βλεπω πολλα τελευταια ελπιζω να βγει σε καλο!
 


giannis dogo

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2012
191
0
Πολυ της μοδας ρε παιδια τα ντογκακια.. βλεπω πολλα τελευταια ελπιζω να βγει σε καλο!
οντως ειναι της μοδας αν κ παραλιγο να παρω ροτβαιλερ...αλλα τελικα με κερδισε ο ντιεγκο!!!!!!!!κοιμαται τωρα ριχνει πολυ υπνο και κατουρημα...
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
καλως ηρθες και να το μεγαλωσεις σωστα.
δωρεαν το πηρες?στο facebook εχει επισιμη σελιδα ο ομιλος ντογκο.
περνα μια βολτα και απο εκει.

τους προσωπικους χαρακτηρισμους αλλου, οχι εδω.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα