Ναρκωση σκύλου για μεταφορά στο εξωτερικό


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ασε που πρεπει να μπορει να κινηθει σηκωθει λιγο και να μπει και ενα δοχειο νερου, μην ειναι σαν σαρδελοκουτο! Το 4 ειναι συνηθως 70Χ50Χ50. Σε αυτες τις διαστασεις μεταφερω κουταβι 11 κιλα , το κλουβι ειναι φυσιολογικο και οριακο . Δε πιστευω οτι θα χωραει μετα τα 13-14 ουτε για πλακα.
Οι τιμες για νο 6 ξεκινουν περιπου απο 90 ( πχ βρηκα το Skudo 6 Iata 92x63x70cm, 92 ευρω,
BRACCO 6 IATA 92 X 64X 67.5cm 87 ευρω κ.τ.λ) Κατα τη γνωμη μου ομως αξιζει να δωσεις παραπανω για κλουβι με δυνατοτητα για ροδακια, εγω τουλαχιστον που ειμαι μικροσωμη τα εκτιμησα πολυ
 
Last edited:






Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
Συγνωμη αλλα επειδη τα ψαχνω και εγω το νο4 δεν ειναι μικρο? Νο 4 ειχα για σκυλακι 10 κιλα... Νομιζω θες 6 τουλάχιστον και προδιαγραφες ΙΑΤΑ για πτηση
Το no4 είναι σκυλάκια μέχρι 18 κιλα, και το ρώτησα και το διάβασα τώρα δε ξέρω.. Θα ρωτήσω κ τον κτηνιατρο μ
 


Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
Το 4άρι είναι οριακό για τα 17 κιλά του σκύλου.
Αν πάρει κιλά, κάτι που όλοι ευχόμαστε, θα είναι για πέταμα.
Λες να πάρω το νούμερο 5???
 


Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
7αρι εγγυημενα, αλλιως θα σου βγαινει σαν μπαλα απο εκει μεσα μετα απο βραδινο υπνο.
Ναι αλλά δεν είναι συνηθισμένο γερμανικό ποιμενικο. Είναι 17 κιλά η δικαίωμα μου. Ήταν 25 και τώρα είναι 17. Πόσα κιλά είναι ο δικός σου σκύλος και τι νούμερο έχεις πάρει, κλουβί με προδιαγραφές ΙΑΤΑ???
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
το ιδανικο ειναι να πας με την σκυλιτσα σε καποιο πετ σοπ και να δειτε απο κοντα ποιο θα της ηταν πιο βολικο.. Προσωπικα πιστευω οτι θες σιγουρα το 5αρι, και εκει βλεπεις αν χρειαστει και το 6αρι.. Γιατι δεν ειναι μονο τα κιλα, ειναι και το μεγεθος. Εσενα σαν μεγεθος αποτι λες ειναι σαν ΓΠ, απλα ειναι αδυνατη.. Δεν παυει ομως σε μηκος να ειναι μεγαλη, με αποτελεσμα να μην μπορει να χωρεσει σε μικρο box. Παρτην μαζι σου σε ενα πετ σοπ, δειτε τα απο κοντα και στην τελικη αν θες να το παρεις απο το ιντερνετ μετα φθηνοτερα, λες ενα "ευχαριστω πολυ" και φευγεις.
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Ναι αλλά δεν είναι συνηθισμένο γερμανικό ποιμενικο. Είναι 17 κιλά η δικαίωμα μου. Ήταν 25 και τώρα είναι 17. Πόσα κιλά είναι ο δικός σου σκύλος και τι νούμερο έχεις πάρει, κλουβί με προδιαγραφές ΙΑΤΑ???
Ο δικος μου ειναι κοντα στα 33-34. Οπως ανεφερα και στο ποστ πιο πανω (το εγραφα ενω απαντουσες), μην κοιτας αποκλειστικα και μονο τα κιλα στην περιγραφη του μποξ.. Σημασια εχει το μεγεθος του σκυλου, και η δικια σου οπως λες επειδη ειναι αδυνατη δε σημαινει οτι ειναι και "μικροκαμωμενη".

Εγω του εχω το 7αρι, αυτο με συμβουλεψε ο εκπαιδευτης του, αυτο ειδα και εγω οτι θα του ταιριαζει καλυτερα οταν πηγα στο πετ σοπ, και ειναι κυριος εκει μεσα.. Και τις γυρες του μπορει να κανει και ορθιος να σηκωθει και τις απλωτες του ριχνει οταν πεφτει για υπνο.
 
  • Like
Reactions: Elrandir and mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Το no4 είναι σκυλάκια μέχρι 18 κιλα, και το ρώτησα και το διάβασα τώρα δε ξέρω.. Θα ρωτήσω κ τον κτηνιατρο μ
Μη κοιτας κιλα, διαστασεις να κοιτας. Σε 4 δε νομιζω να χωραει καν, σε 5 θα ειναι στενεμενο. Το σκυλι πρεπει να μπορει να ξαπλωσει και να κουνηθει μες στο κλουβι. Καλυτερα κανε αυτο που σου εγραψαν παραπανω, πηγαινε με το σκυλακι σου στο πετ σοπ, οποιδηποτε και δοκιμασε τα.

Για να καταλαβεις αυτο το κλουβι στη φωτο με το κουταβι μου (9.5 κιλα τοτε) ειναι το νουμερο 3, σε ενα νουμερο παραπανω 20 κιλα σκυλι δε νομιζω να χωρεσει με ακεραιο σκελετο.
 

Attachments

  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εχε στο μυαλό σου @Tania3515 την μελλοντική χρήση του box, για αν [για όταν, γιατί πρέπει] το σκυλί σου, πάρει κιλά.

Πρέπει, να δοκιμάσεις την χρήση του σε περίπτωση οδικής διαδρομής, εφόσον ο σκύλος σου έχει τόσο σοβαρό πρόβλημα. Πιστεύω θα βοηθήσει. Και να δοκιμάσεις και το box καλυμμένο μέσα στο αμάξι, αν παρόλα αυτά, συνεχιστούν οι εμετοί.
6άρι οπωσδήποτε θα σου έλεγα, με χρήση όμως μόνο, για ολιγόωρες μεταφορές. Γιατί η αλήθεια είναι, πως το 7άρι, που κανονικά αρμόζει σε γπ, έχει τεράστιο όγκο και δεν μανουβράρεται εύκολα. Και φυσικά, δεν χωράει σε απλά επιβατικά αμάξια.

Από ποιό εκτροφείο είναι ο σκύλος σου;
 
  • Like
Reactions: Elrandir and Orilis


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Επίσης σημασία έχει και το ύψος του σκύλου. Ένα σταφάκι μπορεί να είναι κι αυτό 15-17 κιλά, αλλά είναι πιο "συμπαγές" σκυλί οπότε χωράει σε μικρότερο box από τη δική σου
 
  • Like
Reactions: Elrandir and mareco


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ο σκυλος σου σε τεσσαρι μποξ θα μπει ο μισος.
Θα χρειαστεις 5αρι σιγουρα!
Με Aegean μεχρι 32 κιλα ειναι 80 ευρω απο 32 και πανω 150.
Η Blue air δεχεται σκυλια αβικ? εχεις ρωτησει?
Αταιστο τουλαχιστον 12 ωρες πριν ταξιδεψετεκαι το μποξ απαγορευεται να εχει
ροδες απο κατω.
 
Last edited:


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Αν είναι δυνατόν, καλά τα λέει.
Που θες να ναρκώσεις τον σκύλο να αιωρείται σε ένα κλουβί στις αποσκευές και σε περίπτωση αναταραχών να χτυπιέται από δω και απο εκεί...
Δεν επιτρέπονται αυτά τα πράγματα.
πως θα αιωρειται ακριβως στο κλουβι? και ναρκωμενος να ειναι αυτο δεν γινεται.
στην Κυπρο δεν θελουν να πανε? οχι στον Αρη. :p
περα αυτου οντως καμια αεροπορικη δεν δεχεται ναρκωμενο σκυλο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
πως θα αιωρειται ακριβως στο κλουβι? και ναρκωμενος να ειναι αυτο δεν γινεται.
στην Κυπρο δεν θελουν να πανε? οχι στον Αρη. :p
περα αυτου οντως καμια αεροπορικη δεν δεχεται ναρκωμενο σκυλο.

Θα χτυπιέται από δω κι απο κει βρε Ειρήνη αυτό εννοώ. Βλέπω πολλά scifi τελευταία και έχω επηρεαστεί, άνθρωπος είμαι κι εγώ!
 
  • Like
Reactions: mareco


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
O κυρίως λόγος που απαγορεύεται η καταστολή στο αεροπλάνο είναι επειδή όταν βρίσκεται σε καταστολή ο σκύλος δεν μπορεί να ρυθμίσει τη θερμοκρασία του σώματός του.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τη θνησιμότητα.
Για το λόγο αυτό απαγορεύουν εντελώς οι αεροπορικές εταιρίες το ταξίδι short nose φυλών όπως μπουλντόγκ,πάγκ κα

Σε έρευνες πριν την απαγόρευση,σχεδόν το 50% αυτών των φυλών που ταξίδευαν,επειδή ακριβώς δεν μπορούσαν να ρυθμίσουν τη θερμοκρασία τους κατέληγαν κάτα τη διάρκεια του ταξιδιού.

Υπάρχει κ η επιλογή με καράβι Ρόδο,Μαρμαρίδα,Κύπρο :)
 
  • Like
Reactions: Nizinny