Να παμε θαλασσα?


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Εσυ θα ηθελες να μην κανεις μπανιο μετα απο την θαλασσα;;;;;
θα την καψει το αλλατι , θα χαλασει η αισθηση στο τριχωμα και ενα ντουζακι με νερο δεν θα την πειραζε πιστευω!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
εγω την ξεπλενω με νερο. και το ερωτημα ειναι γιατι να μην την ξεπληνω? υπαρχει καποιος λογος για το ξεπλημα με νερο?
Διότι το αλάτι ξηραίνει και θαμπώνει το τρίχωμα του σκύλου και μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό στο ευαίσθητο δέρμα του.

:)
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
σορυ παιδια εγω το εγραψα λιγο αλαμπουρνεζικα.εννοουσα γιατι να μην το πλενω ουτε με νερο επειδη η δεσποινα λεει οτι απλα τον βουρτσιζει, δεν τον ξεπλενει-εγω την ξεπλενω παντα,μετα την σκουπιζω και της βαζω και βαμβακι με οινοπνευμα στα αυτια
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
σορυ παιδια εγω το εγραψα λιγο αλαμπουρνεζικα.εννοουσα γιατι να μην το πλενω ουτε με νερο επειδη η δεσποινα λεει οτι απλα τον βουρτσιζει, δεν τον ξεπλενει-εγω την ξεπλενω παντα,μετα την σκουπιζω και της βαζω και βαμβακι με οινοπνευμα στα αυτια
Βαμβάκι με οινόπνευμα???!!!!! Εισαι σίγουρος ότι είναι καλό αυτό??
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μετά από την θάλασσα ο δικος μου ξύνεται και τρίβετε σαν τρελός..
Πάντα τον ξεπλένω με νερό..

Πάντως όπως η θάλασσα κάνει καλο σε εμάς, έτσι κάνει και στα σκυλιά..
Παρατήρησα πως ένα πρόβλημα που έχουμε με δερματικά..(κάποια που βγάζει χρονια από τα φυλα που πάει και τρίβεται),..εξαφανίστηκαν μετα την θαλασσα..

Αλλα να μένει με το αλάτι μετά δεν κάνει καλο, ειδικά στα σκυλιά που έχουν ευαισθησία..
 


a_stavros

Active Member
26 Σεπτεμβρίου 2008
35
0
Ρεθυμνο
Νερο με ξυδι!

ναι. καποια αλλη αποψη?
Εμενα παντος ο κτυνιατρος μου ειπε να κανω μιγμα νερο με ξυδι μισο-μισο,να καταβρεχω ενα κομματι βαμβακι και μετα να το στιβω.Ετσι καθαριζουμε εμεις τα αυτακια μας
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ νομίζω οτι το οινόπνευμα καίει. Δε θα του αφηνα το μπαμπάκι μέσα με οινόπνευμα. Προσωπικά είτε του καθαρίζω τα αυτιά με απλό νεράκι, ή με μωρομάντιλα. Υπάρχουν και κάτι ειδικά υγρά (που χρησιμοποίησε η κτηνίατρος με το Φρεντο που ήταν βοθρος το αυτί του....).
 




pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Εγώ νομίζω οτι το οινόπνευμα καίει. Δε θα του αφηνα το μπαμπάκι μέσα με οινόπνευμα. Προσωπικά είτε του καθαρίζω τα αυτιά με απλό νεράκι, ή με μωρομάντιλα. Υπάρχουν και κάτι ειδικά υγρά (που χρησιμοποίησε η κτηνίατρος με το Φρεντο που ήταν βοθρος το αυτί του....).
πηγη αυτο εννοω, οτι τα καθαριζω με οινοπνευμα και βαμβακι οχι οτι τα αφηνω μεσα, αλλα δυστυχως τα ελληνικα μου σημερα δεν ειναι στα φορτε τους ή βαριεμαι απ τη ζεστη, παρεπιπτοντως ειχε μια θαλασσα σημερα !!!!!!!!
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Το οινόπνευμα ξηραίνει το δέρμα μέσα στο αυτί και βοηθάει (αναλόγως του σκύλου) τη δημιουργία δερματικών.
Αν θες, αγόρασε αιθέριο έλαιο λεβάντας (για μασάζ, όχι για να αρωματισμό χώρου).

Θα παίρνεις ένα μεγάλο κομμάτι βαμβάκι, βρέχεις με λίιιγο νεράκι και το στίβεις το σημείο που θα μπει πιο μέσα στο αυτάκι (λίγο νεράκι, να νωτίσει). Μετά στάζεις μία σταγονίτσα εθαίριο έλαιο. (όχι παραπάνω) Καθαρίζεις το αυτί καλά. Θα παρατηρήσεις ότι πέρα από την πολύ ωραία μυρωδιά που θα έχουν τα αυτούγκια του, πλέον δε θα βρωμίζουν όπως πριν αλλά ούτε και θα αναπτύσσονται "διάφορα" μέσα.
Η λεβάντα έχει αντισηπτικές ιδιότητες.

Ο σκύλος μου που έχει μαλλιαρό κεφάλι και μαλλιαρά αυτιά, άρα συγκρατούν υγρασία, είχε προβλημα και κάθε τρεις και λίγο είμασταν με ωτικές σταγόνες ή αλοιφή. (και ναι του τα καθάριζα γενικότερα και ναι, του ξίριζα και το εσωτερικό του αυτιού, η υγρασία παρέμενε). Με τη λεβάντα έχουμε σωθεί.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU