Να τον βγαλω απο την αυλη;


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Πολυ καιρο με απασχολει το εξης θεμα. Το σκυλι που εχουμε στο πατρικο σπιτι (εγω μενω αλλου) ειναι λυτο, φροντιζεται απο την μητερα μου, περναει ωρες μαζι της στην αυλή ή στο μπαλκονι (ειδικα τωρα το καλοκαιρι) κ εγω με τον σκυλο μου παμε 3-4 φορες/εβδομαδα εκει και παιζουν.

Αυτο που σκεφτομαι αλλα δισταζω ειναι, να τον παιρνω καποιες φορες μαζι μας με τον Ζονκε, να τρεξει-να μυρισει εξω απο την αυλη. Να ερθει μαζι μας εκει που παμε κ εμεις. Στη θαλασσα, στο βουνο, στην πολη...

Δισταζω ομως γιατι αυτο δεν ξερω για ποσο θα μπορω να το κανω ή καθε ποτε και δεν θελω να του δινω δανεικη χαρα. Μπορει μετα απο καποιους μηνες να μην μπορω να το κανω και αυτος θα περιμενει...

Το ιδιο σκεφτομαι και για τα σκυλια του καταφυγιου. Ειναι φορες που μπορω να παω να παρω καποιο να το κανω βολτα, αλλα δεν θα μπορω ουτε ολα, ουτε συστηματικα, ουτε ξερω για ποσο.

Καταλαβατε τι σκεφτομαι,ε; Να μην τους γνωρισω κατι που ισως δεν μπορω να συνεχισω και μετα ειναι χειροτερο γι' αυτα.
 




panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Τις πρώτες μέρες δεν θα έχεις πρόβλημα. Μετά αρχίζουν τα προβλήματα, όταν δηλαδή αρχίσουν να επικοινωνούν μεταξύ τους θα είναι χειρότερα.
Τουλάχιστον σε εμένα αυτό συνέβηκε.
Παιδεύομαι πολύ να τα "κουμαντάρω" ΚΑΙ τα δυο ενώ ένα ένα δεν έχω πρόβλημα.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
1)δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθεί ο σκυλακος όταν βγει εξω από την αυλη.αρα πρωτα πρεπει να κοιτάξεις αυτό.
2)το αν τον πας στη θαλασσα κτλ είναι κατι που το εχεις εσυ στο δικο σου σκεπτικο.ο σκυλος δεν το γνωριζει και δεν σημαινει ότι θα του αρεσει / θα νιωσει ανετα κτλ
3)αν το κανεις ρουτινα κάθε μερα ναι μπορει να σε περιμενει μετα από 1-2 μηνες.
αν το κανεις μια στο μηνα δεν τρεχει κατι.απλα αν του αρσει όταν θα σε βλεπει θα χαιρεται.όχι θα σλκεφτεται θαλασσα απλα θα συνδεσει εσενα με κατι ομορφο.
απλα πρωτα από όλα είναι η σχεση των σκυλιων εξω και η συμπεριφορα του σκυλου που είναι στην αυλη όταν θα βγει στον εξω κοσμο.
δεν είναι κατι ευκολο αλλαουτε και κατι δυσκολο.τα περι δανεικης χαρας , στεναχωριας για την στιγμη κτλ είναι μεταφρασεις δικες μας...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
τα ακυλια ρουτινιαζουν και μαλιστα πολυ περισσοτερο απο τους ανθρωπους...

κατα συνεπεια,στην θεση σου,δεν θα του προσεφερα κατι που μπορει να του στερησω αργοτερα...

εαν το ζωο δεν ειναι περιορισμενο,δεν υπαρχει λογος να του αλλαξεις την ρουτινα...αυτην ξερει,αυτην εμπιστευεται,με αυτη ειναι ευτυχισμενος...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf