Νεος!!


alxkar

New Member
18 Σεπτεμβρίου 2009
4
0
Καταρχάς καλησπέρα σας! Με λένε Αλέξη και είμαι νέος εδώ οπότε συγχωρέστε τα όποια λάθη μου!:) Πολύ ωραίο το φόρουμ σας! Δεν έχω ακόμη την τύχη να έχω σκυλάκι αν και θα κάνω σύντομα την κίνηση! Προς το παρόν ψάχνω απεγνωσμένα ένα μικρούλι γαλλικό μπουλντόκ για έναν αγαπημένο φίλο που έχει τα γενέθλια του σε ένα μήνα και τα λατρεύει!!! Απευθύνθηκα σε pet shop και είναι εξαιρετικά ακριβά ενώ υπάρχουν και φήμες ότι είναι αμφιβόλου προελέυσεως! Σας παρακαλώ βοηθήστε με!!!! Ευχαριστώ εν των προτέρων!! Καλό βράδυ!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλως ηρθες!!!

Οπως θα καταλαβεις απο τις απαντησεις των παιδιων εδω, η φιλοσοφια του Pet Shop δεν ειναι η καλυτερη!!!Μαλλον ειναι η ΚΑΚΙΣΤΗ!Οπως και το οτι θα ειναι δωρο γενεθλιων!Ασχετα αν η ιδεα σου ειναι παρα πολυ καλη αυτος ο σκυλος θα ειναι μαζι με τον φιλο σου για τα επομενα 10+χρονια!Αυτος θα ηθελε να μπει στην ζωη του ενας τετοιος σκυλος?Οι γονεις του?Οι καθημερινες του υποχρεωσεις,επαγγελμα,φοιτητης κτλ κτλ?

Δυστυχως φιλε Αλεξη και συγνωμη που στο χαλαω αλλα πολλα αδεσποτα ειναι στον δρομο αυτην την στιγμη λογω του οτι ηταν δωρο γενεθλιων καποια στιγμη!

Προσωπικη μου αποψη ειναι να μην προβεις σε αυτο που σκεφτεσαι με το σκυλο για δωρο γενεθλιων!

Με το καλο να αποκτησεις το σκυλακι που εσυ θες,να καταληξεις στην φυλη που θες μετα ομως απο παααρα πολυ ενημερωση!!!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Καλώς ήρθες!

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ για να δεις γιατί ακούς τις φήμες αυτές...:

Εμπειρίες από pet shops / bybs

Αν ψάχνεις σκύλο συγκεκριμένης φυλής, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς στον ΚΟΕ οι οποίοι θα σε βοηθήσουν δίνοντάς σου λίστα εκτροφέων της φυλής...

Δεν θα είναι φθηνότεροι από τα pet shops, θα είναι όμως καλύτεροι.
Και θα είναι επίσης πιθανότατα δύσκολο να βρεις σκυλάκι σε ένα μόλις μήνα μιας και ακριβώς επειδή οι εκτροφείς δεν είναι κουταβοπαραγωγοί, δεν έχουν συνεχώς γέννες.

Δες και αυτό:

ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΩ ΕΚΤΡΟΦΕΑ ??
 


alxkar

New Member
18 Σεπτεμβρίου 2009
4
0
κιόλας απάντηση μπράβο!!! Λοιπόν φιλαράκι καταρχάς χάρηκα! Ο εν λόγω φίλος μου ψάχνει εδώ και μερικούς μήνες να αγοράσει ακριβώς ένα τέτοιο σκυλί για αυτό και εγώ το σκέφτηκα για δωράκι! Έτσι κι αλλιώς αν δεν του πάρω εγώ, θα τον πάρει μόνος του! Άρα..!Είναι ποδοσφαιριστής και μένει μόνιμα σε ένα μέρος, είναι οκ παλικάρι και δεν πρόκειται να τον παρατήσει αυτό είναι σίγουρο..! Ακόμα και να μην μπορεί κάποτε να τον έχει πια (αν και δεν παίζει γιατί τον θέλει πάρα πολύ) θα φροντίσει να περάσει σε καλά χέρια. Όμως για πες μου, υπάρχει περίπτωση να βρω κάπου κάτι φθηνό (έστω φθηνότερο από τα pet shop) και καλό?
 


alxkar

New Member
18 Σεπτεμβρίου 2009
4
0
γεια!! Επειδή από ότι καταλαβαίνετε είμαι και λιγάκι άσχετος! Πως θα απευθυνθώ στον ΚΟΕ?

Θα πάρω τηλέφωνο και θα τους πω ψάχνω γαλλικό μπουλντόκ τι μπορώ να κάνω??? Τόσο απλά???
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Τόσο! :D

Βασικά αν δεν κάνω λάθος, στην ουσία δίνουν λίστα από τις πρόσφατες γέννες (και τα στοιχεία των αντίστοιχων εκτροφέων βέβαια) και όχι όλων των εκτροφέων που ασχολούνται με την κάθε φυλή.

Υπάρχουν πολλοί που ξέρουν περισσότερες λεπτομέρειες για τη διαδικασία, αν θέλεις για περισσότερες πληροφορίες περίμενε να σου απαντήσει και κάποιος άλλος.

(Και τα δύο σκυλιά μου είναι ημίαιμα πρώην αδέσποτα που βρήκα από αγγελίες, οπότε δεν έχει χρειαστεί να απευθυνθώ στον ΚΟΕ ώστε να έχω προσωπική εμπειρία)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν παιρνεις ζευγαρια παπουτσια για να λες φθηνο!!!

Απο Pet Shop να μην παρεις γιατι το σκυλι ειναι αμφιβολου ποιοτητος και προελευσεως οποτε μπορει στο μελλον να εχεις τρεχαματα για λογους υγειας λογους συμπεριφορας κτλ κτλ...

Απο το μυαλο σου να φυγει η ιδεα οτι θα παρεις ενα σκυλι 100 ευρω σαν να ειναι 1 κιλο κιμας!

Αυτο που πρεπει να κανεις εσυ μαζι με τον φιλο σου και αν ενδιαφερεστε πραγματικα ειναι να ενημερωθειτε απο τον ΚΟΕ και να βρειτε υπευθυνους εκτροφεις που αναλαμβανουν να σου δωσουν σκυλο απο την φυλη που επιθυμεις!

Θα σου απαντησουν και πιο εμπειροι απο μενα...απλως να ξερεις οτι ξεκινας λαθος ετσι...

Διαβασε αυτα που παρεθεσε το Xotikouli απο πανω...:D
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
καλως ηρθες!:)

επειδη θελεις να του κανεις εκπληξη,δεν θα θες να ψαξετε μαζι...ομως δεν γινεται αυτο φιλε μου,οπως δεν γινεται να βρεις σωστο(χαρακτηρα-μορφολογια) σκυλι απο Pet-shop -εκτος περιπτωσεων 1 στις 1000-.
Ο εκτροφεας θα φροντισει για το πριν,το τωρα αλλα και το μελλον του κουταβιου και θα ειναι διπλα σου οποτε και οταν τον χρειαστει ο φιλος σου ή εσυ(ο σωστος εκτροφεας).Πρεπει να εισαι απολυτα σιγουρος (οπως και ο φιλος σου) οτι το κουταβι δεν θα ειναι η εκπληξη της στιγμης και η χαρα της στιγμης,αλλα η δεσμευση μιας ζωης!Ψαξε οσο μπορεις,ενημερωσου και διαβασε αρκετα θεματα εδω μεσα,ισως σε φρεναρουν,ισως σου αλλαξουν κατι που μπορει να το εχεις λαθος στο μυαλο σου,οπως και να εχει σιγουρα θα σε βοηθησουν.

Ολα αυτα(και ακομα περισσοτερα) στα λεω γιατι τετοιες "εκπληξεις" και "χαρες" τις στιγμης κατεληξαν πολυ συντομα σε "βαρος","τραγωδια" και εν τελη σε εγκαταλειψη του ζωου.

Δεν σε κατακρινω σε κατι,μια συμβουλη σου δινω απλα.Αν θες δες και την περιπτωση υιοθεσιας καποιου ημιαιμου!
 
Last edited:


alxkar

New Member
18 Σεπτεμβρίου 2009
4
0
paidia sas euxaristw olous kai tha skeftw ola auta pou mou eipate!!oxi entaksei den ipologiza kai tosa liga pros theou!!!!!tha ksanamilisoume aurio gti me perimenei diskoli mera kai nistazww apisteutaaaaa!!!!kalo vradi kai euxaristw gia to toso thermo kalwsorismaaa!~!!!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγω τελειως ψυχρα και κρινοντας εξ ιδίων θα ελεγα να εγκαταλείψεις την ιδεα του σκυλου δωρο εκπληξη και να τον αφησεις να το βρει και να το παρει αυτος καποια στιγμη αφου το δει από κοντα.
Ποτέ δεν ξερεις πώς θα εξελιχτει αυτό το δωρο και δεν θα ηθελες να εχεις μεριδιο της ευθυνης αν δεν είναι καλη η εξελιξη.

Ωστοσο, θα προτεινα να του κανεις το εξης δωρο. Δειξε του την σελιδα του forum, πες του να γινει ο ιδιος μελος, να κανει ερωτησεις, να ενημερωθει και να παρει καποια στιγμη το σκυλι του μονος του.
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εγω τελειως ψυχρα και κρινοντας εξ ιδίων θα ελεγα να εγκαταλείψεις την ιδεα του σκυλου δωρο εκπληξη και να τον αφησεις να το βρει και να το παρει αυτος καποια στιγμη αφου το δει από κοντα.
Σωστά! ΔΕΝ κάνουμε δώρο σκύλο. ΠΟΤΕ. Μπορείς, να του πάρεις ένα βιβλίο για τα γαλλάκια :)
Καλώς τον!
 






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Pouf, κι εμενα πιθανον δεν θα με χάλαγε καθολου ένα δώρο σουπερ καθαροαιμο των 1500.
Δεν νομιζω ότι θα μαλωνα ασχημα με τον δωρητή.


Ο φιλος όμως που ανοιξε το θεμα δηλωσε δεν εχει προθεση να κινηθει σε αυτή την κατευθυνση για τον φιλο του.
 






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγω θα τσακωνομουν αν δεν μου το εφερνε κομπλέ εμβολιασμενο, μικροτσιπαρισμενο, με καλο περιλαιμιο, ακριβο δερματινο λουρι και ένα τσουβαλι καλη τροφη.
Κανει που κανει το δωρο χωρις να του το ζητησω και με φορτωνει με ευθυνες που δεν χρειαζομαι, τουλαχιστον να το κανει σωστα ο αχρηστος! Όχι μισες δουλειες.
 




scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Καλως ήρθες και από μένα!!:)
Συμφωνώ και εγώ με τους προλάλήσαντες πως το να πας έτσι ένα κουτάβι για δώρο γενεθλίων δεν είναι ότι καλύτερο.
Αν θες το δώρο σου όμως να έχει οπωσδήποτε σχέση με σκύλο θα σου πρότεινα καταρχάς να αγοράσεις ένα δυο βιβλία για τα γαλλικά.
Καλό είναι ο φίλος σου να ενημερωθεί και για τον χαρακτήρα της φυλής αν δεν το έχει κάνει ακόμη.
Στην πρώτη σελίδα γράφεις είτε το τηλέφωνο του ΚΟΕ είτε αν έχεις ήδη πάρει την λίστα των εκτροφείων, βάζεις αυτή. Γράφεις και ότι θα είσαι μαζί του στην έρευνα του για το κουτάβι, βάζεις μια κόκκινη κορδέλα και έτοιμο το δώρο!!
Προσωπικά αυτό θα μου άρεσε πόλύ περισσότερο από το να μου φέρει έτοιμο το κουτάβι γιατί θα είχα την ευκαιρία να μελετήσω καλά πριν το πάρω.

Α! Για να μην ξεχάσω και την πρόταση του άρη στην πρώτη σελίδα γράψε και την διεύθυνση του φόρουμ!!:D