Νεο Μέλος. Επιλογή φυλής.




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Διάβασα αυτά που μου γράψατε και σας ευχαριστώ!!!απλά νομίζω ότι το θέμα με τα αδέσποτα δεν έχει ουσία να συνεχιστεί εδώ πέρα
Εγώ προσωπικά σε ενθαρρύνω να πάρεις από εκτροφέα. Μελέτησε το ενδεχόμενο να πάρεις μεγαλωμένο κουτάβι 6-7 μηνών. Εκ πείρας σου λεω, θα είναι πολύ πιο εύκολο και να κρίνεις τον χαρακτήρα του και να το φροντίζεις. Και μη νομίζεις ότι τέτοιο κουτάβι θα είναι από αυτά που "δεν τα θέλησε κανείς γτ έχουν κάποιο ελάττωμα". Όχι.
 




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Για τις φυλές η άποψή μου είναι ξεκάθαρη. ΔΕΝ επιλέγουμε τη φυλή με βάση όσα διαβάσαμε κ όσα μας είπανε. Μόνο εμπειρικά, πάμε σε εκτροφείς/εκθέσεις/ακόμα κ σκυλόπαρκα και βλέπουμε, και ύστερα, όταν δούμε σκύλο που νομίζουμε ότι μας κάνει (όχι "μας αρέσει" γτ και μένα μ'αρέσουν τα ΕΠ αλλά δεν μου κάνουν) πέφτουμε με τα μούτρα στο διάβασμα για να καταλάβουμε αν μπορέσουμε να έχουμε καλή συμβίωση.
Τα λόγια που θα σου πούμε, είναι απόψεις και μόνο.

Εμπειρικά, έχω δει πρωτάρηδες που πήραν κατευθείαν ΓΠ ή ακόμα κ Καυκάσιους και είναι τέλειοι σε όλα ιδιοκτήτες, έχω δει άτομα που έκαναν τελείως λάθος επιλογές στον 2ο ή ακομα κ 3ο σκύλο γτ παρασύρθηκαν από την εμφάνιση, από τα λεγόμενα των άλλων, από ότι ναναι.
Άσε λοιπόν το ένστικτό σου και τη σοβαρότητά σου να σε φωτίσουν. Εύχομαι να βρεις αυτό που σου ταιριάζει.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Επειδή εισαι ανάμεσα σε 4 "δύσκολες" φυλές όσο και να διαβάζεις αν δε δεις με τα μάτια σου δε θα καταλάβεις.
Άλλο να σου λέω ότι στο πρότυπο του γ.π ή του DDB είναι επιφυλακτικό προς τους ξένους και άλλο να βλέπεις ένα τέτοιο σκυλί να σε κοιτάει και να σου φεύγουν.
Άλλο να σου λέει ότι έχει ανάγκη για έντονη άθληση και άλλο να τρέχεις κάνα 2 Ώρο μαζί του και εκείνο να είναι ακόμα στο ζεσταμα.
Θεωρώ λοιπόν ότι πρώτα διαβάζεις μετά βλέπεις και μετά ξαναδιαβάζεις για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοουσε ο ποιητής.
 
  • Like
Reactions: Allendog and spyv


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Κυριακο μιλα με εκτροφεις και κανονησε να πας σε εκτροφεια , καλο το forum , εχει πληροφορια πολυ αλλα γραφονται και πολλες αρλουμπες και χρειαζεται φιλτραρισμα. Μονο οι εκτροφεις της καθε φυλης (οι καλοι εκτροφεις και οχι τα λαμογια , γιατι υπαρχουν και αρκετα λαμογια) μπορουν να σε καθοδηγησουν πιο αξιοπιστα (και σε αυτους φιλτραρισμα).

Η τελικη αποφαση εξαρταται απο εσενα και τι θες περισσοτερο. Οι ερωτησεις που πρεπει να κανεις στον εαυτο σου ειναι οι παρακατω (σιγουρα οχι μονο αυτες)

α) Θελω σκυλο φυλακα ή οχι

β) Θελω σκυλο με πολυ ενεργεια η με λιγοτερη

γ) Μπορω να διαχειρηστω (και μυικα αν το θες) ενα σκυλο 60+ κιλα (συνδυασε το με το φυλακα απο πανω)?

δ) Θελω σκυλο πολυ εκπαιδευσιμο ή δεν με ενδιαφερει και τοσο?

Και πολλες αλλες ερωτησεις. Οι 4 φυλες που εχεις ως υποψηφιες εχουν τεραστιες διαφορες μεταξυ τους και δεν εννοω μοναχα την ενεργεια τους
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Για το α) πάντως δεν είναι μόνο αν θέλεις, είναι και εάν είσαι πρόθυμος να τον εκπαιδεύσεις και πάνω από όλα εάν είσαι σε θέση να ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ έναν τέτοιο σκύλο.
 
  • Like
Reactions: Allendog


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Για το α) πάντως δεν είναι μόνο αν θέλεις, είναι και εάν είσαι πρόθυμος να τον εκπαιδεύσεις και πάνω από όλα εάν είσαι σε θέση να ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ έναν τέτοιο σκύλο.
Εχεις δικο, κοιτα και την ερωτηση γ ειναι σε συνδυασμο με την α

Το θεμα ειναι αν το θες και αν εισαι προθυμος να κανεις θυσιες και να εισαι συνεχως στη τσιτα
 
  • Like
Reactions: Sofouli




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Εχεις δικο, κοιτα και την ερωτηση γ ειναι σε συνδυασμο με την α

Το θεμα ειναι αν το θες και αν εισαι προθυμος να κανεις θυσιες και να εισαι συνεχως στη τσιτα
Αυτό ακριβώς! Καλώς ή κακώς, έτσι είναι. Πέραν της πολύ μεγαλύτερης ευθύνης που έχεις σαν ιδιοκτήτης για προφανής λόγους, είναι και θέμα άνεσης. Εγώ τα σκυλιά τα παίρνω μαζί στις διακοπές πχ ή σε εξορμήσεις τα ΣΚ. Με έναν σκύλο εκπαιδευμένο σε φύλαξη, δεν θα μπορούσα να το κάνω τόσο εύκολα. Θα έπρεπε να κάνω σημαντικές υποχωρήσεις σε πράγματα που με ευχαριστούν κι εμένα, αλλά και τα σκυλιά μου. Όχι πως τώρα δεν κάνω δηλαδή, όλοι κάνουμε. Στις διακοπές πέρυσι π.χ. μπαίναμε εναλλάξ στην θάλασσα για να ναι πάντα κάποιος με τα σκυλιά. Το γράφω πιο πολύ για τον Κυριάκο αυτό, γιατί αν έχεις σκύλο (ακόμα και μικρόσωμο πετ) θα χρειαστεί να κάνεις σε πολλά πίσω, είναι δεδομένο. Και πολλοί, δεν τα σκέφτονται αυτά πριν την απόκτηση.
 
  • Like
Reactions: Allendog


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
καταρχην ειναι πολυ αστειο οσοι εχουν σκυλια απο εκτροφεις να του επιμενουν να παρει αδεσποτο....
σιγουρα θα ηταν πολυ καλη κινηση να υιοθετήσει ενα αλλα ο ανθρωπος θελει εκτροφικο.
αν λες οτι το θες να το παρεις σε ενα χρονο απο τωρα, εχεις πολυ χρονο να το σκεφτεις, να το μελετησεις και γενικα να το επεξεργαστείς
εμενα η μονη μου συμβουλη ειναι αν δεν ανθρωπος ηπιων τονων μην παρεις δυναμικη φυλη !
καλο ψαξιμο !
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
καταρχην ειναι πολυ αστειο οσοι εχουν σκυλια απο εκτροφεις να του επιμενουν να παρει αδεσποτο....
σιγουρα θα ηταν πολυ καλη κινηση να υιοθετήσει ενα αλλα ο ανθρωπος θελει εκτροφικο.
αν λες οτι το θες να το παρεις σε ενα χρονο απο τωρα, εχεις πολυ χρονο να το σκεφτεις, να το μελετησεις και γενικα να το επεξεργαστείς
εμενα η μονη μου συμβουλη ειναι αν δεν ανθρωπος ηπιων τονων μην παρεις δυναμικη φυλη !
καλο ψαξιμο !
βασικα δεν μπορω να κανω επεξεργασια για καποιο λογο !
εννοουσα αν εισαι ανθρωπος ηπιων τονων μην παρεις δυναμικη φυλη
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
βασικα δεν μπορω να κανω επεξεργασια για καποιο λογο !
εννοουσα αν εισαι ανθρωπος ηπιων τονων μην παρεις δυναμικη φυλη
Μπορείς εάν δεν έχει περάσει ένα τέταρτο,μετά γιοκ
 
  • Like
Reactions: sake




sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Ε τι να σου πω τωρα είναι πρωί για τέτοιες συζητήσεις... Πάντως αν το σκεφτείς δεν είναι πολύ δύσκολο να το καταλάβεις
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Ξες τι, @sake , όντως μπορεί να χτυπάει άσχημα. Θυμάμαι όμως ένα thread που ο άλλος είχε ήδη ένα αρσενικό αγιού βερνάρδου, και ήθελε να πάρει και δεύτερο. Το πόσες ενστάσεις είχαν μέλη με 2 και 3 σκύλια (μπορεί και καθαρόαιμα δεν θυμάμαι). Δεν έφταναν τις 8 σελίδες, αλλά ήταν αρκέτες. Μέχρι που τους είπε ο τύπος ότι έδωσε προκαταβολή και του είπαν ΟΛΟΙ συγχαρητίρια και ότι ήθελαν εξαρχής να το πάρει.

Είτε καθαρόαιμο, είτε σκύλος γενικά, αν σου λένε να μην το πάρεις (και σε εμένα είχαν πει να μην το πάρω btw) και ακούσεις, και δεν το πάρεις, θεωρώ ότι δεν το ήθελες αρκετά εξ' αρχής.
 
  • Like
Reactions: Sofouli


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
βασικα δεν μπορω να κανω επεξεργασια για καποιο λογο !
εννοουσα αν εισαι ανθρωπος ηπιων τονων μην παρεις δυναμικη φυλη
Το ότι κάποιος είναι ήπιων τόνων και επιλέξει δυναμική φυλή είναι ακόμα καλύτερο γιατί εκ των πραγμάτων δεν θα είναι τσιτωμενο το σκυλί. Συνήθως όταν έχεις συνδυασμό ανθρώπων με πολύ "κυριαρχία" aka τσίτα νεύρα βγαίνει και το σκυλί μια από τα ίδια aka γαμοσκυλο
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Το ότι κάποιος είναι ήπιων τόνων και επιλέξει δυναμική φυλή είναι ακόμα καλύτερο γιατί εκ των πραγμάτων δεν θα είναι τσιτωμενο το σκυλί. Συνήθως όταν έχεις συνδυασμό ανθρώπων με πολύ "κυριαρχία" aka τσίτα νεύρα βγαίνει και το σκυλί μια από τα ίδια aka γαμοσκυλο
Oπως τα λες ειναι , δυναμικη φυλη θελει παρα πολυ ηρεμια (εκει χανω εγω) και σκληροτητα εκει που απαιτειται , αλλα και η διορθωση πρεπει να εχει πολυ ηρεμια
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ε τι να σου πω τωρα είναι πρωί για τέτοιες συζητήσεις... Πάντως αν το σκεφτείς δεν είναι πολύ δύσκολο να το καταλάβεις
Δεν ειναι κσι ευκολο Ειναι που εμεις με τα καθαροαιμα θεωρουμε οτι ειμαστε σε ενα κλειστο κλαμπ και δε θελουμε σλλους να μπουν; :)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Νομίζω πως αυτό που εννοεί ο @sake είναι πως είναι λίγο "υποκριτικό" το να έχεις εσύ καθαρόαιμα εκτροφικά αλλά να προτείνεις στους υπόλοιπους αδέσποτα για το καλό όλων μας.

Με αυτό δεν συμφωνώ ακριβώς.

Προσωπική άποψη, σε μέλη που ψάχνουν σκύλο, ΠΑΝΤΑ προτείνουμε αδέσποτο.
Σε μέλη με συγκεκριμένες προτιμήσεις και ανάγκες, προτείνουμε φυλές, εάν θεωρούμε πως δεν θα τον κάλυπτε ένα αδέσποτο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight