Νεο μελος και... οψομεθα !!


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
νομιζω οτι το σκεπτικο σου ειναι σωστο. γιατι να μην προσπαθησεις να εξασφαλισεις εστω το 2ο της γεννας που θελεις απο την στιγμη που δεν βιαζεσαι?

να ξερεις παντως οτι οσοι εχουν 'ξεκινησει' με θηλυκα σκυλια συνηθως δεν τα αλλαζουν μετα με τιποτα, οση εμπειρια και αν αποκτησουν στη συνεχεια. ;)
συνδυασμος φοβερος... και θηλυκο και σκυλι... σε τουμπαρουν παντα με τον τροπο τους, σπανια θα χρειαστουν να καυγαδισουν μαζι σου. *demonio*
Θα προσπαθησω για το καλυτερο δυνατο,δεν μπορω να πω τιποτα αλλο γιατι φυσικα δεν ειναι στο χερι μου :p . Απλα οπως προειπα,πολλοι εκτροφεις προτιμουν να δωσουν τα κουταβια τους σε ατομα που θα τα πανε σε μεγαλες εκθεσεις,ετσι ωστε να διαφημιστει και το εκτροφειο τους..Εγω το μονο που μπορω να εγγυηθω ειναι οι ελληνικες :p

Το εχω ακουσει απο πολλους αυτο για τα θηλυκα παντως,ελπιζω στο μελλον να μπορω να το πω και εγω :D
 
Last edited:


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Αφου πια ειδαμε και...αποειδαμε,ας κανουμε μια μικρη ερευνα για καποιο(πιθανο) ονομα pedigree για το πολυποθητο κουταβι,πιθανοτατα θα ειναι απλως το ονομα του pedigree+το ονομα του εκτροφειου στο τελος,δεν θα το φωναζω ετσι στην καθημερινοτητα ! Βρηκα λοιπον καποιες ιαπωνικες φρασεις,ακουω γνωμες,αν και ηδη συγκλινω προς μια συγκεκριμενη.Οι μεταφρασεις γινονται κατα προσεγγιση(και στην αγγλικη,στα ελληνικα δεν ακουγονται ωραια,μην βαρατε :p )

Suteki Da Ne = That's lovely - Isn't that lovely ?
Watashi no kokoro = My Heart
Kimi ni muchu nanda = crazy about you
Amai yume = Sweet Dreams (που πιθανον αυτο θα επιλεξω)

Θα μπορουσα να βαλω και κατι στο στυλ "Amai yume ga watashi no kokoro" + ονομα εκτροφειου,αλλα μαλλον θα με επαιρναν με τις πετρες μετα :p
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Αφου πια ειδαμε και...αποειδαμε,ας κανουμε μια μικρη ερευνα για καποιο(πιθανο) ονομα pedigree για το πολυποθητο κουταβι,πιθανοτατα θα ειναι απλως το ονομα του pedigree+το ονομα του εκτροφειου στο τελος,δεν θα το φωναζω ετσι στην καθημερινοτητα ! Βρηκα λοιπον καποιες ιαπωνικες φρασεις,ακουω γνωμες,αν και ηδη συγκλινω προς μια συγκεκριμενη.Οι μεταφρασεις γινονται κατα προσεγγιση(και στην αγγλικη,στα ελληνικα δεν ακουγονται ωραια,μην βαρατε :p )

Suteki Da Ne = That's lovely - Isn't that lovely ?
Watashi no kokoro = My Heart
Kimi ni muchu nanda = crazy about you
Amai yume = Sweet Dreams (που πιθανον αυτο θα επιλεξω)

Θα μπορουσα να βαλω και κατι στο στυλ "Amai yume ga watashi no kokoro" + ονομα εκτροφειου,αλλα μαλλον θα με επαιρναν με τις πετρες μετα :p
Δεν σου ζήτησαν να αρχίζει από συγκεκριμένο γράμμα? Συνήθως τα ονόματα σε μια τοκετοομάδα αρχίζουν όλα από ίδιο γράμμα.
 






Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
κάπου είδα αυτό: Kogane tamashī που σημαίνει golden soul
Ευχαριστω για την προταση σου,θελω να ειναι ευηχο και να ακουγεται σχετικα ομορφο στα ελληνικα,και να ταιριαζει πιο πολυ σε θηλυκο,για αυτο εψαχνα εκφρασεις που να εχουν σχεση με αγαπη ή κατι παρεμφερες :cool:
 


aith

Well-Known Member
18 Απριλίου 2013
59
7
αθήνα , νεα φιλαδέλφεια
λατρεμένα αυτά τα περιγραφικά ιαπωνικά ονόματα !!! Να σου προτείνω και εγώ 2 λοιπόν :

mizu no you ni yasashiku = gentle as water

και το πιο 'λιτό ' ας πούμε Tsukihime που σημαίνει πριγκίπισσα του φεγγαριού :)
 
  • Like
Reactions: Gaara


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
αν ειναι να παίξει με τα -hime (πριγκήπισα) προτείνω το Benihime (crimson princess - κοκκινη πριγκήπισα) που ταιριαζει και στη φυλη.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Δεν θα ηθελα το pedigree name να ειναι απλο ονομα,αυτα ολα θα τα σκεφτω αργοτερα,για το πως θα το αποκαλω το κουταβι δηλαδη,οποτε τα ονοματα τα αφηνουμε προς το παρον :p
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Δεν θα ηθελα το pedigree name να ειναι απλο ονομα,αυτα ολα θα τα σκεφτω αργοτερα,για το πως θα το αποκαλω το κουταβι δηλαδη,οποτε τα ονοματα τα αφηνουμε προς το παρον :p
Sode no Shirayuki που σημαίνει Sleeved White Snow (βεβαια ενεχεται ο κινδυνος να σε περασουν για τρελλο Bleach fan .. αλλα δεν πειραζει :p )
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Sode no Shirayuki που σημαίνει Sleeved White Snow (βεβαια ενεχεται ο κινδυνος να σε περασουν για τρελλο Bleach fan .. αλλα δεν πειραζει :p )
Οχι ρε συ,μην παμε απο τα love quotes στο αλλο ακρο χαχα
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
εγώ θα επαιζα πρωτα με το τρανσλέιτ του γούγλη και μετα θα εψαχνα να βρω κάποιον ιαπωνομαθή για να μου πει αν πραγματι βγαζουν νόημα οι λεξεις .
 




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
εγώ θα επαιζα πρωτα με το τρανσλέιτ του γούγλη και μετα θα εψαχνα να βρω κάποιον ιαπωνομαθή για να μου πει αν πραγματι βγαζουν νόημα οι λεξεις .
Οι συγκεκριμενες που ανεφερα ειναι σωστες καθως ρωτησα ιαπωνεζα,το google δεν το χρησιμοποιω,γιατι οι λεξεις μεταφραζονται με ιαπωνικα χαρακτηρες,και οχι με λατινικα,οποτε δεν μπορουν να διαβαστουν κιολας :p
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
εννοούσα γραψε κατι που πιθανόν να ακούγεται ενδιαφερον στα αγγλικά και ζητα να στο μεταφράσει στα ιαπωνικά.
πάτα να ακούσεις και πως προφέρεται ενώ από κάτω σου γράφει με λατινικούς χαρακτήρες πως υποτείθεται οτι διαβάζεται
δεν δουλευει? \με το καλό να το δεχτείς και εσύ το ιαπωνάκι σου!
πχ.
γράφεις :to be happy
και σου δίνει: Shiawase ni naru tame 幸せになるため
ή
be happy; Shiawase ni naru
 
Last edited:


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Ναι,η αληθεια ειναι πως ποτε δεν ειχα παρατηρησει τα μικρα γραμματακια απο κατω ! Απλα ως γλωσσα πιστευω πως ειναι δυσκολα τα ιαπωνικα,οτιδηποτε και αν βρω θα πρεπει να το διασταυρωσω με γνωστες,μην βαλω καποια προχειρη μεταφραση απο το γοογλη οπως λες :D

Σε ευχαριστω και για τις ευχες σου <3
 
  • Like
Reactions: ioanna a


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Suteki Da Ne = That's lovely - Isn't that lovely ?
Watashi no kokoro = My Heart
Kimi ni muchu nanda = crazy about you
Amai yume = Sweet Dreams (που πιθανον αυτο θα επιλεξω)
Beyond με το καλό να τη δεχθείς!

Θα έλεγα το τρίτο, αν και λίγο μεγάλο, μου αρέσει πιο πολύ. Όχι μόνο εύηχο αλλά και όμορφο από άποψη νοήματος. :)
Το τέταρτο επίσης ωραίο αλλά δεν καταλαβαίνω με το πρώτο άκουσμα ότι είναι ιαπωνικό. Ίσως αυτή η εντύπωση "διορθωθεί" όταν προστεθεί το όνομα του εκτροφείου.

Το δεύτερο επειδή δε μου ακούγεται εύηχο το kokoro θα το έκανα watashi wa candy.
Είναι ο τίτλος από τους πρωτότυπους, ιαπωνικούς, τίτλους της cady candy. :p
Δε θα υπάρχει άλλος σκύλος με ιαπωνικό όνομα που είναι και τραγούδι!
 
Last edited:


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Σε ευχαριστω LaCat,αμην και ποτε ! Για να ειμαι ειλικρινης μαλλον το 4ο θα διαλεξω,της αρεσε και της εκτροφεος σαν εκφραση,τα αλλα ειναι λιγο μεγαλα αν συνδιαστουν και με το ονομα του εκτροφειου.Το kokoro εμενα μου αρεσει,ειναι και λιγο "παιχνιδιαρικο" στα αυτια μου,και το ακουω και συνεχεια σε τραγουδια απο anime,οποτε ειμαι συνηθισμενος :p
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
προσεχε μην την πατησεις σαν τα τατουαζ που κανουν.
αλλα νομιζουν οτι σημαινουν και αλλα ειναι τελικα.
 
  • Like
Reactions: aith