Νεο μελος [akita]


nikolo

Member
30 Ιανουαρίου 2013
7
0
Γεια σας, καλώς σας βρήκα.

Είμαι νέο μέλος στο forum κ προσπαθώ να πάρω κάποιες πληροφορίες τους τελευταίους 4 μήνες, σχετικά με τα πανέμορφα αλλά κ ιδιαίτερα akita.

Παρόλο που όσα χαρακτηριστικά έχω διαβάσει γύρω από αυτούς τους όμορφους τετράποδους φίλους, είναι μέσα στα θέλω μας, ακόμα δεν έχει διευκρινιστεί το αν είναι κατάλληλα να βρουν σπίτι ανάμεσα σε μια οικογένεια με παιδιά, κ τι είδους συμπεριφορά μπορεί να αντιμετωπίσουμε από τους φίλους μας όταν είναι ανάμεσα τους.

Κάτι το οποίο σίγουρα είναι σημαντικό να αναφερθεί (γνωρίζοντας ότι το οικογενειακό μου status δεν αφορά κανένα) είναι ότι τα παιδιά μου,
όντως χωρισμένος γονέας, είναι μαζί μου κάθε παρασκευο-σαββατοκύριακο, ο λόγος που το αναφέρω είναι διότι από όσα έχω διαβάσει τα akita θέλουν χρόνο για να αναπτυχθεί η αμοιβαία εμπιστοσύνη κ όμορφη συμβίωση.

οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν ευπρόσδεκτη.

καλώς σας βρήκα κ πάλι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Κάνε σε παρακαλώ μια αναζήτηση πρώτα.
Εχουμε περίπου 50 θέματα, με την λέξη "akita" στον τίτλο τους.
Δεν θα δυσκολευτείς καθόλου και θα πάρεις μάλλον όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι :)
 


nikolo

Member
30 Ιανουαρίου 2013
7
0
mareco σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου, η αλήθεια είναι ότι έχω κάνει την αναζήτηση μέσα στο forum αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι που να μου λύνει αυτές τις απορειες ειδικά σε ότι αφορά το θέμα ότι τα παιδιά δε θα είναι μαζί μας κάθε μέρα, καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι το τελευταίο που θέλω είναι να φέρω ένα νέο φίλο ανάμεσα μας κ να μην καταφέρουμε να συμβιώσουμε το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα είναι κανείς μας ευχαριστημένος.
:(
παρόλα αυτα θα συνεχισω την προσπαθεια μηπως κατι μου εχει ξεφυγει :)
ευχαριστω κ παλι
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Νικολο (καλώς ήρθες πρώτα από όλα), κάπου συζητήθηκε και πρόσφατα μάλιστα ξανά το θέμα ακίτα-παιδιά. Δεν θυμάμαι κι εγώ πού βρίσκεται αλλά σίγουρα θα το βρεις με αναζήτηση. :)
 


nikolo

Member
30 Ιανουαρίου 2013
7
0
προσπαθώ να το βρω με την αναζήτηση αλλά μάταια :(
μήπως τυχαίνει κάποιος να έχει βρει το post γιατί δεν τα καταφέρνω?
ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικός
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ξεκόλλα από το συγκεκριμένο ποστ, και διάβασε όλα τα άλλα θέματα, που αφορούν την φυλή.
 


nikolo

Member
30 Ιανουαρίου 2013
7
0
Ναι ρε συ mareco κ εγώ είμαι της άποψης να μην τα έχουμε κ όλα μασημένα κ γιαυτό ανάφερα ότι έχω ήδη ψάξει στο forum αλλά δεν έχω βρει αυτό που ψάχνω. Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω στο συγκεκριμένο forum περίπου 1,5 μηνα πριν αποφασίσω να γίνω μέλος, ώστε να ζητήσω κ τη βοήθεια σας. Ίσως να μην είναι αρκετός ο καιρός που ψάχνω ... αλλά δεν είναι κιόλας οτι ζητάω μασημένες απαντήσεις ετσι για να σπαταλώ το χρόνο σας. Ίσως να βρίσκεται η απαντηση κάπου εκει μεσα κ να μην την εχω δει.
οπως επίσης η απαντηση που ζηταω να ειναι στη 10η σελίδα ενος post που απλα να εχει σχεση με τον ορο ακιτα, πραγμα που σημαίνει οτι δεν ειναι ευκολο να το βρω, εκτος αν διαβάσω καθε τι που εχει αυτον τον ορο.
Σε παρακαλώ να λαβεις υπ'οψιν σου οτι ειμαι νεος στο forum (οχι μονο σε αυτο αλλα γενικοτερα) κ δεν γνωριζω πως θα περιηγηθω με ευκολία.

Καθε βοήθεια θα ηταν ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστω.

P.S δεν επαναπαύομαι .... συνεχίζω το ψάξιμο :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες. :)
Ολες οι αποριες σου θα μπορουσαν να λυθουν αφου συναντουσες δυο τρεις εκτροφεις της φυλης. Μετα θα τα εβαζες κατω και θα αποφασιζες αν σου κανει ή οχι.
Επισης, κανε υπομονη. Θα μπουν μελη που εχουν ενα Ακιτα στην κατοχη τους και θα σου πουν περισσοτερα.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν εννοούσα αυτό που κατάλαβες, έτσι όπως το κατάλαβες τουλάχιστον :)

Διαβάζοντας όλα τα σχετικά θέματα, πιθανότατα θα βρεις την συγκεκριμένη πληροφορία που ζητάς, ίσως και σε περισσότερα του ενός, αλλά και πληροφορίες, που ούτε καν πήγαινε το μυαλό σου.

Ενθαρρυντικές...αποτρεπτικές...ποιός ξέρει...

Αν μου έλεγες, ότι τα έχεις διαβάσει όλα και ακόμη έχεις απορίες, αλλά εξακολουθείς να θέλεις την συγκεκριμένη ράτσα, θα σου έλεγα προφανώς αυτό που σου λέει η από πάνω συναγωνίστρια...μίλα με έναν σωστό εκτροφέα, να σου λύσει όλες τις λοιπές λεπτομέρειες που σε βασανίζουν :)
 


Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
Το καλυτερο θαναι να μιλησεις με πολλους...εκτροφεις και ιδιοκτητες. Τους επομενους μηνες εχουμε 2 εκθεσεις μορφολογιας οπου θα βρεις ανθρωπους να απαντησουν σε ολες σου τις αποριες. Φεβρουαριο ειναι στη Θεσ/νικη και Μαρτιο στην Αθηνα
 


George.Akita

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2011
73
5
Greece
Καλησπερα φιλε μου , αρχικα συμφωνο με τους υπολοιπους στο φορουμ εχουνε τεθει παλι ιδια θεματα μπορεις να διαβασεις . παιζει σημαντικο ρολο σε τι ηλικια παιρνεις το Ακιτα & περα απ'τα χαρακτηριστικα εγω ειμαι υπερ τις αποψης οτι τα ακιτα μπορουν να ζησουν ανετα σε μια οικογενεια με παιδια αρκει να μεγαλωσει με την σωστη προσοχη / εκπαιδευση . ειπες οτι δεν αφορα κανεναν "τα παιδια σου" παρ'ολα αυτα παιζει σημαντικο ρολο τι ηλικια εχουν τα παιδια , ειναι μικρα ? 5-10 ετων ? Μιλαμε για δυσκολα σκυλια αλλα ουσιαστικα αμα ενημερωθεις απο νωρις οπως κανεις δεν πιστευω να εχεις προβλημα . Σου Δινω το φβ του κυριου Νικου Βαζακα που ειναι εκτροφεας και οσο να ναι γνωριζει περισσοτερα απο εμενα γιατι εγω εχω μεγαλωσει ενα παιδι Ακιτα αλλα αυτος ολοκληρες γενιες ! :)

https://www.facebook.com/nikos.vazakas
 


Ernesto

Member
1 Οκτωβρίου 2012
13
0
Το καλυτερο θαναι να μιλησεις με πολλους...εκτροφεις και ιδιοκτητες. Τους επομενους μηνες εχουμε 2 εκθεσεις μορφολογιας οπου θα βρεις ανθρωπους να απαντησουν σε ολες σου τις αποριες. Φεβρουαριο ειναι στη Θεσ/νικη και Μαρτιο στην Αθηνα
καλησπέρα, είναι λίγο εκτός θέματος, αλλά θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την έκθεση στην Αθήνα? είναι γενικά του ΚΟΕ ή αποκλειστικά και μόνο για ακίτα, και μήπως γνωρίζεις που θα γίνει? ευχαριστώ πολύ!
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
καλησπέρα, είναι λίγο εκτός θέματος, αλλά θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την έκθεση στην Αθήνα? είναι γενικά του ΚΟΕ ή αποκλειστικά και μόνο για ακίτα, και μήπως γνωρίζεις που θα γίνει? ευχαριστώ πολύ!
http://www.dogforum.gr/v3/κυνολογικ...ου.κυνοφίλων.αθηνών.23-24.mαρτίου.2013-25001/
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Καλημερα, τα Akita Inu αν κοινωνικοποιηθούν σωστά δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Όπως και με όλα τα σκυλιά ποτέ δεν τα αφήνουμε μόνα τους με παιδιά χωρίς να τα επιβλέπουμε. Σαν ιδιοκτήτης θα μπορούσα να σε βοηθήσω σε ότι απορία έχεις. Ο δικός μου τον Απρίλιο γίνεται 2 χρονών.
 






nikolo

Member
30 Ιανουαρίου 2013
7
0
Eχετε δίκιο παιδιά.... sorry, αλλά εχω αφιερώσει πολλές ώρες στο ψάξιμο για τη συγκεκριμένη πληροφορία κ νομιζω πως η λυση του να μιλήσω με εκτροφείο ειναι η καλύτερη.
ευχαριστώ πάντως.

κ mareco sorry δεν ήθελα να ακουστώ επιθετικός σε καμια περίπτωση :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
nikolo παιδί μου, μάλλον δεν μ'έχεις διαβάσει αρκετά.
Δεν πτοούμαι τόσο εύκολα :wink:

Τελικά για ποιό akita ενδιαφέρεσαι;
 


nikolo

Member
30 Ιανουαρίου 2013
7
0
οπως επίσης έχετε δικιο για το ποιο ακιτα.....

ειμαι στην αναζήτηση πληροφοριών για akita inu,
φιλε georgeakita αυτο που με προβληματιζει ειναι: το αν ειναι προβλημα το γεγονος οτι τα παιδια μου θα ειναι μαζι μας καθε π-σ-κ και οχι καθε μερα. (δεν αφορα κανενα το οικογενειακο μου staus ενοουσα.... για να μη με κραξετε :) )

nizinny: αν δε με προλαβουν τα παιδια :D.... σιγουρα δε θα το ονομασω hachi