Νεφρική ανεπάρκεια….


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
Γεια σας! Πρόκειται για 9 χρόνων μαλτεζ στειρωμένο αυτά που θα γράψω όσο πιο σύντομα γίνεται.
Χριστούγεννα κάναμε κάποιες προληπτικές εξετάσεις και ούρων, βρέθηκε ανεβασμένη κρεατινινη (1,4 οριακά) και ουρία(82) - (όπως είπε ο γιατρός ίσως αρχή της νεφρικής ανεπάρκειας)- επαναλήφθηκαν οι συγκεκριμένες εξετάσεις ένα μηνα μετά όπου η κρεατινινη που ενημερώθηκα τηλεφωνικά πήγε 2,5.
Πριν τις κάνουμε βέβαια, λίγες μέρες πριν, εμφανίζει κάποια συμπτώματα όπως συχνοουρία , πολυ νερό να πίνει,να του φεύγουν στο κρεβάτι και τρέμουλο συχνά. Πάμε λοιπόν στο γιατρό παίρνει ουρα με παρακέντηση και γίνεται υπέρηχος κοιλιάς. Εκεί δεν φαίνονται τα νεφρά καθαρά αλλά κάτι σαν όζους.

Μας είπε η κανουμε αξονική με φόβο την νάρκωση για να δούμε αν είναι το πρόβλημα και στα δυο νεφρά η στο ένα. Στο ένα αν είναι μετά χειρουργειο για αφαίρεση του αλλου που κι εκει φυσικά υπάρχει πάλι κίνδυνος . Αν είναι στα δυο ξεκινάμε απλά θεραπεία για όσο πάει.
Εγώ θα ήθελα να ξεκινήσουμε κατευθείαν θεραπείες χωρίς ναρκωσεις για εξετάσεις. Αλλα εγώ γιατρός δεν είμαι. Θα παρω κι άλλη γνώμη από άλλον βέβαια.

Τροφή δεν μας είπε να πάρουμε καποια ειδική για νεφρά με λίγη πρωτεΐνη.
Από χθες δεν τρώει την κροκέτα μόνο νερό πίνει, σήμερα του έβαλα λίγο κοτόπουλο με καρότο και ρύζι αλλά επέλεγε μόνο το κοτόπουλο και καταλαθος έτρωγε κ το ρύζι.

Οποίος έχει περάσει κάτι τέτοιο το σκυλάκι του θα ήθελα τις δικές σας συμβουλές και γνώμες τι να κάνω πως να το αντιμετωπίσω.
Βρισκομαστε Θεσσαλονίκη αν θέλετε να προτείνεται γιατρο αλλά και ποιον να αποφύγουμε.
Βρήκα έναν ομοιοπαθητικό αλλά δυστυχώς είναι Αθήνα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.868
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δυστυχώς με τα νεφρά δεν υπάρχει κάποιο φάρμακο που να κάνει την κατάσταση καλύτερη, μπορείς μόνο να μειώσεις την ουρία και την κρεατινίνη με συμπληρώματα και ορούς. Αν η καρδιά είναι εντάξει, πρέπει να βάλετε ορό (οι Αμερικάνοι βλέπω κάνουν και υποδόριους, εδώ δεν συνηθίζεται). Από συμπληρώματα αν μπορείτε να βρείτε Αzodyl. Για Ελλάδα βλέπω στέλνουν οι Azodyl Europe από Βουκουρέστη, εμείς πηγαίναμε Τεμισοάρα οδικώς. Πρέπει να φυλάσσεται σε ψυγείο. Υπάρχουν και άλλα, πχ Pronefra...

Για φώσφορο δεν έγραψες, πόσο έχει φώσφορο; Αν είναι ανεβασμένο και αυτό, θέλει προσοχή, βλέπω προσέχετε την προτεϊνη αλλά θέλει προσοχή και το φώσφορο. Οι ρέναλ τροφές είναι άνοστες και τα περισσότερα σκυλιά δεν τις θέλουν, μπορείτε να προσπαθήσετε με κονσέρβες ή αλλάξτε μάρκα. Η ουραιμία τους κάνει και αναγουλιάζουν γι' αυτό δεν έχουν όρεξη να φάνε.

Οσο για τη συχνοουρία, δυστυχώς δεν μπορείτε να κάνετε κάτι, να βγαίνει έξω περισσότερες φορές ή να μάθει την πάνα (ή να της βάλετε πάνα εάν δεν μπορεί να κρατηθεί). Νερό να έχει πάντα και να πίνει όσο θέλει.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Εγώ δεν κατάλαβα τα σχετικά της εγχείρησης. Οι όζοι κάνουν τη ζημιά στα νεφρά (οπότε υποθέτουμε ότι κάποια λειτουργία μπορεί να αποκατασταθεί αν βγουν) ή άσχετα, έχει κ όζους μαζί με την ανεπάρκεια;
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
Μπήκαμε σε όρο για λίγες μέρες στον Αγαθαγγελιδη, πριν πηγαίναμε στο Κτηνιατρικο κέντρο δυτικα…. Ελπίζω να έκανα καλά που τον άφησα δεν έχω σταματήσει να κλαίω …… Φαινόταν καλά όταν τον άφησα ωστόσο δεν δοκιμάσαμε αν έτρωγε κάτι καθώς 2 μέρες έχει να φάει κανονικά κι αν κάτι φάει έστω λίγο το βγάζει….
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.868
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ακούγεται σαν ουραιμική γαστρίτιδα, το είχε πάθει και ο δικός μου, μία εβδομάδα κάθε μέρα με ορούς και φάρμακα τελικά τα κατάφερε, όμως μπορούσε να τρώει μόνο ρέναλ τροφή και όταν δεν ήθελε τη μουλιάζαμε σε νερό και μετά σε μπλέντερ και τη δίναμε με σύριγγα.
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
Ακούγεται σαν ουραιμική γαστρίτιδα, το είχε πάθει και ο δικός μου, μία εβδομάδα κάθε μέρα με ορούς και φάρμακα τελικά τα κατάφερε, όμως μπορούσε να τρώει μόνο ρέναλ τροφή και όταν δεν ήθελε τη μουλιάζαμε σε νερό και μετά σε μπλέντερ και τη δίναμε με σύριγγα.
Μακάρι το εύχομαι να αντέξει ότι έχει, το κεφάλι μου θα σπάσει από την στεναχώρια αλλά τι να κάνω…. Αν πάω και τον παρω δεν θα έχει αποτελέσματα .. τον όρο στο σπίτι δεν τον δίνουν που ρωτησα …
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
Σημερινά νέα έως τώρα: Έγινε ξανα υπερηχοσ Κοιλιάς και εξετάσεις αιματοςΑριστερός νεφρός καταστράφηκε δεν λειτουργεί, καποια λοίμωξη επίσης έχει, κύστη (6-7εκ η η μάζα που είναι συγνώμη τα έγραφα αλλά κάπου έκανα λάθος) επίσης περικλείει αγγεία-φλέβα όποτε το χειρουργειο το απορρίπτει η γιατρός….
Δεξί νεφρό αρχίζει κι αυτό σιγά σιγά να χαλάει…

Αξονική πάλι απορρίπτει λόγω της ολικής αναισθησίας να πειραχτεί κι άλλο το νεφρό.

(να συμπληρώσω πως η κρεατινινη πήγε το Σάββατο 2,8 όχι 2,5 που έγραψα).

Σε όρο που βρίσκεται παίρνει αντιβίωση/ αντιεμετικά . Δοκίμασαν να του δώσουν να φάει αλλά δεν ήθελε…..
Το θέμα είναι να ξεκινήσει να τρώει ώστε να τον παρω σπίτι να ξεκινήσουμε καποια θεραπεία κάτι τέλος πάντων που θα μας πούμε …

Ρωτησα να έπαιρνα τον όρο σπίτι αλλά μου είπαν πως θα το βάζω?? κλπ. η αλήθεια είναι πως δεν έχω ιδέα αλλά και πως δεν θέλω να τον έχω εκει για μέρες…. Άυριο θα ξανά γίνουν εξετάσεις ίσως καλυτερέψει αλλά ίσως και χειροτερέψει…

Θέλω να μάθω δεν μπορώ εγώ να του βάζω όρο στο σπίτι? Δεν γίνεται με τίποτα ? Αν ξέρει κάποιος από εδώ παρακαλώ ας μου πει…
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ο μόνος τρόπος για να μπει ορός στο σπίτι είναι να έρχεται ο γιατρός να του το βάζει. Ρώτα αν μπορεί. Έτσι ώστε να παίρνει θεραπεία ο σκύλος σου αλλά να είναι στο γνώριμο του περιβάλλον και να μην στρεσάρεται γιατί δεν του κάνει καλό.
Τι τροφή έτρωγε πριν αρρωστήσει;
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
Ο μόνος τρόπος για να μπει ορός στο σπίτι είναι να έρχεται ο γιατρός να του το βάζει. Ρώτα αν μπορεί. Έτσι ώστε να παίρνει θεραπεία ο σκύλος σου αλλά να είναι στο γνώριμο του περιβάλλον και να μην στρεσάρεται γιατί δεν του κάνει καλό.
Τι τροφή έτρωγε πριν αρρωστήσει;
Θα ρωτήσω κι αυτό από το να είναι εκει μέρες καλύτερα στο σπίτι του με τον όρο κι αν καλυτερέψει δεν θα χρειάζεται φαντάζομαι κάθε μέρα..

Acana small breed έτρωγε
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ δεν κατάλαβα τα σχετικά της εγχείρησης. Οι όζοι κάνουν τη ζημιά στα νεφρά (οπότε υποθέτουμε ότι κάποια λειτουργία μπορεί να αποκατασταθεί αν βγουν) ή άσχετα, έχει κ όζους μαζί με την ανεπάρκεια;
Από ότι κατάλαβα ο όγκος που έχει είναι με τέτοιο τρόπο συνδεδεμένος με αγγεία που δεν μπορεί να αφαιρεθεί. Δεν ξέρω βέβαια γιατί δεν αφαιρούν ολόκληρο το νεφρό αν είναι κακοήθης ο όγκος για να αποφύγουν μεταστάσεις. Αλλά από ότι γράφει το μέλος είναι και το άλλο νεφρό που δεν είναι υγιές.
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
Δυστυχώς τα πράγματα είναι σοβαρά παρα πολυ ….. η μέρες η βδομάδες η μήνες έμειναν…. Τον πήγα ειδική κονσέρβα για νεφρά royal Canin μισό κουταλάκι έφαγε άλλο δεν ήθελε στις 2,5 ώρες που ήμασταν εκεί ενώ απ ότι καταλαβα του άρεσε σαν μυρωδιά, Νερό έπινε, τσίσα έκανε σήκωνε πόδι αλλά κυρίως σαν τα κοριτσάκια έκανε….
Απλά πρέπει να το παρω απόφαση ότι άλλο δεν……Λίγες στιγμές μας έμειναν εκτός κι αν γίνει κάποιο θαύμα κ αύριο κατέβουν έστω κ λίγο οι τιμές
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Δυστυχώς τα πράγματα είναι σοβαρά παρα πολυ ….. η μέρες η βδομάδες η μήνες έμειναν…. Τον πήγα ειδική κονσέρβα για νεφρά royal Canin μισό κουταλάκι έφαγε άλλο δεν ήθελε στις 2,5 ώρες που ήμασταν εκεί ενώ απ ότι καταλαβα του άρεσε σαν μυρωδιά, Νερό έπινε, τσίσα έκανε σήκωνε πόδι αλλά κυρίως σαν τα κοριτσάκια έκανε….
Απλά πρέπει να το παρω απόφαση ότι άλλο δεν……Λίγες στιγμές μας έμειναν εκτός κι αν γίνει κάποιο θαύμα κ αύριο κατέβουν έστω κ λίγο οι τιμές
Εύχομαι να αλλάξουν όλα προς το καλύτερο!
 






mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
Μας είπε να πάρουμε και το pronefra θεωρείτε καλύτερο από το renal combi?

Ποια τροφή να επιλέξω κιόλας καθώς έχει πολλές μάρκες… Brit , royal canin, hills, Virbac?
 






mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
Σημερινά νέα: Οι τιμές έπεσαν λίγο από: Κρεατινινη είχε φτάσει 3,7 και πήγε 2,3. Τα λευκά αιμοσφαίρια από 28.000 έπεσαν 19.000. Μου είπε λίγο γαυγιζε κ κάτι τσίμπησε όμως δεν έφαγε κανονικά.
Θα μας γράψει κ καποια φάρμακα.
Θα πάρουμε ειδική τροφή κ συμπλήρωμα

Αλλα δεν έχω βρει καποιον να έρχεται σπίτι να του βάζει όρο έστω κ το βράδυ γιατί μόνο έτσι κρατάει την βελτίωση διαφορετικά χωρίς όρο θα χειροτερέψει πάλι….
 
  • Like
Reactions: Berna




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
+1 για τον υποδοριο ορο. ειναι υπερβολικα ευκολο να το κανετε σπιτι αν σας δειξει ο γιατρος. θα ελεγα ειναι και υποχρεωση του.