Νutram k9 20 kg, τη γνωρίζει κάποιος?


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
παιδια ενας φιλος μου συστησε αυτη την τροφη η οποια ειναι θυγατρικη της νουτραμ αλλα βγαινει μονο σε εκτροφικη 20 κιλα και σουπερ τιμη την γνωριζει κανεις?
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Δεν την γνωρίζω να σου πώ την αλήθεια,αλλά αυτές με τα 20kg εγώ προσωπικά δεν τις πολυ εμπιστεύομαι!
 


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
Μου τη συστησε ενας κτηνιατρος ως ισαξια ροαγιαλ και γιουκανουμπα και στο ντογκφουντ αναλυσις που δεν του εχω βεβαια πολυ μπεσα εχει 2 αστερια οπως και οι αλλες 2,τι να πω θα δειξει στην πραξη.συστατικα- Επεξεργασμένο κοτόπουλο, αλεσμένο καλαμπόκι, σιτάλευρο, λίπος κοτόπουλου (συντηρημένο με βιταμίνη Ε), άλευρο γλουτένης καλαμποκιού, κοτόπουλο και προϊόντα κοτόπουλου, εύπεπτο κοτόπουλο, χλωριούχο κάλιο, φωσφορικό διασβέστιο, αλάτι, ανθρακικό ασβέστιο, χλωριούχος χολίνη, σορβικό οξύ, Βιταμίνη Α , διενεργοποιημένη ζωική στερόλη, dl-άλφα τοκοφερόλη , μεναδιόνη, συμπλήρωμα Βιταμίνης Β12, ριβοφλαβίνη, νιασιναμίνη, παντοθενικό διασβέστιο, υδροχλωριούχος πυριδοξίνη, μονονιτρική θειαμίνη, φολικό οξύ, βιοτίνη, θειικό άλας σιδήρου, οξείδιο μαγγανίου, θειικός ψευδάργυρος, θειικός χαλκός, ιωδιούχο ασβέστιο, σεληνιούχο νάτριο.
Μέση Ανάλυση:
Πρωτεΐνη
min. 300.0 gr/Kg Ακατέργαστα λίπη
min. 200.0 gr/Kg
Ακατέργαστες Ίνες
max. 16.0 gr/Kg Υγρασία max. 10.0 % Τέφρα max. 61.0 gr/Kg Ασβέστιο min. 13.0 gr/Kg



 


zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
Απο τα συστατικα που παραθετεις δεν φαινεται να ειναι και πολυ της προκοπης... Σε τι τιμη την πηρες αν επιτρεπεται ?
 




georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
τα 20 κιλα 60 ευρω (δεν την πηρα ακομα)
Απο τα συστατικα που παραθετεις δεν φαινεται να ειναι και πολυ της προκοπης... Σε τι τιμη την πηρες αν επιτρεπεται ?
 


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
Καλαμπόκι, υδρολυμένο κρέας πουλερικών, αλεύρι καλαμποκιού, ζωικά λίπη, αφυδατωμένες χοιρινές πρωτεΐνες, γλουτένη καλαμποκιού, υδρολυμένες ζωικές πρωτεΐνες, πολτός τεύτλων, μέταλλα, ιχθυέλαιο, έλαιο σόγιας, σκόνη αυγού, υδρολυμένα οστρακόδερμα, ταυρίνη, υδρολυμένος χόνδρος. τα αντιστοιχα της ροαγιαλ. τι να πω.????
Αυτά δεν μου αρέσουν!
 


zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
φιλε κοντα σε αυτα τα χρηματα αλλα σε 15κιλο υπαρχει και η arden grange, με πολυ καλυτερης ποιοτητας συστατικα.
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Όντως την Adult lamb and Rice τον τελευταίο μήνα την αγόρασα 48€ το 15κιλο, ουσιαστικά θα σου βγεί το ίδιο με λογότερο ρίσκο-συμβιβασμό στα συστατικά.
 








Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Την είχα πάρει μια φορά όταν πρωτοπήρα το Μουφ και πρώτον παρουσίασε διάρροια (και ναι, είχα κάνει τη σταδιακή πρόσμειξη με την προηγούμενη τροφή) και δεύτερον με έβρισε πατόκορφα η κτηνίατρος του Μουφ, οπότε τη σταμάτησα. Επίσης άκουσα κάπου ότι το αλεσμένο καλαμπόκι είναι κακό για τους σκύλους αλλά προσωπικά δεν ξέρω. Τέλος πρέπει να σας φέρνουν τις παλιές τροφές διότι η Nutram τελευταία εδώ κυκλοφορεί ως grain-free.

Δες και τις κακές κριτικές που πήρε:

http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/showproduct.php?product=1404&cat=5
 
Last edited:




acidblack

Member
21 Απριλίου 2011
11
0
την ταιζω ενα χρον σε ενα ενηλικο ντομπερμαν που υιοθετησα πριν 3 χρονια ,κανενα προβλημα εως τωρα μου σταματησε μαλιστα να κατουραει σε παλαβες ποσοτητες καθως επισης μειωθηκε αρκετα ο ογκος των κοπρανων ...τα ντομπ οταν κανουν την αναγκη τους κανουν κατι τερατα....δεν εχασε καθολου βαρος και αυτο ειναι πολυ βασικο για ενα σκυλο που ποερπαταει καμμια δεκαρια χιλιομετρα την ημερα ....με την arden κοτοπουλο επισης δεν ειχα κανενα προβλημα αλλα σκουλικιαζε γρηγορα ....οποτε την απεριψα με συνοπτικες διαδιακασιες ...δοκιμασα και τον κωδικο συντηρησης αλλα εχασε βαρος γρηγορα οποτε την εκανα δωρο ....
 


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
Εγω την ταιζω 3 βδομαδες τωρα και προς το παρων αφηνει καλες εντυπωσεις εχει παρει τα πανω του το σκυλι και πολυ ενεργεια,τα κοπρανα δεν εχουν σταθεροποιηθει ακομα.Εμενα μου τη συστησε ενας φιλος με ντοπερμαν.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Δεν είμαι υπέρμαχος του να τα σκας χοντρά στις φίρμες αλλά κι η φτήνια τρώει τον παρά. Κι η συγκεκριμένη τροφή ούτως ή άλλως μου φαίνεται πιο ειδική ίσως περισσότερο κοντά σε veg. Ούτε οι Belcando που παίρνω εγώ είναι ιδιαίτερα ακριβές.
 


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
Τι ειναι το veg?
Δεν είμαι υπέρμαχος του να τα σκας χοντρά στις φίρμες αλλά κι η φτήνια τρώει τον παρά. Κι η συγκεκριμένη τροφή ούτως ή άλλως μου φαίνεται πιο ειδική ίσως περισσότερο κοντά σε veg. Ούτε οι Belcando που παίρνω εγώ είναι ιδιαίτερα ακριβές.
 




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
καταληγω ολο και πιο πολυ (οπως εχουν πει και αλλοι συνφορουμιστες) η καλυτερη τροφη ειναι αυτη που καθεται καλα στον σκυλο σου. Την εχω δωσει αυτη που λες.. αλλα δεν ξετρελαθηκα. εχω δωσει και αναλογη αλλης εταιρειας και τους καθισε καλυτερα. εχω δωσει και πανακριβη και εκλαιγα τα λεφτα μου...
ειναι ολα σχετικα..
στην πορεια θα το δεις..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU