Ξένο σώμα στη μύτη


teomsd

New Member
31 Ιανουαρίου 2023
4
1
20
Καλησπέρα σε όλους,έχω μια σκύλα 9χρονων μεσαίο μέγεθος και το Σάββατο εκεί που ειμασταν έξω μύρισε κάτι και της μπήκε στη μύτη ένα κάτι σαν ξερό χορτάρι ένα κομματάκι,πήγα να το τραβήξω και κόπηκε όποτε δεν βγήκε όλο και από τότε φτερνίζεται συνέχεια.Πηγα σε ένα κτηνιατρείο σήμερα το πρωί γιατί έλειπε ο δικός μου κτηνίατρος,της έκανε μια μέθη και άρχισε με τη λαβίδα και το άλλο το χονί να προσπαθεί να το δει και να το βγάλει,το είδε αλλά ήταν πολύ βαθιά και δεν κατάφερε να το βγάλει με αποτέλεσμα να την ταλαιπωρησουμε αρκετά γιατί πονάγε χωρίς αποτέλεσμα.Μας έδωσε προληπτικά μια αντιβίωση για δύο μέρες και αν συνεχίσει να φτερνίζεται και δεν το έχει βγάλει μόνη της θα πάμε αναγκαστικά σε κλινική,να πω την αλήθεια την λυπήθηκα λίγο γιατί την παιδεψαμε πολύ και τελικά δεν έγινε και τίποτα αλλά φαντάζομαι δεν μπορούμε και αλλιώς.Αν έχει κανένας κάμοια τέτοια εμπειρία να μου πει δυο λόγια θα βοηθήσει όπως πχ αν μπορώ να κάνω κάτι εγώ,επίσης από όταν συνήλθε από τη μέθη κλαψουριζει αρκετά και φαντάζομαι αυτό είναι επειδή πονάει μυτη της από το χονί.Γενικα πόσο επικίνδυνο είναι αυτό; Εννοώ άξιζε να την παιδεψουμε τόσο ή δεν υπήρχε λόγος; Ευχαριστώ
 


teomsd

New Member
31 Ιανουαρίου 2023
4
1
20
Και κάτι άλλο,μας είπε η γιατρός ότι αν σταματήσει να φτερνίζεται σημαίνει ότι το έβγαλε,έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό και να το βγάλει μόνο του το σκυλί;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Σωστά έπραξες και πήγες αμέσως σε γιατρό. Αν είναι άγανο, που είναι σύνηθες, είναι πάρα πολύ επικίνδυνο. Δεν ξέρω αν μπορεί να βγει μονο του. Ισως. Αλλά αν σταματήσει να φτερνίζεται, είναι σίγουρο ότι θα το έχει βγάλει; Αν αντιθέτως έχει προχωρήσει προς τα μέσα και κάνει καμιά μεγάλη ζημιά; Κατάφερε ο γιατρός να δει τι είναι και απέκλεισε το άγανο, οπότε είναι σχετικά χαλαρός; Με τον δικό σου τον γιατρό μίλησες, να ακούσεις και την δική του γνώμη;
 
  • Like
Reactions: Aliki V. and GRDANE


teomsd

New Member
31 Ιανουαρίου 2023
4
1
20
Σωστά έπραξες και πήγες αμέσως σε γιατρό. Αν είναι άγανο, που είναι σύνηθες, είναι πάρα πολύ επικίνδυνο. Δεν ξέρω αν μπορεί να βγει μονο του. Ισως. Αλλά αν σταματήσει να φτερνίζεται, είναι σίγουρο ότι θα το έχει βγάλει; Αν αντιθέτως έχει προχωρήσει προς τα μέσα και κάνει καμιά μεγάλη ζημιά; Κατάφερε ο γιατρός να δει τι είναι και απέκλεισε το άγανο, οπότε είναι σχετικά χαλαρός; Με τον δικό σου τον γιατρό μίλησες, να ακούσεις και την δική του γνώμη;
Έτσι μου είπε η γιατρός,λέει πως εκείνη βλέπει κάτι σαν τριχουλα μέσα ,στο μέγεθος αυτό δηλαδή,την ρώτησα το ίδιο πράγμα με εσένα και μου πε πως αν σταματήσει να φτερνίζεται έχει φύγει,με τον γιατρό μου μίλησα περιμένουμε να δούμε πως θα πάει δύο μέρες από σήμερα και θα ξαναμιλήσουμε,συμφώνησε με όλα όσα είπε η άλλη κτηνίατρος
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Ok λοιπόν! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Περαστικά της και να προσέχεις πάρα πολύ με τα άγανα! Είναι ύπουλα τα ρημάδια!
 
  • Like
Reactions: teomsd


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Η κτηνίατρος έχει αποκλείσει το άγανο; Αν είναι άγανο, δεν φεύγει με φτέρνισμα. Εισχωρεί μέσα στο δέρμα. Θλελει μεγάλη προσοχή.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU