Ξαφνική παράλυση...sos


dimitra kapogianni

New Member
1 Δεκεμβρίου 2009
1
0
καλησπέρα με λένε δήμητρα και έχω πρόβλημα με το μποξέρ μου ..είναι θηλυκό και είναι 10 χρόνον ξαφνικά χωρίς να μου έχει δώσει κάποια δείγματα άρχισε να παραλέει τα πίσω άκρα τις ..την πήγα στον γιατρό παίρνουμε κάποια αγωγή και τις έκανε και κάποιες ενέσεις στα πόδια μου είπε ότι αυτή είναι μια πάθηση που έχουν τα boxer..όταν τις έκανε ένεση πήγαινε αρκετά καλύτερα ναι μεν είχε πρόβλημα αλλα περπατούσε μονη της μετά από 7 ημερες έπεσε ξανά και δεν περπατάει τα πίσω πόδια τα νιώθει τα πόδια τις αλλα δεν μπορεί να σταθεί τι να κάνω???? με έχει ρίξει πολύ αυτό ψυχολογικά και σκέφτομαι την euthanasia είναι σωστό??? αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει..ευχαριστώ

................................................................................................

Τα greeklish ΔΕΝ επιτρέπονται στο φόρουμ!

Ευχαριστούμε πολύ!

admin
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
O γιατρος τι εξήγηση έδωσε για αυτήν την πάθηση?
Έδωσε αλλα στοιχεια πέρα από το να σου πει πως το παθαίνουν τα μποξερ?
Τι ένεση του έκανε και που θα εξυπηρετούσε αυτή η ένεση?

Σίγουρα όλοι καταλαβαίνουμε πως αν δεν φτιάξει αυτή η κατάσταση είναι μονόδρομος..
Όμως γνώμη μου.. αυτή η απόφαση να παρθεί εφόσον εξαντλήσεις όλα τα περιθώρια..
Πάρε και δεύτερη και τρίτη γνώμη από κτηνιάτρους..

Ευχομαι να πανε ολα καλα.:)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
γειά σου Δήμητρα, καλώς ήρθες στο forum έστω και κάτω απο αυτές τις συνθήκες.

Να ξεκαθαρίσω κατ'αρχήν πως δεν είμαι γιατρός αλλά ομοιοπαθής.Ο προηγούμενος σκύλος μου στα 6 του χρόνια παρέλυσε ξαφνικά στα πίσω του πόδια. Δεν είχαμε καλό τέλος αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Θα συμφωνήσω με την kango1 σε όλα. Ο γιατρός ΟΦΕΙΛΕΙ να ενημερώσει τον ιδιοκτήτη με την μεγαλύτερη ακρίβεια για την πάθηση του σκύλου του και οποσδήπωτε να ονομάσει την ασθένεια.

Η πάραλυση των πίσω ποδιών μπορεί να προκληθεί είτε απο την ρήξη μεσοσπονδυλίου δίσκου είτε απο ινοχόνδρινα έμβολα-η πάθηση του δικού μου σκύλου -ή πιθανόν και απο άλλη ασθένεια την οποία όμως εγώ δεν γνωρίζω.Αλήθεια τι εξετάσεις γίνανε στον σκυλάκο σου?

Θα μπορούσα να σου πω την αγωγή που ακολούθησα στον δικό μου σκύλο αλλά δεν νομίζω ότι έχει νόημα και δεν είναι σωστό μιάς και εσύ δεν έχεις ενημερωθεί πλήρως .

Αρα ρώτα τον κτηνίατρό σου και ζήτα να σου εξηγήσει τι συμβαίνει. Να έχεις υπ' όψη σου ότι και οι κτηνίατροι ΔΕΝ τα ξέρουν όλα και ότι και στην κτηνιατρική υπάρχουν ειδικότητες.(ορθοπαιδικοί κλπ.)

Εύχομαι πραγματικά πολλά περαστικά και περιμένω να μας ενημερώσεις πολύ σύντομα και στο βαθμό που κάποιος μπορεί να βοηθήσει να ξέρεις ότι θα το κάνει με χαρά.:)
 


dimthan2

New Member
1 Δεκεμβρίου 2009
1
0
athens ,agia paraskeui
ΠΑΡΟΜΟΙΟ

Παρομοιο προβλημα αντιμετωπισα πριν ενα χρονο με το λυκοσκυλο που ειχα. Κανε μια εξεταση αιματoκριτη . Εμενα εν τελει επασχε απο ερλιχια , και δεν μπορουσε να σταθει στα πισω του ποδια . Αργησαμε να το διαπιστωσουμε παρολα αυτα το παλεψαμε με αντιβιωση και την καταλληλη φροντιδα . Ακομα και μεταγγιση του εκανα αλλα δυστυχως δεν αντεξε ο γερο Roudi .....
Ισως να ειναι εντελως ασχετο αλλα συζητησε το με τον γιατρο σου δεν χανεις κατι ....

Παντως να ξερεις οτι με αντιβιωση θεραπευεται . ...
Ευχομαι περαστικα !!
 


elsaki

Member
2 Ιανουαρίου 2010
22
0
Παρομοιο προβλημα αντιμετωπισα πριν ενα χρονο με το λυκοσκυλο που ειχα. Κανε μια εξεταση αιματoκριτη . Εμενα εν τελει επασχε απο ερλιχια , και δεν μπορουσε να σταθει στα πισω του ποδια . Αργησαμε να το διαπιστωσουμε παρολα αυτα το παλεψαμε με αντιβιωση και την καταλληλη φροντιδα . Ακομα και μεταγγιση του εκανα αλλα δυστυχως δεν αντεξε ο γερο Roudi .....
Ισως να ειναι εντελως ασχετο αλλα συζητησε το με τον γιατρο σου δεν χανεις κατι ....

Παντως να ξερεις οτι με αντιβιωση θεραπευεται . ...
Ευχομαι περαστικα !!
καλησπέρα και από εμενα παιδάκια αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με το σκυλάκι mou.to σκυλάκι μου είναι άρρωστο από 12 του 2009 και παίρνει αντιβίωση αλλα tpt.σήμερα είδα ότι δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του αλλα τρώει κανονικά και ο κτηνίατρος τρελα λεφτά μου έχει πάρει 500 έως τώρα,ξέρετε κανένα νοσοκομείο δημόσιο που να είναι όλα δωρεάν?δεν αντέχω άλλο.

το κείμενο διορθώθηκε απο kango1
 
Last edited by a moderator:


Πανος-Βολος

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2009
97
0
Βολος
Καλα πηρε 500 και δεν μπωρει να σου δωσει μια λογικη εξηγηση για την παθηση που εχει παθει το σκυλακι σου!!!Τι σοι εξετασεις εκανε?

Ευχομαι τα καλυτερα!
 
Last edited:


elsaki

Member
2 Ιανουαρίου 2010
22
0
ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΘΑ ΣΟΥ ΔΣΩ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΑΖΑΡ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΩ,
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Να πάρεις και δεύτερη γνώμη..και τρίτη αν χρειαστεί...
Και συμφωνω με Tara & kango..
Αμαν, όταν δεν ξέρουμε τι συμβαινει και δεν έχουμε τις απαραίτητες γνώσεις...το ΄ριχνουμε στη γνωστή καραμέλα..."εκφυλιστικη πάθηση" της φυλής:mad::mad:
Μα για να έιναι το παραπάνω..πρέπει ο σκύλος να έχει δείξει σημάδια από πριν..(κάνω λάθος??)
Δεν ξυπνάει μία μέρα και μένει παράλυτος...
Μόνο από αυτό θα έπρεπε να είχες ήδη φύγει για άλλο γιατρό..
 


elsaki

Member
2 Ιανουαρίου 2010
22
0
ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΖΩΩΝ?ΔΗΜΟΣΙΟ.ΠΟΥ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΖΩΗΡΟΣ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δημοσιο νοσοκομείο ζώων δεν νομίζω να υπάρχει....

Ίσως η κλινική της κτηνιατρικής στην Θεσσαλονίκη να εχει χαμηλότερο κόστος, αλλά κι αυτό δεν ξέρω αν ισχύει...
 


elsaki

Member
2 Ιανουαρίου 2010
22
0
ΒΡΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΙΛΑΩ.ΕΙΔΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ 500 ΕΥΡΩ,ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ SOS.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δυστυχώς στα σκυλιά δεν υπαρχουν βιβλιάρια του ΙΚΑ..κλπ.

Έχει καλαζάρ? του έκανες εξετάσεις αιματος ? Έκανες γενικές να δεις αν έχει πειράχτει κάτι άλλο?
Για να έχεις ΄δωσει 500 ευρώ σημαινει ότι έχεις κάνει τη θεραπεία με τις ένέσεις..η το σιρόπι...σωστά?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ΒΡΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΙΛΑΩ.ΕΙΔΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ 500 ΕΥΡΩ,ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ SOS.
Καταρχήν να γράφεις με πεζα γράμματα για να σε διαβάζουμε πιο εύκολα.

Κατα δεύτερον να δώσεις καμιά πληροφορία παραπάνω. Εκανε εξέταση για καλααζαρ ο σκύλος? Τα αποτελεσματα? Συμπτωματα? Ιστορικό? Πιθανές αιτίες που συζήτησες με τον κτηνίατρο? Τα 500 ευρώ τι καλύπτουν??

Τριτον και τελευταίο, να πάρεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη κτηνιατρου, μέχρι να βρεις καποιον που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη και να απαντάει με λεπτομέρεια στις ερωτήσεις σου, οι οποίες πρεπει να είναι πολλές.

Ευχομαι καλή ανάρρωση στο σκυλάκι σου.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Α,και κάτι άλλο...δοκιμαστική αντιβίωση για το καλαζάρ δεν υπάρχει..
Αν ο γιατρός σου σου πήρε 500 ευρω για να σου δώσει αντιβίωση...για καλαζάρ...χωρίς να έχεις κάνει εξετάσεις αίματος...τότε ΑΛΛΑΞΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ!!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Κατα δεύτερον να δώσεις καμιά πληροφορία παραπάνω. Εκανε εξέταση για καλααζαρ ο σκύλος? Τα αποτελεσματα? Συμπτωματα? Ιστορικό? Πιθανές αιτίες που συζήτησες με τον κτηνίατρο? Τα 500 ευρώ τι καλύπτουν??


Ευχομαι καλή ανάρρωση στο σκυλάκι σου.
Εσύ έχεις ακούσει για αντιβίωση για θεραπεία καλαζάρ?? Εγω ποτε΄...:(:(
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εσύ έχεις ακούσει για αντιβίωση για θεραπεία καλαζάρ?? Εγω ποτε΄...:(:(
Οχι αλλά δεν έχω ακούσει και για αντιβίωση 500 ευρώ.... κάτι άλλο θα του κανανε..... αν πει η φίλη περισσότερες λεπτομερειες, ίσως ακούσει πιο εμπεριστατωμένες απόψεις.
 


elsaki

Member
2 Ιανουαρίου 2010
22
0
ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΣΤΗΣ 12/12/09 ΓΙΑ 1Η ΦΟΡΑ,ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ(70)ΕΥΡΩ ΤΟΤΕ,ΜΕΣΑ ΣΤΗΣ ΟΠΟΙΕΣ ΥΠΕΙΡΧΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΑΖΑΡ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ,ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΑΝΑΙΜΙΑ,ΤΗΣ ΕΙΔΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΧΑΠΙΑ,ΣΙΡΟΠΙ,ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΖΕΛ.ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΕΙΠΙΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ ΙΤΑΝΕ ΜΙΑ ΑΡΑ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ,ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ ΚΑΙ ΕΥΚΥΛΙΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΑΩ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟ(100)ΕΥΡΩ ΤΑ ΒΡΗΚΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΩ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ,ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΙΜΑΙ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ,ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΤ ΟΛΟΙ ΚΛΕΒΟΥΝΑΙ ΚΑΙ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ,:(
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
ηρεμησε λιγο σε παρακαλω.

λοιπον εχεις παρει γνωμη και δευτερου κτηνιατρου?(δεν εχω διαβασει ολο το θεμα)

αν οχι κανε το,τωρα κιολας!

δεν κλεβουν ολοι και δεν κοροιδευουν...ομως καταλαβαινω την απογνωση σου.

ο γιατρος δηλαδη,τι σου λεει για την κατασταση του σκυλου σου?...δηλαδη ειναι μια χαρα με τα αποτελεσματα των εξετασεων?...δεν σου λεει κατι παραπανω...δεν τον εχεις ρωτησει?

αν θες μια δευτερη γνωμη θα σου στειλω ενα P.M το τηλεφωνο του κτηνιατρου που πηγαινω τα σκυλια μου χρονια.

περιμενε θα σε βοηθησουν και αλλα μελη.

μην πας στην λυση της ευθανασιας...μην παραδιδεις τα οπλα ευκολα.

και σε παρακαλω -καταλαβαινω το αγχος σου-,μην γραφεις κεφαλαια και μαυρα γραμματα γιατι ειναι κουραστικο στην αναγνωση.

:):)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Εγώ λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω, αλλά κάπως δεν μου αρέσουν όσα γράφεις. Εχεις ένα σκύλο 10 χρόνια και για λίγες ημέρες ασθένειας σκέφτεσαι κιόλας την ευθανασία; Τι θα πει είσαι υπάλληλος; Join the club... Εγώ που λέει ο λόγος μέχρι και δάνειο θα έπαιρνα για να το κάνω καλά. Και τι θα πει όλοι κλέβουν και κοροιδεύουν; Ποιοι όλοι δηλαδή; Δεν μπαίν
 


elsaki

Member
2 Ιανουαρίου 2010
22
0
ΑΚΟΥΣΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ 10 ΧΡΟΝΙΑ.8 ΜΗΝΕΣ ΤΟΝ ΕΧΩ ΒΑΣΙΚΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΧΑΡΗΣΕ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ..ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981