Ξαφνικός φόβος στα διερχόμενα οχήματα...


Sissy

Well-Known Member
9 Απριλίου 2011
202
0
38
Ξάνθη
www.sissysphotography.blogspot.com
καλημερα σας

εχθες καναμε με τον αλφυ την καθιερωμενη μας βολτα στο ιδιος μερος που πηγαινουμε παντα...
μου εκανε ομως εντυπωση οτι ξαφνικα εδειχνε να φοβαται υπερβολικα τα διερχομενα οχηματα , σε σημειο που καποια στιγμη περασε ενα φορτηγακι και απο τον θορυβο του (δεν το εβλεπε ) πεταχτηκε σχεδον στην αγκαλια μου!

δεν συνεβη κατι που να τον τρομαξε γτ βγαινουμε παντα μαζι , με λουρι και τα σχετικα.. και με παραξενεψε η ξαφνικη αυτη αντιδραση του ! συνεχισε μεχρι να γυρισουμε σπιτι .. σε οτι περνουσε διπλα μας.
 


choco-paido

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2010
151
0
Λαμία
καλημερα!εμενα ο δικος μου αυτη την φοβια την εχει απο 3 μηνων που τον πηρα!τωρα ειναι 10 μημων και δεν εχει αλλαξει κατι ουσιαστικα!αυτο που κανω εδω και 2 μερες,τον κραταω διπλα μου με κοντο λουρι και δεν σταματαω οτι και να περασει.μολις μου τραβαει λιγο,του κανω ενα ελαφρυ τραβιγμα και συνεχιζουμε.γενικα αν τα τρομαξει κατι,ο εγκεφαλος εκεινη την στιγμη μπλοκαρει και με το ελαφρυ τραβιγμα,επανερχεται...θελει σταθερη βολτα και μολις αποσιντονιστει απο κατι,ελαφρυ τραβιγμα και δεν θα σταματησει,θα συνεχισει την βολτα.θελει δουλεια ομως και συνεχεια....
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
δοκιμασε και το αλλο, εχε τον διπα στ αυτοκινητο σου με σηστη τη μηχανη να δεις πως θα αντιδρα...υστετα βαλε μπρος τ αυτοκινητο και γυρνα γυρω απο τ αυτοκινητο που εχει αναμενη την μηχανη...παραλληλα βλεπε τις αντιδρασεις του αν φοβαται τ αυτοκινητο ειτε με σβιστη ειτε μ αναμμενη την μηχανη δωστου διπλα του λιγο φαγητο ή παιξε διπλα απο τ αυτοκινητο μαζι του,,,υστερα αν ολα πανε καλα βαλε καποιον να πηγαινει τ αυτοκινητο μπροσ πισω και να περνμαει απο διπλα σας με χαμηλη ταχυτητα...

πιστευω πως θα αποδωσει...
 


choco-paido

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2010
151
0
Λαμία
δοκιμασε και το αλλο, εχε τον διπα στ αυτοκινητο σου με σηστη τη μηχανη να δεις πως θα αντιδρα...υστετα βαλε μπρος τ αυτοκινητο και γυρνα γυρω απο τ αυτοκινητο που εχει αναμενη την μηχανη...παραλληλα βλεπε τις αντιδρασεις του αν φοβαται τ αυτοκινητο ειτε με σβιστη ειτε μ αναμμενη την μηχανη δωστου διπλα του λιγο φαγητο ή παιξε διπλα απο τ αυτοκινητο μαζι του,,,υστερα αν ολα πανε καλα βαλε καποιον να πηγαινει τ αυτοκινητο μπροσ πισω και να περνμαει απο διπλα σας με χαμηλη ταχυτητα...

πιστευω πως θα αποδωσει...
βασικα αυτο με το φαγητο το εκανα και εγω αλλα δεν ειχε ορεξη να φαει και μου εκανε εντυπωση οτι τρελλενεται για το φαγητο και μαλιστα για το κασερι....
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
καλο αυτο :)

παντως γενικα κανε διαφορα πραγματα με τον σκυλο διπλα στ αυτοκινητο κ κυριως μ ανοιχτη τη μηχανη...θα δεις 8α χεις αποτελεσμα...
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
βασικη υπακοη του εχεις κανει?

για τι αν ναι θα μπορεις να του λες "μεινε" διπλα στ αυτοκινητο ή και να διερχεται απο μπροστα του αυτοκινητο...
 


choco-paido

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2010
151
0
Λαμία
βασικη υπακοη του εχεις κανει?

για τι αν ναι θα μπορεις να του λες "μεινε" διπλα στ αυτοκινητο ή και να διερχεται απο μπροστα του αυτοκινητο...
επειδη αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα,σορι που απανταω αλλα γενικα στο σπιτι ειναι πολυ υπακουος αλλα οταν βγαινουμε εξω,λες και κατεβαζει γενικο!αυτο που προσπαθω ειναι να μην κολλαει το μυαλο του και οταν τον παω εντονη βολτα με σταθερο ρυθμο,ξεχνιεται καπως.αν κανω το λαθος και σταματησω ομως,delete.....οταν τον λυνω στη θαλασσα ομως,ουτε απομακρυνεται,ουτε φοβαται και τρακτερ να περασει.γενικα του αρεσει να τρεχει και οχι η τυπικη βολτα στο δρομο.μεχρι και για καφεδακι πηγαμε σημερα μετα την βολτα στη θαλασσα και ηταν κυριος!
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
Oταν βγαινετε βολτα περπατας με τον ιδιο ρυθμο?? γιατι καλο θα ηταν να πηγαινεις μια ργα μια γρηγορα μια να σταματας αποτομα ...
οταν τον βγαζεις εξω που τον πας συνηθως???θελω να πω ειναι καπου ηρεμα ή υπαρχει πολυ ζωη?
 


choco-paido

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2010
151
0
Λαμία
το θεμα ειναι οτι μενω κεντρο και μεχρι τις 11 εχει κινηση.βλεπω ομως και αλλα σκυλακια εδω που δεν εχουν κανενα προβλημα.στην βολτα κραταω σταθ.ρυθμο γιατι δεν του αρεσουν τα αποτομα,μονο αν κολοσει λιγο,ελαφρυ τραβιγμα και παμε....
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
κοιτα, ο καθε σκυλος ειναι διαφορετικος...αλλος μπορει να φοβαται τα παιχνιδια αλλος τ αυτοκινητα αλλος τους ανθρωπους αλλος τα ζωα αλλος τη... ηλεκτρικη σκουπα... πιστευω πως η λυση ειναι αν φερουμε τα σκυλια μας κλιμακωμενα πιο κοντα σ αυτο που φοβουνται...αποδυκνειοντας τους πως δεν υπαρχει λογος να φοβουνται...

πιστευω πως οι εναλλαγες στο τροπο περπατηματος (ποτε πιο αργα ποτε πιο γρηγορα) 8α τον βοηθουσαν στο να εχει το μυαλο του σ εσενα και οχι δεξια κι αριστερα...επιπλεον θα ηταν καλυτερο να τον εβγαζες πρωτα καμια βολτα στη φυση σε κανενα βουνο και να κανατε περιπατοσ κανενα χωραφι...(πχ μια κυριακη)υστερα απο καμια ωρα παιχνιδιου κ περπατηματος (με λουρι παντα) θα βγειτε στο δρομο ...ακρη ακρη...εκει ολο και 8α περνανε αυτοκινητα λεωφορεια τρακτερ αγροτικα διαφορα.... ετσι σιγα σιγα χωρις να ειναι πολλα και να τα φοβαται 8α αρχισει να τα συνηθιζει....την αλλη μερα θα τον βγαλεις απ ευθειας στο κεντρο (8ελω να πω θα πας κεντρο κεντρο εμ τ αυτοκινητο ),θα τον βγαλεις και 8α τον βολταρεις ...εκει 8α καταλαβεις αν εχει το ιδο προβλημα και με ανθρωπους και γενιακ με την κιινηση (θορυβοι,κοσμος κτλπ) γιατι αμα το κανει κα εκει μαλλον χρειαζεται πολελς βολτες για να γνωρισει εμπειριες και να μην του φαινονται καινουργια και τα φοβαται...πχ ενα παιδακι κανει ποδηλατο,μια γιαγιουλα που περπατα περιεργα,μια μαμα με το καροτσι και το μωρο ολες αυτες οι σκηνες ισως ειναι καινουργιες και του προκαλουν αγχος κ φοβο...γι αυτο πιστευω οτι χρειαζονται μαλλον πολλες βολτες...και τον δικο μου οποτε τον παω στην πολη το πρωτο 5λεπτο ειναι στην τσιτα ...ενα κλικ να κανεις διπλα του πεταγεται αλλλα μετα απο κανενα 5λεπτο το συνηθιζει ,κατα τη διρκεια της βολτας....
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Ένας σκύλος για να ξεπεράσει τον φόβο του πρέπει να έρθει αντιμέτωπος με αυτόν χωρίς να προλάβει να το καταλάβει..
 


Sissy

Well-Known Member
9 Απριλίου 2011
202
0
38
Ξάνθη
www.sissysphotography.blogspot.com
καλησπερα παιδια!!!

σημερα παλι τα ιδια...
χρησιμοποιγω κι εγω κοντο λουρο στην βολτα γτ δεν τραβαει και περπαταει διπλα μου.
βασικη υπακοη οτι εμαθα του το εμαθα εγω , δεν εχει τελειοποιηθει γτ δεν μου αρκει να τα εφαρμοζει στο σπιτι και οχι εξω και ο αλφυ αυτο κανει. συναρπαζεται απο το καθε τι και ειναι ακριβως οπως ειπατε πριν, κατεβαζει γενικο!

ειναι δυο χρονων και δεν ειχαμε ποτε τετοιο θεμα! κυκλοφορω και στο κεντρο της ξανθης με κινηση και αυτοκινητα .

εχθες ηταν ομως αλλο σκυλι! φοβοταν τα παντα!

σημερα τα ιδια. αλλα σημερα γενικα ηταν αποπροσανατολισμενος.. τραβουσε απο δω κι απο κει ,.,. ηθελε συνεχεια να αλλαζει πλευρα.. την μια υποτονικος την αλλη περπατουσαμε σαν τρελλοι θελω να πιστευω οτι ηταν λογω ζεστης .. ειναι η πρωτη μερα που την αντιμετωπιζουμε ετσι!

αλλλα με τα αυτοκινητα περιεργο.... θα εφαρμοσω αυτο με το δικο μου αυτοκινητο! εχεις δικιο πιστευω πως θα πιασει... θα σας ενημερωσω!!!
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
κ εγω πιστευω πως 8α υπαρει αποτελεσμα...

μηπως ομως αυτη η γενικη φοβια δειχνει ελλειψη αυτοπεποιθησης?
8ελω να πω μηπως πρεπει να βρεις ασκησεις οπως η διελκιστινδα που του προσθετουν "θαρροσ-τσαγανο"??καταλαβαινεισ πιστευω τι εννοω...
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981