Ξενοδοχεία που δέχτηκαν τον σκύλο μέσα στο δωμάτιο


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Δε διαφωνώ σε καμία περίπτωση πως πολλοί ιδιοκτήτες πιστεύουν πως βρίσκονται σπίτι τους και φέρονται απαράδεκτα, αλλά επέτρεψε μου να πω δυο πράγματα και δεν έχω σκοπό να σε προσβάλω μήτε να υποβαθμίσω τη δουλειά σου.
Αναφέρθηκες σε ένα περιστατικό (πολύ άσκημο αυτό με τη βρεφική πισίνα δεν αντιλέγω καθόλου) με ένα συγκεκριμένο πελάτη και πως ύστερα απ' αυτόν πάψατε να δέχεστε πελάτες με σκύλο. Επομένως η εύλογη ερώτηση είναι: πριν απ' αυτόν πόσοι είχαν έρθει που σεβάστηκαν τα όρια που θέσατε; Γιατί αν για έναν απορρίψατε τόσους και τόσους που ήταν εντάξει τότε είναι μάλλον λάθος το σκεπτικό.
Μπορείς να παραδεχτείς αν το γνωρίζεις πως ο λόγος που η διεύθυνση αποφάσισε να ξαναδεχτεί σκύλους στο ξενοδοχείο δεν έχει να κάνει με τίποτε άλλο πέραν του ότι δεν πιστεύει πως σε καμία περίπτωση θα έχει και φέτος πληρότητα. Αναρωτιέσαι τί σημασία έχει αυτό; Θα σου εξηγήσω ένα και μόνο ένα ατυχές περιστατικό βάσει των λεγόμενων σου ήταν αρκετό για να θεωρηθεί από το ξενοδοχείο σας πως τα λεφτά του Έλληνα με σκύλο που δεν κλείνει μέσω booking.com ήταν ασήμαντα σε σχέση με το 35% του μισθίου που πληρώνουν τα γκρουπ απ' την αλλοδαπή ή που έχουν κλείσει μέσω αλλοδαπών site.
 
Last edited:


MichalisM

Active Member
2 Απριλίου 2011
43
0
έχουμε αρχίσει εδώ και 3 χρόνια να δεχόμαστε πάλι σκυλιά! όταν καείς με το χυλό φυσάς και το γιαούρτι. Επίσης έχουμε δεχτεί 1 κουνέλι και 2 φορές πελάτες με γάτες! Απλά αφήνουμε μόνο μικρόσωμες φυλές αν και πάλι έχουμε δεχτεί πελάτη με 2 γερμανικά ποιμενικά. Το ξενοδοχείο που δουλεύω (και δεν είμαι ιδιοκτήτης) είναι οικογενειακό και έχει πάρα πολλά παιδιά οπότε σύμφωνα με την Ελληνική πραγματικότητα, έχεις πρόβλημα εάν έχεις σκυλιά μέσα στο ξενοδοχείο (15 χρόνια στη δουλειά κάτι ξέρω).
Εντελώς πληροφοριακά όλα τα ξενοδοχεία στην Ελλάδα εμφανίζουν αύξηση στις πληρότητες τους σε σχέση με πέρσι! Εμείς είμαστε +20% οπότε ποιο πολύ στην αγάπη μας προς τα ζώα οφείλετε η πολιτική μας και όχι προς την αγάπη μας για το χρήμα.
Τώρα για το τελευταίο για τις τιμές την Ελληνικής αγοράς σε σχέση με του εξωτερικού μπορώ να στο εξηγήσω πολύ απλά αλλά δεν πιστεύω να είναι σωστό να το κάνω από εδώ :)
Αυτό πάλι με το Booking.com δεν το κατάλαβα....
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ο τρόπος που περιγράφεις το ξενοδοχείο σχετικά με τις παραλίες επέτρεψε μου μια σύντομη ερώτηση κι αν κάνω λάθος απλά πες όχι. Στη Σκαφιδιά είναι το ξενοδοχείο;
Δε χρειάζεται να μου το εξηγήσεις και ειδικά εδώ. Ξέρω πως λειτουργεί και για ποιούς λόγους, σ' ευχαριστώ πάντως.
Δεν υπονόησα ότι είσαι ο ξενοδόχος (αν ήσουν θα είχα έρθει ήδη με τα σκυλιά μου και με ένα παπαγάλο που θα έβρισκα στο δρόμο :D... πλάκα κάνω).
Τελείως άσχετο, αλλά το να υπάρχει πληρότητα αν όντως ισχύει θα μ' ευχαριστούσε σχετικά με την πορεία μας σαν χώρα μιας και κατά βάση απ' τον τουρισμό ζούμε. Αλλά εδώ να κάνω μια γέφυρα και να πω, ότι η Ελλάδα θεωρείται απ' τις λιγότερο φιλοζωικές χώρες. Εδώ οι φιλόζωοι είμαστε λίγοι αλλού είναι περισσότεροι. Αν λοιπόν μπορούσαμε να τραβήξουμε κι αυτή τη μερίδα στην Ελλάδα, δε θα ήταν πολύ καλό;
 


MichalisM

Active Member
2 Απριλίου 2011
43
0
Δεν είμαστε στην Σκαφιδιά! Υπάρχει πολύ καλύτερο ξενοδοχείο στην περιοχή και με καλύτερη παραλία.. χα χα χα (εάν δεν παινέψουμε το σπίτι μας θα μας πλακώσει).

Στο εξωτερικό τα περισσότερα ξενοδοχεία δέχονται ζώα με επιπλέον χρέωση. Τα 5 αστέρων έχουν και επιλογές στο room service για φαγητό του σκύλου.Έχεις δει πως συμπεριφέρονται όμως οι ιδιοκτήτες και τα σκυλιά τους? άψογα!!! Εάν τώρα πει ένα ξενοδοχείο δέχομαι ζώα αλλά μόνο από χώρες όπως Γερμανία ή Γαλλία, πόσο βρίσιμο λες να ακούσει από τους Έλληνες και δικαιολογημένα?

Εδώ απλά ρισκάρεις αυτός που θα έρθει να σέβεστε τους κανόνες που του έχεις βάλει και να μην έχει το στυλ εγώ πληρώνω και κάνω ότι γουστάρω (είπαμε 15 χρόνια στη δουλειά έχω δει πολλά)
 


villy

Member
28 Νοεμβρίου 2010
23
0
Άνοιξα το θέμα γιατί απλώς ήθελα να δώσω μια χρήσιμη πληροφορία σε κάποιον που πιθανόν να πέρναγε κατάκοπος με το σκυλί του από αυτά τα μέρη και ήθελε κάπου να κοιμηθεί (όπως εμείς) . Χαίρομαι όμως που εξελίχθηκε σε γενική συζήτηση. Έτσι θα σας περιγράψω ένα περιστατικό το οποίο έζησα . Βρίσκομαι σε καράβι και βέβαια κάθομαι στο κατάστρωμα με το σκύλο μου. Δίπλα μου είναι ένα κύριος με ένα boxer γλυκύτατο το οποίο έχει δεμένο σε ένα κάγκελο και όποιος περνάει το χαϊδεύει του μιλάει κλπ. Φτάνουμε στον προορισμό μας, εμείς είμαστε ήδη μέσα στο αυτοκίνητο στο γκαράζ του πλοίου, όταν φτάνει και ο εν λόγω «κύριος» με το σκυλί του. Το σκυλάκι μετά από τόση ώρα δεμένο ένοιωσε ότι όντας πια στο λουρί πήγαινε την βόλτα του, έτσι έκανε τα κ@κ@ του μέσα στο γκαράζ . Ο «κύριος» προς στιγμή ένοιωσε λίγο αμήχανος και μετά απλώς έφυγε και μπήκε στο αυτοκίνητο του. Έμεινα να κοιτάω … αρκετοί άνθρωποι τα απέφυγαν μέχρι που κάποιος κακομοίρης τα πάτησε.
Άρα δεν φταίνε μόνο οι μη φιλόζωοι για την άρνηση τους, φταίνε και κάποιοι από εμάς. Πραγματικά μετάνιωσα που δεν βγήκα από το αυτοκίνητο να του πω κάτι.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Άνοιξα το θέμα γιατί απλώς ήθελα να δώσω μια χρήσιμη πληροφορία σε κάποιον που πιθανόν να πέρναγε κατάκοπος με το σκυλί του από αυτά τα μέρη και ήθελε κάπου να κοιμηθεί (όπως εμείς) . Χαίρομαι όμως που εξελίχθηκε σε γενική συζήτηση. Έτσι θα σας περιγράψω ένα περιστατικό το οποίο έζησα . Βρίσκομαι σε καράβι και βέβαια κάθομαι στο κατάστρωμα με το σκύλο μου. Δίπλα μου είναι ένα κύριος με ένα boxer γλυκύτατο το οποίο έχει δεμένο σε ένα κάγκελο και όποιος περνάει το χαϊδεύει του μιλάει κλπ. Φτάνουμε στον προορισμό μας, εμείς είμαστε ήδη μέσα στο αυτοκίνητο στο γκαράζ του πλοίου, όταν φτάνει και ο εν λόγω «κύριος» με το σκυλί του. Το σκυλάκι μετά από τόση ώρα δεμένο ένοιωσε ότι όντας πια στο λουρί πήγαινε την βόλτα του, έτσι έκανε τα κ@κ@ του μέσα στο γκαράζ . Ο «κύριος» προς στιγμή ένοιωσε λίγο αμήχανος και μετά απλώς έφυγε και μπήκε στο αυτοκίνητο του. Έμεινα να κοιτάω … αρκετοί άνθρωποι τα απέφυγαν μέχρι που κάποιος κακομοίρης τα πάτησε.
Άρα δεν φταίνε μόνο οι μη φιλόζωοι για την άρνηση τους, φταίνε και κάποιοι από εμάς. Πραγματικά μετάνιωσα που δεν βγήκα από το αυτοκίνητο να του πω κάτι.
ο εν λόγω κύριος θα νιώσει πολύ καλά αν το κάνει αυτό στο Παρίσι!!!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Κ πολυ καλα θα νιωσει κ πολυ καλα στη τσεπη του θα νιωσει βασικα... Εδω βγαζουμε τον σκυλο μας βολτα στο τετραγωνο κ δεν μπορεις να περταπτησεις στο πεζοδρομια απο τις ακαθαρσιες, ειναι τοσο ΔΥΣΚΟΛΟ να παρεις μαζι σου σακουλακια κ να τα μαζεβεις κ να τα πετας στο καδο??
Μερικες φορες εκνευριζομαι !!!
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
ο εν λόγω κύριος θα νιώσει πολύ καλά αν το κάνει αυτό στο Παρίσι!!!
Τωρα δεν μπορω θα το πω: Τον προηγουμενο Δεκεμβριο πηγα στο Παρισι και το περπατησα ΠΟΛΥ...
Για να ειμαι ειλικρινης, ειδα πολλες ακαθαρσιες στα πεζοδρομια απο σκυλους, παρα πολλες.
Ισως οχι στα 2-3 πολυ τουριστικα σημεια, αλλα επειδη πηγα σε παρα πολλα διαμερισματα και σε ολα τα δρομακια και τις αγορες, Ναι ειδα...:(
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Τωρα δεν μπορω θα το πω: Τον προηγουμενο Δεκεμβριο πηγα στο Παρισι και το περπατησα ΠΟΛΥ...
Για να ειμαι ειλικρινης, ειδα πολλες ακαθαρσιες στα πεζοδρομια απο σκυλους, παρα πολλες.
Ισως οχι στα 2-3 πολυ τουριστικα σημεια, αλλα επειδη πηγα σε παρα πολλα διαμερισματα και σε ολα τα δρομακια και τις αγορες, Ναι ειδα...:(
Άρα ήταν κι αυτοί μόνο λόγια. Γιατί στην αρχή τότε που στα πλακόστρωτα μπορούσες να σκοτωθείς το εφαρμόζανε αυστηρά και κατά γράμμα.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Άρα ήταν κι αυτοί μόνο λόγια. Γιατί στην αρχή τότε που στα πλακόστρωτα μπορούσες να σκοτωθείς το εφαρμόζανε αυστηρά και κατά γράμμα.
Δεν ξερω, τι να πω...
Και μου εκανε πολυ εντυπωση οτι εξω απο καθε παρκο και πλατεια υπηρχε ταμπελα <Απαγορευονται οι Σκυλοι>...:(
 










l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Λοιπόν studios στην Τήνο που δέχονται σκύλο στο δωμάτιο είναι το Iοanna villa studios στην παραλία Kιόνια, http://www.ioannatinos.gr/index.html , μια πολύ πρόσχαρη ξενοδόχος μου είπε ότι ασφαλώς και μπορώ να έχω τον σκύλο μου στο δωμάτιο αρκεί να μην γαυγίζει , και μου έδωσε δωμάτιο με δικό του κλειστό κήπο για να τον αφήνω όποτε θέλω έξω. Επειδή είμαι και τρελή αφού έκλεισα το τλφ την ξαναπήρα να βεβαιωθώ ότι δεν εννοούσε ότι ο σκύλος θα μένει μόνιμα στον κήπο. Οχι βέβαια μου λέει , δικό σας θα είναι το δωμάτιο όπου θέλετε θα κοιμίζετε τον σκύλο.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Και εγω στην τηνο παω και βρηκα να μεινω στο αγ σωστη ξενοδοχειο (ακρογιαλη)!!
Γενικος ειχε πολλα ξενοδοχεια που δεχονυουσαν σκυλο μυρτω!!
Αλλο ενα ειναι το golden beach (αγ φωκα)!

Ποτε θα πας;
 








piriki

Member
15 Σεπτεμβρίου 2011
12
0
Καλλιμάρμαρο Athens
Hotel abatis στο Αγκίστρι. Σε βάζουν ομως στα κάτω δωματια , στο ισογειο γιατι εχει άπλα βεράντα, ηταν πολυ ωραία και στα διπλανά μας δωματια είχαν σκυλάκια μαζι τους, γνωρίστηκαν και τέτοια!Φυσικά δε το αφήνεις μόνο του στο δωμάτιο.
Επισης ωραίο σα ξενοδοχείο με τέλεια θέα στη ταράτσα , για καφε και αραγμα!
Στο Αγκίστρι εχει και αλλο ένα που έμαθα οτι δεχετε σκυλια το Αλέξανδρος νομιζω ή Αλεξάνδρα?!??
Αντε Του χρόνου πάλι!
 
Last edited by a moderator: