Ξερός βήχας που ακολουθείτε από σάλια...


AlexanderK

Member
10 Ιουλίου 2011
9
0
Γεια σας,
Ο μικρος μου απο την Παρασκεύη το μεσημέρι έχει ξεκινήσει ένα βήχα ξερό.Το απόγευμα που πήγαμε βόλτα με τους φίλους του ήταν μια χαρά.Ούτε έβηχε ούτε τίποτα.Πολύ όρεξη για παιχνίδι και τρέξιμο.Γυρίζουμε σπίτι, τρώει κανονικά και αρχίζει τον βήχα...Ένας ξερός βήχας σαν να έχει κολλήσει κάτι στο λαιμό του και στο τέλος έβγαζε σάλια σαν να κάνει λίγο εμετό.Μου έκανε εντύπωση ότι παρόλου που είχαν περάσει ούτε 15 λεπτά απο το φαγητό δεν έβγαλε καθόλου φαγητό με τα σάλια.Όλο το βράδυ να βήχει και να βγάζει σάλια.Δεν ήξερα τι να του δώσω να του μαλακώσω λίγο το λαιμό.Τον λυπήθηκα απίστευτα.Σάββατο πρωί πρωί στον κτηνίατρο. Μου λέει τραχίτιδα μάλλον και μας έδωσε prezolon χάπια (κορτιζόνι) των 5 mg για 3 μέρες 2 πρωί 2 βράδυ, για 3 μέρες μόνο πρωί και για 3 μέρες πρωί παρα πρωί.Να μην του φωράω το περιλαίμεο αλλά το σαμαράκι (πράγμα που δεν του αρέσει καθόλου). Μου είπε ότι δεν χρειάζεται τίποτα αλλο.Από τη στιγμή που του έδωσα την κορτιζόνι έχει ηρεμήσει πάρα πολύ δεν βήχει αλλά κοιμάται συνέχεια.Τι παρενέργειές έχει η κορτιζόνι?Πρέπει να του αλλάξω κάτι στο φαγητό του? Το Σάββατο το βράδυ με πήρε τηλέφωνο ένας φίλος με μια σκυλίτσα που κάνουμε παρέα ότι και η δικιά του έχει τα ίδια συμπτώματα. Ο κτηνιάτρος του του έδωσε κάποια αντιβίωση.Όχι κορτιζόνι. Χθές το βράδυ που μιλήσαμε μου είπε ότι στο πάρκο που έχουμε κόντα στο σπίτι όπου υπάρχουν 10-15 αδέσπωτα και περνάμε συχνά απο εκεί, όλα τα σκυλιά έχουν αυτο το ξερό βήχα. Θέλω λίγο τα φώτα σας. Τι παρενέργειες έχει η κορτιζόνι?Τι πρέπει να προσέξω?Σήμερα είναι η τελευταία μέρα που την δίνω.Μήπως θα χρειαστώ και αντιβίωση?
 
Last edited:


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Ο βήχας του kennel (kennel cough), είναι μια ιδιαίτερα μεταδοτική ασθένεια του σκύλου, που χαρακτηρίζεται από φλεγμονή του ανώτερου αναπνευστικού συστήματος. Μπορεί να προκληθεί από ιογενείς λοιμώξεις, όπως τη νόσο του Carre, την Παραινφλουένζα, ή άλλες βακτηριακές λοιμώξεις όπως η Bordetella bronchiseptica.

Ο βήχας του kennel, έχει πάρει την ονομασία αυτή λόγω της ευκολίας μετάδοσης από σκύλο σε σκύλο και εξάπλωσης του.


Οι βακτηριακές αιτίες του βήχα του kennel, μεταδίδονται μέσω του αέρα, από μολυσμένους σκύλους που φτερνίζονται ή βήχουν. Μπορεί επίσης να μεταδοθεί μέσω της επαφής με μολυσμένες επιφάνειες ή μέσω της άμεσης επαφής. Είναι εξαιρετικά μεταδοτική ασθένεια, ακόμα και για αρκετές εβδομάδες μετά το τέλος της θεραπείας. Τα συμπτώματα αρχίζουν συνήθως από 3 ως 5 ημέρες μετά την έκθεση ενώ η ασθένεια μπορεί να εξελιχθεί σε πνευμονία.


Τα συμπτώματα μπορεί να περιλαμβάνουν ένα σκληρό, στεγνό βήχα και τάση για εμετό, φτέρνισμα ή ρουθούνισμα, φίμωση ή εμετό με την ελαφρά πίεση της τραχείας, ή μετά από ενθουσιασμό ή άσκηση. Η παρουσία πυρετού είναι πιθανή σε κάποιες περιπτώσεις. Η νόσος μπορεί να διαρκέσει αρχικά από 10 ως 20 ημέρες και να επανεμφανιστεί όταν ο σκύλος βρεθεί σε αγχωτική κατάσταση και το ανοσοποιητικό του σύστημα διαταραχθεί.

Η διάγνωση γίνεται από αυτά τα συμπτώματα. Το ιστορικό του σκύλου και η πιθανή έκθεση του στο παρελθόν είναι χρήσιμα, εν τούτοις, μπορεί να μην βρεθεί η αιτία, καθώς ο βήχας του kennel είναι εύκολο να μεταδοθεί μέσω της επαφής με μολυσμένες επιφάνειες, όπως το έδαφος, τα παιχνίδια, τα πεζοδρόμια και τα ρούχα.

Για την αποθεραπεία του σκύλου από τη νόσο, χορηγούνται αντιβιωτικά. Τα κατασταλτικά του βήχα χρησιμοποιούνται αν ο βήχας δεν είναι παραγωγικός (αν δηλαδή δεν βγαίνει τίποτα με τον βήχα). Η πρόληψη για τη νόσο είναι ο εμβολιασμός του σκύλου για τον βήχα του kennel (KC), αλλά και για τη μόρβα, την παραινφλουένζα και τη Bordetella.

Η νόσος αυτή είναι η αιτία που πολλές πανσιόν σκύλων δεν εισάγουν σκύλους αν δεν υπάρχει αποδεικτικό εμβολιασμού.

Pets.gr


Μου κανει εντυπωση η αποψητου κτηνιατρου σου..Αλλα να σε ρωτησω κατι..Του ειπες πως κ αλλα σκυλια το εχουν παρουσιασει αυτο και σου ειπε τραχιτιδα; Του ειπες για τα αδεσποτα που συχναζουν εκει; Ξερεις οτι υπαρχει εμβολιο κατα αυτης της καταστασης; Σου το ειπε ο κτηνιατρος; Κορτιζονη γιατι; Αλλαξε τον
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
μάλλον πρόκειται για βήχα των σκύλων....
σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται αντιβίωση....
 


AlexanderK

Member
10 Ιουλίου 2011
9
0
Τον ενημέρωσα για τα άλλα σκυλιά χθες και μου είπε συνεχίζουμε έτσι.Όσο για το εμβόλιο το κάναμε πέρσι τέλος ιουλίου και μου είπε ότι έχει δράση ένα χρόνο όποτε αποκλείουμε το βήχα των σκύλων.Μπορεί αφού έχει κάλυψει απο εμβόλιο να το παρουσιάσει ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Το pneumodog που είναι το αρμόδιο εμβόλιο, δεν έχει δράση ένα χρόνο και πραγματικά δεν έχω ιδέα γιατί το λένε αυτό οι γιατροί.
Κανονικά θα πρέπει, αν σκοπεύεις πχ να αφήσεις τον σκύλο σου σε πανσιόν, θα πρέπει να το κάνεις 10-15 μέρες πριν, για να είσαι απόλυτα σίγουρος.
 




Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Τραχιτιδα = φλεγμονη...Σε υποτιθεμενη φλεγμονη λοιπον, (ειπε μαλλον τραχιτιδα δεν ηταν σιγουρος)
σου εδωσε κορτιζονη;
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
και μάλιστα 4 χάπια ημερησίως? Δε ξέρω, μου φαίνεται υπερβολή!

Μήπως να πας σε άλλο γιατρό για μια δεύτερη γνώμη?

Όταν ένα σκυλάκι παίρνει κορτιζόνη αυτό που πρέπει να προσέχεις είναι να έχει στη διάθεση του νερό συνέχεια! Θα πίνει πάρα πολύ και φυσικά θα πρεπει να βγαίνει για τσισάκια επίσης πολύ συχνά.
 


AlexanderK

Member
10 Ιουλίου 2011
9
0
Το pneumodog κάναμε πέρσι τον ιούλιο επειδή είχε πάει σε πανσιον. Ο γιατρός προσπάθησε να του ζουλήξει τον λαιμό αλλά επειδή δεν δέχεται άλλους φοβήθηκε και τον τράβηξε με το λουρί του. δεν έκανε κάτι και για αυτό μου είπε μάλλον.Απέκλεισε το ενδεχόμενο να είναι κάτι αλλό λόγω εμβολίου.
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Επειδη ειχαμε το ιδιο προβλημα 2-3 μερες.
Σημερα πηγαμε στο γιατρο.
Τραχιοβροχιτιδα εχει (ειχε κανει το εμβολιο).
Μας ειπε οτι 8 στους 10 σκυλος αυτες τις μερες εχουν τραχιοβροχιτιδα.
Μας εγραψε αντιβιωση και prednisolon
Αντιβιωση 3 την ημερα για 7 ημερες
prednisolon 1 την ημερα για 4 ημερες και μετα μισο την ημερα για 3 ημερες
 




AlexanderK

Member
10 Ιουλίου 2011
9
0
Και πως εξηγεί ο γιατρος σου για τον ξερό βήχα των άλλων σκύλων?
Του το είπα και μου είπε μάλλον τυχαίο...Μιλήσα με άλλο κτηνιάτρο και μου είπε να ελαττώσω την κορτιζονι και ότι υπάρχει έξαρση με βήχα των κυνοτροφίων αυτη τη περίοδο...Κάθε μέρα μου λεεί έχω 1-2 περιστατικά...
 


Λουνομαμά

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2011
108
1
Ηράκλειο Κρήτης
Δεν είμαι ειδική επί του θέματος... αλλά όταν ο Λούνο μου εμφάνισε τέτοιο βήχα, με βλέννες, και δυσφορία στο κολάρο, η αιτία ήταν ότι είχε φάει χαρτάκια από το καλαθάκι του μπάνιου.... Τα οποία έκανε εμετό 3-4 μέρες μετά. Ο κτηνίατρός μου δεν το προέβλεψε αυτό το ενδεχόμενο, και θα μπορούσε να το είχα χάσει το σκυλάκι μου, μιας και μαζί με τα χαρτάκια είχε φάει και οδοντικά νήματα και άλλα "κορδονάκια" (οι κοπέλες καταλαβαίνετε).

Για να καταλήξω: Μήπως πρέπει να ελεγξεις ότι δεν έχει καταπιεί ξένο σώμα? Δεν ξέρω πώς γίνεται όμως αυτό.
 




Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Για να καταλήξω: Μήπως πρέπει να ελεγξεις ότι δεν έχει καταπιεί ξένο σώμα? Δεν ξέρω πώς γίνεται όμως αυτό.





Υπερηχο η ακτινογραφιες.
 


AlexanderK

Member
10 Ιουλίου 2011
9
0
Για να καταλήξω: Μήπως πρέπει να ελεγξεις ότι δεν έχει καταπιεί ξένο σώμα? Δεν ξέρω πώς γίνεται όμως αυτό.
Υπερηχο η ακτινογραφιες.

αποκλείεται να έχει φάει.τα πρωινα που λείπω απο το σπιτι μενει στο μπαλκόνι και στη κουζίνα που δεν έχει κάτι που μπορει να φαγωθει εκτος απο τα παιχνίδια του.τόσες μέρες δεν θα του είχε δημιουργήσει πρόβλημα?να μην μπορει να φάει να καταπιει...
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Το εμβολιο για το Kennel Cough (Pneumodog) οταν το κανεις πρωτη φορα, κανεις ακομη ενα επαναληπτικο μετα απο 1 μηνα.
Αυτο διαρκει 1 χρονο.
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
αποκλείεται να έχει φάει.τα πρωινα που λείπω απο το σπιτι μενει στο μπαλκόνι και στη κουζίνα που δεν έχει κάτι που μπορει να φαγωθει εκτος απο τα παιχνίδια του.τόσες μέρες δεν θα του είχε δημιουργήσει πρόβλημα?να μην μπορει να φάει να καταπιει...
Κοιτα, δεν ειναι κατι δεδομενο..Τι εννοω : Οταν ειχαμε παρει τον Μορφεα, ειχε στο στομαχι του 3 ολοκληρα φουντουκια τα οποια και ειχε καταπιει με το κελυφος κανονικα (απο εκει που ηρθε οχι απο εμας) Εμεις φυσικα δεν το ξεραμε και οταν αναρωτιομασταν τι μπορει να εχει συμβει (εκανε καποιους εμετους προσπαθωντας να τα βγαλει, αλλα δεν τα καταφερνε στην αρχη) το καταλαβαμε, οταν ειχε ηδη βγαλει το 1. Τα αλλα 2 τα εβγαλε μετα απο καποιες μερες. Ως τοτε, ετρωγε επαιζε ετρεχε κανονικα ολα. Αν δεν τα εβγαζε κοινος απο μονος του, δεν θα ειχαμε την παραμικρη ιδεα...Γι'αυτο σου λεω ποτε μη λες ποτε!
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Και εμείς τα ίδια συμπτώματα. Μόλις γύρισα από γιατρό.
Αντιβίωση για 7-10 μέρες και ΑΝ χρειαστεί κορτιζόνη από μεθαύριο.
Αλλά θα μιλήσω μαζί του να δούμε πως πάει.
Μου είπε και εμένα ο κτηνίατρος πως του έχουν πάει πολλά σκυλάκια αυτή την εποχή.
Οπότε ας έχουμε το νου μας....
 


foxy+lea

Member
19 Αυγούστου 2010
8
0
Ο Φοξακος μου ειχε ενοχλησεις πριν απο δυο μερες κ νομιζα οτι ειχε φαει κανενα απο τα αγαπημενα του ξυλα, που βρισκει στο οικοπεδο. Οταν το επομενο πρωι ηταν καλυτερα, νομιζα οτι ηταν ενταξει.. Αλλα ελα που εχθες παλι ειχε τα ιδια. Ξεροβηχας και σαν να προσπαθουσε να βγαλει κατι που ειχε κολλησει στο λαιμο. Διαβασα το ποστ αυτο αλλα μεχρι σημερα το πρωι που πηγα στο κτηνιατρο και μου ειπε οτι εχει πνευμονια δεν πιστευα οτι θα ηταν κατι σοβαρο. Απ'οτι καταλαβα απο αυτα που ειπε ο χρηστης Sadah ηταν kennel cough που εξελιχθηκε σε πνευμονια? Ο γιατρος παντως μας εγραψε αντιβιωση για 6 μερες. Να μην ανησυχω τωρα δηλαδη οτι μπορει να μου παθει κατι? πρεπει να προσεχω κατι αλλο, εσεις που τα περασατε? η απορια μου παντως ειναι πως κολλησε αυτο το μικροβιο του βηχα. ζουμε σε αρκετα "αγροτικη" περιοχη στα προαστια κ δεν ερχεται σε αμεση επαφη με αλλα σκυλια. ελπιζω τα παιδακια σας να ειναι παλι υγιη :)