Ξηρά τροφή


AthKol

New Member
4 Φεβρουαρίου 2022
2
1
26
Καλησπέρα, καλώς σας βρήκαμε!
Έχω ένα Ακίτα ιαπωνικό, 4 χρόνων το οποίο πρόσφατα στειρωθηκε
Από τη στιγμή που ενηλικιώθηκε τρέφεται με ξηρά τροφή farmina team breeder. Ειμαι πολυ ευχαριστημένη με την τροφή από όλες τις απόψεις, τρίχωμα, κόπρανα, κιλά και εννοείται τιμή. Τον τελευταίο καιρό όμως την έχει βαρεθεί με αποτέλεσμα να την ανακατεύω με διάφορες "λιχουδιές" για να την φάει κι αυτό με τα χίλια ζόρια. Θα ήθελα να μου προτείνετε, είτε μία ξηρά τροφή ανάλογης ποιότητας και τιμής (50€ το 20κιλο), είτε τρόπους για να την τρώει
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπέρα, καλώς σας βρήκαμε!
Έχω ένα Ακίτα ιαπωνικό, 4 χρόνων το οποίο πρόσφατα στειρωθηκε
Από τη στιγμή που ενηλικιώθηκε τρέφεται με ξηρά τροφή farmina team breeder. Ειμαι πολυ ευχαριστημένη με την τροφή από όλες τις απόψεις, τρίχωμα, κόπρανα, κιλά και εννοείται τιμή. Τον τελευταίο καιρό όμως την έχει βαρεθεί με αποτέλεσμα να την ανακατεύω με διάφορες "λιχουδιές" για να την φάει κι αυτό με τα χίλια ζόρια. Θα ήθελα να μου προτείνετε, είτε μία ξηρά τροφή ανάλογης ποιότητας και τιμής (50€ το 20κιλο), είτε τρόπους για να την τρώει
Καλησπέρα,

Πολλά σκυλιά μετά από καιρό βαριούνται την τροφή τους.
Βάλε την τροφή στο μπολάκι για 20 λεπτά και αν δεν την φάει, παίρνεις την τροφή και στο επόμενο γεύμα κάνεις το ίδιο...αυτό μπορείς να το κάνεις για τρεις μέρες, μέχρι να πεινάσει.

Από 'κει και πέρα, μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις στην τροφή λίγο ελαιόλαδο, λάδι σολομού ή κάποιο ζωμό κρέατος, σπιτικό ή έτοιμο(πχ natures' food), επίσης μπορείς να μουλιάσεις την τροφή με λίγο ζεστό νερό, ώστε να βγάλει τα αρώματα της...σαν τελευταία λύση πάντα, μπορείς να ανακατέψεις την τροφή με λίγη κονσέρβα.

Η farmina team breeder είναι μια πολύ καλή τροφή για αυτό το budget.
Άλλες τροφές σε αυτό το budget είναι η ownat, η fosvit, η cennamo...
 
  • Like
Reactions: markito and AthKol


AthKol

New Member
4 Φεβρουαρίου 2022
2
1
26
Καλησπέρα,

Πολλά σκυλιά μετά από καιρό βαριούνται την τροφή τους.
Βάλε την τροφή στο μπολάκι για 20 λεπτά και αν δεν την φάει, παίρνεις την τροφή και στο επόμενο γεύμα κάνεις το ίδιο...αυτό μπορείς να το κάνεις για τρεις μέρες, μέχρι να πεινάσει.

Από 'κει και πέρα, μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις στην τροφή λίγο ελαιόλαδο, λάδι σολομού ή κάποιο ζωμό κρέατος, σπιτικό ή έτοιμο(πχ natures' food), επίσης μπορείς να μουλιάσεις την τροφή με λίγο ζεστό νερό, ώστε να βγάλει τα αρώματα της...σαν τελευταία λύση πάντα, μπορείς να ανακατέψεις την τροφή με λίγη κονσέρβα.

Η farmina team breeder είναι μια πολύ καλή τροφή για αυτό το budget.
Άλλες τροφές σε αυτό το budget είναι η ownat, η fosvit, η cennamo...
Με ελαιόλαδο δοκίμασα αλλά δεν... Θα δοκιμάσω και να της το παίρνω γτ η αλήθεια είναι ότι τώρα της την άφηνα μονίμως εκεί μέχρι που κατέληξα να βάζω λιχουδιές. Είναι κρίμα γτ πραγματικά μας έχει ταιριάξει πολύ η συγκεκριμένη. Ευχαριστώ πάρα πολύ
 
  • Like
Reactions: GSD92








medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
@Siegfried την έχεις δοκιμάσει; Σκέφτομαι αυτή με τα ψάρια.
Την ψαρια ωκεανου δίνω σχεδον 2 χρόνια , στον δικό μου και σε όλα τα φιλοξενουμενα σκυλάκια, μικρα/μεγάλα,νεαρα/ηλικιωμένα, ενεργητικα και μη ... Με έχει βολεψει άπειρα, εχει κατσει σε όλα πολυ καλα.
 
  • Like
Reactions: ChrisApo


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Την ψαρια ωκεανου δίνω σχεδον 2 χρόνια , στον δικό μου και σε όλα τα φιλοξενουμενα σκυλάκια, μικρα/μεγάλα,νεαρα/ηλικιωμένα, ενεργητικα και μη ... Με έχει βολεψει άπειρα, εχει κατσει σε όλα πολυ καλα.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Έχεις δει μήπως αν τα συστατικά που αναγράφονται πίσω ανταποκρίνονται με αυτά που γράφουν στα πετσοπ; Γιατί κοιτώντας λίγο από τον αγγλικό κατάλογο της εταιρίας δεν ταυτίζονται ακριβώς.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Συστατικά:Αφυδατωμένο ψάρι ωκεανού (43%), καστανό ρύζι, λίπος κοτόπουλου, αποξηραμένος πολτός τεύτλων, ιχθυέλαιο ρέγγας, υδρόλυμα ψαριού, ρίζα σικορέ (πηγή ινουλίνης και φρουκτο-ολιγοσακχαριτών - F.O.S.), αδρανοποιημένη αποξηραμένη μαγιά (πηγή ολιγοσακχαριτών μαννόζης - M.O.S.), γλουκοζαμίνη, θειϊκή χονδροϊτίνη, χυμός γιούκα.
Ocean fish (herring) (48%) (of which 85% dehydrated
and 15% fresh), corn, chicken fat, rice, dried beetroot pulp, hydrolyzed
animal proteins, carob, chicory root (source of inulin and F.O.S.), dried
inactivated brewers’ yeast (source of M.O.S.), glucosamine, chondroitin
sulfate, Yucca juice
Composition: Pork (33%) (of which 85% dehydrated and 15% fresh),
corn, chicken fat, wheat, dehydrated chicken, dried beetroot pulp,
hydrolyzed chicken livers, carob flour, chicory root (source of inulin and
F.O.S.), dried inactivated brewers’ yeast (source of M.O.S.), glucosamine,
c
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981