Ξηρα Τροφή Και Μαγειρευτό


John Nak

Member
3 Οκτωβρίου 2015
10
3
28
Καλησπέρα σας απεκτησα ενα κουταβακι γερμανικο ποιμενικο και ψαχνω καλης ποιοτητας τροφες για κουταβακια.Αυτη την στιγμη εχω την nature growth grain free .
Θα μπορουσατε να μου προτεινετε και καποιες αλλες καθως και συνταγες για μαγειρευτο?
Ευχαριστώ!!
 


christos1908

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
46
17
42
Μια χαρά τροφή δίνεις... Δε χρειάζεται να μπλέξεις με μαγειρευτά...
Αν θες εχει εχει ενα σωρό θέματα για τροφές, μαγειρευτά, barf οπότε μπορεις να ρίξεις μια μάτια.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Το μαγειρευτο ή η Μπαρφ είναι κλάσης ανωτερα απο οποιαδήποτε ξηρα!

Στο ίντερνετ υπάρχουν πολλες συνταγες για φαγητό, μπισκότα, κλπ λιχουδιες
 


christos1908

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
46
17
42
Για το μαγειρευτό δεν είμαι σίγουρος, το barf ναι υπό προϋποθέσεις. Είτε barf είτε μαγειρευτό πρέπει να είσαι σε θέση να αφιερώσεις χρόνο και χωρο για να κανεις κάτι σωστό. Δεν ειναι πολλοί σε θέση να το κάνουν αυτό. Δεν αμφισβητώ την ποιότητα τους αλλά μια πολυ καλή ξηρά τροφή ειναι ένας μπούσουλας που σου εξασφαλίζει οτι ο σκυλος σου θα παιρνει οτι χρειάζεται. Τη θεωρώ ιδανική για το μέσο ιδιοκτήτη. Για τους πολυ εξειδικευμένους και πολυ ψαγμένους barf δικό σου.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Μονο που χρησιμοποιεις φρέσκα υλικα που ξερεις "απο που κρατάει η σκουφια τους" για μενα ειναι αρκετό!

Συμφωνω ότι η Μπαρφ ειναι υπο προϋποθέσεις κ πρέπει να ριξεις πολύ διαβασμα (να την φτιαχνεις εσυ εννοειτε)!

Χώρο ναι χρειαζεσαι, χρονο αμα θες βρίσκεις, καλή διάθεση να υπάρχει και φτιάχνεις σε μια φουρνιά φαι για ολη την βδομαδα πχ.

Αλλα κ παλι εσυ/εγω παίρνουμε ότι χρειαζομαστε σε ένα γευμα μας? οχι είναι συνδυασμός μεστην βδομάδα ή τον μηνα...το ιδιο θεωρω είναι κ με τα σκυλιά.
 
  • Like
Reactions: Elrandir and spyv


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Εγώ θέλω απλά να αναφερθώ στην πεπτικοτητα μεταξύ μαγειρευτο και ξηράς τροφής μιας και ταιζω πρωί ξηρά (130γρ) βράδυ μαγειρευτο (300γρ)...
Στα κακά το ποσοστό είναι 80 - 20 και όσων αφορά το χρόνο πέψης χθες δίνοντας καμία 10αρια γαυρους αχνιστους κατά τις 18:00 ή μικρή έκανε εμμετο μετά από 5 λεπτά και μαζί με το ψάρι και 6-7 κροκέτες ολόκληρες και λαστιχωτες...τρώει 9 το πρωί!!!
 


christos1908

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
46
17
42
Παιδιά δε διαφωνώ κάπου... Η ξηρά τροφη ειναι χημεία, οταν φτιάχνεις μονος ειναι διαφορετικό.
Αλλά επαναλαμβάνω, το να λες τι ειναι το καλυτερο; barf. Άρα πάμε να φτιάξουμε ή ακομα χειρότερα να αγοράσουμε ειναι λάθος. Θέλει διάβασμα, κατανόηση πάνω απ'ολα του γιατι δίνω barf (της φιλοσοφίας της μεθόδου), χρόνο να το φτιάξεις και καθαριότητα κατα τη διάρκεια και μετά, μεγάλη κατάψυξη για να αποθηκευεις και σύστημα στα γεύματα ποτέ δίνεις τι ( ποτέ και πόσο κοτόπουλο-μοσχάρι- ψάρι, φρούτα κτλ). Άλλο για κουτάβια άλλο για ενήλικα. Μελέτη της ποσότητας που δίνεις (αν δίνεις 400g ξηρά τροφη θες περίπου τα τριπλάσια barf). Και διάφορα άλλα... Έτσι ναι ταΐζεις το καλύτερο.
Αν όμως δεν το κανεις αυτό πάρε μια κορυφαία ξηρά τροφη να είσαι σίγουρος οτι ο σκυλος σου παιρνει αυτά που πρέπει ακομα και αν δεν ειναι απο τις καλυτερες πηγές.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.821
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU