Ξύλο


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Καλησπερα σας!
Λοιπόν σκέφτηκα αρκέτα πριν γράψω αυτό το θέμα..
Ξέρω ότι αυτό που έκανα ήταν απαράδεκτο αλλά...
Όλα ξεκίνησαν πριν 3-4 μέρες...
Εφευγα απ το σπίτι το πρωί λόγω μαθημάτων.. Η Ρίτα (σπιτζ περίπου 4 μηνών) έμενε σπίτι ταϊσμένη ποτισμένη απ'όλα. Τις πρώτες μέρες όταν γυρνούσα έβλεπα πράγματα στη φωλιά της όπως πατάτες χαρτιά κτλ.. Τα έπαιρνε από μία ραφιέρα που έχω στη κουζίνα.. Άλλαξα θέση στη ραφιέρα για να μην το κάνει.Γυρνάω χθες και βλέπω τη κεραία απ το ρούτερ φαγωμένη... Νευρίασα απίστευτα αλλά δεν έκανα τιποτα..Απλά της μίλησα έντονα για να καταλάβει ότι δεν ήταμ σωστό. Σήμερα όμως το ποτήρι ξεχείλισε.. Έκρυψα τη ραφιέρα, έβαλα κάπου ψηλά το ρούτερ και έφυγα για τη σχολή με τη χαρά ότι δεν θα είχα καμία δυσάρεστη έκπληξη... Κι όμως.. Γυρνάω ύστερα από 6 ατελείωτες ώρες μάθημα και τι να δω?? Ανέβηκε στη βιβλιοθήκη και βρήκα σχεδόν όλα τα βιβλία μου σκισμένα... Δεν άντεξα... Τη ξυλοφόρτωσα πραγματικά... Τώρα το μετανιώνω βέβαια αλλά εκείνη τη στιγμή δεν μπορούσα να αντδράσω αλλιώς... Δεν μπορώ να βρω τρόπο αποτελεσματικό γι ατιμωρία.. Εχω δοκιμάσει και την απομόνωση αλλα δεν λειτουργεί.. Τι άλλο μπορώ να κάνω??
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Crate...και θα ηρεμει και θα ηρεμεις...και θα αντιδρας και εσυ σωστα(αφου τωρα δεν το εκανες)αλλά και αυτη.Τοσο απλα,εφοσον δεν εισαι συνεχως σπιτι μαζι της,οπως ολοι μας αλλωστε λογω υποχρεωσεων.Παρε ενα crate και θα ξαναποσταρεις πολυ πιο ευχαριστα.
 












Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
και κάτι ακόμα.... εκ των υστέρων δυστυχώς δεν καταλαβαίνουν γιατί το έφαγαν το ξύλο......
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Όταν λέω απομόνωση εννόω της έδειχνα το λάθος π.χ. τις παντόφλες που μπορεί να είχε δαγκώσει, της μιλούσα με έντονη φωνή και μετά την έδενα για ένα μισάωρο χωρίς να της μιλάω ή να ασχολούμε μαζί της.. Το είχα διαβάσει στο forum ως μέθοδο σωφρονισμού.. Αλλά όπως είπα δεν βοήθησε..
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Τη λυση στην ειπανε και θα συμφωνησω κι εγω! Crate ! ;-)

Θελει βαθειες ανασες κι αυτοσυγκρατηση μεγαλη, ειναι μια δοκιμασια του εαυτου σου εκεινη η στιγμη και ξερω πως ειναι.
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
υπομονή έχε αλλά αν δεν μπορείς να κρατηθείς πάρε αυτό που λένε τα παιδιά
είναι μωρό ακόμη
εμένα είναι 20 μηνών και κάνει ακόμα τις κουτσουκέλες του όταν μένει μέσα μόνος
και κρύβει και την ζημιά
αλλά μαρέσει που μπορώ να τον αφήσω χύμα χωρίς να ανησυχώ
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
οπου δεν πιπτει λογος πιπτει ραβδος ==)) οχι για τετοια περιπτωση παντως τι να της πεις δηλαδη μην κανεις ζημιες γιατι θα σε δειρω..?? αλλα σε καποιες περιπτωσεις χρειαζεται ενα μαστιγωμα προς γνωση και συμορφωση ==))
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Χαχαχαχα 2 μηνες τωρα που συμβιώνουμε έχω ξεπεράσει τον εαυτό μου πραγματικά!! Όσο αυτοσυγκράτηση κι αν δείξεις όταν γυρνας σπίτιμετα απο τοσες ωρες, θες να ηρεμίσεις και βλέπεις τα βιβλία σου στο πάτωμα με γαγκωματιές και σελίδες σκισμένες, δεν μπορεις να συγκρατηθεις!!
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
οπου δεν πιπτει λογος πιπτει ραβδος ==)) οχι για τετοια περιπτωση παντως τι να της πεις δηλαδη μην κανεις ζημιες γιατι θα σε δειρω..?? αλλα σε καποιες περιπτωσεις χρειαζεται ενα μαστιγωμα προς γνωση και συμορφωση ==))
,,,, το έχεις χάσει εσύ έτσι???? είπαμε!!!!! μην το παρακάνουμε!!!!!!
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Χαχαχαχα 2 μηνες τωρα που συμβιώνουμε έχω ξεπεράσει τον εαυτό μου πραγματικά!! Όσο αυτοσυγκράτηση κι αν δείξεις όταν γυρνας σπίτιμετα απο τοσες ωρες, θες να ηρεμίσεις και βλέπεις τα βιβλία σου στο πάτωμα με γαγκωματιές και σελίδες σκισμένες, δεν μπορεις να συγκρατηθεις!!
ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΟ έλεος!!!!!! αν δεν μπορείτε μην παίρνετε σκύλο δεν έχεις να κάνεις με ενήλικο πλάσμα!!!!!
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Τα σκυλάκια, εκ των υστέρων δεν καταλαβαίνουν το μάλωμα (όποιο κι αν είναι αυτό). Αν δεν μπορείς να το περιορίζεις σ' ένα δωμάτιο όταν λείπεις, βάλτο σ' ένα crate, όπως σου λένε τα άλλα μέλη.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
O σκύλος δεν κάνει ζημιές επειδή θέλει να σε εκδικηθεί...ο σκύλος κάνει ζημίες επειδή 1. στρεσσάρεται 2. βαριέται .Το ξύλο και η έντονη φωνή μόνο κακό μπορεί να του κάνουν, από το να γίνει περισσότερο νευρικό μέχρι φοβικό, εφόσον δεν καταλαβαίνει γιατί τις τρώει και τα ακούει.
Αν ένα μωρό 1 έτους το άφηνες μόνο του σε ένα σαλόνι και σου έσπαγε ένα βάζο πχ...θα το έδερνες?
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΟ έλεος!!!!!! αν δεν μπορείτε μην παίρνετε σκύλο δεν έχεις να κάνεις με ενήλικο πλάσμα!!!!!
Το ήθελα και το πήρα. Αλλά δεν είμαι και αναίσθητη να μην αντιδράω.. Μου χει φαει έπιπλα, καλτσες, παπουτσια και δεν εχω αντιδρασει.. αλλα ανθρωπος ειμαι εχω και ορια..
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
O σκύλος δεν κάνει ζημιές επειδή θέλει να σε εκδικηθεί...ο σκύλος κάνει ζημίες επειδή 1. στρεσσάρεται 2. βαριέται .Το ξύλο και η έντονη φωνή μόνο κακό μπορεί να του κάνουν, από το να γίνει περισσότερο νευρικό μέχρι φοβικό, εφόσον δεν καταλαβαίνει γιατί τις τρώει και τα ακούει.
Αν ένα μωρό 1 έτους το άφηνες μόνο του σε ένα σαλόνι και σου έσπαγε ένα βάζο πχ...θα το έδερνες?
οχι εννοειται.. αυτο λεω μου χει κανει πολλα αλλα δεν της εχω φωναξει.. το καταλαβαινω οτι ειναι μωρο και θα κανει ζημιες.. εχω διαβασει και αρθρα κτλ... αλλα νταξει το ειπα και στην αρχη αλλα οταν μπηκα και ειδα σκισμενα τα βιβλια μου δεν αντεξα..
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Δεν ειναι θεμα αναισθησιας αλλα το ξυλο δεν λυνει τιποτα. Μονο φοβιες και νευρα μπορει να δημιουργησει. Αλλα κουταβι και CRATE πανε μαζι αλλιως μην παρεις κουταβι. Η πιο σωστα αφου διαλεξεις κουταβι πρωτα παιρνεις το κρειτ στο σπιτι και μετα το κουταβι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.137
Μηνύματα
896.096
Μέλη
19.948
Νεότερο μέλος
Politidou