Οικονομική κρίση και σκύλος


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
εγω δεν ειχα σκοπο να εχω 3 σκυλια. ειχα ενα τοτε,γιατι με αυτο μπορουσα να ανταπεξελθω,γνωρισα το κυριακο,προστεθηκαν αλλα δυο στη παρεα μας(ο μορφεας και η πανδωρα),πηραμε και την κιρκη οποτε να τα 4.

Ηθικό δίδαγμα: Αφήστε τις γνωριμίες με σκυλάδες γιατί έρχονται σετ με προίκα 2-3 μαλιαρά γαιδούρια που θα σας ξετινάξουν τη μπάνκα στον αέρα..



Sent from my Galaxy NOTE II using tapatalk
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
χαχαχαχαχαχαχα.....τι να κανω,με ειδε στο παρκο με τον φλωρο,τον θαμπωσε η ομορφια μου και αυτο ηταν.χαχαχαχαχαχαχαχα. πλακα κανω...
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Νομιζω η κριση μας εχει επηρεασει ολους/ολες! οι περισσοτεροι ξεκινησαμε με περικοπες στις λιχουδιες και τα μπισκοτα και κατοπιν τα παιχνιδια.....!Τελος καποιοι καταληξαμε να πεφτουμε και κατηγορια τροφης...απο σουπερ πριμιουμ, σε απλη πριμιουμ! Οπως και να χει....ενα σκυλακι μεσαιου μεγεθους εχει ετησια εξοδα απο 450-750 ευρω χωρις να υπολογισουμε καποιο εκτακτο κτηνιατρικο θεμα! Παραυτα εγω προσωπικα....απο τοτε που καταφερα να μαθω στην δικια μου να παιζει με το μπαλακι.....εκοψα τις λιχουδιες και για επιβραβευση τις δινω το μπαλακι...και το συνιστω σε ολους σας....! τωρα οσο αφορα...κανα μικροταισματακι......παντα υπαρχει μια συσκευασια σκυλομπισκοτων στο σπιτι....οποτε τις δινω πολυ αραια και που!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Νομιζω η κριση μας εχει επηρεασει ολους/ολες! οι περισσοτεροι ξεκινησαμε με περικοπες στις λιχουδιες και τα μπισκοτα και κατοπιν τα παιχνιδια.....!Τελος καποιοι καταληξαμε να πεφτουμε και κατηγορια τροφης...απο σουπερ πριμιουμ, σε απλη πριμιουμ! Οπως και να χει....ενα σκυλακι μεσαιου μεγεθους εχει ετησια εξοδα απο 450-750 ευρω χωρις να υπολογισουμε καποιο εκτακτο κτηνιατρικο θεμα! Παραυτα εγω προσωπικα....απο τοτε που καταφερα να μαθω στην δικια μου να παιζει με το μπαλακι.....εκοψα τις λιχουδιες και για επιβραβευση τις δινω το μπαλακι...και το συνιστω σε ολους σας....! τωρα οσο αφορα...κανα μικροταισματακι......παντα υπαρχει μια συσκευασια σκυλομπισκοτων στο σπιτι....οποτε τις δινω πολυ αραια και που!
,,,,,,,,,
σκυλομπισκοτα εχει με 4 ευρω το κιλο χυμα,, και ειναι παρα πολλα,,, επισης καπνιστα κοκκαλα με 0,35 λεπτα το ενα που το κανεις 4 κομματια ,,,, και σε κατηγορια τροφης δεν χρειαζεται να πεσεις,,, απλα αλλαζεις εταιρια μη σου πω και καλυτερη τροφη με λιγοτερα χρηματα,,,,,
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Καλησπέρα σε όλους παρακάτω θα αναφέρω μια ιστορία ενός φίλου δεν γνωρίζω αν την τοποθέτησα στο σωστό θέμα....

"Στις μέρες μας,όπως σε αρκετούς έτσι και σε μένα, αυξήθηκαν οι ώρες εργασίας ώστε

να μην πέσει το μηνιαίο εισόδημα και αυτό πλέον θεωρείτε τύχη αν μπορέσεις να το καταφέρεις.

Είχα βάλει στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι πρέπει να αλλάξω σπίτι, αν και άργησα να το παραδεχτώ,

δειλά δειλά μπήκα στη διαδικασία και μην θέλοντας να αλλάξω περιοχή κοίταζα τις κοντινές αγγελίες.

Έχω έναν σκύλο ονόματι Δ... τεσσάρων ετών καφετί με κοντό τρίχωμα που μεγάλωσε μαζί

μου από μωρό, όταν το ανακάλυψα περιπλανώμενο, στην συγκεκριμένη γειτονιά.

Μην θέλοντας να μειώσω την αξιοπρέπεια μας η έρευνα μου κορυφώθηκε

καθώς έπεσα πάνω σε ένα ισόγειο με ανεξάρτητη είσοδο, μικρό κήπο σε δυόροφη οικεία...

Ήταν πραγματικά καλή η τιμή του ενοικίου, με λίγο παζάρι πάντα, σε σημείο που μπαίνεις σε υποψίες

για την κατάσταση που θα αντικρίσεις. Πεπεισμένος όμως κανόνισα να το δω και δεν έπεσα τόσο έξω

στις προβλέψεις μου.

Χρέπι αλλά είχε και τον κηπάκο, παρατημένο μα με την βοήθεια μερικών φίλων ίσως να τα κατάφερνα,

ερειπωμένο μιας και οι δύο όροφοι από επάνω ήταν άδειοι, μα ίσως να ήταν και καλό.

Αυτός που μου έδειξε το σπίτι υποσχέθηκε να πάρει κάποια πράγματα που φαίνονταν να βρίσκονται εκεί

από αιώνες, όπως ρούχα σεντόνια και λοιπά και λοιπά. Ήταν η μέρα που θα υπέγραφα το συμβόλαιο

όταν βγαίνοντας νωρίς για την πρωινή μας βόλτα με τον Δ... στην είσοδο της πολυκατοικίας περίμενε

ένα θηλυκό μαύρο σκυλί που δεν είχα ξαναδεί. Βέβαια πολλές φορές βλέπω για πρώτη φορά "γείτονες"

και πάντα εκπλήσσομαι που δεν τους έχω ξανασυναντήσει. Όπως λέει και ένας φίλος (εγώ είμαι αυτός)

"όταν βλέπεις έναν σκύλο ασυνόδευτο δύσκολα καταλαβαίνεις αν έχει χαθεί ή αν κάνει την βόλτα μόνο
του..."

Πέρασαν δυο μέρες μέχρι να επισκεφτώ το καινούριο(παλιό)σπίτι λόγω φόρτου εργασίας και

εκείνο το βράδυ τα κατάφερα. Μπήκα μέσα και με δυσκολία βρήκα μια λάμπα που να ανάβει, στάθηκα

στο δωμάτιο και διαπίστωσα ότι τα ρούχα ήταν ακόμα μέσα στις ντουλάπες μαζί με παλιές δερμάτινες

βαλίτσες και μόνο μια σκέψη μπορούσα να κάνω΄ όταν ένας θόρυβος στον μικρό κήπο την σταμάτησε

ακαριαία. Αρπάζοντας τον φακό βγήκα έξω! Ανακαλύπτοντας τι προκάλεσε τον περίεργο ήχο στάθηκα

για τουλάχιστον πέντε λεπτά ώστε να συνδυάσω τα γεγονότα... Μια σκέψη μου έφερε μια δυνατή

ανατριχίλα που επιβαιβεώθηκε σωστή με ένα τηλεφώνημα την επόμενη μέρα. Ο θόρυβος είχε προέλθει

από εκείνο το θηλυκό σκυλί που είχα συναντήσει προ δύο ημερών... η

προηγούμενη ένοικος ήταν νεκρή ότι είχε απομείνει ήταν εκεί..."


Τελικά ποιος φιλοξενεί ποιον...;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κατσε για να καταλάβω... ειδες το σκυλι το θηλυκό στον κηπάκο, αρα μπηκε μέσα από την ανεξάρτητη εισοδο, διεσχισε το σπιτι και βγήκε στον κήπο? Το ότι πεθανε η προηγουμενη ενοικος, πού κολλάει όμως?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.755
Eίχε φάει το θηλυκό σκυλί το πτώμα της προηγούμενης ενοίκου;
Bλέπω πολλά θρίλερ;
Και τι ακριβώς θέλει να πει η ιστορία;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Eίχε φάει το θηλυκό σκυλί το πτώμα της προηγούμενης ενοίκου;
Bλέπω πολλά θρίλερ;
Και τι ακριβώς θέλει να πει η ιστορία;
Και νόμιζα ότι μόνο εγώ δεν εβγαλα ακρη!!!


εδιτ: το μαυρο σκυλι ήταν η μετενσάρκωση της πεθαμένης ενοικου... γι'αυτό λέει ότι απεμεινε ήταν εκει...

Το βρηκαααα (ναι και εγώ βλέπω πολλά θριλερ)
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
το σκυλί ήταν την αποθανούσας που έμενε εκεί .
Έμεινε μόνο του εκεί να περιπλανιέται μην έχοντας που αλλού να πάει , μιας που όπως φαίνεται η προηγούμενη ένοικος δεν είχε ανθρώπους ούτε τα πράγματά της να μαζέψουν.
Έτσι ο παλιός ένοικος(σκύλος) βρέθηκε να φιλοξενεί κάποιον μαζί με το σκύλο του .



Ελπίζω να το κράτησες φίλε μου .

δεν φαντάζεσαι πόση αγάπη παίρνεις από σκυλιά που βρίσκεις μαζί με σπίτι ;)
 
Last edited:




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
το σκυλί ήταν την αποθανούσας που έμενε εκεί .
Έμεινε μόνο του εκεί να περιπλανιέται μην έχοντας που αλλού να πάει , μιας που όπως φαίνεται η προηγούμενη ένοικος δεν είχε ανθρώπους ούτε τα πράγματά της να μαζέψουν.
Έτσι ο παλιός ένοικος(σκύλος) βρέθηκε να φιλοξενεί κάποιον μαζί με το σκύλο του .



Ελπίζω να το κράτησες φίλε μου .

δεν φαντάζεσαι πόση αγάπη παίρνεις από σκυλιά που βρίσκεις μαζί με σπίτι ;)
Ναι αλλά τότε δεν θα ήταν εξαρχης ενημερος από τον εκμισθωτη ιδιοκτητη?
 


καψοραχη

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2011
78
0
ο Τζοί μεχρι τωρα δεν καταλαβε κριση!εμεις στερηθηκαμε ΠΟΛΛΑ αλλα εκεινος ουτε τροφη αλλαξε ουτε οι εξετασεις του μεινανε πισω!εκοψα αγορες (ρουχα,παπουτσια,κρεμες κλπ)εγω και οι αλλοι στην οικογενεια αντιστοιχα δικα τους αλλα στο σκυλι δεν μπορεσαμε να κοψουμε,τωρα αν στενεψουν κι αλλο τα πραγματα (το ΑΝ το ειπα για να γελασουμε) θα δουμε!απο λιχουδιες αλλωστε κανα σκυλομπισκοτο μονο τρωει!
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
οικονομικη κριση ? ο ντουλης δεν εχει αναγκη.. εκτος απο την ξηρα τροφη κατηγορια σουπερ ντουπερ.. τρωει και κρεατακια-αποφαγια <<αυτα που κανει να δωσουμε>> απο την θεια μου διπλα,και απο το διπλα σπιτι... μετα τα σεμιναρια διατροφης που τους εχω κανει... και φυσικα τον κραταω σε φορμα και σωστα κιλα... απο αγαπη..αυτη ειναι πανω απο ολα..απο ιατρικα να ειμαι καλα εγω,και ο φιλος μου ο κτηνιατρος..
το ρεζουμε ? θα προτιμουσα να μην εχω να φαω εγω αλλα να τρωει και να ζει καλα με αληθινη αγαπη ο σκυλακος... η αναμεταδοση λαιβ του αγωνα αγαπης η καθε στιγμη,η χαρα,η ενεργεια,η αληθεια.. ειναι ανεκτιμητα που ελεγε και μια πιστωτικη καρτα σε διαφημιση.. δεν τον αγορασα <<οχι οτι ειναι κακο,ουτε τον εψαξα.. ηρθε και με βρηκε αυτος,τυχαια>>

μερικες φορες κανω την σκεψη στην παραβολη του ασωτου υιου,που απο πλουσιος τελικα ετρωγε τα χαρουπια τα γλυκοπικρα σαν τη ζωη, των γουρουνιων.. η τον Ακταιωνα που ειδε σε μεταφορικη εννοια τον εαυτο του γυμνο.. το ποσο αδειος και κενος ηταν,και την αλαζονεια του..την ψευτια..

οικονομικη κριση,κριση αξιων κτλ κτλ... μονο το αληθινο ειναι ομορφο..και κοιταω μονο αυτο..με η χωρις <<κριση>>
ισως να ειμαι και εξω απο το χορο και να κανω αυτη την κριτικη σε θεμα οικονομικο..αλλα ολα εχουν ενα σκοπο..ενα πειραμα..ενα ερεθισμα..
<<σορι παλι εκθεση εγραψα>>
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ευτυχώς και εγώ και ο άντρας μου έχουμε ως πρωτεραιότητα το καλό των σκυλων μας και έτσι μειώσαμε τα δικά μας έξοδα αλλά τα κορίτσια μας συνεχίζουν να τρώνε acana, έχουν την ίδια ιατρική περίθαλψη, τις αμπούλες τους, τα χάπια τους. Τα καλληντικά της Barbie είναι πιο ακριβά από τα δικά μας :).
Ισως το μόνο πράγμα που δεν αγοράζω όπως παλιά είναι τα παιχνίδια τους αλλά εξίσου ωραία διασκεδάζουν φέρνοντας ένα ξύλο που τους πετάω ή παίζοντας κινηγητό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.125
Μηνύματα
895.940
Μέλη
19.939
Νεότερο μέλος
steliosstel