Οι αισθητικές χειρουργικές επεμβάσεις στο σκύλο


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δε θα επεκταθώ. Εφόσον είμαι κατά των καλλωπιστικών επεμβάσεων στα σκυλιά, θα πω μπράβο σ' αυτούς που τις απαγορεύουν και μάλιστα απαγορεύουν τη συμμετοχή σκυλιών από χώρες απ' όπου επιτρέπονται. Εσύ που είσαι υπέρ, θα φέρεις αντίρρηση. Αυτό συμβαίνει με τις απόψεις.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
οκ τωρα?
οχι, καθολου οκ, διοτι εγω δεν ανεφερα ΟΥΡΑ, αλλα ΑΥΤΙΑ, τα οποια ειναι πολυ κοντα στα ..ζωτικα οργανα που αρπαζονται οι σκυλοι γενικως, η οι ποιμενικοι οταν κανουν την δουλεια τους.
 


SchnauzerGR

Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
24
0
SchnauzerGR θεωρείς ότι το μήκος της ουράς δεν έχει καμία σημασία στις συνεννοήσεις του σκύλου με τα άλλα ζώα ή το αφεντικό του?

Η σκυλίτσα μου είναι τελείως κολοβή. Χωρίς ουρά πρέπει να καταλάβω από δευτερεύοντες παράγοντες αν το σκυλί φοβάται, αν είναι χαρούμενο, αν είναι επιθετικό, τόσο με μένα όσο και με άλλα σκυλιά για να προλαμβάνω καταστάσεις. Πλέον φυσικά το κατορθώνω, αλλά στην αρχή δεν ήταν καθόλου εύκολο.

Και έχω μέτρο σύγκρισης τους άλλους μου σκύλους και πόσο πιο εμφανείς είναι οι αντιδράσεις τους.
To θεμα δεν εχει να κανει με το τι προβλημα δημιουργει σε εμας Αλεχανδρα μου, αλλα αν η οχι δημιουργει προβλημα στο σκυλι μας καθε αυτο...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
μην κολλαμε στα νομικα τωρα...μπορει καποιος βουλευτης να γουσταρε να το περασει ετσι επειδη ειχε κυνηγο γκομενο και τα ηθελε κομμενα...τον σκυλο ειναι αληθεια οτι τον δημιουργησαμε εμεις,αυτο ομως δεν σημαινει οτι μπορουμε και να τον αφανησουμε.
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
To θεμα δεν εχει να κανει με το τι προβλημα δημιουργει σε εμας Αλεχανδρα μου, αλλα αν η οχι δημιουργει προβλημα στο σκυλι μας καθε αυτο...
αν δημιουργειτε προβλημα σε εμας,θα εχει και ο σκυλος.αλυσιδα πηγαινει το θεμα
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μην κολλαμε στα νομικα τωρα...μπορει καποιος βουλευτης να γουσταρε να το περασει ετσι επειδη ειχε κυνηγο γκομενο και τα ηθελε κομμενα...τον σκυλο ειναι αληθεια οτι τον δημιουργησαμε εμεις,αυτο ομως δεν σημαινει οτι μπορουμε και να τον αφανησουμε.

δεν αφήνω ουτε νομικά ουτε τίποτα

πονάνε ή δεν πονάνε???

αν πονάνε τα κυνηγόσκυλα πονάνε λιγότερο ή περισσότερο

και θα συμφωνήσω μαζί σου οτι δεν εχουμε δικαίωμα να τον αφανίσουμε

ξέρεις αλήθεια πόσα dobermann γενιώντουσαν πριν την απαγόρευση στην Γερμανία και στην Γαλλία και πόσα τώρα??

ξερεις ότι το γεννετικό υλικό έχει ελατωθεί ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ??

ότι σε λίγο δεν θα μπορεις να ζευγαρώσεις σκύλο που να μην είναι συγγενής γιατί δεν θα υπάχει???

τα ξέρεις αυτά???
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
To θεμα δεν εχει να κανει με το τι προβλημα δημιουργει σε εμας Αλεχανδρα μου, αλλα αν η οχι δημιουργει προβλημα στο σκυλι μας καθε αυτο...
Αν εγώ δε καταλάβω σωστά τι μου λέει το σκυλί μου ή το σκυλί που θα συναντήσω, και γίνει στη βόλτα καμιά μ@λ@κία και μαλλιοτραβηχτεί με κανά άλλο, το σκυλί μου δε θα πληγωθεί? Μακροπρόθεσμα δικό του πρόβλημα δεν είναι?

Γαλάζιο θα το προσέξω περισσότερο, αλλά μέχρι τώρα σε όλα τα άλλα σκυλιά πλην του δικού μου έχω δυσκολία.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
χαχα οχι ρε.παραδειγμα εδωσα.προς θεου.:maria:
ε, τι σχεση ειχε αυτο με το θεμα?
μην ανησυχεις, ποτε δεν αφανιζουμε κατι που μας εξυπηρετει τοσο.
"μας εξυπηρετει"...σκεψου το το υπονοουμενο, εχει μεγαλες διαστασεις;)
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
ξεκινησε να εξυπηρετει ομως πλεον καποιους οπως και εσενα φανταζομαι μας εξυπηρετει οσο ο κολλητος μας.μακη τα ξερω αυτα.και ξαναλεω να χαλαρωσουμε τους τονους.μην τρεχουμε να αρπαχτουμε και να βγουμε απο πανω.σας ειπα οτι απλα λεω αυτο που πιστευω και δεν τρεχω να σας πεισω για τιποτα.τα μισα απο αυτα που ειπα τα ερμηνευσατε οπως θελατε.ριλαξ παιδια.κατι εχει να παρει ο καθε ενας μας απο τον αλλον.....
 
Last edited:


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ξεκινησε να εξυπηρετει ομως πλεον καποιους οπως και εσενα φανταζομαι μας εξυπηρετει οσο ο κολλητος μας.
διαβασε λιγο αυτο που σου γραφει ο μακης και σκεψου το καλα.

δεν εχω κολλητους.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
δεν διαβασα λιγο αυτο που ειπε ο μακης .το διαβασα ολο.καλα κανεις και δεν εχεις κολλητους αν εχεις εμπειριες που σε απετρεψαν απο αυτο.εγω εχω.αλλα ειναι ασχετο το αν εχουμε η οχι.πιστευω ξερεις τι σου προσφερει ενας κολλητος για να καταλαβεις τι ελεγα...
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το Βέλγιο έχει υπογράψει τη σύμβαση και απαγορεύεται.Τα αυτιά από το 2001, η ουρά από το 2006. Επίσης απαγορεύεται να πουληθούν και να λάβουν μέρος σε εκθέσεις σκυλιά με κομμένα αυτιά η ουρά.
Αν δεν κάνω λάθος και η Ελλάδα έχει υπογράψει την σύμβαση.
Πάντως άσχετα με τι λέει ο νόμος πιστεύω ότι ο κάθε φιλόζωος θα έπρεπε να ήταν ενάντια σε τέτοιες "αισθητικές" επεμβάσεις που σακατεύουν τα σκυλιά και τα εμποδίζουν να εκφραστούν σωστά.
 


YOTA

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2008
130
0
Thessaloniki
Αμάν βρε παιδιά, το "σακατεύουν είναι πολύ βαριά λέξη και δεν θεωρώ ότι ανταποκρίνεται σε καμία περίπτωση στην πραγματικότητα. Τα ντόμπερμαν που είχα είχαν όλα κομμένη ουρά και αυτιά και δεν είχα κανένα πρόβλημα να καταλάβω πως νιώθουν. Καταρχήν, δεν χρειάζεται να δω που είναι η ουρά του σκύλου μου για να καταλάβω αν φοβάται ή χαίρεται, το δείχνει ολόκληρη η στάση του σώματος. Και φυσικά, όταν η επέμβαση γίνει σωστά, όντως υπάρχει αρκετό μήκος ουράς ώστε να την χρησιμοποιεί ο σκύλος. Για τα αυτιά, τουλάχιστον όσον αφορά τα ντόμπερμαν, είναι αρκετά μεγάλα και κομμένα.
 






GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
.......Το να συνδεουμε τους σκυλους με τους λυκους και τις αγελες ειναι σαν να συγκρινουμε τον ανθρωπο με τον πιθηκο....
Άντε ακόμα μια φορά, οι λύκοι είναι οι σκύλοι και οι σκύλοι είναι οι λύκοι...

Οι άνθρωποι δεν είναι πίθηκοι και οι πίθηκοι δεν είναι άνθρωποι... Είναι και οι δύο Πρωτεύοντα και μαζί με τους σκύλους Θηρία... αλλά μέχρι στιγμής, στη δική μου αντίληψη βέβαια (δεν ξέρω, μπορεί να έχει γίνει κάπου και να μην ακούστηκε...) δεν έχει πέσει "ζευγάρωμα" οποιουδήποτε Πρωτεύοντος με άνθρωπο..... ίσως ο SchnauzerGR να ξέρει κάτι παραπάνω και να θέλει να μας διαφωτίσει.....


.......οι συγχρονες μελετες γυρω απο τον σκυλο εχουν αναδειξει πολλα στοιχεια του χαρακτηρα τους και του τροπου σκεψης τους
και αυτά τα στοιχεία δε περιλαμβάνουν τη χρήση της ουράς και των αυτιών;;;;;



Και επειδή άκουσα αυτό το ότι "δε πονάει το κουτάβι", μπορεί κάποιος από αυτούς που το αναφέρουν να μου εξηγήσουν γιατί τότε κλαίει και δυσφορεί (τουλάχιστον για κάποιες ώρες, μέχρι να επέλθει νέκρωση και απώλεια αίθησης από το στραγγαλιστικό φαίνομενο - μιλάω για ουρές);

Νά έχουμε τα α#$@$$% να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Το κουτάβι και πονάει και αισθάνεται. Απλά, επειδή η Φύση έχει "δει" ότι τα ζώα στα πρώτα στάδια της ζωής τους μπορει να τραυματιστούν εύκολα και ότι αυτό το στρες του τραυματισμού, σε βάθος χρόνου δε συμφέρει να περνάει στο ενήλικο ζώο (καλύτερα να το ξεχνάει), έχει "ρυθμίσει" τα κουτάβια να εκλαμβάνουν τον πόνο διαφορετικά από τα ενήλικα ζώα (σε άλλη ένταση και σε άλλη διάρκεια). Αυτό δε σημαίνει ότι δε βιώνουν πόνο και στρες τη στιγμή του τραυματισμού. Απλά, ότι τον ξεπερνάνε και τον ξεχνάνε πιο εύκολα...

Οπότε, ναι κόβοντας την ουρά προκαλώ στρες και πόνο, αλλά τελικά είναι για το καλό του (εγώ το αποφασίζω αυτό, εγώ λέω ότι είναι για το καλό του, για το καλό που συμφέρει εμένα και όχι το κουτάβι...)....