Οι αναμνήσεις ενός Ποιμένα


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Liverpool, ο Πύρρος και η Θέτις δεν θα αναστήσουν τον ΕΠ. Ευτυχώς οι ιδιοκτήτες τους, σου ξαναλέω, ξέρουν τι ελαττώματα έχουν. Απλώς δεν συμφωνούν με την δική σου άποψη για τα ελαττώματα. Η πιθανότητα να μπουν σε γέννες είναι για να δείξουν τι κουβαλάνε γονιδιακά, με την ελπίδα να βγάλουν ένα-δύο σκυλιά καλύτερα.
Το θέμα είναι αυτοί που έχουν τώρα τα καλύτερα σκυλιά, να τα φέρουν τα ρημάδια για αναγνώριση, για να ξεκινήσει η προσπάθεια από υψηλότερη βάση.
Και φυσικά, όσοι εν τέλει τα φέρουν, να εκπαιδεύσουν το μάτι τους να βλέπει τα στραβά του δικού τους, αλλά και το τι πρέπει να επιλέξουν σε ταίριασμα.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
@liverpool επειδή μάλλον δεν έγινε κατανοητό το τι εννοώ λέγοντας πως Ε.Π. είναι όσα σκυλιά έχουν ΒΕΑ, να το αναλύσω λίγο περισσότερο. Το ΒΕΑ δεν είναι τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο από την καταγραφή του γεννεολογίου, ώστε να ξέρουμε το κάθε σκυλί και τους προγόνους/απογόνους του με λίγο μεγαλύτερη σιγουριά από τις περιγραφές που τώρα έχουμε. Αν μπεις λίγο στις ομάδες του fb θα καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ, αλλά εν συντομία όταν ρωτάς για προγόνους κάποιου σκύλου παίρνεις απαντήσεις που μοιάζουν με τις δηλώσεις του προέδρου του εδεσσαικού. Σε καμία περίπτωση το ΒΕΑ δεν αποτελεί "παράσημο" αλλά ένα εκπληκτικό εργαλείο που θα ωθήσει τη σωστή εκτροφή στο σημαντικότερο κατά την άποψή μου τομέα, την υγεία της φυλής. Και να το εξηγήσω με ένα απλό παράδειγμα.
Σκοπεύω να ζευγαρώσω τη σκύλα μου. Μου πήρε πάνω από ένα χρόνο να διασταυρώσω τους προγόνους της ώστε να κάνω ζευγάρωμα με το χαμηλότερο δυνατόν COI. Προσπαθώ εδώ και δύο χρόνια να μάθω για τα αδέλφια της και τυχόν κληρονομικά προβλήματα υγείας που θα σήμαιναν την απόρριψη της γραμμής (πχ δυσπλασία, προβλήματα γνάθου, κρυπτορχία κλπ). Καταλαβαίνεις πόσο απλό θα ήταν αν υπήρχε καταγραφή των σκυλιών.
Επομένως όσοι θεωρείτε πως έχετε καλύτερα σκυλιά από αυτά που βλέπετε να αναγνωρίζονται και να παίρνουν καλές κρίσεις, κατεβάστε τα κι εκθέστε τα. Το να μου λέει ένα nickname σε κάποιο forum ή στο fb πως έχει σκύλαρους ή πως το σκυλί μου και ο Πύρρος είναι κουνάβια, όπως καταλαβαίνεις καταχωρείται στην κατηγορία "Κυνήγι, Ψάρεμα και λοιπά παραμύθια της Χαλιμάς".
Ιδού η Ρόδος λοιπόν, ιδού και το πήδημα, και εύχομαι ολόψυχα να έχω όντως κοκόνι.

Υ.Γ. Αν ψάξετε λίγο, θα βρείτε σκυλιά που έχουν έρθει ανατολικά του Αξιού.
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
PTF , εσυ εχεις φωτο απο παλια τσομπανικα; Λοιπον , δεν επιτηθομαι σε κανενα απο τους δυο αν αυτο πιστευεται αλλα μιας και ειστε κατοχοι ποιμενικων σκυλων με πολυ μερακι δεν θα ηταν καλυτερο να εχετε παρει σκυλια που δεν θα χρειαζοτανε νε μπαινουμε στη διαδικασια, ειναι Δεν ειναι; Ειναι κριμα (για μενα) δυο αξιολογοι φαν της ρατσας να εχουν , (παλι θα το πω) ημιαιμα σκυλια. Επισης οι κρισεις και οι αναγνωρισεις γινονται αλλα στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος. Εχουνε παρει ΒΕΑ 3.400 σκυλοι, απο αυτους πωλουνται κουταβια χωρις χαρτια τουλαχιστον 500 το χρονο, αρα το οραμα δεν ειναι μακρια , αρκει να πειστουν αυτοι που τα πουλανε να δηλωνουν τις γεννες. Πραγματικα θα ηθελα και εγω να βοηθησω παιρνοντας ενα σκυλο (καλυπτοντας βεβαια τα δικα μου στανταρ) αλλα δεν θελω να ξαναπερασω το μαρτυριο τησ απωλειας, ειδικα εσεις οι δυο που εχετε δεθει τοσο πολυ με τα σκυλια σας θα με καταλαβετε στο περασμα του χρονου. Βοηθησε με λιγο μ άυτα τα σκυλια που αναφερεις και τη Δευτερα θα εχουμε φωτο. sea mol
Η πιθανότητα να μπουν σε γέννες είναι για να δείξουν τι κουβαλάνε γονιδιακά, με την ελπίδα να βγάλουν ένα-δύο σκυλιά καλύτερα.
, Αυτο φιλε ειναι ρωσικη ρουλετα, εχω διαβασει το αρθρο το ΧΔ πριν πολλα χρονια . Εγραψα πως υπαρχει ενα μεγαλο κενο για μενα αναμεσα στο 2001 και στο 2012 στα τεκτενομενα του Ε.Π. Παντως αν βρεις τη εκπομπη το βλεμμα με θεμα το τσομπανοσκυλο , θα δεις και την πρωτη εκθεση των Ε.Π.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα επίθεσης. Απλώς διαφωνώ με κάποια πράγματα που είσαι κάθετος, σε ότι αφορά κάποια χαρακτηριστικά. :rolleyes:
Όσο αφορά τις πωλήσεις χωρίς χαρτιά, αυτό είναι σφάλμα των ιδιοκτητών που δεν πάνε τα σωστά σκυλιά για αναγνώριση και κάνουν αδήλωτες γέννες, και σε κάποιο βαθμό και του Ομίλου στο πώς διαχειρίζεται τα πράγματα.
Οπότε...μακάρι να ξεπεράσεις το θέμα της απώλειας, γιατί ακριβώς αυτό χρειάζεται η φυλή, σοβαρούς ιδιοκτήτες.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Aυτό που σου περιέγραψε ο θείος σου είναι ακριβώς αυτό που λέμε!
ΠΙάνοντας την άκρη της ουράς και στρίβοντας στην ουρά του κουταβιού αποκόπτονταν οι τελευταίοι σπόνδυλοι και η τριχούλα που λες είναι μάλλον κάποιος σύνδεσμος ή κάποιο τμήμα νεύρου της περιοχής, δεν γνωρίζω ακριβώς, δεν το έψαξα...
Αυτή η διαδικασία λοιπον έχει ως αποτέλεσμα η ουρά να "κορδώνεται" όπως λένε ορισμένοι κτηνοτρόφοι και να μην κουλουριάζει, αν επρόκειτο να κουλουριάσει!

Ο σκυλος στο βιντεάκι που έβαλες είναι αυτό που περιγράφεται πλέον ως μεικτού τύπου!
Δηλαδή ένας σκύλος στον οποίο συνυπάρχουν χαρακτηριστικά κι από ΕΠ κι από ΜτΗ, με εντονότερα αυτά του ΜτΗ κατά την άποψή μου!
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Aυτό που σου περιέγραψε ο θείος σου είναι ακριβώς αυτό που λέμε!
ΠΙάνοντας την άκρη της ουράς και στρίβοντας στην ουρά του κουταβιού αποκόπτονταν οι τελευταίοι σπόνδυλοι και η τριχούλα που λες είναι μάλλον κάποιος σύνδεσμος ή κάποιο τμήμα νεύρου της περιοχής, δεν γνωρίζω ακριβώς, δεν το έψαξα...
Αυτή η διαδικασία λοιπον έχει ως αποτέλεσμα η ουρά να "κορδώνεται" όπως λένε ορισμένοι κτηνοτρόφοι και να μην κουλουριάζει, αν επρόκειτο να κουλουριάσει!

Ο σκυλος στο βιντεάκι που έβαλες είναι αυτό που περιγράφεται πλέον ως μεικτού τύπου!
Δηλαδή ένας σκύλος στον οποίο συνυπάρχουν χαρακτηριστικά κι από ΕΠ κι από ΜτΗ, με εντονότερα αυτά του ΜτΗ κατά την άποψή μου!
. Καμια σχεση Φοιβο μ' αυτο που λεω , εγω εβγαλα το σκουληκι οπως ελεγε ο θειος μου απο τεσσερα κουταβια της Τζερρυ , 3 αρσενικα γκριζα και ενα θηλυκο παρδαλο , τα δυο εκαναν γυριστες ουρες σαν την μανα τους . Ο Μουργκας ειχε ουρα γιαταγανι οταν ηταν σε θεση μαχης και τσιγκελι οταν ηταν ηρεμος. Για τον σκυλο στο βιντεακι που ειναι μεικτου τυπου παιρνει αναγνωριση; Αν ναι, γιατι; και αν οχι , γιατι; Πες μου σε παρακαλω, που ειναι ο σκυλος σου στο φορουμ γιατι δεν μπορω να τον βρω.
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Το να μου λέει ένα nickname σε κάποιο forum ή στο fb πως έχει σκύλαρους ή πως το σκυλί μου και ο Πύρρος είναι κουνάβια,
. Εδω φιλε εχεις καποιο λαθος , εδω εβαλα το μισο σοϊ μου στο τοπικ με ονοματεπωνυμα , φωτο, τη φατσα μου , το εργοστασιο που δουλευω , τι αλλο θελεις; Εχεις την εντυπωση πως κρυβομαι απο καποιον ; Σε οτι φορουμ ειμαι γραμμενος ΕΙΜΑΙ Ο LIVERPOOL69 γιατι δεν αλλαζω με τιποτα. . και το αλογακι μου . REDDY 2 YEARS OLD - YouTube
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τραβώντας αυτό το σκουλικάκι που λες, μαζί με το σκουλικάκι δεν έμενε κι ένα κομματάκι ουράς στο χέρι σου;Αυτό που έπιασες για να στρίψεις;
Τα δύο θηλυκά έκαναν και πάλι δηλαδή διπλό κουλούρι;
Τέλος πάντων...δεν έχει μεγάλη σημασία στην προκειμένη...

Για τον σκύλο που λες, αναγνώριση δεν θα μπορούσε πλέον να περάσει σε καμία φυλή γιατί έχει κομμένο αυτί...
Αν το παραβλέψουμε αυτό, και μιλώντας πολύ αδρά γιατί μπορεί από κοντά να δεις κάτι στον σκύλο που να αποκλείσει την μια ή και τις δύο φυλές, αν το χρώμα θεωρηθεί Ισαβέλιο κι όχι λευκό, ανάλογα με τον κριτή θα μπορούσε να περάσει και στις δύο φυλές...το μπάχαλο με τα πρότυπα που λέγαμε...

Ο δικός μου δεν υπάρχει στο διαδίκτυο...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
φοίβο, όσο περνάνε τα χρόνια... με προβληματίζεις όλο και περισσότερο... τι είναι το "Ισαβέλιο χρώμα"?????:D
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
foibos ισαβέλιο δε νομίζω πως λέγεται το υπόλευκο, αλλά το ξεθωριασμένο μπλέ, και έχει γονότυπο bbdd.
liverpool69 ωραίος ο ασιάτης.
 








sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κι εγώ νομίζω ότι το Ισαβέλειο δεν περνάει....
(αφού είναι ξεθωριασμένο liver που είναι εκτός)
Αλλά δεν νομίζω να πηγαίνει στο μπλε. (​bbdd το ισαβέλειο)

Dog Coat Colour Genetics
 
Last edited:








liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Τραβώντας αυτό το σκουλικάκι που λες, μαζί με το σκουλικάκι δεν έμενε κι ένα κομματάκι ουράς στο χέρι σου;Αυτό που έπιασες για να στρίψεις;
Τα δύο θηλυκά έκαναν και πάλι δηλαδή διπλό κουλούρι;
Τέλος πάντων...δεν έχει μεγάλη σημασία στην προκειμένη...

Για τον σκύλο που λες, αναγνώριση δεν θα μπορούσε πλέον να περάσει σε καμία φυλή γιατί έχει κομμένο αυτί...
Αν το παραβλέψουμε αυτό, και μιλώντας πολύ αδρά γιατί μπορεί από κοντά να δεις κάτι στον σκύλο που να αποκλείσει την μια ή και τις δύο φυλές, αν το χρώμα θεωρηθεί Ισαβέλιο κι όχι λευκό, ανάλογα με τον κριτή θα μπορούσε να περάσει και στις δύο φυλές...το μπάχαλο με τα πρότυπα που λέγαμε...

Ο δικός μου δεν υπάρχει στο διαδίκτυο...
. Αν δεν ειναι αναγνωρισιμος σκυλος αυτος , υπαρχει μεγαλο προβλημα, θα επιμεινω στο θεμα λαι το αφηνω για αργοτερα. οσο για το χρωμα ,πιστευω στα αλογα τα καταφερνω καλυτερα απο εσας , αν η αναφορα γινεται στο πιο ειναι το ισαβελιο σαφεστατα μιλαμε για παλομινο , το κουωρτερ χορσ που παρουσιαζεις ειναι ξυρισμενο οποτε δεν δειχνει σωστα την αποχρωση. Προς τιμην της βασιλισσας Ισαβελλας δοθηκε το ονομα σε αυτον τον χρωματισμο , οι απλοι ανθρωποι τον αναφερουν ως παλομινο και σιγουρα δεν ειναι ρατσα αν και προσπαθουν να το περασουν. . Η επισημη ονομασια ειναι υποκιτρινο, δηλαδη το χρωμα της ωχρας. Περα απο το χρωμα , εσυ τι θα εκανες αν ησουν κριτης; Μπορει καποιος να βαλει μια φωτο απο Ε.Π που να εχει τον τιτλο εξαιρετος; Στο θεμα της ουρας , εκανα ακριβως αυτο που αναφερεις. Και σε αυτα τα σκυλια. . .
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
foibos ισαβέλιο δε νομίζω πως λέγεται το υπόλευκο, αλλά το ξεθωριασμένο μπλέ, και έχει γονότυπο bbdd.
liverpool69 ωραίος ο ασιάτης.
. Ευχαριστω ptf, βλεπω πως ειστε πολυ ψαγμενοι με τα γονιδια. Αν και ειναι η αναλυση του dna ειναι πολυ προσωπικο θεμα μπορειτε να μου πειτε αν εχουν γινει αναλυσεις για την καθαροτητα της φυλης και αν εχετε κανει εσεις τα σκυλια σας ξεχωριστα απο τον οφεπ;