Οι αναμνήσεις ενός Ποιμένα


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Βασικά έχει πλούσιο τρίχωμα,αν γυρίσει ανάσκελα φαίνετε κανονικός αν κ καλύτερα χορτάτος:) πάντως στα καθήκοντα του πολύ καλός μέχρι στιγμής

Sent from my ST26i using Tapatalk
 




liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Πιστευω να καταλαβες φιλε μου οτι ο liverpool σε χαρακτηρισε byb χαριτωλογωντας ετσι?Και εκτος αυτου,απο τη στιγμη που ηξερες που θα τα δωσεις τα κουταβια και ησουν υπευθυνος,με γεια σου με χαρα σου και ο σκυλαρος σου!;)
. Αυτο ακριβως φιλε μου ,ο Σταθης με πιανει γιατι και εγω ΜΠΑΟΚ ειμαι. Και καλα εκανες και τα ζευγαρωσες, δεν χρειαζεται να απολογεισαι, παντα θα υπαρχουν καποιοι που θα ενοχλουνται απο τους αλλους χωρις να κοιτανε την καμπουρα τους. Το 1990 δεν υπηρχαν καθαροαιμα σκυλια στο επιπεδο που ειναι σημερα, ολοι θελανε σκυλια αλλα οι τιμες ηταν απαγορευτικες για καθαροαιμα, ασε που οποιος εβλεπε ροτυ νομιζε οτι εβλεπε ενα χοντροκομενο ντομπερμαν, εγω ειχα ενα ημιαιμο απο καθαροαιμους γονεις (γερμανικοvsμαλινουα) και ενας φιλος ειχε μια σκυλα σαν τσακαλι , τα ζευγαρωσαμε , η σκυλα εκανε 8 αρσενικα που δοθηκαν σε φιλους που εζησαν μαζι τους μεχρι τα βαθια γεραματα. Μηπως υπηρχανε καλυτερα καθαροαιμα; Πιο γρηγορα; Πιο δυνατα; Πιο πολυ αντοχη; . Και οποιος μου ζητουσε να ζευγαρωσει τη σκυλα του δεν λεγαμε οχι. .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Μέχρι τώρα, διάβαζα τα ποστ σου με μεγάλο ενδιαφέρον. Με αυτό το τελευταίο, το ενδιαφέρον μου για τα γραφόμενά σου, μόλις τελείωσε.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
οντως ρε φιλε,μετα απο ολη αυτη την συζητηση,για το πως χαλασανε καποιες ρατσες,για το οτι καποιοι δεν καταφεραν να κρατησουν ατοφιες τις γραμμες τους και κανανε λανθασμενα ζευγαρωματα εσυ κατεληξες οτι οποιος ζευγαρωνει σκυλια χωρις νοημα και εκτροφικο πλανο κανει καλα!

και τι παει να πει ''μηπως υπηρχαν πιο γρηγορα πο δυνατα ή με ποιο πολυ αντοχη'' φυσικα και υπηρχαν,σε χερια ανθρωπων που κανανε εργασια με τα σκυλια τους,τα οποια ηταν καθαροαιμα και οχι μιξη ανευ ουσιας και ηταν οσο γρηγορα δυνατα και με αντοχη επρεπε να ειναι,και με αλλες αρετες που μονο ενας κυναγωγο βλεπει,τωρα αν το επιπεδο των γνωσεων των τοτε ανθρωπων ηταν περιορισμενο δεν σημαινει οτι τα δικα σου τα σκυλια ''κεντουσαν''

δηλαδη εσυ τι ακριβως εκανες,ζευγαρωσες ενα γερμανικο χ μαλινουα με ενα ''τσακαλι'' και εβγαλες εσυ τα πιο δυνατα,γρηγορα και με αντοχη...
 


stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
Ρε παιδια για μισο λιγο δηλαδη...Δεν θα σχολιασω το αν ο λιβερβουλ εβγαλε τα σκυλια ''Captain America'',τα πιο γρηγορα,δυνατα κτλ.Αλλα δεν καταλαβαινω κατι αλλο.Πως μπορειτε να κατηγορειτε καποιον ο οποιος ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ζευγαρωνει το σκυλο του και ολοι οι απογονοι καταληγουν σε καποιο σπιτικο?Εφοσον δηλαδη δεν αφηνει κανενα κουταβι στην τυχη του Θεου,ποιο ακριβως ειναι το προβλημα...
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Ρε παιδια για μισο λιγο δηλαδη...Δεν θα σχολιασω το αν ο λιβερβουλ εβγαλε τα σκυλια ''Captain America'',τα πιο γρηγορα,δυνατα κτλ.Αλλα δεν καταλαβαινω κατι αλλο.Πως μπορειτε να κατηγορειτε καποιον ο οποιος ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ζευγαρωνει το σκυλο του και ολοι οι απογονοι καταληγουν σε καποιο σπιτικο?Εφοσον δηλαδη δεν αφηνει κανενα κουταβι στην τυχη του Θεου,ποιο ακριβως ειναι το προβλημα...
οτι κανει αυτος το Θεο-Ποιμενα
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Aν συνεχισω να γραφω <Αναμνησεις> σιγουρα θα τις διαβαζεις, οσο για το ενδιαφερον, δεν πουλαω και βιβλια. 00:22 εγραψα το ποστ και 00:24 η απαντηση σου. Ουτε η διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος να ησουν. Μη βιασεζαι να βγαλεις συμπερασματα. [FONT=&quot]DORIS[/FONT] Εγω ειχα ένα αρσενικο σκυλο πριν 22 χρονια και ηλικιας 2 ετων , ο φιλος μου ειχε μια θηλυκια επισης δυο ετων, μου ζητησε να τα ζευγαρωσουμε και τα ζευγαρωσαμε, που είναι το κακο; Το αποτελεσμα ηταν πολύ καλο και οι απογονοι της Αντζυ βγηκαν πολύ καλα σκυλια. Τα κουταβια δοθηκαν σε φιλους και καθως μεγαλωνανε , μεγαλωνε και η παρεα των τρελλων με τα σκυλια. Φτασαμε να βγαινουμε μεχρι και 12 ατομα με σκυλια βολτα και να πηγαινουμε από το Κορδελιο στο Παλαιοκαστρο, στην εκκλησια της Ζ, πηγης. Ουτε σε εκθεση δεν γινοτανε αυτά. Το ποστ το εγραψα για να μη νοιωθει ασχημα (byb) o [FONT=&quot]pap.christos[/FONT] .Δλδ την κυνοφιλια την καθοριζει η καθαροαιμια των σκυλων; Αν καποιος εχει ένα σκυλο με CACIB σημαινει ότι είναι περισσοτερο κυνοφιλος από καποιον που ο σκυλος του δεν εχει ουτε πετιγκρι; Ωραια στανταρ εχεις. Προσωπικα ποτε δεν ημουν byb και ορκιζομαι στα παιδια μου ότι δεν εχω πουλησει όχι σκυλο αλλα ουτε εχω παρει χρηματα εστω για βενζινες ή για εξοδα κτηνιατρων καθως το σπιτι μου το ειχα κανει κεντρο αποκαταστασης κουταβιων, ακομα και πριν 2 εβδομαδες πηγα στη Χρυσουπολη 5 κουταβια ποιμενικα και δεν δεχθηκα χρηματα ουτε για τη βενζινη ουτε για τα κτηνιατρικα, αλλα το μετανοιωσα γιατι τον ειδα πολύ άπλα τον κτηνοτροφο. Ναι , ξερω εγω ,και τα σχετικα. Μονο με καναρινια εχω ασχωληθει εκτροφικα. Και χαιρομουν πολύ όταν περνουσα από τις γειτονιες και ακουγα στα μπαλκονια τις δικες μου φωνες. Εγω δεν ειμαι δηθεν και να κρυβομαι, ξερω πολλα πραγματα γιατι εχω κανει πολλα πραγματα , ότι γραφω το γραφω γιατι το ειδα και όχι γιατι μου το ειπανε. Εδώ μεσα πολλοι ξερουν από σκυλια και τη δυναμικη τους , που τα ξερουνε και που τα ειδανε; Εγω τα ξερω γιατι τα ειδα. Ξερεις ποσοι αγοραζανε πιτ γιατι τους ειπανε ότι σκοτωνουν λυκοσκυλο σε τρια λεπτα ; Σχεδον ολοι. Ακομα και σημερα αυτό διαπιστωνω. Δεν δεχομαι κατηγοριες από δηθεν ζωοφιλους σαν τη γειτονισσα μου που εχει 30 στειρωμενες γατες και 3 στειρωμενα σκυλια στο μπαλκονι ολη μερα. Τα κοπρανα από τις γατες στην αυλη μου ποιος τα μαζευει; Ασε που κοιμουνται και στη βεραντα μου. Και τα κλεισμενα στο μπαλκονι σκυλια ποιος ακουει το κλαμα τους. Μareco μηπως σε λενε Βάσω; Μηπως; Και να μην εισαι η Βάσω εισαι μια ακομη Βάσω. [FONT=&quot]ntoulis[/FONT] Εχει αρκετα χρονια που ασχωλουμαι με αλογα, θεωρησα σωστο ως <θεος ποιμενας> να φτιαξω το δικο μου αλογο με μια διασταυρωση αναμεσα στο αρσενικο μου ΤΒ και στη φοραδα μου Ανοβερου. Την αποφαση μου αυτή την εγραψα σε ένα ιππικο φορουμ (δεν είναι τυχαια αυτή η διασταυρωση)Αποτελεσμα; Με πιο δικαιωμα κανεις αναπαραγωγη, τι θα γινει το πουλαρι αν παθεις κατι , αν παθει κατι η φοραδα στη γεννα τι θα γινει, γιατι δεν παιρνεις ένα ετοιμο αλογο από εκτροφειο, κτλ, υστερικες βλακειες από μια φιλοζωη που μου ευχηθηκε να σπασω το κεφαλι μου πεφτοντας από το αλογο. Μαλιστα, να πεσω από το αλογο και να σκοτωθω αφηνοντας δυο παιδακια ορφανα. Πολύ φιλοζωη η φιλοζωη. Τελικα η φοραδα επιασε και γεννησε, Μονο στα ονειρα γινονται αυτά , το πουλαρι βγηκε όπως το ονειρευομουν, τελικα το πουλαρι μεγαλωσε και εγινε ενας πανεμορφος τριετης ιππος. Μια κοπελα που ειχε μια πανεμορφη φοραδα προσπαθουσε δυο χρονια να τη ζευγαρωσει με πανακριβες επιβασεις και τεχνητες γονιμοποιησεις αλλα αυτή δεν επιανε , προσπαθουσε η κοπελα μεχρι που ο ιππιατρος της ειπε ότι είναι μεγαλη σε ηλικια και για αυτό δεν γινεται τιποτα. Εγω της ειπα , φερτη στον Ρεντυ .ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ; Αναμενεται τον Ιουλιο αν και ειμαι σιγουρος ότι είναι αρσενικο. Αυτό με κανει byb; Η μηπως είναι καλυτερα να ερχεται στην Ελλαδα ολη η σαβουρα της Βουλγαριας; Ειχα φιλο που εφερε 4000 αλογα στην Ελλαδα με ότι αυτό συνεπαγεται . Δεν ξεραμε τιποτα από πνευμονιες και τωρα εχει γεμισει η Ελλαδα από αλογα με ρινοπνευμονιτιδα. Δεν ξερω αν ο Ρεντυ μεινει αρτιμελης, ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΑΡΤΙΜΕΛΗ! [FONT=&quot]stathis4 [/FONT]
Ο ΜΠΟΝΟ ΗΤΑΝ Ο Captain America , ΤΟ ΜΑΘΑΝΕ ΠΟΛΛΟΙ. Χρωσταω μερικες φωτο απο ποιμενικα και μια <αναμνηση> για τους Θεσσαλονικεις. Σε καθε φορουμ θα υπαρχει η Στελλα και ο ΜπαρμπαΑντωνης .
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Αν καποιος εχει ένα σκυλο με CACIB σημαινει ότι είναι περισσοτερο κυνοφιλος από καποιον που ο σκυλος του δεν εχει ουτε πετιγκρι; Ωραια στανταρ εχεις.

εγω νομιζα οτι μιλαμε σοβαρα,απο που το συμπερανες αυτο φιλε μου; επισης τι παει να πει καλα σκυλια και τι παει να πει τα εδωσα σε φιλους μου,και εγω οταν ειχα παρει ροτ καποτε που ημουν ασχετος αυτος που εκανε το ζευγαρωμα τα εδωσε ολα σε σπιτια,και τα θεωρουσε καλα σκυλια,με το ματι που τα'βλεπε γιατι δεν ειχε ιδεα απο μορφολογια(ενταξει θα μας πεις το κλασικο,δεν το θελω για εκθεσεις) απο ταμπεραμεντο,και ουτε απο κληρονομικες ασθενειες οι οποιες ανιχνευονται με ειδικες εξετασεις,του αρκουσε μονο εικονικα αυτο το ''γρηγορα,δυνατα και με αντοχη'' που ειπες και εσυ,εγω μετα ομως περαν οτι ειχα ροτβαιλερ που εμοιζε με κατι αλλο ειχα και θεματα συμπεριφορας που ειναι κατα ενα ποσοστο και κληρονομικη και θεματα υγειας οσα δεν φανταζεσαι,μετα απο χρονια εμαθα για το s.a.s και καταλαβα πως και ο σκυλος μου αυτο ειχε,ενα απο τα πολλα του δηλαδη

ολα αυτα τον εκαναν ευσυνειδητο και καλα εκανε που τα ζευγαρωσε; κατω απο την ιδια νοοτροπια δεν ενεργησατε; γιατι εσενα να ειναι αποδεκτο; για να μην αναφερω το θεμα με τους ιδιοκτητες που θα παρουν τα κουταβια,πιστευω στην ελλδα που ζουμε τσαμπα δινεις και ιπποποταμο,και δεν νομιζω να σε ρωτησουν και για γραμμες αιματος,τα χρηματα σιγουρα ειναι ενα δειγμα οτι αυτος που ψαχνει δεν ειναι τυχαρπαστος,εξαιρεσεις υπαρχουν,αν και δεν εχω ακουσει πουε για αδεσποτο ροτβαιλερ εκτροφειου,αντιθετως....

εγω ετσι τα βλεπω,και αν μου πεις για εκτροφεις και κατα ποσο ειναι αξιοι εμπιστοσυνης κ.τ.λ εγω εδω μεσα ειμαι απο αυτους που δεν τους εκθειαζω και του κραζω με καθε ευκαιρια,αυτο ομως δεν με αποτρεπει απο το να υποστηριζω τους σωστους.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ntoulis Εχει αρκετα χρονια που ασχωλουμαι με αλογα, θεωρησα σωστο ως <θεος ποιμενας> να φτιαξω το δικο μου αλογο με μια διασταυρωση αναμεσα στο αρσενικο μου ΤΒ και στη φοραδα μου Ανοβερου.

εδω θελεις να φτιαξεις το δικο σου αλογο..σε ενα αλλο σχολιο σου στην αρχη ειπες προφητικα σε δεκα χρονια θα εφτιαχνες τον ιδανικο ε.π..
δεν ειμαι κριτης,ουτε δικαστης..
εσυ απλα το θεωρεις σωστο οπως λες.. ενω εγω οχι..
ο μονος κριτης ειναι αυτος που πραγματικα <<φτιαχνει>> και <<παιρνει>>
εσυ στα δικα μου ματια.. οχι <<εφτιαξες>> αλλα <<σκοτωσες>>

 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
αν και δεν εχω ακουσει πουε για αδεσποτο ροτβαιλερ εκτροφειου,αντιθετως....
. Δεν προλαβαινει να γινει αδεσποτο..... Το σκοτωνουν. Τελος παντων , μονο σε περιπτωση που θα επαιρνα Ντομπερμαν θα επαιρνα απο εκτροφεα. Εγω σου μιλησα για εποχες που δεν υπηρχαν εκτροφεια ή ηταν στα πρωτα βηματα (μιλαω για σοβαρες καταστασεις). Τωρα αν καποιος ζευγαρωσει τα σκυλια του δεν θα τον πυροβολησω κιολας. Δικα του ειναι , δικο του και το προβλημα, για την περιπτωση του pap μιλαω. Το μεγαλο προβλημα ειναι οταν καποιος κοπρος μαγαρισει <κατα λαθος> τη γαλαζοαιματη σκυλιτσα τους και βρισκεσαι ενα πρωινο να κοιταζεις 6-7 κουταβακια και να αναρωτιεσαι τι θα τα κανω τωρα; Οσο για το επιπεδο της κυνοφιλιας σε επιπεδο καθαροαιμων ειδα περισυ με τα ματια μου οτι ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο , ειδικα τα ακιτα. Τα επομενα χρονια θα γεμισει ο τοπος απο αδεσποτα με ορθια μικρα αυτακια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Aν συνεχισω να γραφω <Αναμνησεις> σιγουρα θα τις διαβαζεις,...
Ευτυχώς, που η απάντησή σου, προς εμένα ηταν στις πρώτες κιόλας γραμμές, γιατί παρακάτω δεν πρόκειται να διάβαζα καν, ότι και να έγραφες. Συνέχισε όμως να γράφεις. Υπάρχουν άλλοι, που τους ενδιαφέρουν αυτά που γράφεις. Γι' αυτό άλλωστε και τα γράφεις. Γιατί...κάποιους ενδιαφέρουν και κάποιοι τα διαβάζουν. Εγώ...θα περιμένω την ταινία.

00:22 εγραψα το ποστ και 00:24 η απαντηση σου. Ουτε η διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος να ησουν.
:confused::confused::confused:

Μη βιασεζαι να βγαλεις συμπερασματα.
Ενημέρωσέ με σε παρακαλώ, όταν θα έχει έρθει η σωστή ώρα, για να μην το χάσω.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ο κυριότερος λόγος που μπορεί να γεμίσει ο τόπος απο αδέσποτα με μικρά αυτάκια όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις θα είναι η άκριτη αναπαραγωγή τους, χωρίς όρους και προυποθέσεις, για να καλυφθεί η αυξημένη ζήτηση και με αποκλειστικό στόχο το κέρδος. Συμβαίνει κατά κόρον στις δημοφιλείς φυλές. Είναι της μόδας, η μεγαλή πλειοψηφία των υποψηφιων ιδικτητητών θέλει απλά ένα μουράτο σκύλο ή ένα σκύλο φύλακα κλπ και φυσικά δε θέλει να πληρώσει το αντίτιμο ενος καθαρόαιμου. Κλασσική νεοελληνική αντίληψη.. Είναι όμως διαπιστωμένο εμπειρικά οτι εγκαταλείπονται πολυ λιγότεροι σκύλοι που για να αποκτηθούν δόθηκαν χρήματα σε σχέση με όσους αποκτηθηκαν δωρεαν.

Εχω την εντύπωση , για να μην πω την πεποίθηση, ότι κανένας σοβαρός και ευσυνείδητος κυνόφιλος δε θα σου δώσει συγχαρητήρια που ζευγαρωσες ενα ημίαιμο με ένα αλλο ημίαιμο. Ισως αυτό να μην έχει σημασία για σένα και δεν το γράφω γι αυτο το σκοπό. Δεν αμφισβητώ την αγάπη ή την αφοσίωση σου στα ζώα και χαίρομαι εάν ότι έχεις κάνει το έκανες αφιλοκερδώς. Και δε χρειάζεται ποτε να αγοράσεις σκύλο απο εκτροφέα εφόσον δεν το επιθυμείς. Μπορείς κανείς να αγαπά και να προτιμά τα καθαρόαιμα, μπορεί εξίσου και τα ημίαιμα. Δε μπορούμε όμως να διαστρεβλώνουμε την αλήθεια ή την πραγματικότητα κατά το δοκούν. Η αλήθεια είναι οτι η αναπαραγωγη των σκύλων θα πρέπει να γίνεται από συνειδητοποιημένους εκτροφείς ή έστω με τη μεσολάβηση ενός γνώστη εκτροφέα. Για παρα πολλους λόγους, ιατρικους, ηθικους, πρακτικους. και φυσικά γιατί μόνο με αυτόν τον τρόπο εξελίσσεται μια φυλη.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
. Δεν προλαβαινει να γινει αδεσποτο..... Το σκοτωνουν. Τελος παντων , μονο σε περιπτωση που θα επαιρνα Ντομπερμαν θα επαιρνα απο εκτροφεα. Εγω σου μιλησα για εποχες που δεν υπηρχαν εκτροφεια ή ηταν στα πρωτα βηματα (μιλαω για σοβαρες καταστασεις). Τωρα αν καποιος ζευγαρωσει τα σκυλια του δεν θα τον πυροβολησω κιολας. Δικα του ειναι , δικο του και το προβλημα, για την περιπτωση του pap μιλαω. Το μεγαλο προβλημα ειναι οταν καποιος κοπρος μαγαρισει <κατα λαθος> τη γαλαζοαιματη σκυλιτσα τους και βρισκεσαι ενα πρωινο να κοιταζεις 6-7 κουταβακια και να αναρωτιεσαι τι θα τα κανω τωρα; Οσο για το επιπεδο της κυνοφιλιας σε επιπεδο καθαροαιμων ειδα περισυ με τα ματια μου οτι ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο , ειδικα τα ακιτα. Τα επομενα χρονια θα γεμισει ο τοπος απο αδεσποτα με ορθια μικρα αυτακια.
απο ολα αυτα που εγραψα στα 2 μου ποστ σταθηκες σε ασημαντες λεπτομερειες,ολα τα αλλα γιατι δεν τα σχολιαζεις;
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Ghostdoc.
Εχω την εντύπωση , για να μην πω την πεποίθηση, ότι κανένας σοβαρός και ευσυνείδητος κυνόφιλος δε θα σου δώσει συγχαρητήρια που ζευγαρωσες ενα ημίαιμο με ένα αλλο ημίαιμο.
. Τον καιρο εκεινο ελαχιστοι θα περνουσαν τον σκυλο μου για ημιαιμο και θα το ξαναπω Εγω ειχα ενα αρσενικο σκυλο , δεν ειχα σκυλες για να κανω αναπαραγωγη. Οσο για τα αδεσποτα , εχω πολλα βιβλια και διαβαζω και στο διαδυκτιο για το προβλημα που υπαρχει. Εγω παντα θυμαμαι στο κεντρο της Θεσσαλονικης και στην παραλια αδεσποτα. Μη τα χρεωθω εγω επειδη δεν ειμαι δηθεν, ετσι; ΞΥΠΝΑΜΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΖΕΨΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ. ΚΡΑΤΑΜΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ΜΕ CACIB KAI ΠΑΝΩ . ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;
Είναι όμως διαπιστωμένο εμπειρικά οτι εγκαταλείπονται πολυ λιγότεροι σκύλοι που για να αποκτηθούν δόθηκαν χρήματα σε σχέση με όσους αποκτηθηκαν δωρεαν.
. Κανεις λαθος , τα δαλματιας αγοραστηκαν πολυ ακριβα. Και ακουω και διαβαζω για κοστος, τι εννοουμε κοστος; Την αγορα ενος σκυλου; Μια στεκα για μπιλιαρδο εχει 400ε , ενα καλαμι για ψαρεμα εχει 400ε (πιανω τα δικα μου τα χομπυ) μια σελα για ιππασια εχει απο 500ε και πανω, σιγουρα υπαρχουν και φθηνοτερα αλλα σαφως υποδιαιστερα αλλα το θεμα ειναι στην αγορα; Ισα ισα ενας που εχει χρηματα θα αγορασει το ακριβο για να κανει τη λεζαντα του και μετα στα αρχ....α του. Και δεν ισχυει μονο στα σκυλια, ισχυει σε ολα. Στον ανθρωπο ειναι , φτιαξτε ανθρωπους πρωτα που να αγαπουν τα ζωα και μετα παιρνετε και καθαροαιμα.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα, και στεναχωριεμαι που τα διαβαζω.. Ετσι παμε και μαζευουμε τα κυνηγοσκυλα τυπου καθαροαιμα, γιατι καποιοι εξυπνοι ειχαν ενα πολυ καλο αρσενικο και μια σκυλα σε οιστρο και ειπαν.. ας βγαλουμε 5 κουταβια για τον Χρηστο, Αλεκο, Κωστα, Μπαμπη και Κιτσο να πηγαινουμε ολο μαζι για κυνηγι... και τα κουταβια βγηκαν αποτυχια, δεν κυνηγουσαν.. και βρεθηκαν σκελετωμενα πλαι στην εθνικη..
Ουτε αυτο ειναι δικο σου προβλημα φυσικα, αλλα και ο Χρηστος, Αλεκος, Κωστας, Μπαμπης και Κιτσος ηταν εμπιστες οικογενειες ειπαν.. τα σκυλια δεν πανε αδεσποτα..

οσο για την σελα και το καλαμι... δεν δαγκωσαν ποτε κανεναν, δεν εσκουζαν ολο το βραδυ στο μπαλκονι, δεν εχεσαν τον τοπο ολο.... και αν ανοιξεις την Χ.Ε. μεταπωλουνται αχρησημοποιητα... δεν πετιονται οπως τα σκυλια.
 
Last edited:


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
ntoulis
. Μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος ; Τι ακριβως σκοτωσα; Και προσεξε τι θα απαντησεις γιατι θα εκτεθεις. Εγω μπορει να φαινομαι εκτεθειμενος αλλα δεν ειμαι. Μελετησε το λοιπον πριν απαντησεις . DORIS
και εγω οταν ειχα παρει ροτ καποτε που ημουν ασχετος αυτος που εκανε το ζευγαρωμα τα εδωσε ολα σε σπιτια,και τα θεωρουσε καλα σκυλια,με το ματι που τα'βλεπε γιατι δεν ειχε ιδεα απο μορφολογια(ενταξει θα μας πεις το κλασικο,δεν το θελω για εκθεσεις) απο ταμπεραμεντο,και ουτε απο κληρονομικες ασθενειες οι οποιες ανιχνευονται με ειδικες εξετασεις,του αρκουσε μονο εικονικα αυτο το ''γρηγορα,δυνατα και με αντοχη'' που ειπες και εσυ,εγω μετα ομως περαν οτι ειχα ροτβαιλερ που εμοιζε με κατι αλλο ειχα και θεματα συμπεριφορας που ειναι κατα ενα ποσοστο και κληρονομικη και θεματα υγειας οσα δεν φανταζεσαι,μετα απο χρονια εμαθα για το s.a.s και καταλαβα πως και ο σκυλος μου αυτο ειχε,ενα απο τα πολλα του δηλαδη
. Να σχολιασω τι ρε φιλε , τα ψυχολογικα του σκυλου σου ; Εγω το μεγαλωσα; Που να ξερω εγω τι ειχε; Το καινουργιο ροτυ ζει ακομη; Αυτος ειναι ο Αρης του ανηψιου μου , δεν με ακουσε τι επρεπε να κανει οταν ηταν κουταβι για αυτο και εγω εχω απαγορεψει τα παιδια μου να παιζουν εκει. Ειναι θεμα χρονου η ευθανασια του (μαζι βεβαια θα επρεπε να παει και ο γαμπρος μου με τον εκπαιδευτη). .
kasi με ολο το σεβασμο , τα κυνηγοσκυλα που μαζευετε ειναι οντως καθαροαιμα και καλοπληρωμενα απλα οι αχρηστοι ιδιοκτητες τους δεν ξερουν απο κυνηγι. Καθε χρονο μας επισκεπτεται το μηνα οκτωβριο ενας Γαλλος εκτροφεας/εκπαιδευτης με τα σκυλια του , βλεπω τα σκυλια του που ειναι αριστα και στην ομορφια αλλα και στον τροπο που τα δουλευει, αυτος που θα αγορασει αυτα τα σκυλια θα πρεπει να ειναι εξισου καλος και με τον Γαλλο, και δεν γραφω ποσο τα πουλαει γιατι δεν θα με πιστευεις. Οσο για την σελα και το καλαμι το ιδιο λεμε . Ποσο κανει ενα καθαροαιμο ; Απο 600ε μεχρι 1000ε ,δεν βλεπω καποιο προβλημα στην τιμη , δυο καλαμια ψαρεματος. Αρα δεν ειναι το προβλημα η αγορα . Το προβλημα ειναι το ποσο ετοιμος ειναι ο ιδιοκτητης να συμβιωνει με ενα σκυλο.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
με ολο το σεβασμο αλλα δεν γινεται συζητηση φιλε,εχω γραψει 2 κατεβατα και την μια μου λες αυτο για το cacib και τωρα για το τι ειχε το σκυλι μου,εγω απλα το ανεφερα σαν παραδειγμα δεν σε ρωτησα τι ειχε,τεσπα ας ληξει εδω.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Τον καιρο εκεινο ελαχιστοι θα περνουσαν τον σκυλο μου για ημιαιμο και θα το ξαναπω Εγω ειχα ενα αρσενικο σκυλο , δεν ειχα σκυλες για να κανω αναπαραγωγη. Οσο για τα αδεσποτα , εχω πολλα βιβλια και διαβαζω και στο διαδυκτιο για το προβλημα που υπαρχει. Εγω παντα θυμαμαι στο κεντρο της Θεσσαλονικης και στην παραλια αδεσποτα. Μη τα χρεωθω εγω επειδη δεν ειμαι δηθεν, ετσι; ΞΥΠΝΑΜΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΖΕΨΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ. ΚΡΑΤΑΜΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ΜΕ CACIB KAI ΠΑΝΩ . ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;
Δεν είπα να κραταμε μονο τα CACIB και πάνω. Εαν ρωτάς τη γνωμη μου η γνωμη μου ειναι οτι η αναπαραγωγη των σκυλων θα πρεπει να γίνεται επιλεκτικα και κατω απο αυστηρες προσδιαγραφες και έλεγχο. Εσυ τι ακριβως προτείνεις για να λυθει το προβλημα ; Πάντως σίγουρα η λυση δεν ειναι αυτό που εκανες, να ζευγαρώσεις τυχαία ενα αρσενικο σου , με ενα τσακαλόσκυλο οπως λες του φιλου σου. Η συμμετοχή σου στη διαιωνιση των ημιαιμων ισουται με τον αριθμο των κουταβιων της τοκετοομάδας που επεζησαν πολλαπλασιαζόμενο με ολους τους απογονους τους σε βαθος χρόνου. Θεωρητικα και πρακτικα, ενα μεγαλο ποσοστό του προβλήματος οφείλεται σε αυτη ακριβως την πρακτικη.

Κανεις λαθος , τα δαλματιας αγοραστηκαν πολυ ακριβα. Και ακουω και διαβαζω για κοστος, τι εννοουμε κοστος; Την αγορα ενος σκυλου; Μια στεκα για μπιλιαρδο εχει 400ε , ενα καλαμι για ψαρεμα εχει 400ε (πιανω τα δικα μου τα χομπυ) μια σελα για ιππασια εχει απο 500ε και πανω, σιγουρα υπαρχουν και φθηνοτερα αλλα σαφως υποδιαιστερα αλλα το θεμα ειναι στην αγορα; Ισα ισα ενας που εχει χρηματα θα αγορασει το ακριβο για να κανει τη λεζαντα του και μετα στα αρχ....α του. Και δεν ισχυει μονο στα σκυλια, ισχυει σε ολα. Στον ανθρωπο ειναι , φτιαξτε ανθρωπους πρωτα που να αγαπουν τα ζωα και μετα παιρνετε και καθαροαιμα.
μακαρι να εκανα λαθος και λεω μακαρι υπο την εννοια ότι θα προτιμουσα κανεις να μην εγκαταλειπει κανενα σκυλο, ειτε καθαρόαιμο είτε ημιαιμο στην τυχη του και στους δρόμους. Θα ηθελα να τους κρατανε, οχι λογω χρηματων αλλα λογω συναισθηματος, απο αγαπη. Ομως δεν κανω λαθος, ο κανονας ειναι καθολικος: "πονάμε" περισσότερο αυτο που μας κοστίζει. Φυσικα δεν αναφερομαι σε εκεινους που υιοθετησαν μια ψυχουλα απο το δρόμο ή απο καταφυγιο, αυτοι εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία και τους βγαζω το καπέλο. Μιλω γι αόσους θελουν καθαρόοαιμο χωρις να βαλουν το χερι στην τσεπη. Τα υπολοιπα που λες για καλαμια και στεκες δεν θεωρω οτι εχουν καμια σχεση με τη συζητηση οποτε δεν τα σχολιάζω.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ntoulis
εσυ στα δικα μου ματια.. οχι <<εφτιαξες>> αλλα <<σκοτωσες>>


. Μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος ; Τι ακριβως σκοτωσα; Και προσεξε τι θα απαντησεις γιατι θα εκτεθεις. Εγω μπορει να φαινομαι εκτεθειμενος αλλα δεν ειμαι. Μελετησε το λοιπον πριν απαντησεις .

ο ηθικως υπερεχων πρεπει να κυβερνα τον ηθικως κατωτερο,εκεινος που αγνοει οφειλει να ακολουθει και εκεινος που γνωριζει να ηγειται και να αρχει ..'' επεσθαι μεν τον ανεπιστημονα κελευον τον δε φρονουντα ηγεισθαι τε και αρχειν ''

δεν υπαρχει αριθμητικη ισοτητα.. δεν μπορει ο καθε ενας ανεπιστημονας να κανει οτι θελει.. ειναι φονιας..
μονο η υπεροχη.. η γνωση.. εσυ απλα κανεις του κεφαλιου σου να στο πω απλα..
δεν θελω να ασχοληθω αλλο.. καλη χρονια με υγεια
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU