Οι εκτροφικες γραμμές των pit bulls


izambella

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
97
0
όταν μιλάμε για γραμμές Πιτ μπουλ η “αίματα” μιλάμε για τους προγονούς τους .
Όπως εμείς έχουμε ένα επίθετο.έτσι συμβαίνει και με τα Πιτ μπουλς. Η καθιέρωση των γραμμών ξεκίνησε με γνώμονα τα ¨αιματηρά σπορ¨ .πίστευαν ότι οι απόγονοι των νικητών είχαν στοιχειά της μαχητικότητας των προγόνων τους!Έτσι λοιπόν θεωρήθηκε ότι τα κουτάβια ήταν μέρος της γραμμής αίματος τους. Αν π.χ. Και οι δυο γονείς ήταν γνώστες γραμμές θα έβγαζαν σίγουρο νικητή.
ΟΤΑΝ με την πάροδο των χρονών άρχισαν οι διαγωνισμοί δημιουργήθηκαν πρωταθλητές οπού πάλι είχαν το όνομα των προγονών τους η του εκτροφείου τους.
μερικές γραμμές πιτ μπουλ ειναι:

Razor Edge
Gotty
Greyline
Watchdog
Hemphill
Eli
Boudreaux
Gaff
Knolwood
Carver
Rascal
Honeybunch
Colby
Nigerino
Six Bits
Jeep
Chinaman
Frisco (Chinaman)
T-N-T
Red Boy
Jocko
Tant
Mayd...

αυτά προς το παρόν οτι άλλο θέλετε απλα ρωτίστε με... ηρεμα και ομορφα θα την βρούμε την ακρη ! καλο σας βράδυ !
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Συνδυάζονται κάποιες καλύτερα μεταξύ τους ή εξαρτάται από τον σκύλο ? Πρώτη ερώτηση.

Τώρα ποιό είναι το κριτήριο ? Το gameness ? Δευτερη ...

... και τρίτη ... αλιγάτορας υπάρχει ? :)
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
ποιες απο τις παραπανω γραμμες σου αρεσουν/αντιπροσωπευουν και γιατι...

υπαρχουν αιματα απο αυτες τις γραμμες στην ελλαδα σημερα?

βαλε καμια φωτο να δουμε τις διαφορες...

ο αλιγκειτορ που ανεφερε ο ντενις και ειναι θρυλος εδω μιας και εχει υπεροχο ονομα..πως και δεν μπηκε...

ποιους διαγωνισμους εννοεις..

και τελος δεν καταλαβα..υπαρχει γραμμη garner ...η γραμμη [FONT=Arial, helvetica, geneva][SIZE=-1]Chinaman.και ο [/SIZE][/FONT][FONT=Arial, helvetica, geneva][SIZE=-1]Frisco? αλλη γραμμη?
[/SIZE][/FONT]
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Και τι σχέση έχουν αυτοί οι πρόγονοι με τα blue nose, red nose, κι ότι άλλο χρώμα nose υπάρχει;Ποιοί είναι ποιό χρώμα;Τελικά τι σημαίνουν τα χρώματα;:confused::confused:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αυτο ήταν πάντα και δικη μου απορια...
Για ποιο λογο γίνεται κατηγοριοποίηση με βάση το χρώμα της μύτης? :confused:
 


perastikos

Active Member
30 Απριλίου 2010
42
0
καλησπερα σε ολλουσ. καταρχασ δεν θπαρχει γραμμη red nose. ετσι ονομαζονται λογω χρωματοσ μυτησ. υπαρχουν πολλεσ γραμμεσ pitbull. oi γραμμεσ διμιουργουνται οταν ενα pitbull βγαινει πρωταθλητησ σε μια σκυλομαχια οταν ενα σκυλι ειναι καλο στην μαχη μετα γινοτναι οι ιδιοι οι τα παιδια τουσ rom rom. rom einai οταν βγαζουν γεννεσ συνεχεια για να κρατησουν τα αιματα του πρωταθλητη. ο frisko ειναι γιοσ του θρυλικου chinaman. τα πιο πολλα chinaman που υπαρχουν σημερα μιλαμε για γνησια chinaman ειναι απο τον frisko γιαυτο ονομαζεται frisko rom. chinaman ειναι το αγαπημενο μου αιμα. οπωσ k jeep. η ιζαμπελα μερικα απο τα ονοματα ποθ εγραψε πιο πανω ειναι ονοματα dogman. opws Boudreaux. Honeybunch. οτι απορια εχετε ρωτηστε με.
 


perastikos

Active Member
30 Απριλίου 2010
42
0
oscar γραμμη garner δεν υπάρχει. Θα δεις σε πολλά chinaman pedigree να γράφειna grafei garner. Ο Tom Garner είναι εκτροφέας στην Αμερική. Είναι πολύ γνωστός dogman. Είναι αυτός που πήρε τον θρυλικό chinaman και έκανε γέννες μόνο από γραμμή chinaman. Και πιο πολύ από τον frisko γιο του chinaman. Τον chinaman τον είχε πάρει ο tom garner σε μεγάλη ηλικία και έτσι έκανε τον frisko rom.
 
Last edited by a moderator:


nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Συμπαθαμε φιλε περαστικε αν καταλαβα λαθος ...αλλα ποσως με ενδιαφερει ποσα σκυλια σκοτωσαν ο chinaman o friskies και οι απογονοι τους...
 






perastikos

Active Member
30 Απριλίου 2010
42
0
φιλε nacho εγω δεν μιλησα ποσα σκυλια σκοτωσε ο chinaman εκανα μια περιλιψη για αιματα να λυσω αποριεσ που ειχαν πιο πανω
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καλησπερα σε ολλουσ. καταρχασ δεν θπαρχει γραμμη red nose. ετσι ονομαζονται λογω χρωματοσ μυτησ. υπαρχουν πολλεσ γραμμεσ pitbull. oi γραμμεσ διμιουργουνται οταν ενα pitbull βγαινει πρωταθλητησ σε μια σκυλομαχια οταν ενα σκυλι ειναι καλο στην μαχη μετα γινοτναι οι ιδιοι οι τα παιδια τουσ rom rom. rom einai οταν βγαζουν γεννεσ συνεχεια για να κρατησουν τα αιματα του πρωταθλητη. ο frisko ειναι γιοσ του θρυλικου chinaman. τα πιο πολλα chinaman που υπαρχουν σημερα μιλαμε για γνησια chinaman ειναι απο τον frisko γιαυτο ονομαζεται frisko rom. chinaman ειναι το αγαπημενο μου αιμα. οπωσ k jeep. η ιζαμπελα μερικα απο τα ονοματα ποθ εγραψε πιο πανω ειναι ονοματα dogman. opws Boudreaux. Honeybunch. οτι απορια εχετε ρωτηστε με.

ΑΙΣΧΟΣ

ΦΤΟΥ
 


perastikos

Active Member
30 Απριλίου 2010
42
0
ρε κοκκώνη άσχετε τι αίσχος k "φτου" λες. ασχολούμαι 15 χρονια με pitbull και δεν έχουν γρατζουνιά άλλο τα αίματα και τα καθαρά pitbull και άλλο οι μάχες. έχω φέρει από αμερική pitbull k δεν έχω βάλει καμια μάχη. k ούτε πρόκειται. είσαι πολύ άσχετος με τα σκυλιά κοκκώνη. άμα δεν ξέρεις δεν θα μιλάς άσχετε κοκκώνη
 
Last edited by a moderator:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
συγνώμη!!!
έπρεπε να καταλάβω ότι τα ελληνικά σου είναι φτωχά.
αίσχος φτού που οι γραμμές στα πιτμπουλ βγαίνουν όταν ένας σκύλος είναι πρωταθλητής στον φόνο άλλων σκύλων (κατα τα λεγόμενά σου)

αν νόμιζες ότι απευθυνόμουν σε εσένα προσωπικά όπως οι χαρακτηρισμοί σου σε εμένα επι άσχετου και ενώ δεν με ξέρεις ο λαός λέει όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται

Εσύ λοιπόν φέρνεις σκυλιά απο αμερική που είναι πρωταθλητές στους φόνους αλλά δεν τα βάζεις σε αγώνες ούτε εσύ ούτε και οι πελάτες σου.απλά θέλουν καθαρόαιμα πίτμπουλ (που είναι καθαρόαιμα επειδή είναι καλά στην μάχη<κατα τα λεγόμενα σου) για να έχουν καθαρόαιμα πιτμπουλ

Και εγώ ο άσχετος που μπορεί να είμαι και 50 χρονών π.χ. και να ασχολούμαι με τα σκυλιά 35 χρόνια πρέπει να μην μιλάω για πιτμπουλ επειδή δεν ξέρω ΤΙ?
ότι η κυνομαχίες είναι εντάξει?
ότι αρέσει στους σκύλους να ξεσκίζονται για να βάζουν στοιχήματα ανώμαλοι και μικροτσούτσουνοι?

ΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΩ σχετικά με κυνομαχίες και πως αιτιολογείς ότι δεν είναι ΑΙΣΧΟΣ και ΦΤΟΥ το ότι ξεκινάει μιά εκτροφική γραμμή πιτμπουλ επειδή ένας σκύλος είναι πρωταθλητής στους φόνους?

καλημέρα-καλό μήνα και ας ευχηθούμε να μην γίνονται κυνομαχίες επιτέλους.

Ή είμαι άσχετος και έχεις επιχειρήματα επί του αντίθετου είτε περι καλημέρας καλού μήνα ή κυνομαχιών???
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
re kokoni asxete ti aisxos k ftou les. asxoloume 15 xronia me pitbull kai den exoun gratzounia allo ta aimata kai ta kathara pitbull kai allo oi maxes. exw ferei apo ameriki pitbull k den exw valei kamia maxi. k oute prokeitai. eisai polu asxetos me ta skulia kokoni. ama den ksereis den tha milas asxete kokoni
Συγχαρητήρια, μόλις δημιούργησες με το ποστ σου άλλους 50 οπαδούς της φυλής-δολοφόνου που ψάχνει να βρει την προέκταση του αντρισμού του σε σκύλο. Αυτές τις μακακίες με τις σκυλομαχίες λέτε και μετά παραπονιόμαστε γιατί η φυλή έχει τόσο κακή φήμη και γιατί τα βρίσκουν αιμόφυρτα και μισοφαγωμένα στα χωράφια. Και από την άλλη μετά, κάποιοι άλλοι κάνουν αγώνα να αποδείξουν ότι δεν πρόκειται για σκυλιά-δολοφόνους. Ωραίο σύστημα αξιολόγησης της φυλής...

Γιατί κάτι τέτοια τα διαβάζουν μετά κάτι τύποι-βαρβατίλες και ψάχνουν να βρουν το πιτμπουλ-κίλερ-κόναν ο βάρβαρος που έχει αίματα από σούπερ-κίλερς και αιμοσταγή βρυκολακοπιτμπουλ... - άσε ρε φίλε...
 


perastikos

Active Member
30 Απριλίου 2010
42
0
1 δεν μιλησα οτι μου αρεσουν οι μαχεσ.2 συμφονς μαζι σασ οτι υπαρχουν πολλοι που κακοποιουν τα σκυλια.3 δεν σημαινει το οτι οσοι ασχολουνται με πιτμπουλ σημαινει οτι τα περνουν για μαχεσ.αμα μπειτε στην σελιδα πιτμπουλ.gr θα δειτε χιλιαδεσ ατομα που εχουνε πιτμπουλ και ολλοι ειναι εναντιον στισ μαχεσ οπωσ κ εγω. γιαυτο σου ειπα αμα δεν ξερεισ μην μιλασ. γιατι με καταδικασεσ χωρισ να ξερεισ οτι ολλα τα σκυλια αγαπω. το οτι ασχολουμε με πρωταθλητεσ και αιματα θα σου πω γιατι. εσυ αμα ησουνα κολημενοσ με λυκοσκυλα και ειχεσ τισ δυνατοτητεσ για να παρεισ ενα καλο τι θα διαλεγεσ ενα που να εχει κυπελο εκθεσησ η ενα τυχαιο που να ειναι στην ιδια τιμη. ετσι ειναι κ στα πιτμπουλ. αυτη η ρατσα μου αρεσει λογω χαραχτηρα και οχι λογω οτι μαλωνουνε. vrmode τα πιτμπουλ δεν ειναι σκυλια δολοφονοι οι ανθρωποι τα κανουν ετσι. υπαρχουν πολλα αθρα που το λενε αυτο οπωσ και πολλεσ φοτο που θα δεισ να παζουνε με αλλα σκυλια ακομα και με γατεσ.αμα θελεισ μπορω να σου στηλω
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
σορρυ αλλα οταν αγοραζεις απο τον "εργασιακο" πιτμπουλα του δινεις λεφτακια να συνεχισει να κανει αυτο που κανει , λεμε τωρα αφου το τι βγαζουν απο τις μαχες δεν εχει καμια σχεση - ηθκοι ειναι οι λογοι :)
 
Last edited:


perastikos

Active Member
30 Απριλίου 2010
42
0
φιλε νικο αλλοι εκτροφεισ κανουν μαχεσ και αλλοι οχι. αυτοι που βαζουνε δεν ασχολουνται πολλοι με το να πουλανε γιατι λεφτα πιο πολλα βγαζουν. αλλοι που πουλανε δεν βαζουν μαχεσ το εχουνε σαν επαγγελμα.υπαρχουν βεβαια και κ οι εκτροφεισ που κανουν και τα 2. πρωσοπικα ειμαι εναντιον στισ μαχεσ. τωρα το τι κανει ο καθενασ ειναι δικια του επιλογη και αυτοι θα κριθουνε,λογικο ειναι να νομιζει καποιοσ οτι οταν θα παρει καποιοσ ενα εργασιακο σκυλι απο εναν εκτροφεα να νομιζει οτι το περνει για μαχεσ. δεν ειναι ομωσ παντα ετσι. απο τα χερια μου περασαν αρκετα πιτμπουλ. οπωσ ειπα κ πιο πανω ο αντθωποσ τα κανει δολοφονουσ. αμα παρεισ ενα κουταβακι και το μεγαλωσεισ σωστα και με αγαπη θα δεισ. μεχρι και με γατεσ μπορεισ να το μαθεισ να παιζει
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Προσωπικά θεωρώ ότι το μέλημα οποιουδήποτε λάτρη οποιασδήποτε φυλής είναι η προφύλαξη της....
Στα πιτ λοιπόν θεωρώ ότι πρέπει οσοι είστε λάτρεις τους να φροντίσετε να αποσυνδέσετε την φυλή από την φήμη και την ιστορία της!
Όσο θα ενισχύονται, με τον οποιονδήποτε τρόπο, "εκτροφείς" που βασίζουν την εκτροφή τους σε τέτοια γεγονότα η φήμη αλλά και η τύχη της φυλής δεν μπορεί να αλλάξει!
 


perastikos

Active Member
30 Απριλίου 2010
42
0
συμφονω μαζι σου. πιστεπψε με πολλοι ανθρωποι το προσπαθουνε εδω στην ελλαδα. αμα μπειτε στην σελιδα pitbull.gr θα δεισ οτι ολλοι αυτο προσπαθουνε, και ολλοι ειναι εναντιον στον βασανισμο τον σκυλων ενος μαχεσ.δυστηχωσ ομωσ θα εξακολουθει για αρκετα χρονια να εχουν αυτοι την φημη. ειναι αδικο. ολλα τα σκυλια εχουν ψιχουλα.