Ομοιοπαθητική και καλαζαρ




elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Αντιγράφω από το παραπάνω άρθρο:
"Πράγματι, οι Αμερικανοί ξοδεύουν γύρω στα 3 δισεκατομμύρια δολάρια το χρόνο σε ομοιοπαθητικές θεραπείες, σύμφωνα με στοιχεία της αμερικανικής κυβέρνησης για το έτος 2007."
"Είναι πολλά τα λεφτά Άρη", όπως λέει και η γνωστή ατάκα.
Έτσι παίρνουμε τα βοτανάκια που πριν λέγαμε χόκους-πόκους (που γράφαμε ότι δεν υπάρχει επιστημονική μελέτη που να αποδεικνύει την ωφέλεια τους), τα κάνουμε χαπάκια, τα βάζουμε σε μπουκαλάκια και τα πουλάμε χρυσάφι. Και φυσικά παρουσιάζουμε νέες μελέτες για το "χρυσάφι" της φύσης κλπ.κλπ.
 




PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
41
Παιδιά, αν μου επιτρέπετε να μιλήσω με μία προσωπική εμπειρία. Είχα καταφύγει κι εγώ στην ομοιοπαθητική στο παρελθόν. Όλα πρίμα μέχρι να παρουσιαστεί όντως πρόβλημα... Κόλλησα τον ιο Η1Ν1. Ο ομοιοπαθητικός λοιπόν αντί για ταμιφλου και αντιβίωση αποφάσισε να μου δίνει μπελαντόνες και τσουκνίδες. Κατέληξα με πνευμονία στο νοσοκομείο για 1.5 μήνα. Παρ'ολίγο να χάσω τη ζωή μου. Τέτοια παραδείγματα άπειρα, αλλά νομίζω ότι η προσωπική μαρτυρία αρκεί.
Από τότε, όποτε ακούω για μανάδες που δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους ή για τύπους με AIDS που δεν παίρνουν φάρμακα γιατί νομίζουν ότι είναι κομπίνα των φαρμακευτικών, τρελαίνομαι.
Μεγάλωσα και έμαθα να εκτιμώ τον πολιτισμό μας. Πέρα από το να σκοτώνει παιδάκια με βομβαρδισμούς, κατάφερε να εξαφανίσει τη χολέρα, την πανούκλα και ένα σωρό άλλες αρρώστιες που ήταν θανάσιμες. Η δυτική ιατρική πλέον θεραπεύει ένα μεγάλο ποσοστό καρκίνων. Δεν είμαστε τέλειες μηχανές, νοσούμε. Κάποια πράγματα δεν τα έχουμε νικήσει ακόμα, αλλά μην καταφεύγουμε σε μαγγανείες και αναχρονισμούς.
Επίσης η ομοιοπαθητική λειτουργεί υποτίθεται σε ολιστικό επίπεδο. Όταν πας σε έναν ομοιοπαθητικό σου κάνει συνέντευξη μίας ώρας από το τί ζόρια τραβάνε οι γονείς σου, μέχρι το αν τρως γιαούρτι. Με το ζώο πώς ακριβώς το κάνει αυτό;
Διαβάστε και αυτό. Σύντομο και κατανοητό. Αν πάλι επιμένετε, πάσο. Όλοι έχουμε το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης. Απλώς μη σταματήσετε τους εμβολιασμούς τουλάχιστον και πάθουμε καμια μεγάλη επιδημία στα καλά καθούμενα...
http://ellinikahoaxes.gr/2017/04/07/homeopathy-for-cancer-debunked/
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




ΔΙΑΣ1

Member
6 Απριλίου 2017
21
23
48
Χωρίς να διαβάσω όλα τα σχόλια ...απλά θα πω εμπειρικά ως προς κάθε ζωντανό οργανισμό .... και επειδή πραγματικά έχω δει ίαση σε μένα στα παιδιά μου και στον δια ... πλασεμπο δεν υπάρχει .. σε σκύλους γάτες μωρά κλπ που δεν μπορούν να αντιληφθούν την έννοια του πλασεμπου ... άρα καταρρίπτεται αυτός ο όρος ... εγώ δίνω στον σκύλο μου ομοιοπαθητικά και ξεπερνάει τη αλλεργική δερματίτιδα που έχει .., να πω για τον μικρό μου γιο ότι μέχρι τα 5-6 είχε πάρει αντίβιωσεις και κορτιζόνη όσο ένας 70αρης ... από και τα πήρα στο κρανίο και άρχισα να ψάχνω εναλλακτικές ... από τα 6 του χρόνια ο μικρός έχει να πάρει φάρμακα . ... τώρα είναι 12 .. έτσι έκανα και στον δια αφού μας βγήκε αλλεργικός ... ομοιοπαθητική και είναι σούπερ ....
η ομοιοπαθητική απλά βάζει τον οργανισμό να ανταπεξέλθει σε οτιδήποτε δεν είναι σωστό όσον αφορά τον οργανισμό του ... με απλά λόγια και χωρίς χημικά .... χωρίς επιβάρυνση στον οργανισμό του ....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU