Ομφαλοκήλη σε κουτάβι


hiendakias

New Member
11 Μαρτίου 2012
4
0
Καλημερα σε ολους.Το σκυλακι μου εχει ομφαλοκηλη και επηδει μου ηπαν οτι πρεπει να του την αφαιρεσω , θελω αν μπορειτε να μου πειτε καποιον καλο γιατρο η κλινικη που να ειναι σωστος (να αγαπαει τα ζωακια) και να μην εκμεταλευτει την ανησυχια μου και με πετσοκοψει οιονομικα.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Που μενεις? Γιατι δεν εμπιστευεσαι τον κτηνιατρο που εκανε την διαγνωση να κανει και τα περαιτερω?
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Ομφαλοκηλη; Να πω την αληθεια πρωτη φορα το ακουω αυτο...
Τι ακριβως ειναι περα απο το προφανες (το λεει η λεξη);
Εννοω ειναι κατι σοβαρο;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η ομφαλοκηλη συμβαινει πολυ συχνα- ακομα και οταν η μανα κοβει ατσαλα τον ομφαλιο λωρο μετα την γεννα.

Οσο η κηλη ειναι ανατασιμη, δεν χρειαζεται τιποτα.
Οταν ομος γινεται σκληρη, αλλαζει χρωμα, μεγεθος και δεν ανατασεται πια, ειναι επιγων περιστατικο και ο σκυλος πρεπει ΑΜΕΣΑ να χειρουργηθει.
Ετσι θα πρεπει να παρακολουθησεις το σκυλακι σου- και βλεποντας και κανοντας.
 




hiendakias

New Member
11 Μαρτίου 2012
4
0
O γιατρος μου δεν ειναι χειρουργος και μου συστησε μια κλινικη να το παω.Θα παρω αυριο για να δω τι θα μου πουν.Απλα θελω να ρωτησω και αλλού για την επεμβαση, μην εχω μονο μια επιλογη.Μενω κορυδαλλο , αλλα αν ειναι εντος Αττικης δεν εχω προβλημα να το παω.
 




hiendakias

New Member
11 Μαρτίου 2012
4
0
Η ομφαλοκηλη συμβαινει πολυ συχνα- ακομα και οταν η μανα κοβει ατσαλα τον ομφαλιο λωρο μετα την γεννα.

Οσο η κηλη ειναι ανατασιμη, δεν χρειαζεται τιποτα.
Οταν ομος γινεται σκληρη, αλλαζει χρωμα, μεγεθος και δεν ανατασεται πια, ειναι επιγων περιστατικο και ο σκυλος πρεπει ΑΜΕΣΑ να χειρουργηθει.
Ετσι θα πρεπει να παρακολουθησεις το σκυλακι σου- και βλεποντας και κανοντας.
Τι εννοεις ανατασιμη ?.Επισης το σκυλακι ειναι ενα σιχ τσου 3,5 μηνων , 3,6 κιλα και η ομφαλοκηλη ειναι σε μεγεθος καρυδιου.
 
Last edited:


hiendakias

New Member
11 Μαρτίου 2012
4
0
Κατι βρηκα :

Aνατασσόμενη: Aν η κήλη βγαίνει και ξαναμπαίνει μέσα, με αποτέλεσμα να νιώθετε παροδικές -όχι συνεχείς- ενοχλήσεις, σημαίνει πως το σημείο από το οποίο προβάλλει αυτή είναι χαλαρό και δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος εγκλωβισμού της. Aυτό σας δίνει τη δυνατότητα να προγραμματίσετε την επέμβαση ακόμα και αρκετό καιρό αργότερα με τη σύμφωνη, φυσικά, γνώμη του γιατρού σας.
Mη ανατασσόμενη: Aν η κήλη προβάλλει συνέχεια και δεν μπαίνει μέσα, σημαίνει πως έχει εγκλωβιστεί στο σημείο από το οποίο έχει βγει, με συνέπεια να είναι πιο ενοχλητική και να προκαλεί πόνο. Στην περίπτωση αυτή, η επέμβαση θα πρέπει να γίνει άμεσα (μέσα στις επόμενες μέρες από τη στιγμή που θα διαγνωστεί), ώστε να προληφθεί η περίσφιξη.
Περισφιγμένη: Όταν η μη ανατασσόμενη κήλη προβάλλει έντονα προς τα έξω, έχει σφηνώσει, δεν μετακινείται καθόλου και νιώθετε έντονο πόνο, υπάρχει αυξημένος κίνδυνος να νεκρωθεί το όργανο που περιέχεται στην κήλη, αφού η πίεση δεν επιτρέπει την αιμάτωσή του. Eίναι η μόνη περίπτωση επέμβασης κήλης που έχει την ένδειξη του επείγοντος περιστατικού (πρέπει να γίνει μέσα σε μερικές ώρες από τη στιγμή που ο πόνος αρχίσει να γίνεται ιδιαίτερα έντονος).
ΠPOΣOXH! Mία ανατασσόμενη κήλη μπορεί να γίνει μη ανατασσόμενη ή ακόμα και περισφιγμένη, αν για οποιονδήποτε λόγο επιβαρυνθεί η συγκεκριμένη περιοχή. H αύξηση του πόνου και των ενοχλήσεων θα πρέπει να σας οδηγήσει εκ νέου στο γιατρό σας και να επισπεύσετε την επέμβαση, αν αυτό κριθεί απαραίτητο.
 


Anna-Kriti

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2011
55
0
Ηράκλειο
Και εμένα είχε το σκυλάκι μου, τότε μας είπε ο κτηνίατρος ότι αν δεν περάσει μόνο του θα το βγάλουμε αλλά ευτυχώς πέρασε μετά από λίγους μήνες!!!
Ο/Η FrenchieFan έχει απόλυτο δίκιο!
Ανατάσιμη εννοεί να την πιέζεις και με ευκολία να πηγαίνει προς τα μέσα,δηλαδή στην αρχική της θέση.
Διάβασε το link που έχει βάλει η mareco!
Περαστικά σας εύχομαι!
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Και εμένα έχει η κουτάβα μου και ο κτηνίατρος είπε να μην κάνουμε τίποτα και σιγά σιγά θα απορροφηθεί από μόνο του!
Μου είπε ότι δεν χρειάζεται να το βγάλουμε και πως απλά όταν μεγαλώσει θα προεξέχει λίγο αυτό το λιπάκι αλλά ο σκύλος δεν θα ενοχλείται καθόλου!Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα και μια δεύτερη γνώμη!!!

hiendakias αυτό που βρήκες νομίζω πως έχει να κάνει με την ανθρώπινη ομφαλοκήλη και όχι με την σκυλίσια..!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
hiendakias αυτό που βρήκες νομίζω πως έχει να κάνει με την ανθρώπινη ομφαλοκήλη και όχι με την σκυλίσια..!!
Και για ανθρωπινες κηλες να ειναι- ισχυει ακριβος το ιδιο.
Μια κηλη μπορει ανα πασα στιγμη να "μεταλασσεται" και απο το τιποτα, μπορει να προκυψει επιγων περιστατικο.

Και χωιρις να εχει δει κανεις το μεγεθος της κηλης, δεν νομιζω οτι ειμαστε σε θεση να αξιολογισουμε εαν ειναι σοβαρο η οχι.

Κτνηνιατροι που θα μπορουσαν να αναλαβουν μια τετοια επεμβαση υπαρχουν πολλοι- δεν ειναι και τιποτα δραματικο και δυσκολο.
Αν και μου κανει ιδιαιτερη εντυποση οτι ο κτηνιατρος σου δεν αναλαμβανει τετοια χειρουργεια......