Ορισμός της επιθετικότητας


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Οπως ξερετε, περναω ενα δράμα προσπαθώντας να αποφασίσω αν θελω δευτερο σκυλο και τι θα πει το Μουφ. Συναισθηματικά δε ειμαι ενα κουρέλι. Να φανταστείτε σημερα την έβγαλα το απόγευμα κλαίγοντας με λυγμούς διοτι ενας γνωστός μου εγραψε ενα μακρυναρι email διοτι αναγκάστηκε να κανει ευθανασία στο σκυλο του που ειχε φρικτό καρκινο. Και φυσικα την πλήρωσε το Μουφ που το πηρα αγκαλιά και τον παρακαλούσα να μη με αφησει. Στο τελος σας λεω θα πρεπει να βρω ψυχιατρο, οποτε καλυτερα να ψάχνω απο τωρα. Το Μουφ θα πρεπει επισης να εχει σχηματίσει την εντυπωση οτι το έχασα τελειως.

Τελοσπαντων, με εχουνε εγκρίνει ως καλη ψυχή και οχι τέρας της φύσεως διαφοροι ομιλοι και χτυπιέμαι τωρα με τα σκυλια τους και φυσικα εχω τύψεις που το Μουφ ζηλεύει. Αυτο ομως που θελω να σας ρωτησω ειναι περι επιθετικότητας και ορισμού αυτής. Εχω δει ενα θηλυκο σκυλι που το εστειλε στο καταφυγιο η οικογενεια του διοτι, λεει, δειχνει επιθετικότητα στα πουλιά κι ας αγαπάει κατα το αλλα τους σκυλους, τις γατες και τους ανθρωπους. Σκοτωσε λοιπον την πάπια ενος γείτονα, βρήκαν τον μπελά τους οι ιδιοκτήτες του σκυλιού και την δινουνε.

Για να ακούσω γνώμες. Κανονικα ποτε δεν αφηνω σκυλι χωρις λουρί διοτι θα φωνάζει ο σερίφης και στο σκυλοπαρκο ειναι περιφραγμένα και δεν εχουνε πάπιες. Οι γειτονες μου δεν εχουνε επισης πάπιες και εχω φράχτη. Το μονο μερος που εχει πάπιες ειναι το ωραιο μου (οντως, εχουμε αγριόπαπιες στο πανεπιστημιο, ελάφια και χήνες) και ενα απο τα πάρκα, που ομως παμε περίπατο με το λουρί. Μεχρι τωρα το μονο επεισόδιο που εχει συμβεί ειναι οτι οι φρουροί του πάρκου ρίχνουνε ψωμι στις πάπιες και παει και τους το τρωει το Μουφ κι εγω το τραβοκοπαω. Το θεμα ειναι οτι πρωτον δεν θελω μπελάδες, δευτερον φοβαμαι τα σκοτωμένα ζωα και δεν μπορω να τα πιάσω και να γα απομακρύνω και τρίτον δεν ξερω αν το σκότωμα της πάπιας μπορει να σημαινει ευρύτερη επιθετικότητα.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Τρολάρισμα με 6 ωρες διαφορα ώρας ειχαμε ποτε; Δεν ειχαμε...

Παράτα κορίτσι μου αυτο το Αμερικα και γυρνά πισω στην
Ελλαδα γιατι θα σε χαζεψουνε τελείως εκει πέρα.
Φέρε και το Μούφ μαζι να το βάλουμε να κατουράει τα πόδια
του δικού μας σερίφη να ανοίξει λιγο το μυαλό του.
Θα του βάζουμε και λιγο τσιπουράκι μέσα στην κροκέτα και απο
Αυστραλό θα τον κάνουμε Κιλκισιότη.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Ένα σκυλί που είναι φιλικό με τους πάντες αλλά όχι με τις πάπιες δε θεωρώ ότι είναι εν γένει επιθετικό... Ο Έντζο πχ δεν είναι επιθετικός αλλά παλιότερα τον έπιανε ή ώρα του με τα περιστέρια. Το ξεπέρασε με πολλή δουλειά και τόνους λιχουδιές. Μην αγχώνεσαι τόσο, θα πάθεις τίποτα...
 
  • Like
Reactions: Sara


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εννοείς οτι σκότωνε περιστέρια; Και οτι κατάφερες να τον κανεις να μην τους επιτίθεται;
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
βρε σαρα ωρες ωρες οιι μισοι εδω μεσα προσπαθοουμε να καταλαβουμε τι παιζει αλλα δεν.
επιθετικο ενα σκλι επειδη σκοτωσε μια παπια;ημαρτοον δηηλαδη.
με αυτο το σκεπτικο οταν αποφασισα να παρω κκοτες επρεπε να ρωτησω τα σκλια μου αν θελουν η οχι (που μπαρφαρουν κιολας)
θα χαρακτηηριζα τον κοντο που τους το παιζει μαγκας επιθετιικο αλλα αμα το κυνηγησουν θα γινει λουης
την μεγαληη που δεν δινει σημασια μεν αλλα αμα την πλησιασει καμια θα γιινει μεζες παλι και αυτη επιθετικια
ενω ηη μικρη που ειναι ζαμαν φου οκ,θα ζησει.θα κρατησω μονο αυτη.

αν το θες μαναμ ενα δευτερο σκυλακι παρτο και ασε ολες αυτες τις μαλακοσκεψεις.οσο το αναλυεις τοσο αργεις να μαθες οτι με ενα σκλι ειναι καλα ομως με 2 ειναι καλυτερα
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σχετικα με την επιθετικότητα και την πάπια, ο λογος που με ανησύχησε ειναι οτι έλαβα απο τον ομιλο ενα ολόκληρο κατεβατό με προειδοποιήσεις, το οποιο μαλιστα ελεγε σαφως οτι το σκυλι θεωρειται δυσκολο να υιοθετηθεί και οτι το δωσανε στον ομιλο οι δικοί του λογω πάπιας.

Πρεπει επισης να καταλάβετε οτι οταν μιλαμε για σκυλους και χαρακτηρες, παντοτε σκεφτόμαστε εδω την πιθανότητα της μήνυσης και των φασαριων. Το παρακατω δεν ειναι υπερβολή καθολου. Για να πάρω εγω σκυλο, πρεπει να ρωτησω την ασφαλιστική μου εταιρεια που πρεπει να με ασφαλίσει, αλλιως η τράπεζα μου θα με κυνηγήσει δικαστικά και θα ζητήσει πισω το δάνειο. Πρεπει επομενως να δηλώσω και να συζητήσω το σκυλο και το χάρακτηρα του, αλλιως, αν κρύψω ο,τιδήποτε, με πετάνε απο την ασφαλεια και δεν βρισκω αλλη εύκολα αφου μπαίνει στο φάκελο μου (μεγαλη ιστορια, καλυτερα να μην την αναλύω). Εδω δεν εισαι καθολου ελεύθερος ως ιδιοκτητης σπιτιου. Μπορουν οι γειτονες σου μα μαζέψουν υπογραφές και να σε πανε στο δικαστήριο που θα σε υποχρεώσει να αφήσεις το σπιτι και να το πουλησεις αν κανεις καποια πραγματα που δεν τους αρέσουν. Μεχρι και το γρασίδι πρεπει να κουρεύεται σε συγκεκριμένα διαστήματα και με συγκεκριμενο σχέδιο. Να φυτέψω μπροστα στο σπιτι μου ´ή να αλλάξω το στυλ του απαγορευεται απο τον κανονισμό του χωριού. Εάν ο σκυλος κανει ζημια, πρεπει να ειναι ασφαλισμένος και μετα υπαρχουν ζημιές και ζημιές.

Ναι, ειναι υπερβολικοί, ναι, μου τα πρηζουν καμια φορα, αλλα το θεμα της πάπιας μου το εχουνε κανει Ανατολικό ζητημα, οποτε ανησυχω. Επισης εχουνε στήσει καυγά δυο σύλλογοι Αυστραλεζων και με προειδοποιεί ο ενας ενάντιον του αλλου οτι τα σκυλια τοη θα βγουνε άρρωστα τέρατα. Εχω επομενως μπερδευτεί τελειως. Οσο για το αν θελω δευτερο σκυλο, ψάχνομαι ακομα.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ψάχνεσαι ακομα ΑΝ θέλεις ή ψάχνεσαι να βρεις αυτόν που θα "δεσει" με εσένα και το Μουφ. Γιατι βρε Σαρα δίνεις την εικόνα ότι δεν θες και τόσο... δεν σε έχω για άτομο να εισαι μεταξύ Σκύλλας (Μουφ) και Χαρυβδης(οποιοδήποτε αλλο σκυλί περιμένει σωτηρία στο καταφύγιο). Ναι οκ μπορεί να ειναι τραγικά από γραφειοκρατία τα πράγματα... ΑΛΛΑ... ετσι δεν θα επαιρνες εξ αρχής σκύλο. Απλά σε εχει πιάσει μαζοχισμός να αυτομαστιγώνεσαι υπό την παράνοια του τι θα κάνει ο μπιφτεκοφάγος, παρά να ασχολείσαι οντως με την εύρεση δεύτερου σκύλου και πώς θα δέσει στο σπιτι σου...


Όσο για την πάπια... κάθε σκυλί εχει ενα κόλλημα.... απομεινάρια ενστίκτων θες να το πεις; Μέσα...
Η δικιά μου σκοτώνει τρωκτικά (τσεκαρισμένα), θα την πω επιθετική επειδη ακολουθεί το ενστικτό της ή θα την μαζεύω να μην βρίσκεί προχειρα θύματα;
Στην τελική οι παπιες μαγειρεύονται (και θα το εκτιμήσει και το Μουφ), τα ποντίκια όχι....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Επειδή χρόνια τώρα στο dogforum είναι γνωστό ότι το Μουφ κάνει τη δίαιτα της πάπιας θα σου έλεγα να αποφύγεις τη συγκεκριμένη υιοθεσία!
 
  • Like
Reactions: vas and mareco


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
".... πάντοτε σκεφτόμαστε εδω την πιθανότητα της μήνυσης
και των φασαριων..."

-mareco mareco ειςαι εδω;
-πέρνω το εξώδικο και σε κυνηγώ :D

Πέρα απο την πλάκα ειναι η πρώτη φορά που γράφω σε θεμα
της Σάρας και επιφυλάσσομαι να απαντήσω σοβαρά αργότερα.
 






betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ποιο είναι το πρόβλημα αν όπου έχει πάπιες θα είναι δεμένο;
Κουναει την ουρα του περισσοτερο απο το επιτρεπομενο οριο.
Μ εχει πιασει μ@λ@κια. Σταματαω
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Land of the free σου λέει μετά...

Φυσικά και δεν είναι επιθετικό το σκυλί,είναι ζώο απλά...

Εαν τελικά θέλειςδεύτερο σκύλο θα πρέπει να βρεις ένα που να μην έχει καθόλου ιστορικό για να νιώθεις άνετα... όπως ακούω τα πράγματα εκεί, και το γαυγισμα μετράνε, οπότε κάτι θα ακουστεί για κάθε σκύλο που θα δεις... Όταν είχες συναντήσει εσύ σκύλο χωρίς ιστορικό, το είχες απορρίψει λόγω διάθεσης του μουφ... μπροστά γκρεμός και πίσω ρέμα εν ολίγοις... δεν βγαίνει άκρη έτσι... Όταν πάρεις εσύ την απόφαση, θα είσαι έτοιμη να αντιμετώπισεις και τη γραφείοκράτια... Τώρα δεν είσαι...

Τέλος,την αγκαλιά και το κλάμα "μη με αφήσεις ποτέ" εγώ το κρίνω ως άκρως φυσιολογικό...και χωρίς mail... Μια σκέψη αρκεί... Η δικιά μου το έχει μάθει πια... κάθεται και με δέχεται πάνω της πεσμένη να κάνω την Εκάβη μέχρι να μου περάσει...
 
  • Like
Reactions: Orilis


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Έστω οτι το σκυλί εχει οντως πρόβλημα με τις πάπιες, σιγουρα λύνεται ή μετριάζεται με εκπαίδευση. Σιγουρα.

Και απο ο,τι θυμάμαι και ο μεγάλος σου ειχε περάσει ενα προγραμμα βασικής εκπαίδευσης άρα φαντάζομαι το ίδιο θα γίνει και με το νεοφερμένο.
 
  • Like
Reactions: ghelly and Orilis




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Εννοείς οτι σκότωνε περιστέρια; Και οτι κατάφερες να τον κανεις να μην τους επιτίθεται;
Δεν σκότωσε γιατί πάντα έξω τον έχω με λουρί. Όμως με 2 κυνηγόσκυλα μέσα του πολύ ήθελε να τα βουτήξει και χτυπιότανε μπας και τα καταφέρει. Τώρα περνάμε μπροστά από περιστέρια αλλά και πτηνά γενικώς και είναι σαν να μην υπάρχουν. Άντε αν κάνουν θόρυβο να τους ρίξει μια ματιά...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
εγω @Sara θα σου προτεινα να μην παρεις σκυλο γιατι στην πραγματικοτητα δεν το θες.

οταν το θελησεις πραγματικα, θα τον παρεις και θα διαμορφωσεις τη ζωη σου αναλογα.
Ε,ναι... είσαι εμφανώς σκυλομονογαμική
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Land of the lawyers ειναι και κοστίζουν. Υπαρχουν μεχρι και δικηγόροι που ειδικευονται στους σκυλους, κυριως δαγκώματα βεβαια, αλλα και γαυγίσματα και φθορά ξένης περιουσίας. Το Μουφ το μονο πραγμα που εχει κανει μεχρι τωρα ειναι να κλέβει φαι και να καβαλαει που και που κανα σκυλο, πραγμα για το οποιο μερικοι τον θεωρούν τέρας.

Παντως έλαβα μηνυμα απο την κυρια που μου εδωσε το Μουφ και με συμβουλεύει να μην παρω απο το συγκεκριμενο σύλλογο διοτι τα σκυλια τους εχουνε καμια φορα ιστορια δαγκώματος που κρύβουν. Και οντως ξερω μια τυπισσα οου εφαγε μηνυσαρα οταν υιοθέτησε ενα τυφλό γέρικο σκυλι απο κει, το οποιο δάγκωσε ανθρωπο στο παρκο οταν πηγε και το χάιδεψε χωρις προειδοποίηση. Και τον εφαγε η μαρμάγκα στο τελος το σκυλο...

Μπορει οντως να μην ειμαι για δευτερο σκυλο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU