Ορφανό νεογέννητο κουτάβι SOS!


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τα μπουκάλια, κάτω από πετσέτες πχ, για να μην το κάψετε κιόλας ε;

Μπράβο σας Ελενα για την προσπάθεια. Εδώ από τα μέλη μας, θα βρεις σημαντικότατη βοήθεια και ελπίζω να πάνε όλα καλά με τον μικρούλη.

Και...δεν λες στον αδελφό σου, να μας κάνει μια επίσκεψη; Θα χαρεί να μας γνωρίσει *demonio*
 


Elena28

Active Member
22 Φεβρουαρίου 2014
25
0
Σας ευχαριστώ όλους πολύ παιδιά για τη βοήθεια. Χθες το βράδυ κάναμε και κακά (χωρίς τη βοήθειά μου, απλά όταν πήγα να δω τι κάνει είδα το υποσέντονο που του έχω στρώσει στην κούτα του λερωμένο). Το κακό είναι ότι τα πάτησε κιόλας και έχουν λερωθεί τα ποδαράκια του. Του τα καθάρισα λίγο με το νοτισμένο βαμβάκι αλλά έχει μείνει μια απαίσια κιτρινίλα. Μπορώ να το σκουπίζω με μωρομάντιλα ή θα του κάνω κακό;Τώρα θα το πάω λίγο στη σκυλίτσα του αδερφού μου μπας και το πάρει υπό την προστασία της λίγο.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η σκυλίτσα του αδελφού σου θα φροντίσει και την απαίσια κιτρινίλα. Θεωρώ ότι καλό είναι να αποφύγεις τα μωρομάντηλα
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τα μπουκάλια, κάτω από πετσέτες πχ, για να μην το κάψετε κιόλας ε;

Μπράβο σας Ελενα για την προσπάθεια. Εδώ από τα μέλη μας, θα βρεις σημαντικότατη βοήθεια και ελπίζω να πάνε όλα καλά με τον μικρούλη.

Και...δεν λες στον αδελφό σου, να μας κάνει μια επίσκεψη; Θα χαρεί να μας γνωρίσει *demonio*

ειδες πιτμπουλ-κανγκαλ και ανοιξε το μάτι σου ε????

Ελενα28, αν η συμπεριφορά ομως της σκυλας του αδερφου σου δεν ειναι νορμαλ (πχ γρυλλιζει κλπ σε ό,τι κινειται γυρω της) μην της αφησετε το μικρό! Δεν θέλετε να εχει τετοια βιώματα που μετά δύσκολα θα συμμαζεψετε οταν θα τα υιοθετεί το κουτάβι
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πιστεύω ότι τα τόσο μικρά κουτάβια βγάζουν μόνο τρυφερότητα στα σκυλιά, εδώ ο δικός μου και γίνεται χαζομαμάς. Αν η σκύλα είναι "περίεργη" ας μην το αναθρέψει, αλλά να το φροντίζει όποτε το πάει η Elena για να ανακουφίζεται κι αυτό, δεν το βρίσκω επιβλαβές
 


Elena28

Active Member
22 Φεβρουαρίου 2014
25
0
Παιδιά, τζίφος. Δεν είναι καθόλου επιθετική η σκυλίτσα, αλλά από ό,τι κατάλαβα απλά δεν ξέρει τι να το κάνει. Το πλησίασε, το μύρισε λίγο, κάτι πήγε να κάνει κάτω από την ουρά του αλλά αμέσως μετά το παράτησε κι έφυγε. Δεν του έδωσε ξανά σημασία. Τώρα θα φτιάξω αυτό το γάλα που μου προτείνατε και αύριο θα πάρω και κανονικό για κουτάβια. (αν βρω κιόλας εδώ...) Αυτό το αυτοσχέδιο το διατηρούμε στο ψυγείο;
 




Elena28

Active Member
22 Φεβρουαρίου 2014
25
0
Γεια σας και πάλι. Ο σκυλάκος έχει μισανοίξει τα ματάκια του και τρώει λίγο περισσότερο από χθες, 7-8ml τη φορά. Αλλά δεν ενεργείται με τίποτα. Πριν που τον τάιζα έδειχνε να ζορίζεται αλλά τίποτα. Μόνο αερίστηκε. Είχε στηριχτεί στο χέρι μου και είχε σηκωθεί στα δύο πόδια και έδειχνε να προσπαθεί αλλά τίποτα δεν έγινε. Εγώ ταυτόχρονα του έτριβα το πωπουδάκι αλλά δεν γίνεται τίποτα. Τώρα που του δίνω το αυτοσχέδιο γάλα με το αυγό την κρέμα και τη ζάχαρη η κοιλιά του κάνει λίγους περίεργους θορύβους. Δεν μπορώ να του δώσω τίποτα μπας και τα κάνει ο κακομοίρης; Το ότι κάνει κάνει τσίσα είναι λίγο θετικά ή τσάμπα ελπίζω; Πάντως από την ώρα που του έβαλα μπουκάλια με ζεστό νερό στην κούτα του όλο κοιμάται. Μόνο όταν αρχίζουν να κρυώνουν τα μπουκάλια διαμαρτύρεται λίγο.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Αχ βρε Έλενα, μπράβο σου!
Δεν έχω ιδέα από τόσο μικρά κουτάβια, αλλά μπράβο σου που προσπαθείς. Που θα πάει -με τη ζέστη, το σωστό γάλα και το μασάζ, θα ενεργείται. Αφού επέζησε αυτές τις μέρες, πιστεύω είστε σε καλό δρόμο! Πάντως, ψάξε άμεσα άλλο κτηνίατρο.....
Καλή τύχη!!!
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Milko και μπουγάτσα.. Θα τα κάνει σίγουρα :)

Πέρα από την πλάκα μπράβο για την προσπάθεια σου. Τυχερό το κουταβάκι αυτό


Powered by Nexus 4
 


Elena28

Active Member
22 Φεβρουαρίου 2014
25
0
Χαχαχα! Σωστά, πώς δεν το σκέφτηκα αυτό;;
Πάντως επειδή οι κτηνίατροι της περιοχής μου δεν είναι και πολύ σχετικοί με το θέμα, ό,τι ξέρετε πείτε το μου μπας και τα καταφέρει ο μπαγάσας.
 


fotisvs

Member
14 Ιανουαρίου 2014
14
1
Athens, Greece
Δεν εχω μεγαλώσει ποτε νεογέννητα κουτάβια αλλα θα σου πω απο την πρόσφατη εμπειρία μου με γατακια παρατημενα που είχα βρει μιας ημέρας!

Προμηθευσου οπωσδήποτε ειδικό γάλα απο πετ σοπ για κουτάβια και ακολούθησε τις οδηγίες.Αυτο που κανεις με τα μπουκάλια το έκανα κι εγω και τα βοηθούσε πολυ στο να παραμένουν ζεστά.Οσον αφορά το θεμα με τα τσισα και τα κακά επέμεινε λίγο ακομα και θα το βρεις το κόλπο.Θελει κυκλικες κινήσεις (οχι να τριβεις την περιοχή) γύρω απο τον πωπο κλπ.Ειχα κι εγω το ίδιο θεμα με τις ακαθαρσίες και ο κτηνίατρος μου είχε πει οτι επιτρέπονται τα μωρομαντηλα αλλα οχι γύρω απο το πρόσωπο και σε καμία περίπτωση μπάνιο.Επισης τωρα που ανοίγουν σιγά σιγά τα ματακια του μπορει να βγάζει υγρά και τσιμπλες οπότε θα πρεπει απαλά με λίγο χαμομηλι χλιαρό να τα καθαριζεις.Σιγουρα θα κουραστεις στην αρχή ειδικά με τα βραδινά ταισματα αλλα σσίγουρα η δικαίωση στο τέλος οτι τα καταφέρει θα σε ανταμείψει!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μπράβο κι από εμένα για την προσπάθεια!! Μακάρι να τα καταφέρει ο λουκουμάκος. Με ανησυχεί που δεν ενεργείται.δεν είναι καλό σημάδι. Για το αυτοσχέδιο γάλα πρώτη φορά ακούω αλλά λόγω εμπειρίας της Αλεξίας καλά καλά κάνεις και υο ακολουθείς. Μακάρι να βρεις ειδική σκόνη γάλα για νεογέννητα εκεί που είσαι.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Γεια σας και πάλι. Ο σκυλάκος έχει μισανοίξει τα ματάκια του και τρώει λίγο περισσότερο από χθες, 7-8ml τη φορά. Αλλά δεν ενεργείται με τίποτα. Πριν που τον τάιζα έδειχνε να ζορίζεται αλλά τίποτα. Μόνο αερίστηκε. Είχε στηριχτεί στο χέρι μου και είχε σηκωθεί στα δύο πόδια και έδειχνε να προσπαθεί αλλά τίποτα δεν έγινε. Εγώ ταυτόχρονα του έτριβα το πωπουδάκι αλλά δεν γίνεται τίποτα. Τώρα που του δίνω το αυτοσχέδιο γάλα με το αυγό την κρέμα και τη ζάχαρη η κοιλιά του κάνει λίγους περίεργους θορύβους. Δεν μπορώ να του δώσω τίποτα μπας και τα κάνει ο κακομοίρης; Το ότι κάνει κάνει τσίσα είναι λίγο θετικά ή τσάμπα ελπίζω; Πάντως από την ώρα που του έβαλα μπουκάλια με ζεστό νερό στην κούτα του όλο κοιμάται. Μόνο όταν αρχίζουν να κρυώνουν τα μπουκάλια διαμαρτύρεται λίγο.
Τότε είναι περιπου 14 ημερών.

Να τρίβεις και την κοιλιά του, όχι μόνο το ποπό. Ειδικό γάλα δεν μπόρεσες να βρεις;
Τον ζυγίζεις; Παίρνει βάρος;
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πολύ σημαντικό και το απαλό μασάζ στην κοιλίτσα όχι μόνο στο ποπουδάκι.
 


Elena28

Active Member
22 Φεβρουαρίου 2014
25
0
Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Του τρίβω και την κοιλίτσα και τον πωπό. Όταν τρίβω την κοιλιά του το μόνο που κάνει είναι να κατουράει και μάλιστα αρκετά. Όταν τρίβω τον πωπό στην αρχή δεν θέλει καθόλου αλλά μετά από λίγο κάθεται πιο άνετα. Αλλά τίποτα. Το μεσημέρι μου φάνηκε πως αερίστηκε δύο φορές. Αλλά μόνο αυτό. Από αυτό που βλέπω είναι σαν να θέλει και να μην μπορεί. Σαν να σφίγγεται και να μη γίνεται τίποτα.
Για το γάλα, σήμερα σχόλασα αργά και δεν πρόλαβα ανοιχτά τα μαγαζιά. Θα πάω αύριο να δω, αν και δεν νομίζω να ξέρουν καν ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα...
Για το βάρος του δεν μπορώ να τον ζυγίσω μιας και δεν έχω ζυγαριά. Αλλά δείχνει αρκετά μεγαλύτερος από τη μέρα που τον βρήκαμε. Θα τον βγάλω και φωτό αργότερα να τον δείτε.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Ένα μεγάλο μπράβο και από εμένα.

αν δεν βρεις γάλα στην περιοχή σου, εξέτασε το ενδεχόμενο online αγοράς. Λογικά την επόμενη εργάσιμη θα είναι στο χώρο σου. (Παίζουν και site με αντικαταβολή σε περίπτωση που δεν επιθυμείς να χρεώσεις πιστωτικά κάρτα διαδικτυακά).
 


Elena28

Active Member
22 Φεβρουαρίου 2014
25
0
Το σκέφτηκα κι εγώ και εκεί θα καταλήξω αν δεν βρω αύριο.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Με βοηθάτε πάρα πολύ!