Οσο πανε χειροτερευουν τα "κακακια" του!


pan0s7

Member
21 Αυγούστου 2011
20
0
Καλησπερα σε ολους! Παιδια μαλλον εχω προβλημα με τον σκυλο μου. Τον εχω 4 μερες ο σκυλος ειναι 4 μηνων και οσο περνανε οι μερες τα κοπρανα του γινονται ολο και πιο νερουλα. Τι παιζει να κανω λαθος? Μηπως φταιει η τροφη?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Απο την πρώτη μέρα έτσι ήταν?
Τα κόπρανα έχουν βλέννα πάνω ή απλά είναι πολύ μαλακά σε σημείο να μη μπορείς να τα μαζεύψεις?
Τι τροφή τρώει?
 


pan0s7

Member
21 Αυγούστου 2011
20
0
Την πρωτη μερα θυμαμαι τα εκανε φυσιολογικα. Μερα με την μερα ομως γινοντουσαν ολο και πιο μαλακά σε σημειο να τα μαζευω με δυσκολια. Του εχω παρει μια τροφη φθηνη,δεν ειναι απο τις καλυτερες αλλα ουτε και απο τις χειροτερες(ετσι μου ειπανε τουλαχιστον), την spike του δινω! Ευχαριστω για την απαντηση!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Προφανως ειναι απο την αλλαγη της τροφης... πριν ποια ετρωγε? Εκανες σταδιακα μεταβαση απο τη μια στην αλλη?

Καλωσηρθες :)
 
Last edited:


pan0s7

Member
21 Αυγούστου 2011
20
0
Καλως σας βρηκα! Δεν εχω ιδεα τι του δινανε πριν. Η spike ειναι καλη τροφη?μηπως φταει η τροφη που του δινω?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πολυ πιθανο... μπορεις να μας γραψεις τα συστατικα οπως αναφερονται στη σακουλα?
 


pan0s7

Member
21 Αυγούστου 2011
20
0
Συνθεση: αφυδατωμενο κρεας κοτοπουλου(min 28%),καλαμποκι(min 26%),σιμιγδαλη σιτου,λιπος κοτοπουλου,πυζι,ξηρος πολτος τευτλων,γλουτενη καλαμποκιου,ανθρακικο ασβεστιο,χλωριουχο νατριο,φωσφορικο μονοδιασβεστιο.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Δεν κάνεις ένα τηλεφωνάκι στον γιατρό σου να του το πεις? Μπορεί να σ δώσει άλλη τροφή ή να σε γυρίσει στην παλιά. Πάντως για να σταματήσει τώρα εγώ θα του έδινα μαγειρευτό κοτοπουλο με ρύζι. Σκέτο. Το περάσαμε κ μεις... Κ λίγο πιο βαρύ. Η δική μου έχει κ κολλίτιδα...
 


tasoulap

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
189
1
Ano Liosia, Athens, Attikis
Σίγουρα θα πρέπει να τηλεφωνήσεις στον γιατρό σου να του το πεις. Πιθανόν να σου πει να αγοράσεις ένα σιρόπι για τη διάρροια ή/και να αλλάξεις τροφή. Αυτό μαζί με κοτόπουλο και ρύζι θα του κάνει καλό και σιγά σιγά θα αρχίσουν να επανέρχονται. Κι εμείς το περάσαμε αλλά πιο ήπια. Η γιατρός μας έδωσε ένα σιρόπι και μετά από 1 εβδομάδα - 10 μέρες επανήλθε κανονικά. Εννοείται πως όλες αυτές τις μέρες μόνο κοτόπουλο, ρύζι και λίγο ξηρά τροφή.

Καλώς όρισες και περαστικά σας! :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Συνθεση: αφυδατωμενο κρεας κοτοπουλου(min 28%),καλαμποκι(min 26%),σιμιγδαλη σιτου,λιπος κοτοπουλου,πυζι,ξηρος πολτος τευτλων,γλουτενη καλαμποκιου,ανθρακικο ασβεστιο,χλωριουχο νατριο,φωσφορικο μονοδιασβεστιο.
Τι τιμη ?
Ακολουθεις την ποσοτητα που γραφει η συσκευασια αναλογα την ηλικια?
 


pan0s7

Member
21 Αυγούστου 2011
20
0
Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας! Να αναφερω πως το σκυλακι μου ειναι 4 μηνων,κανει να του δινω μαγιρευτα απο τωρα? Μιλησα με τον γιατρο και μου ειπε να σταματησω τα φαγητω για μια μερα,την επομενη ημερα να το ταισω μια φορα και την επομενη κανονια,απο οτι μου ειπε το πειραξε η αλλαγη τροφης και αν συνεχιστει η διαρροια θα μου δωσει ενα συροπι!
 




tasoulap

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
189
1
Ano Liosia, Athens, Attikis
Ναι κάνει μεγειρευτό φαγητό αλλά πρόσεξε, όχι όπως το τρώμε εμείς. Δεν πρέπει να τρώνε μπαχαρικά (και ιδιαίτερα πιπέρι) αλλά ούτε και αλάτι. Επίσης, κάποιες τροφές δεν επιτρέπονται. Για περισσότερες και πιο αναλυτικές πληροφορίες, δες εδώ:

http://www.dogforum.gr/v3/content.php?42-Μαγειρευτό-φαγητό-για-το-σκύλο-Βασικοί-κανόνες
http://www.dogforum.gr/v3/content.php?42-%CE%9C%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%84%CF%8C-%CF%86%CE%B1%CE%B3%CE%B7%CF%84%CF%8C-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CE%BA%CF%8D%CE%BB%CE%BF-%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82
 


pan0s7

Member
21 Αυγούστου 2011
20
0
Απλα επειδη εγω του δινω ξηρα τροφη,πως θα γινει η αλλαγη με τα μαγιρευτα? Αμα του δωσω μια φορα μαγιρευτο φαγητο θα πρπει να του το δινω συνεχεια? Αν μπορεις εξηγησετο μου γιατι ειμαι αρχαριος σε ολα αυτα και απειρος. Σε ευχαριστω και για τις πληροφοριες!
 


tasoulap

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
189
1
Ano Liosia, Athens, Attikis
Εφόσον η ξηρά τροφή που έχεις δεν του κάνει καλό, απλά ξεκίνα να του δίνεις μαγειρευτό. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ιδιαίτερο όσον αφορά την αλλαγή γιατί την ξηρά τροφή την έπαιρνε μόνο για λίγες μέρες. Η ομαλή αλλαγή χρειάζεται όταν ο σκύλος τρώει για πολύ καιρό (πάνω από 1,5 μήνα) την Α τροφή και μετά εμείς θέλουμε να του την αλλάξουμε στη Β για κάποιον λόγο (θέλουμε πιο οικονομική τροφή, πιο θρεπτική κτλ). Εδώ μιλάμε για ένα μικράκι που τρώει 4 μέρες μια τροφή που το πειράζει (σύμφωνα με τα όσα σου είπε ο γιατρός). Άρα απλά του δίνεις κάτι άλλο. Ξεκινάς με ρύζι και κοτόπουλο (καλό θα είναι το κοτόπουλο σε μεγαλύτερη ποσότητα από το ρύζι) και σιγά σιγά του βάζεις κι άλλα πράγματα για να εμπλουτίσεις τη διατροφή του. Λαχανικά, αυγουλάκι, κανένα φρούτο αλλά και ψάρι. Επίσης, όταν δεις οτι ξεπερνάει το πρόβλημά του, αν θες μπορείς να πάρεις μια καλή ξηρά τροφή για να του δίνεις μαζί με το μαγειρευτό (να μοιράζεις τα γεύματα εννοώ μια ξηρά τροφή, μια μαγειρευτό). Εγώ για τον δικό μου παίρνω την Alleva Puppy που κοστίζει 40ευρώ το 20κιλο. Του τη δίνω περίπου 1 μήνα τώρα και δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα ενώ και το τρίχωμά του είναι μια χαρά, υγιές και μαλακό και κιλά παίρνει. Άλλες καλές είναι η Arden, Royal Canin και Acana αν και πιο τσιμπημένες σε τιμή. Ωστόσο, όλα αυτά είναι ενδεικτικά. Αν θελήσεις να δώσεις ξηρά τροφή (καλό είναι να συμβουλευτείς και τον γιατρό σου σε αυτό) τότε θα πρέπει να βρεις μια καλή που να ταιριάζει στο δικό σου κουτάβι. Μπορεί πχ η alleva να λειτουργεί μια χαρά για το δικό μου αλλά όχι στο δικό σου (ενημερωτικά στα γράφω αυτά για να ξέρεις :) ).

Δεν είναι υποχρεωτικό να του δίνεις συνέχεια μαγειρευτό εάν το ξεκινήσεις αλλά η εναλλαγή πιστεύω είναι καλή λύση. Εγώ του βάζω 2 γεύματα ξηρά τροφή με λίγο ζουμάκι από κρέας ή με λίγο ψαράκι ή λίγο γιαουρτάκι (το γιαούρτι σε θερμοκρασία δωματίου, ΟΧΙ κρύο γιατί κάνουν διάρροια) και ένα γεύμα μαγειρευτό με λίγες κροκέτες από την ξηρά τροφή μέσα (για να μην κακομάθει στο μαγειρευτό και παρατήσει την ξηρά τροφή μετά, γιατί παίζει κι αυτό να ξέρεις ;) ). Τις ενδιάμεσες ώρες του δίνω αυγό, φρούτο, κανένα μπισκοτάκι ή καμιά λιχουδιά που πουλάνε στα pet shop (και ψωνίζουμε μόνο από pet shop που ΔΕΝ πουλάνε ζώα :) ) . :)
 


pan0s7

Member
21 Αυγούστου 2011
20
0
Εγω εχω σκεφτει να αγοραζω τροφες και ο,τι αλλο χρειαζεται ο σκυλος μου απο το pet city,καλα δεν ειναι? Εχω ακουσει πως και η orijen ειναι καλη,ισχυει? Εγω λεω να μην του δωσω ακομα μαγιρευτο επειδη ειναι ο πρωτος μου σκυλος και θελω να τον μαθω καλα,απλα θα κανω την θεραπεια που μου ειπε ο γιατρος για να λυθει το προβλημα μου. Παντως,σε ευχαριστω για τον χρονο σου και τις χρησιμες πληροφοριες(θα τις εχω στα υποψιν μου) :)
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
H orijen θεωρειται απο τις καλυτερες τροφες. Αυτο δεν σημαινει οτι θα ταιριαξει στο σκυλι σου. Εγω θα σε συμβουλευα να τον μαθεις μονο με ξηρα, εφοσον βρεις αυτη που του κανει, και οταν εχεις χρονο του συμπληρωνεις και μαγειρευτο. Αν μαθει ομως μαγειρευτο και εσυ καποια στιγμη δεν θα εχεις το χρονο για μαγειρεματα τοτε θα εχεις προβλημα γιατι την ξηρα ουτε να την φτυσει δεν θα θελει.
 


tasoulap

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
189
1
Ano Liosia, Athens, Attikis
Εγω εχω σκεφτει να αγοραζω τροφες και ο,τι αλλο χρειαζεται ο σκυλος μου απο το pet city,καλα δεν ειναι? Εχω ακουσει πως και η orijen ειναι καλη,ισχυει? Εγω λεω να μην του δωσω ακομα μαγιρευτο επειδη ειναι ο πρωτος μου σκυλος και θελω να τον μαθω καλα,απλα θα κανω την θεραπεια που μου ειπε ο γιατρος για να λυθει το προβλημα μου. Παντως,σε ευχαριστω για τον χρονο σου και τις χρησιμες πληροφοριες(θα τις εχω στα υποψιν μου) :)
Εννοείται πως θα ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού σου και φυσικά θα δώσεις οτι θέλεις εσύ στον σκυλάκο σου. Εγώ απλά σου είπα την γνώμη μου από την παρόμοια εμπειρία που είχα με τον δικό μου κούταβο, έτσι για να ξέρεις. ;)

Επίσης, το συγκεκριμένο pet shop είναι τεράστια αλυσίδα εμπορίου ζώων. Εγώ δεν θα αγόραζα (και δεν αγοράζω) τίποτα από εκεί. Έχω δει τα καημένα τα κουτάβια στις βιτρίνες και με έχει πιάσει η ψυχή μου. Η ταπεινή μου άποψη είναι να βρεις από κάπου αλλού να ψωνίζεις για να μην υποστηρίξεις με κανέναν τρόπο το εμπόριο αυτό. Αλλά και πάλι...είναι η δική μου άποψη. :)

Ελπίζω να περάσει γρήγορα το πρόβλημα στο μικρό σου και να μας πεις καλά νέα! :)
 


pan0s7

Member
21 Αυγούστου 2011
20
0
Ναι και εγω αυτο φοβαμαι. Τωρα του εχω παρει μια φθηνη τροφη,οταν ξεπερασει το προβλημα που εχει θα δω τι τροφη θα συνεχισω να του δινω,θα ρωτησω και τον γιατρο που εχει μια καλυτερη αποψη,για να μην τραβαω παλι τα ιδια!
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Για να ξεκινήσεις να ταϊζεις το σκύλο σου με μαγειρευτό (ειδικά μαγειρεμένο για σκύλους, εννοείται...), πρέπει να διαβάσεις πρώτα αρκετά ότι σχετικό αναφέρεται για τη συγκεκριμένη διατροφή. Δεν είναι παίρνω κρέας, ρύζι, λαχανικά κλπ τα βάζω όλα στην κατσαρόλα και ξεμπέρδεψα...Θέλει μελέτη, ώστε ο σκύλος να παίρνει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται στις σωστές αναλογίες.

Όσον αφορά στην ξηρά τροφή, κι εφόσον είσαι "αρχάριος" στο θέμα σκύλος, καλό είναι να μην κάνεις "πειράματα" (αλλάζω κάθε τόσο τροφή). Βρες μια καλή (όπως σε συμβούλευσαν και οι υπόλοιποι, αλλά κι εσύ το έχεις υπόψη), από άποψη συστατικών (υπάρχουν και οικονομικές. Δεν είναι όλες πανάκριβες...). Το να σου λέμε εμείς τι αγοράζουμε για τα δικά μας σκυλιά, ναι μεν αποκτάς μια άποψη, αλλά από την άλλη δε σημαίνει ότι η τροφή που ταιριάζει στα δικά μου σκυλιά, θα είναι η κατάλληλη για το δικό σου. Για να καταλάβεις, εγώ έχω δύο σκυλιά, και δεν τους "κάθεται" η ίδια τροφή...

Παρόλα αυτά, διάβασε τα διάφορα ανάλογα θέματα στην ενότητα "διατροφή" του φόρουμ και θα βοηθηθείς αρκετά πιστεύω...

(α...ούτε εγώ ψωνίζω απ'το pet city, για τους προαναφερθέντες λόγους...)