Ο Σάνι μας


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Τώρα εγώ πειράζει που ζηλεύω το μαλλί του? Τόσα κομμωτήρια, σαμπουάν μαλλακτικές μάσκες και εμφανίζεται το κοντοστούμπικο με μαλλί "μόλις βγήκα από το καλύτερο salon"... Με τι το λούζεις, θα το δοκιμάσω :barefoot::censored::p.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@spyv, ευχαριστώ πάρα πολύ και για τα καλά σου λόγια, αλλά και για την φωτογραφία :)

Δηλαδή??Αν θες πες μας δυο πραγματα να μαθαινουμε..
Και απο άποψη περιποίησης, αλλά και εμφάνισης. Μου κανουν λίγο θρίλερ, τόσο δα πραγματάκια με τόση μαλούμπα (γούστα είναι αυτά).
Τα γιόρκι είναι μια μακρύτριχη φυλή των terriers, με μαλλί ακριβώς σαν το δικό μας. Μακραίνει σαν το δικό μας και δεν μαδάει. Φαντάσου πως μέχρι πρότινος "καλλιεργούσαμε" μαλλί σε 2 και τρίχες δικές τους δεν βρίσκαμε. Μόνο δικές μας.
Είναι μια φυλή που παραδοσιακά το μαλλί ήταν (και είναι) πολύ σημαντικό - αρκεί φυσικά να συνοδεύεται από ένα σωστά κατασκευασμένο σώμα και με το αντίστοιχο ταμπεραμέντο.
Λόγω αυτής της σπουδαιότητας, απαιτείται το μαλλί να είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση ώστε ο κριτής να είναι σε θέση να αξιολογήσει την πραγματική του ποιότητα.
Για να φτάσει το μαλλί σε τέτοια μήκη και κατάσταση και κυρίως ο σκύλος να μπορεί να είναι σκύλος και να μην τον εμποδίζει το μαλλί, υπάρχει μια ολόκληρη διαδικασία, πέρα από τα γονίδια που καθορίζουν την ποιότητα.

Κατά τα άλλα είναι - ή οφείλουν να είναι - terriers, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Ισχυρά drives για μικρά θηράματα, πείσμα και φουλ ενέργεια - που ανάλογα τον σκύλο μπορεί να είναι και άκρως επικίνδυνη (για τον ίδιο) και ώρες ώρες κουραστική (για μας).
Είναι πανέξυπνα, εκπαιδεύονται στο τσακ μπαμ και ένα από τα χαρακτηριστικά εκείνα που μου έχουν κάνει εντύπωση από την πολύχρονη συμβίωσή μου, είναι πως ενώ με όλους τα πάνε καλά, ένας είναι ο άνθρωπός τους. ΕΝΑΣ και μοναδικός.


Τώρα εγώ πειράζει που ζηλεύω το μαλλί του? Τόσα κομμωτήρια, σαμπουάν μαλλακτικές μάσκες και εμφανίζεται το κοντοστούμπικο με μαλλί "μόλις βγήκα από το καλύτερο salon"... Με τι το λούζεις, θα το δοκιμάσω :barefoot::censored::p.
Δεν είσαι η μόνη που ζηλεύει :ROFLMAO:
Οσον αφορά τη δοκιμή με τα συγκεκριμένα προϊόντα, δεν ξέρω αν το έχει επιχειρήσει κανείς. Εχει σκεφτεί η γυναίκα μου, αλλά δεν το έχει κάνει (ακόμα :sneaky:).
Παρόλα αυτά, ακόμα και ένα απλό Pantene ή καλά προϊόντα της schwarzkopf, μπορεί να φέρουν και τα ίδια αποτελέσματα, αρκεί φυσικά να υπάρχει η σωστή μεταξωτή υφή.
Η συντήρηση όμως, είναι κάτι εντελώς διαφορετικό, είναι μια ολόκληρη επιστήμη.:)


Σήμερα πήραμε άλλη μια εξαιρετική κρίση, CAC, CACIB, BOS και GREEK WINNER (τι είναι αυτό βρε παιδιά;;;. Επίσης άκουσα πως άλλαξε ο κανονισμός πρόσφατα και για να γίνει ένας σκύλος Grand Champion, δεν απαιτούνται πλέον 3 CAC στην Champion Class (3+3 δηλαδή) αλλά αρκούν συνολικά 6 από όποια κατηγορία και να τα πάρει. Εχετε ακούσει κάτι;
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ετσι... άλλοι κάνουν baby sitting και αλλοι χαζεύουμε τον μικρό όσο ετοιμάζεται να μπει στο στίβο!

Το χω ξαναπει και το ξαναλέω... ο Sunny είναι κατηγορία από μόνος του... δεν χαμπαριάζει σε τίποτα. Ο στίβος του ανήκει (κυριολεκτικά... μην τολμήσει αλλο τερριέ να μπει χωρίς να του καταβάλει διόδια...):love::love::love:
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τελικά ήθελε τον μπαμπά του το παιδί μου! :love:
Σήμερα που ήμουν κι εγώ εκεί πήρε άλλη μια φανταστική κρίση, CAC, CACIB, BOB (best of breed) και BIG (Best in Group).:)
Με αυτά και με αυτά, είμαστε πλέον και Grand Champion στην ηλικία των 18 μηνών.

Στα τελικά ξεχώρισα ένα απίθανο groenendael που πήρε το BIS, δεν ξέρω αν ήταν της Μαργαρίτας που ήταν και στο παγκόσμιο. Υπέροχος:love:

Αυτά:)
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Ο Σανι ηταν σήμερα στην έκθεση;!;! :eek: Απίστευτος ο μικρός και συγχαρητήρια!! Είχε τόσο ωραία κίνηση που προσπάθησα να τον βγάλω και slow motion video αλλα δεν πρεπει να βγήκε καλο...:X3:
 




Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Ναι ευτυχώς σήμερα κατάφερα να πάω! :D
Να πω την αλήθεια σας έψαξα στο τέλος για να τον θαυμάσω απο κοντά αλλα δεν σας βρήκα. :p

Υ.Γ. Αν ψιλό βλέπετε το video και καμία φωτο(ηταν απο κινητο) θα τα ανεβασω "αύριο".
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Aκου κει "ηθελε το μπαμπά του"
Απλά βαρέθηκε να τον περνάνε τα θηλυκά και είπε να πατήσει πόδι!!!:p

(κατω η συμμαχία των μπαμπάδων)
 








stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
@Yorkaddict .....να σε ρωτήσω...λέμε ότι πχ στη τάδε φυλή το τρίχωμα χρησιμεύει για αυτό ή για εκείνο...στη δική σας φυλή γιατί υπάρχει αυτό το μακρύ τρίχωμα ? (δεν έχω ιδέα από τα δικά σας...:D)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ευχαριστώ Αργυρώ! :)
Aν και για να τα λέμε όλα η μαμά τρώει όλο το λούκι :whistle:
Εεεετσι, στην επόμενη θέλω να σε δω με χτένα δίπλα στο τραπεζάκι..... :p

(ααα και θέλω να δω και την πρίζα στο αμάξι για το σιδερο)
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@Yorkaddict .....να σε ρωτήσω...λέμε ότι πχ στη τάδε φυλή το τρίχωμα χρησιμεύει για αυτό ή για εκείνο...στη δική σας φυλή γιατί υπάρχει αυτό το μακρύ τρίχωμα ? (δεν έχω ιδέα από τα δικά σας...:D)
Το μαλλί ήταν και είναι καθαρά θέμα ομορφιάς.
Δεν είναι τυχαίο πως στο πρώτο πρότυπο το τρίχωμα συνολικά έπιανε πάνω από τους μισούς πόντους. Ποιότητα, υφή και χρώματα. Οι υπόλοιποι βαθμοί ήταν ο σκελετός, η ανατομία.

Βέβαια κατά καιρούς έχουν γραφτεί διάφορα, τα οποία όμως δεν έχουν ούτε ιστορική, ούτε πρακτική και ανατομική βάση.
Οπως για παράδειγμα πως το μακρύ μαλλί χρησίμευε στο να τα τραβάνε (και καλά) μέσα από τα λαγούμια. Ξεχνάνε βέβαια πως το γιόρκι δεν έχει, ούτε είχε ποτέ terrier front που η χρησιμότητά του είναι το σκάψιμο. Το γιόρκι δεν ανήκει στα digging terriers.
Μετά το άλλαξαν και λέγανε πως δεν ήταν λαγούμια αλλά τούνελ - στοές μέσα στα ορυχεία.
Αλλοι λένε πως το μακρύ μαλλί εξυπηρετούσε στο να σκουπίζονται (!!!!) οι ανθρακωρύχοι.
Ειλικρινά δεν ξέρω που τα βρίσκουν και τα αναπαράγουν. Δεν υπάρχουν δηλαδή τέτοιες καταγραφές.


Εεεετσι, στην επόμενη θέλω να σε δω με χτένα δίπλα στο τραπεζάκι..... :p

(ααα και θέλω να δω και την πρίζα στο αμάξι για το σιδερο)
Γιατί βρε Γκέλυ;;; Δεν βοηθάω;;;
Χώρια το κουβάλημα :LOL:
 




d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Το μαλλί ήταν και είναι καθαρά θέμα ομορφιάς...
Βέβαια κατά καιρούς έχουν γραφτεί διάφορα, τα οποία όμως δεν έχουν ούτε ιστορική, ούτε πρακτική και ανατομική βάση.
Οπως για παράδειγμα πως το μακρύ μαλλί χρησίμευε στο να τα τραβάνε (και καλά) μέσα από τα λαγούμια.
Μετά το άλλαξαν και λέγανε πως δεν ήταν λαγούμια αλλά τούνελ - στοές μέσα στα ορυχεία.
Αλλοι λένε πως το μακρύ μαλλί εξυπηρετούσε στο να σκουπίζονται (!!!!) οι ανθρακωρύχοι.


Αν δεν απατώμαι, η εργασία τους ήταν να εξολοθρεύουν τρωκτικά.. Ίδια με εκείνη των Mini Schnauzer.. Στα μίνι σνάουτσερ, υποτίθεται, ότι τα γένια λειτουργούν ως πανοπλία ώστε να μη μπορούν να "βαρέσουν" στο ψαχνό και να τα τραυματίσουν τα ποντίκια που ξετρύπωναν και στρίμωχναν. Κάπως έτσι είναι πολύ πιθανό να επιλέχτηκε και να διαιωνίστηκε αυτό το χαρακτηριστικό και στα Yorkies, με τη διαφορά ότι η πανοπλία κατέληξε μακρύτερη και ολόσωμη.. Μαλλιαροί μικροσκοπικοί ιππότες.. Πα μαλ.. ε;
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Yorkaddict


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Και το χρυσό για περικεφαλαία, αλλά και το μπλε του ατσαλιού για το υπόλοιπο, όπως και να το κάνουμε κάνει και γ@μώ τις πανοπλίες.
Να τον χαίρεσαι τον Ολόμαλλο Ιππότη σου! Είναι χάρμα οφθαλμών..