Ο μαγικός πνίχτης...


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Φιλε blackpit,
Το αποφευγω για δυο λογους, και από ο,τι φαινεται, πολύ κακως εριξα τον σπορο αρχικα.

Τον παλιο καιρο, όταν ακομα ισχυαν ολες μαζεμενες οι προϋποθεσεις που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ, η σκυλα μου με δαγκωσε δυο φορες, μια στο χερι και μια στο ποδι, με καταέγδαρε μερικες φορες με τα νυχια, και την πρωτη φορα που πηγα να κανω καταστολη, μολις και μετα βιας γλυτωσα από το να μου κατεβασει την μουρη, εφοσον βρεθηκα να κοιταζω μπροστα στα μουτρα μου το ορθανοιχτο στομα ενός φρενήρη λυκου, κατι που μεχρι σημερα (θελω να) πιστευω οτι δεν ηταν στοχευμενο, αλλά συνεβη για λογους που ηδη ανεφερα.
Συμπερασμα. Αν προτιθεσαι να προχωρησεις σε καταστολη, πρεπει να ξερεις καλα τι κάνεις και να εισαι σιγουρος ότι θα μπεις σε μαχη που μπορεις να κερδισεις.

Ο άλλος λογος είναι ότι επειδη αναγκαστικα θα μπω σε λεπτομερειες που πιθανον θα θεωρηθει ότι εμπεριεχουν «βαρβατίλα», ολο και θα βρεθει καποιο μελος να «κακοφορμισει» το θεμα, κατι που προσωπικα δεν κανω ποτέ, τουλαχιστον συνειδητα ή στοχευμενα, και μπορει καποιοι αλλοι αντι να κανουν επιπληξη και στη συνεχεια να προχωρησουν σε εξαλειψη της κακοφορμίας, να δωσουν και ψηφο εμπιστοσυνης (για να ειμαστε και στο πνευμα των ημερων) με θενξ, παρασερνοντας και αλλους, κι εγω ειμαι αρκετα μεγαλος και πλεον αρκετα κουρασμενος για να ανεχτω τον χαβα του καθενος.

Για να απαντησω όμως μεσω του στριβειν δια του αρραβωνος στο θεμα που σε ενδιαφερει, αντιγραφω μια παραγραφο από το ΠΜ που εστειλα στην φιλη μας:

Η γνωμη μου είναι, αν πεσετε πανω σε γατα και ο σκυλος προλαβει να τραβηξει και να επιτεθει, και αρχισει να σουζαρει και να χτυπιεται, να μην κανεις τιποτα απολυτως.
Η γατα με τον πανικο θα φοβηθει και θα φυγει και ο σκυλος καποτε θα ηρεμησει.

Το παραπανω σε σκυλο και χειριστη με τις προϋποθεσεις που λεγαμε. Ενας συνδιασμος σχετικα σπανιος:
Οχι στενη και ξεκαθαρη σχεση ή δεσιμο με τον χειριστη.
Ο σκυλος εχει χαμηλο επιπεδο στην υπακοη.
Ζορικος σκυλος με εντονο prey drive.
Ο σκυλος φοραει prong collar.
Επιθετικη και μαγκιόρα γατα απεναντι.
Να προσθεσω, και σκυλος μεγαλοσωμος.
Εννοειται οτι η γατα ειναι ενα παραδειγμα. Μπορει η αφορμη να ειναι οτιδηποτε αλλο.

Ο handler aggressive σκυλος (δελεαστικο θεμα για ένα working dog forum), με όλα τα σπανια καλα που μπορει να εχει και οσο challenging μπορει να είναι λογω της μεγαλης του κυριαρχικοτητας, δεν είναι για να κάνεις πειραματα. Γι αυτό και φωναζω προσοχη στο prong. Γιατι μπορει να πυροδοτησει την επιθετικοτητα.

Εχω δει από κοντα εκπαιδευτη να περπαταει με έναν τετοιο σκυλο (που εκεινη την ωρα ηταν σχετικα ησυχος), και να κραταει το λουρι με τετοιον τροπο ωστε να διατηρει σταθερα αποσταση ασφαλειας, και να είναι τελειως αδυνατον στον σκυλο να τον αγγιξει.
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
φιλε τωρα που ειπες για την γατα....εχω εναν μαγκιορο εδω στο σπιτι μου κοντα....αλλο πραμα!ο σκυλος να εχει τρελαθει,να ειναι στον αερα,να δοκιμαζει ενα καρο ατακς,πανω κατω,δεξια ,αριστερα κ ο γατος να ειναι εκει κ να χαζολογαει!!!!στα @@!!!!εκει σηκωθηκα κ εφυγα,γιατι δεν θα χαλαρωνε ποτε το μαφιοζο....
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Δημοσια αποκλειεται. Αλλά θα σου πω με ΠΜ, εφοσον εχεις ηδη εμπειρα.
Αν μπορεσω, θα σου στειλω και ένα βιντεακι καποιου.
Ρωτα και τον εκπαιδευτη σου. Πρεπει να ξερει σιγουρα πολύ καλυτερα από μενα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου,αν και λίγο δύσκολο, θα προσπαθήσω να το εφαρμόσω!
Οπως είπες,η γάτα θα φοβηθεί και θα φύγει.Υπάρχουν και περπτώσεις που δεν φεύγουν με τίποτα οι άτιμες,τσαμπουκαλεύονται!
Εκεί να σε έχω απο μια πλευρά να δεις πως κάνει! Θηρίο ανήμερο!:bull::bull::bull:
 




blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
@ harryf3. Κατανοητή και απόλυτα σεβαστή η τοποθέτηση σου. Παρακολουθώ και διαβάζω τις απόψεις σου και σε τιμάει που λες τα πράγματα με το όνομα τους, άσχετα εάν αυτό σε φέρνει «αντιμέτωπο» ορισμένες φορές με δυσμενή σχόλια. Δεν θα επιμείνω για περαιτέρω ανάλυση, άλλωστε ήδη είπες αρκετά, για το οποίο και σε ευχαριστώ. Να είσαι καλά.
Άσχετο (ή σχετικό), σε γάτα που τσαμπουκαλεύεται και δεν φεύγει με τίποτα, εκεί κάνω επίθεση..εγώ!! :cool: Η υπομονή και η συγκράτηση του σκύλου έχει και όρια.
 




Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
blackpit πλάκα-πλάκα μια φορά μια τέτοια τσαμπουκαλόυ,όχι απλώς δεν έφευγε, αλλά πλησίασε απειλητικά το Ρόκυ,και σήκωσε το πόδι της να του βγάλει το μάτι σε απόσταση αναπνοής! Και για να αποφύγω να τον γρατζουνίσει έκανα την ηλιθιότητα,για να μη πω τιποτα αλλο,και σηκώνω το πόδι μου για να τη κλωτσήσω!!!!! και φυσικά την έφαγα εγώ τη γρατζουνιά στο πόδι η οποία ήταν και βαθιά!
Τι να έκανα? Απο τη μια μεριά ο ρόκυ έξαλλος απο την άλλη η γάτα αγριεμένη τελικά την έφαγα εγώ!!!!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αρχηγό της αγέλης αναγνωρίζει τον άντρα μου. ενω εγώ είμαι η....θηλυκιά της αγέλης και φέρεται αλλιώς! Αν και πολλές φορές ,μπορώ να του επιβληθώ, σε άλλα πράγματα βέβαια.
Να υπενθυμίσω ότι οι "αγέλες" της Μητέρας Φύσης είναι ...μητριαρχικές?:cool:

Αυτό κάτι πρέπει να σου λέει...:)

...Ο άλλος λογος είναι ότι επειδη αναγκαστικα θα μπω σε λεπτομερειες που πιθανον θα θεωρηθει ότι εμπεριεχουν «βαρβατίλα», ολο και θα βρεθει καποιο μελος να «κακοφορμισει» το θεμα, κατι που προσωπικα δεν κανω ποτέ, τουλαχιστον συνειδητα ή στοχευμενα, και μπορει καποιοι αλλοι αντι να κανουν επιπληξη και στη συνεχεια να προχωρησουν σε εξαλειψη της κακοφορμίας, να δωσουν και ψηφο εμπιστοσυνης (για να ειμαστε και στο πνευμα των ημερων) με θενξ, παρασερνοντας και αλλους, κι εγω ειμαι αρκετα μεγαλος και πλεον αρκετα κουρασμενος για να ανεχτω τον χαβα του καθενος...
Πάντως δεν θα ήμουν εγώ αυτό το μέλος!

Θεωρώ ότι η όλη τοποθέτησή σου στο πολύ ενδιαφέρον και σημαντικό thread είναι ιδιαίτερα επικοδομητική!

φιλε τωρα που ειπες για την γατα....εχω εναν μαγκιορο εδω στο σπιτι μου κοντα....αλλο πραμα!ο σκυλος να εχει τρελαθει,να ειναι στον αερα,να δοκιμαζει ενα καρο ατακς,πανω κατω,δεξια ,αριστερα κ ο γατος να ειναι εκει κ να χαζολογαει!!!!στα @@!!!!εκει σηκωθηκα κ εφυγα,γιατι δεν θα χαλαρωνε ποτε το μαφιοζο....
Βέβαια, κάθε γάτα που "σέβεται τον εαυτό της" και έχει κυνηγηθεί από σκυλιά, το βάζει στα πόδια... εκτός αν έχει εκεί κοντά τα νεογέννητα γατάκια της...

Η γάτα που παραμένει "εκεί", έχει άγνοια κινδύνου... δεν έχει "χτυπηθεί" από σκυλιά!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ρε παιδιά,τι κάνουμε όταν άλλος σκύλος μας την πέσει;

Έγινε χθες.Ήρθε άλλος σκύλος(μπόξερ) τσαμπουκαλεμένος από πίσω μας και στο τσακ τον είδαμε και γυρίσαμε και αρπάχτηκαν.Εγω κρατούσα τον πνιχτη,ευτυχως 1-2 δαγκωνιες έριξαν και χωρισαν.

Τι κάνω τότε;Με το να κρατω το σκυλο,τον έπνιγα,αν τον έλυνα θα φαγώνονταν.Με το κολάρο τον τραβούσα και φεύγαμε.Τώρα;
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Για αυτο το λογο οπως εγραψα και στο ποστ 24 ο πνιχτης συνοδευεται απο στηθολουρο. Αυτος ειναι ο σωστος τροπος χρησης. Ο πνιχτης δεν ειναι οδηγος.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Σαν τον αμαρτωμένο πολεμιστή θα είναι.

Θα έχει και λουρί στο στηθόλουρο;Ή θα τον τραβήξω απευθείας από το στηθόλουρο;
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ασφαλως και θα εχει λουρι, για να τον συγκρατησεις χωρις να του πεταχτουν τα ματια. Ο πνιχτης ειναι εργαλειο μονο για διορθωση αλλα οχι για να καταστηλεις ενα καυγα. Αν το σκυλι ειναι ζωρικο δεν καταλαβαινει τιποτα απο πνιξιμο και συνεχιζει να τραβαει σα γαϊδουρι, πνιγεται, βηχει αλλα δεν σταματαει.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
σε καυγα δεν μαζευουμε με πνιχτη.εγω δλδ το αποφευγω.ετσι κ αλλιως δεν χαμπαριαζει,δεν ειναι αναγκη να του κανεις κ ζημια.αν δω ενδεχομενη συρραξη,τον κλειδωνω.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
αν τωρα,δεν δεις τον αλλον σκυλο ,οπως εχθες,δεν τραβας το ζωο μεχρι να ερθει κ ο αλλος "αφεντικος".μην σου πω κανετε ντου κ οι δυο μαζι στον σκυλο κ το αφεντικο!οι πιθανοτητες ειναι η να αρπαχτουν καλα κ να μην σταματανε,που σημαινει οτι μεταξυ τους υπαρχει μεγαλο θεμα κ θα κανεις κακο στο σκυλι σου με το να το τραβας,γιατι κ δεν θα μπορει να μαλωσει αλλα κ να το σταματησεις ο αλλος θα ερχεται απο πισω κ θα δαγκωνει,η θα ριξουν μερικες κ θα σταματησουν με φωνες.δεν υπαρχει κανενας λογος για πνιγμο δλδ,ουτε για τραβηγμα απο στηθολουρο σε τετοιες περιπτωσεις.

εγω οπως ειπα πριν,η τον βαζω στο 0,η τον αγγαλιαζω απο τον λαιμο.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μα,πώς θα σταματήσει ο καβγάς αν δε σύρω το δικό μου;Στη συγκεκριμένη περίπτωση "τον είχε" χαλαρά και με το να τον τραβήξω,ο άλλος έφυγε.Αν έβλεπα ότι ο άλλος δε χαμπάριαζε,θα άφηνα το λουρί εντελώς του δικού μου και θα πετούσα....καρέκλες(που θα τις βρω τότε;;;; )
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
θα σταματησει απο μονος του,η θα περιμενεις αλλη στιγμη,λιγο πιο μετα ,να τραβηξεις απο πισω ποδια,εχει κ αλλους τροπους.τα εχουμε πει σε αλλο θεμα.αν θυμαται κανεις πως λεγεται ,ας μας πει.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Τους άλλους τρόπους όταν υπάρχει αφεντικο ή όταν έχουμε δει νωρίτερα το σκύλο,τους ξέρω.Οταν γίνει στο τσακ-μπαμ καβγάς όμως χωρίς να εχουμε δει νωριτερα το σκυλο,τι γινεται.Τους αφήνω να τελειώσουν και μαζεύω τα κομμάτια;

Α!Δεν είπα ότι υπήρχε αφεντικό(μάλλον αφεντικίνα),που μόλις άκουσε τον καβγα βγήκε έξω και κοιτούσε!Δε θα σας αναφέρω τι είπα γιατί θα μπαναριστώ...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
κανεις ντου μαζι με το σκυλι σου.δεν εχεις κ πολλες επιλογες ρε συ σε τετοια περιπτωση.στην πεφτει ξαφνικα κατι,αντε βγαλε ακρη....πραγματικα,θα τον αφησω κ ο,τι γινει,μεχρι να δω τι επιλογες καλυτερες εχω.με τον να τον τραβηξω ,σε κατι τετοιο,μονο κακο θα κανω.η προσπαθησε τουλαχιστον,οσο τον τραβας ,να μην γυρησει πλατη.να τραβας προς τα πισω,αλλα να εχει μετωπο στον αλλον σκυλο.πετυχαινει!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
η προσπαθησε τουλαχιστον,οσο τον τραβας ,να μην γυρησει πλατη.να τραβας προς τα πισω,αλλα να εχει μετωπο στον αλλον σκυλο.πετυχαινει!
Έτσι έγινε.Τον είδαμε τελευταία στιγμή όταν ήταν ήδη πίσω μας,αλλά πρόλαβε και γύρισε αστραπιαία ο δικος μου(μήπως ξέρει το σαπούνι στο στρατό και έχει τέτοια αντανακλαστικά;:p).Το ζόρισμα στο λαιμό σκέφτομαι...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Με το να κρατω το σκυλο,τον έπνιγα,αν τον έλυνα θα φαγώνονταν.Με το κολάρο τον τραβούσα και φεύγαμε.Τώρα;
Ελενη, ειπες οτι χρησιμοποιειτε πνιχτη με καρφια (prong collar) και οχι κοινο αλυσιδενιο πνιχτη.
Το προνγκ δεν πνιγει σχεδον καθολου ή καθολου, απλά τσιμπαει.
Εσυ προσεξες να πνιγεται φανερα ο σκυλος?

Για αυτο το λογο οπως εγραψα και στο ποστ 24 ο πνιχτης συνοδευεται απο στηθολουρο. Αυτος ειναι ο σωστος τροπος χρησης. Ο πνιχτης δεν ειναι οδηγος.
Δεν ειναι ευκολο να τα χειριστει καποιος ετσι, ειδικα σε στιγμη πανικου, οπου χρειαζεται να δρασεις αστραπιαια. Διπλά κολαρα ή διπλά λουρια συνηθως φερνουν μπερδεμα.
Ο πνιχτης και το προνγκ ειναι οδηγοι, αρκει να ξερουμε πώς δουλευονται.

σε καυγα δεν μαζευουμε με πνιχτη.εγω δλδ το αποφευγω.ετσι κ αλλιως δεν χαμπαριαζει,δεν ειναι αναγκη να του κανεις κ ζημια.αν δω ενδεχομενη συρραξη,τον κλειδωνω.
Συμφωνοι Λαυρεντη, αλλά αν η συρραξη δεν ειναι ενδεχομενη αλλά συμβει ξαφνικα, προλαβαινεις να κλειδωσεις τον πνιχτη σε ενα-δυο δευτερολεπτα και με τον σκυλο σε επιθετικη κινηση? Μαλλον αδυνατο.
 
Last edited: