Ο σκυλος μου κυνηγαει στειρωμενο θυλυκο


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
καλησπερα σε ολους.αντιμετωπιζω ενα πολυ σοβαρο προβλημα με τον σκυλο μου.καταρχην εχω δυο.ενα αρσενικο ημιαιμο κανιςτον ρουμπυ και ενα θυλυκο στειρωμενο μαλτεζ την ιντη.καθως και μια γατα, η οποια προσφατα γεννησε.
ο ρουμπυ λατρευει τα μικρα ζωακια,τα θελει για δικα του και στην ουσια τα υιοθετει.! οταν η γατα μου γεννησε στο παρελθον,ο ρουμπυ ηθελε παρα πολυ τα γατια.ετρεμε ολοκληρος οταν τα εβλεπε,εκλαιγε, τα ηθελε,τα εβαζε κατω απο την κοιλια του και δεν με αφηνε να τα παρω.οταν του τα παιρναμε εκλαιγε.τωρα που η γατα γεννησε παλι,εχουμε το ιδιο προβλημα αλλα αυτο καπως αντιμετωπιζεται.
το μεγαλυτερο προβλημα ειναι το εξης.εδω και 10 μερες ο ρουμπυ κυνηγαει την ιντη!! κλαιει δεν τρωει,την παρακαλαει και συνεχεια παει απο πισω της με σκοπο να την ''αρπαξει'''.δεν μπορεω να καταλαβω γιατι το κανει αυτο.εχει ακριβως την ιδια συμπεριφορα οπως πριν την στειρωσω και ηταν αδιαθετη.
προσπαθω να τους χωρισω,αλλα τρεμει κλαιει,γαυγιζει γρατζουναει πορτες.δεν θελει ουτε βολτα να παει...ισα που βγαινει 2 βηματα κανει την αναγκη του (εξω παντα) και επιστροφη στο σπιτι πισω απο το μαλτεζικο.
σας αναφερα για την γατα,γιατι λεω μηπως θελει να γινει πατερας??? λολ. δεν ξερω τι να σκεφτω.επισης αναγκαζομαι και πλενω το θυλυκο ομως και παλι παει και την μυριζει.
μπορει καποιος να μου πει γιατι το κανει αυτο?? τι συμβαινει με τον σκυλο μου? τι μπορω να κανω??
 




eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
την πρωτη φορα που πηρα την γατα την ειχα βρει οταν ηταν εγκυος.στο διαστημα αυτο αρρωστησε και εκανε καποια χειρουργεια....περιμενα να αναρρωσει απο τις επεμβασεις για να στειρωθει,γιατι ηδη ειχε κανει καποια χειρουργεια,αλλα δεν προλαβα.τωρα ομως θα στειρωθει.
οσο αναφορα τον σκυλο μου τι μπορω να κανω? να τον στειρωσω? ομως πραγματικα γιατι το κανει αυτο??? 4 χρονια ειναι στειρωμενη και δεν το εκανε ποτε,τι επαθε τωρα?
 




eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
4 χρονια ειναι στειρωμενη και δεν το εκανε ποτε,τι επαθε τωρα?[/QUOTE]
εννουσα στειρωμενη η θυλυκια
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ...εχω δυο. ενα αρσενικο... και ενα θυλυκο στειρωμενο... καθως και μια γατα, η οποια προσφατα γεννησε...

2. ...ο ρουμπυ κυνηγαει την ιντη... συνεχεια παει απο πισω της με σκοπο να την ''αρπαξει'''...

3. ...ομως και παλι παει και την μυριζει.

4. ...μπορει καποιος να μου πει γιατι το κανει αυτο?? τι συμβαινει με τον σκυλο μου? τι μπορω να κανω??
Καλησπέρα!:)

1. Κι εμείς... με μόνη διαφορά τη γάτα... δεν μπορεί να γεννήσει... είναι αρσενικιά...:cool:

2. Και εμάς...:mad:

3. Και εμάαας...;)

4. Κυριαρχικούλης?
Κι εμείς, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να του δίνουμε την εντολή "κατέβα", ή (όταν έχουν μόλις φάει) να τον βάζουμε στο crate... ή να λέμε στη σκύλα μας "κάτσε", οπότε αυτή κάθεται και ο μπουνταλάς πέφτει... Αν δεν της πούμε "κάτσε", είναι ικανή να κάαααθεται εκεί...:D

Υ.Γ. Α, ξέχασα να σου πω ότι η δικιά μας, τον καβαλάει κι εκείνη... από μπροστά!!!;) Και της κάθεται τις περισσότερες φορές...
 
Last edited:


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Πραγματικά, πώς το μάθατε το "κατέβα";!
Ότι κινητό και ακίνητο υπάρχει το έχει καβαλήσει ο δικός μου!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Πραγματικά, πώς το μάθατε το "κατέβα";
Οπως, ίσως έχεις καταλάβει, έχει εκπαιδευτεί ο σκυλάκος μας... τι μας πέρασες?:D

Εντάξει, δεν ήταν το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου, όταν έχεις ένα σκύλο - "κοινωνικό αναρριχητή"...
Αλλά εκπαιδεύτηκε... να κατεβαίνει, γενικώς: Οταν έχει ακουμπήσει τα πόδια σε τραπέδι - καναπέ... όταν έχει καβαλήσει τη Μόκα... όταν γυρνάω σπίτι και έχει έρθει να ακουμπήσει τα πόδια του πάνω στο κουστούμι μου... και όλα αυτά...
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Αν δεν ενοχλώ, να σας στείλω πμ για να μη βγαίνουμε εκτός θέματος;
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
βασικα θα ηθελα να μαθω τι εχει παθει ο σκυλος μου αυτες τισ 10 μερες.κλαιει την κυνηγαει την παρακαλαει παει και την μυριζει συνεχως με αποτελεσμα η θηλυκια να πηγαινει κατω απο τον καναπε και να καθεται εκει ολη μερα.τι στο καλο την μυριζει αφου ειναι στειρωμενη????? υπαρχει κατι που μπορω να κανω?
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Νομιζω οτι περα απο υπομονη τιποτε αλλο. Υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει καποια ωοθηκη ή τμημα της μεσα στη σκυλιτσα το οποιο μετα απο καποιον καιρο να εχει επιτρεψει την παραγωγη καποιων ορμονων. Αν εχετε καλο κτηνιατρο και μπορειτε να το ψαξετε ορμονικα το θεμα καντε το. Ισως οχι σε αυτον που εκανε τη στειρωση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αυτό το φουκαριάρικο το μαλτεζάκι, γιατί το πλένεις όλη την ώρα; :confused:
Η γάτα; Πως δεν την πρόλαβες και ξαναγέννησε; Δεν την έχεις στο σπίτι σου, υπό έλεγχο; Τα γατάκια, τι έγιναν;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Νομιζω οτι περα απο υπομονη τιποτε αλλο. Υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει καποια ωοθηκη ή τμημα της μεσα στη σκυλιτσα το οποιο μετα απο καποιον καιρο να εχει επιτρεψει την παραγωγη καποιων ορμονων. Αν εχετε καλο κτηνιατρο και μπορειτε να το ψαξετε ορμονικα το θεμα καντε το. Ισως οχι σε αυτον που εκανε τη στειρωση.
Αυτό ακριβώς...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Νομιζω οτι περα απο υπομονη τιποτε αλλο. Υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει καποια ωοθηκη ή τμημα της μεσα στη σκυλιτσα το οποιο μετα απο καποιον καιρο να εχει επιτρεψει την παραγωγη καποιων ορμονων. Αν εχετε καλο κτηνιατρο και μπορειτε να το ψαξετε ορμονικα το θεμα καντε το. Ισως οχι σε αυτον που εκανε τη στειρωση.
Kαι αν συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι επικίνδυνο για το μαλτεζάκι. Σίγουρος καρκίνος μου είχε πει ο κτηνίατρος μου σε περίπτωση στείρωσης χωρίς αφαίρεση ωοθηκών. Κοίταξε και αυτή την περίπτωση.
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
Αυτό το φουκαριάρικο το μαλτεζάκι, γιατί το πλένεις όλη την ώρα; :confused:
Η γάτα; Πως δεν την πρόλαβες και ξαναγέννησε; Δεν την έχεις στο σπίτι σου, υπό έλεγχο; Τα γατάκια, τι έγιναν;
την γατα την πηρα απο τον δρομο σε κακη κατασταση και ηταν ηδη εγκυος και χτυπημενη,απο αμαξι.λογω των σκυλιων δεν μπορω να την εχω στο σπιτι,την εχω στην πισω αυλη (που δεν πηγαινουν τα σκυλια) και εχει και σπιτακι.επειδη ομως ειχε πολλα προβληματα υγειας,καρδια,εγχειρηση και στην λεκανη και αλλα πολλα, επρεπε να την αφησω να αρρωσει λιγο,ε δεν μπορουσα να την ξαναβαλω στο χειρουργειο για στειρωση...ηταν ηδη εξαντλημενη απο την λεκανη και την καρδια συν οτι ειχε και μωρα.επρεπε να την αφησω να αναρρωσει γιατι ηδη επερνε πολλα φαρμακα,γιατι οπως ειπα ειχε προβληματα υγειας.το λοιπον ισα που αναρρωσε και ξανα εμεινε εγκυος.τωρα την εχω σε ενα δωματιο μεχρι να μεγαλωσουν τα μωρα της και να δωθουν για υιοθεσια,οπως εδωσα τα προηγουμενα.
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
Νομιζω οτι περα απο υπομονη τιποτε αλλο. Υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει καποια ωοθηκη ή τμημα της μεσα στη σκυλιτσα το οποιο μετα απο καποιον καιρο να εχει επιτρεψει την παραγωγη καποιων ορμονων. Αν εχετε καλο κτηνιατρο και μπορειτε να το ψαξετε ορμονικα το θεμα καντε το. Ισως οχι σε αυτον που εκανε τη στειρωση.
εγινε αφαιρεση ωοθηκων.αλλα οπως λες ισως εμεινε καποιο τμημα.απλα ειναι 4 χρονια στειρωμενη,γιατι εγινε αυτο τωρα? εννοω αν ειχε μεινει καποιο τμημα δεν θα επρεπε να της ειχε ξανασυμβει?
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
εγινε αφαιρεση ωοθηκων.αλλα οπως λες ισως εμεινε καποιο τμημα.απλα ειναι 4 χρονια στειρωμενη,γιατι εγινε αυτο τωρα? εννοω αν ειχε μεινει καποιο τμημα δεν θα επρεπε να της ειχε ξανασυμβει?
Οχι απαραιτητα αν εχει αφαιρεθει το μεγαλυτερο μερος. Μπορει απλως τωρα να ετυχε να παραχθουν καποιες ορμονες. Και ειναι εξαιρετικα δυσκολο να εντοπιστει πια αυτο το κομματι αν συμβαινει κατι τετοιο. Θα εχει συρικνωθει τοσο που δεν θα βρισκεται. Βρες ομως εναν καλο γιατρο και πηγαινει να συζητησεις ολα τα ενδεχομενα που μπορει να συμβαινουν.

Για τη γατα τι να πω... επρεπε εφοσον την πηρες στο σπιτι και τους χ,ψ λογους εμεινε αστειρωτη να παραμενει ερμητικα κλεισμενη μεσα στο σπιτι ειδικα τις ημερες του οιστρου. Και κανονικα θα επρεπε να στειρωθει αφοτου εμεινε εγκυος. Αφου καταφερε και περασε εγκυμοσυνη και τοκετο θα περνουσε ανετα ενα χειρουργειο στειρωσης. Μακαρι να βρεις να τα δωσεις τα γατακια διοτι ειναι απειρα. Ολοι χαριζουν και κανενας δεν παιρνει.