Ο σκύλος μέσα ή έξω από το σπίτι?


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Οχι μωρε μην αγχώνεσαι :D

Ωραία τα λές ...
συμφωνω , βαστα γερα!:D
κι εγω εξω τα κοιμιζω (εξω ζουν δηλαδη ολη μερα κι ολη νυχτα πλεον)
περαν του θεματος "φυλαξη " ,προσωπικα δεν βρισκω αλλο λογο στο να κοιμουνται μεσα στο σπιτι φυλες που και αντεχουν εξω και για να αντεχουν σημαινει πως αυτο τους κανει κεφι;) εαν δηλαδη θελεις φυλαξη της οικογενειας και οχι του εξωτερικου χωρου,θα το κοιμιζεις μεσα το βραδυ -αναλογα και την φυλη βεβαια, δεν εχω καταλαβει εαν κατεληξες σε συγκεκριμενη φυλη φυλαξης)
διοτι καποτε που προσπαθησα να κοιμιζω μεσα την καυκασινα και τον γερμανικο , μια χαρα βολευοντουσαν στα χαλια μου ,μετα απο λιγο ομως ,ηθελαν να βγουν εξω ,να μυριζουν ,να ειναι σε επιφυλακη ,να κανουν γυρω γυρω το οικοπεδο...το βραδυ δηλαδη ,ξυπνουν για τα καλα.

εντιτ@ τωρα το προσεξα οτι καταληξατε σε λαμπραντορ ..
μεσα θα κοιμαται να μην εχει και ο επιδοξος εισβολεας οπτικη επαφη με αυτο που θα του "γαυγιζει" λολολ...υπαρχει και σχετικη παροιμια αλλα μου διαφευγει λογω ζεστης ;)
 
Last edited:


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
διοτι καποτε που προσπαθησα να κοιμιζω μεσα την καυκασινα και τον γερμανικο , μια χαρα βολευοντουσαν στα χαλια μου ,μετα απο λιγο ομως ,ηθελαν να βγουν εξω ,να μυριζουν ,να ειναι σε επιφυλακη ,να κανουν γυρω γυρω το οικοπεδο...το βραδυ δηλαδη ,ξυπνουν για τα καλα.
αυτο κανει και το δικο μου! οποτε τον βαζω μεσα μετα απο λιγο τρωγεται να βει εξω μπας και του παρει κανεις την αυλη! και τον χειμωνα με τα χιονια μετα δυσκολια μαζευοταν
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Γαλάζια τα σκυλιά σου όμως είναι 3 και δημιουργούν απο μόνα τους μια αγέλη.

Όταν ο σκύλος είναι μόνος δεν πιστεύω πως είναι κακό να κοιμάται μέσα (μιλάω για μεγάλες φυλές).
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
χοχο σε επαφη δεν ερχεστε? εξω αυτα μεσα εσεις?
γιατι συνεχεια οχτσω? απο την αρχη ετσι.. η κατι αλλαξε?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ναι ρε συ , ειδικα απο τις 1 μεχρι τις 5 ,μιλαμε σεληνιαζονται...
την υπολοιπη μερα ,τα απολυτως απαραιτητα:mad:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Γαλάζια τα σκυλιά σου όμως είναι 3 και δημιουργούν απο μόνα τους μια αγέλη.

Όταν ο σκύλος είναι μόνος δεν πιστεύω πως είναι κακό να κοιμάται μέσα (μιλάω για μεγάλες φυλές).
γιατι ειναι κακο ? και ενα οταν ειχα, τα ιδια εκανε (οχι φυλες αγκαλιτσας)
και του ελρικ το ιδιο θελει;)

εντιτ.. ζεστηηη
δεν ειναι κακο , εαν θελει να "κοιμαται" εξω.
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
χοχο σε επαφη δεν ερχεστε? εξω αυτα μεσα εσεις?
γιατι συνεχεια οχτσω? απο την αρχη ετσι.. η κατι αλλαξε?
οχι απο την αρχη, σιγα σιγα ,εξαλλου δεν τα ειχα εξ αρχης ΚΑΙ τα τρια.
οταν λες 'σε επαφη ",τι εννοεις?

(ειμαστε και εκτος θεματος ,καλο θα ηταν να γινει διαχωρισμος)
 
Last edited:


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
ναι αλλα γιατι τωρα δεν τα βαζεις μεσα?αποφασισες αφου τα πηρες να τα εχεις οχτσω?
"Επαφη" με τη καλη εννοια;). Τις αγκαλιτσες σας τα φιλακια σας τα παιχνιδια σας.. το πιασε τη μπαλα.. να σου ξησω το αφτι.. αν το σκυλι ειναι συνεχεια εξω? τι γινεται? και καλα το καλοκαιρι.. το χειμωνα?

Παντως η αληθεια ειναι οτι αν ειναι τρια ειναι οντως αγελη.. οποτε αν τα φροντιζεις και τα ταιζεις μαλλον πασαδες θα ναι.. :D
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ναι αλλα γιατι τωρα δεν τα βαζεις μεσα?αποφασισες αφου τα πηρες να τα εχεις οχτσω?
"Επαφη" με τη καλη εννοια;). Τις αγκαλιτσες σας τα φιλακια σας τα παιχνιδια σας.. το πιασε τη μπαλα.. να σου ξησω το αφτι.. αν το σκυλι ειναι συνεχεια εξω? τι γινεται? και καλα το καλοκαιρι.. το χειμωνα?

Παντως η αληθεια ειναι οτι αν ειναι τρια ειναι οντως αγελη.. οποτε αν τα φροντιζεις και τα ταιζεις μαλλον πασαδες θα ναι.. :D
οταν ειμαι σπιτι, σχεδον ολη μερα ειμαι στον κηπο ..το χειμωνα ειναι η καλυτερη μας γιατι κανουμε τσαρκες στο λοφο διπλα μας.
εξαλλου μονο ο γερμανικος γουσταρει μπαλες - αγκαλιτσες και χαδακια και κουτσι κουτσι, δεν θελουν σχεδον καθολου ,δεν ειμαστε του πολυ γκιλι γκιλι εμεις:D
κατω στην πυλωτη ,υπαρχει διαμορφωμενος χωρος περιπου 16 τετραγωνικων ,κλειστος κλουβι με σιτα,με ξυλο στο πισω μερος και μπετον μπροστα και ενδιαμεσο χωρισμα..σαν δυο κλουβια δηλαδη με τρεις πορτες.
αυτος ειχε γινει ωστε να βρισκονται εκει με ασφαλεια οταν το ενα σκυλι εκανε θεραπεια για καλαζαρ η οταν ειχε περιοδο η οταν ηθελα να τα απομονωσω για καποιο λογο.
οταν κανει πολυ ζεστη,πηγαινουν μονα τους εκει.
στο πανω μερος του κηπου που ειναι και οι μπαλκονοπορτες μας -ανοιγουν κατευθειαν στον κηπο, δηλαδη δεν υπαρχουν ενδιαμεσα καγκελα, σκαλια η οτιδηποτε αλλο, ειναι σωμπαστο:D ,παλι υπαρχει και χωρος να ειναι κλεισμενα οταν δεν θελω να ειναι στα ποδια μας η οταν εχω ξενους ..
αλλιως τα εχω ολα ανοιχτα και πηγαινουν οπου θελησουν.
καπως ετσι ζουμε.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
δεν ειστε του γκιλι γκιλι ελαα... και δε σου φαινοταν βρε παιδι μου :D:D:D
εκτος λοπον απο τις σκνιπες κλπ που εμενα με αγχωνουν.. καλα φαινεται να περνουν.. ειναι και 3.. αρα ο φιλος μας μπορει να παρει 2 σκυλια αν θελει να ειναι οχτσω να εχουνε παρεα!! αλλα ενα μονο του δε λεει..
υ.γ. ωραιο σπιτι πρεπει να εχεις :cool::D
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Κατ' εμέ το σκυλί, πέραν των ψυχολογικών και δομικοκοινωνικών λόγων, πρέπει να κοιμάται μέσα
α. Για προστασία από το καλαζααρ
β. Για προστασία από φόλα
γ. Για προστασία από κλοπή
Αν θέλουμε το σκύλο να φυλάει, ακόμα ένας λόγος να είναι μέσα, γιατί και τη φόλα να αποφύγει, υπάρχουν και τα σπρέϋ.
Προσωπικά θεωρώ πιθανότερο να δαγκώσει άνθρωπο ένα γκόλντεν από ότι ένα λαμπραντόρ (μιλώντας γενικά και όχι για μεμονωμένες περιπτώσεις.

btw Προτείνω τη Μάγια ανεπιφύλακτα. Είναι ΤΕΛΕΙΑ, ιδανικό σκυλί για αρχάριους γονείς ή για 2ο σκυλί. Πανέμορφη και πανέξυπνη, δε λερώνει μέσα, δε κυνηγάει γατιά κι έχει ήδη μια θέση στην καρδιά μας. Δυστυχώς δεν υπάρχει θέση και στο σπίτι μας αλλιώς, χωρίς 2η σκέψη. :)
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Θα συμφωνήσω με τη Noela και θα προσθέσω επίσης ότι όταν είναι μέσα στο σπίτι, που είμαστε κι εμείς αποκτάς άλλο δέσιμο με τον σκύλο.
Επειδή μας σκανάρουν όλη μέρα, θεωρώ ότι και ο σκύλος αρχίζει να καταλαβαίνει τις συνήθειες μας, αρχίζει να σκέφτεται πριν κάνει κάτι και γενικότερα ακονίζει το μυαλό του...
Δεν θα ξεχάσω όταν ταξιδεύαμε για Ελλάδα από Γαλλία, το έλεγα κάθε φορά στο μαλτεζάκι μου ότι πάμε Ελλάδα και στο τέλος είχε μάθει και έψαχνε τις βαλίτσες μας και την τσάντα μεταφοράς του!:)(το ξεχώριζε από την κανονική βόλτα που παίρναμε μόνο το λουρί μας...)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εκτος λοπον απο τις σκνιπες κλπ που εμενα με αγχωνουν..
κι εμενα με αγχωναν ειδικα απο τοτε που παθαμε και καλαζαρ,γι αυτο εφτιαξα τα κλουβια με τις σιτες και καθε καλοκαιρι μεχρι περυσι ,την εβγαζαν εκει με την δυση του ηλιου.
φετος ομως που τα σκυλια πλεον ειναι μεγαλα σε ηλικια,δεν με απασχολει τοσο το καλαζαρ και τα εχω ελευθερα να απολαυσουν οσο γινεται ;)
(ουτως η αλλως σκεψου το κι εσυ, 2 μεγαλοσωμα σκυλια ,ενα μικροσωμο και δυο παιδια ,δεν χωραμε, δεν ζουμε αρμονικα σε εναν χωρο 80 τετραγωνικων που ειναι το σπιτι μας μεσα)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Θα συμφωνήσω με τη Noela και θα προσθέσω επίσης ότι όταν είναι μέσα στο σπίτι, που είμαστε κι εμείς αποκτάς άλλο δέσιμο με τον σκύλο.
)
η εννοια 'δεσιμο" ειναι εντελλως υποκειμενικη και καμια σχεση με το εαν ζει μεσα η εξω απο το σπιτι ο σκυλος.
δηλαδη εγω,εχω λιγοτερο δεσιμο με τα σκυλια μου απ οτι εσυ και βαζεις σαν παραγοντα το οτι ζουν εξω?
πολυ απλουστευμενο για να ειναι αληθινο;)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
κοιτα.. η αληθεια ειναι οτι θα ταν λιγο στριμοκωλα.. αλλα εγω μεσα θα τα χα.. παντως σε αυτη την περιπτωση δεν ειμαι τοσο απολυτη γιατι οντως 3 σκυλια σε ενα μικρο διαμερισμα ειναι μεγαλο ζορι.. παντως αυτο απο το οτι "δεν ξερω αν το βαζω μεσα γιατι πρεπει πρωτα να τσεκαρουμε την αρμονικη συνηπαρξη" δε μου καθεται καλα.. ε νομιζω οτι στο χερι μας ειναι να εχουν αρμονικη συμβιση παιδοσκυλα.. και να μην ειμαστε και τοσο αγχωμενοι με τη σχεση παιδιων σκυλιων.. υπευθυνοι ναι αλλα οχι στην τσιτα..
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Galazio, αυτό που ήθελα να πω είναι σε σχέση με τα ερεθίσματα που παίρνουν από μας και αντίστροφα...
Δηλαδή πράγματα καθημερινά, μικρά για μας, ίσως και γι΄αυτά, αλλά που έχουν τη σημασία τους κάποια δεδομένη στιγμή!
Ας πούμε ότι παρακολουθούν και ξέρουν ανά πάσα στιγμή τι συμβαίνει στο σπίτι...Κλαίμε (έρχονται να μας παρηγορήσουν μ΄ένα χάδι και μια γλυψιά σλουρπππ!), γελάμε, είμαστε αγχωμένοι για κάποιο λόγο, φεύγουμε όλοι μαζί, φεύγουμε χωρίς αυτά αλλά δεν πειράζει γιατί ξαναγυρνάμε, ώρα φαγητού, βόλτας, παιχνιδιού, ώρα για νάνι(μαθαίνουμε να μην ενοχλούμε κιόλας), έρχεται κόσμος (επίσης μαθαίνουμε να μην ενοχλούμε)κ.λπ.
Και τα άτιμα πραγματικά σκανάρουν ό,τι κάνουμε...όλη την ώρα!
Λάθος η επιλογή της λέξης "δέσιμο"...;)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
παντως αυτο απο το οτι "δεν ξερω αν το βαζω μεσα γιατι πρεπει πρωτα να τσεκαρουμε την αρμονικη συνηπαρξη" δε μου καθεται καλα.. ε νομιζω οτι στο χερι μας ειναι να εχουν αρμονικη συμβιση παιδοσκυλα.. και να μην ειμαστε και τοσο αγχωμενοι με τη σχεση παιδιων σκυλιων.. υπευθυνοι ναι αλλα οχι στην τσιτα..
συγνωμη,αλλα δεν εννοουσα αυτο.
με τα παιδια ποτε δεν αντιμετωπιζα προβλημα και ολα πανε ρολοι..ΕΓΩ δεν εχω ορεξη και κεφι για τοοοοση λατρα στο σπιτι ,επιβλεψη, και τον εναν πανω στον αλλον.
μιλαμε για δυο παιδια 3 και 6 σχεδον ,μια καυκασου ,εναν γερμανικο και ενα γκριφον που θελει να το παιζει μαγκας ειδικα οταν ειναι μαζι μου κι εκτος του οτι προκαλει,κατουραει και καθε σημειο.
ποτε δεν θα επαιρνα σκυλια που δεν αντεχουν και δεν γουσταρουν εξω.
το γκριφονακι ετυχε ,το βρηκα αδεσποτο .
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Γαλάζιο με τρελαίνεις. Μάζεψες το γκριφόν εκείνο που γύρναγε μάγκας έξω από το σπίτι? Ή είναι άλλο?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Γαλάζιο με τρελαίνεις. Μάζεψες το γκριφόν εκείνο που γύρναγε μάγκας έξω από το σπίτι? Ή είναι άλλο?
οχι ρε συ, τον εχω δεκα χρονια τον ατιμο τον αντρα.
τον ειχα βρει σε ενα εγκαταλελειμενο νεοκλασικο στην κυψελη ,να μην μπορει να ξεφυγει -ηταν τοτε οσο ενα κουτακι κοκακολας - νηστικο και να πινει τα τσισα του και εκανα διαρηξη και τον μπαγλαρωσα.:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95