Ο σκύλος μου δεν παχαίνει!


vagelis.p

New Member
14 Μαρτίου 2011
4
0
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ,ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟ,ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 16 ΜΗΝΩΝ,ΤΟΥ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ 4 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΤΡΟΦΕΣ,ΤΡΩΕΙ ΟΣΟ ΓΡΑΦΕΙ ΠΑΝΩ Η ΑΝΑΛΟΓΙΑ,ΚΑΙ 1/3 ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΤΟΥ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΑΝΑ 3-4 ΜΕΡΕΣ.ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΔΥΝΑΤΟΣ,ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΑΛΛΑ ΦΕΝΩΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΟΥ ΤΑ ΠΛΕΥΡΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?
 
Last edited:




vagelis.p

New Member
14 Μαρτίου 2011
4
0
και φρισκισ και καποιεσ αλλεσ που μου δεινει ο κτινιαροσ,το αδερφακι του που το εχει ενασ φιλοσ ειναι λιγο καλητερο με τισ ιδιεσ τροφεσ
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
οι friskies είναι μια κακή επιλογή...αν οι άλλες που του έδωσες είναι της ίδιας ποιότητας να μην περιμένεις να παχύνει ο σκύλος σου...
 


vagelis.p

New Member
14 Μαρτίου 2011
4
0
ΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΠΟΙΑ ΤΡΩΦΗ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ.ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΕΙΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΓΕΡΟΔΕΜΕΝΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥΣ?ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΒΕΒΕΑ
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Kαλή τροφή δεν θα βρεις στο super market.
Σε παρακαλώ μην γράφεις κεφαλαία,ευχαριστώ.
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
το κάθε σκυλί έχει το δικό του μεταβολισμό....σε άλλα πάει κάποια τροφή και σε άλλα όχι.....
τα friskies είναι μια απο τις χειρότερες επιλογές, ξεκίνα να μελετάς την λίστα των συστατικών των διαφόρων τροφών όπως και την χημική ανάλυσή τους και θα το δείς και μόνος σου...
υπάρχει στο φόρουμ η ενότητα.....''διατροφή''....http://www.dogforum.gr/v3/forumdisplay.php?16-Διατροφή-amp-Άσκηση
καλό διάβασμα....
 




vagelis.p

New Member
14 Μαρτίου 2011
4
0
ειναι 34 κιλα 16 μηνων.εχει καλο υψος και πολυ καλο θορακα τον τρεχω γυμναζετε αλλα τα πλευρα του δε χανωντε.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Mε την αφή το καταλαβαίνουμε ..όχι με το μάτι..
Δεν θέλουμε να διακρίνονται πολύ.. αλλά ούτε και να μην διακρίνονται με την αφή.., κάπου στην μέση..

Υπολογίζεις και τον τρόπο ζωής του ζώου ..αλλά και τον καιρό..
Ένας σκύλος που αθλείται χρειάζεται μεγαλύτερη πρόσληψη τροφής από κάποιον που δεν γυμνάζεται..
Επίσης το χειμώνα τρώνε λίγο περισσότερο από το καλοκαίρι.
 
Last edited:




lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Επειδή κ εγώ στη αρχή δεν ήξερα, του έδινα friskies για λίγο καιρό (ευτυχώς). Μέχρι που μου είπε ο κτηνίατρος οτι όχι απλά δεν είναι καθόλου καλή τροφή αλλά είναι και επικίνδυνη και μακροπρόθεσμα μπορεί να του δημιουργήσει πρόβλημα στην καρδία και στα νεφρά... Άρχισε να του παίρνεις καλύτερες τροφές (μπορεί να είναι πιο ακριβες αλλά δεν νομιζω πως θες να διακινδυνευεις την υγεια του σκυλου σου), και πηγαινε τον για εξετασεις μπορεί να χρειαζεται συμπλήρωμα ή μπορεί να είναι άρρωστος. Να το προλάβεις οτι και να ναι στην αρχή
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
καλημέρα κι από μένα,

νομίζω σε αρκετά μεγάλο βαθμό παίζει ρόλο και η ζωή που κάνει ο σκύλος. αν δηλαδή αθλείται, πόσο κτλ...

το λέω γιατί παρόμοιο θέμα έχω με τη ρούνη. τρώει πολύ καλά, λίγο παραπάνω απ'το κανονικό, αλλά το θέμα είναι ότι δεν στέκεται....
από ιατρικής απόψεως είναι μια χαρά, έχει κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις κλπ, απλώς εγώ το αποδίδω ότι επειδή κινείται δεν της μένει "περιττό" κιλό (είναι σχεδόν 3 και γύρω στα 25 κιλά). ο γιατρός πάντως λέει ότι είναι μια χαρά.

εσένα ο δικός σου ανησυχεί για κάτι;;;;
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Αγαπητέ φίλε, εγώ δηλώνω "ψυχαναγκαστικός" με το θέμα των κιλών της Emma! Έχει φάει ότι "καλύτερο σε ξηρά τροφή (orijen, arden grange) μια και δεν έτρωγε τις προβλεπόμενες ποσότητες. Έχουμε καταλήξει στην Arden Lamb and rice Adult (20 μηνών) με 100 - 150 γραμμάρια τηνημέρα "λιχουδιά" (γιαούρτι, κοτόπουλο, συκώτι, κλπ).
Πλέον τρώει μέσε σε 2 λέπτα. Έλα που και της δικιάς μου τα πλευρά είναι εμφανή?!

Θα καταλήξω απλά ότι μετά από συνεχής ερωτήσεις στο κτηνίατρο με "ενημέρωσε" ότι το σκυλί είναι μια χαρά και ότι το πρόβλημα ....το έχω εγώ.

Εν ολίγοις δώσε ποιοτικότερη τροφή και εμπιστεύσου τον κτηνίατρό σου.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ακριβως...δωσε καλυτερη τροφη κ ασε τον οργανισμο του ζωου να κανει τα υπολοιπα...κ να μην βαλει κιλα δεν σημαινει κατι κακο.αλλα ζωα βαζουν πιο ευκολα,αλλα πιο δυσκολα.δεν ειναι ολα ιδια κ ας ειναι της ιδιας ρατσας.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Θα σου πω και εγω για καλυτερη τροφη και(ισως) μεγαλυτερη ποσοτητα. Κινειται, παιζει πολυ? Αν ναι, αρχισε να αυξανεις την ποσοτητα και δες αποτελεσματα. Βαλε και λιγο ρυζι, αν δεν βαζεις.
 


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
κι εγω δινω ροαγιαλ μαξι 500 γραμμαρια την ημερα και ωμο 3 φορες την βδομαδα και δεν παχαινει με τιποτα και δεν το βλεπω μονο εγω σκεφτομαι να κανω εξετασεις για θυροειδη αλλα ο κτηνιατρος λεει οτι παρουσιαζεται σε μεγαλη ηλικια ο δικος μου ειναι 2 χρονων (σιγουρα εχω κι εγω προβλημα που τον θελω πιο παχυ !!!)
το κάθε σκυλί έχει το δικό του μεταβολισμό....σε άλλα πάει κάποια τροφή και σε άλλα όχι.....
τα friskies είναι μια απο τις χειρότερες επιλογές, ξεκίνα να μελετάς την λίστα των συστατικών των διαφόρων τροφών όπως και την χημική ανάλυσή τους και θα το δείς και μόνος σου...
υπάρχει στο φόρουμ η ενότητα.....''διατροφή''....http://www.dogforum.gr/v3/forumdisplay.php?16-Διατροφή-amp-Άσκηση
καλό διάβασμα....
 


antoniaantoniou

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
131
6
κι εγω δινω ροαγιαλ μαξι 500 γραμμαρια την ημερα και ωμο 3 φορες την βδομαδα και δεν παχαινει με τιποτα και δεν το βλεπω μονο εγω σκεφτομαι να κανω εξετασεις για θυροειδη αλλα ο κτηνιατρος λεει οτι παρουσιαζεται σε μεγαλη ηλικια ο δικος μου ειναι 2 χρονων (σιγουρα εχω κι εγω προβλημα που τον θελω πιο παχυ !!!)
Ο θυροειδής δεν εμφανίζεται απαραίτητα σε μεγάλη ηλικία. Ο δικός μου είναι τώρα 2 χρονών και ο θυροειδής του διεγνώστηκε από τον Ιούλιο. Παρουσιάζεται θυροειδής και σε νεαρά σκυλιά.
Και ο δικός μου είναι αδύνατος λόγω του θυροειδή και από ό,τι μου είπε ο κτηνίατρος δεν παίζει να παχύνει παρόλο που το επίπεδο της θυροξίνης του με την θεραπεία έχει φτάσει στο μέσο φυσιολογικό. Το έχω πάρει απόφαση πλέον ότι θα έχω το μόνο αδύνατο γαλλικό μπουλντόγκ, δεν θα είναι χοντρό γουρουνάκι σαν τα άλλα!!! Αρκεί να είναι καλά, μόνο αυτό με νοιάζει.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ πάλι πιστεύω πως καλύτερα αδύνατος παρά παχυς. Παίζει ρόλο και η μορφολογία του σκελετου, η άσκηση και η τροφή. Το να φαίνονται όλα τα πλευρά ή η σπονδιλικη στήλη σίγουρα δεν είναι καλό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU