Ο σκύλος μου δεν παχαίνει!


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
Σιγουρα η υγεια του σκυλου πανω απο ολα.Φαντασου λαμπραντορ και αδυνατο δεν παει!Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Ο θυροειδής δεν εμφανίζεται απαραίτητα σε μεγάλη ηλικία. Ο δικός μου είναι τώρα 2 χρονών και ο θυροειδής του διεγνώστηκε από τον Ιούλιο. Παρουσιάζεται θυροειδής και σε νεαρά σκυλιά.
Και ο δικός μου είναι αδύνατος λόγω του θυροειδή και από ό,τι μου είπε ο κτηνίατρος δεν παίζει να παχύνει παρόλο που το επίπεδο της θυροξίνης του με την θεραπεία έχει φτάσει στο μέσο φυσιολογικό. Το έχω πάρει απόφαση πλέον ότι θα έχω το μόνο αδύνατο γαλλικό μπουλντόγκ, δεν θα είναι χοντρό γουρουνάκι σαν τα άλλα!!! Αρκεί να είναι καλά, μόνο αυτό με νοιάζει.
 


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
Berna απο τις φωτο σου που εχω δει μοιαζουν πολυ στο σκαρι τα δικα μας εσυ του δινεις μεγαλη ποσοτητα τροφης?
Εγώ πάλι πιστεύω πως καλύτερα αδύνατος παρά παχυς. Παίζει ρόλο και η μορφολογία του σκελετου, η άσκηση και η τροφή. Το να φαίνονται όλα τα πλευρά ή η σπονδιλικη στήλη σίγουρα δεν είναι καλό.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Berna απο τις φωτο σου που εχω δει μοιαζουν πολυ στο σκαρι τα δικα μας εσυ του δινεις μεγαλη ποσοτητα τροφης?
Ναι, του δίνω 400 γραμμάρια και ο Κούκης είναι 28 κιλά (increased needs) αλλά τρέχει και σαν κατσίκι! Δεν είναι ούτε χοντρός αλλά ούτε αδύνατος (τα πλευρά του δεν φαίνονται και μπορώ να τα νιώσω αν πατήσω τα δάχτυλά μου ελαφριά). Εχει ελαφρί σκελετό σε σχέση με άλλα λαμπ, γι'αυτό φαίνεται αδύνατος!
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Εχει ελαφρί σκελετό σε σχέση με άλλα λαμπ, γι'αυτό φαίνεται αδύνατος!
Δηλαδη? Τι σχεση εχει το οτι ειναι ελαφρυς με το πως φαινεται?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ελαφρής σκελετός έγραψα. Ετσι είναι το σουλούπι του :)

Πολλοί πιστεύουν πως τα λάμπραντορ που βλέπουν στις εκθέσεις είναι υπέρβαρα, δεν είναι ολα, απλά φαίνονται έτσι λόγω του σκελετού τους. Λάμπραντορ με ελαφρή σκελετό υπάρχουν, και πολλοί ιδιοκτήτες τα κάνουν υπέρβαρα γιατί πιστεύουν πως έτσι πρέπει να είναι τα λάμπραντορ, και βλέπεις μικρό κεφάλι, στομάχι να, και ας τα να πάνε..
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Το πως φαινεται, εχει να κανει με τις διαστασεις και την γεωμετρια του σκελετου. Το ελαφρυς, εχει να κανει με το βαρος του και οχι με την εμφανιση. Η εμφανιση εχει να κανει με τις διαστασεις και τα κιλα(μυς).
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ας μην το κουράζουμε.. έγραψα τι εννοούσα.. μπορεί να μην το λένε έτσι στα ελληνικά.. πάντως έχει σχέση με το σκελετό.
Εννοεις οτι δεν εχει ''ευρύ'' σκελετο. Ελληνικα δεν γραφουμε και οι δυο? Και ναι, δεν ειμαστε για αλλη κουραση, εγω ειμαι κομματια...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Παράδειγμα 1





Το συγκεκριμένο σκυλί είναι λάμπραντορ (με χαρτιά), δεν είναι αδύνατο, φαίνεται πως έχει και μικρό κεφάλι, ο ιδιοκτήτης κακώς ήθελε να το πάει σε έκθεση και κακώς άκουσε πως το σκυλί πρέπει να παχύνει γιατί πρέπει να έχει μάζα! Το σκυλί βέβαια αποκλείστηκε.. (πολύ χειρότερα σκυλιά έχουν πάρει excellent...)

Ακόμα ένα τέτοιο παράδειγμα...



Ή και ο δικός μου σκύλος... ;)



Παράδειγμα 2



Φαίνεται η διαφορά πιστεύω, ο σκύλος έχει μάζα, πιο μεγάλο κεφάλι, και δεν είναι καθόλου χοντρός

Παράδειγμα 3



Χοντρός σκύλος (ο μάυρος αριστερά)

Παράδειγμα 4





Αδύνατος, φαίνονται όλα τα πλευρά
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ναι ρε Βερνη, το ''ελαφρυς'' σκελετος που εγραψες δεν καταλαβα. Αυτο παραπαιμπει στο βαρος των κοκκαλων. Δεν ειναι το βαρος των κοκκαλων αλλα οι διαστασεις και η γεωμετρια του σκελετου που κανει την διαφορα. Μετα ερχεται και η μυϊκη μαζα και το τελικο αποτελεσμα...

Υ.Γ. Υπ όψην, δεν ειμαι και για μεγαλη συζητηση...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Επομένως όσο και να θες ένα σκυλί από το Παράδειγμα 1 να γίνει σαν ένα σκυλί από το Παράδειγμα 2 δεν γίνεται, ό,τι τροφή να δώσεις, όσο και να το τρέξεις για να αναπτήξει μυς, όσο και να χτυπιέσαι ;)

ΥΓ. Οταν δεν θες να συζητάς, δεν αρχίζεις συζητήσεις..
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Επομένως όσο και να θες ένα σκυλί από το Παράδειγμα 1 να γίνει σαν ένα σκυλί από το Παράδειγμα 2 δεν γίνεται, ό,τι τροφή να δώσεις, όσο και να το τρέξεις για να αναπτήξει μυς, όσο και να χτυπιέσαι ;)

ΥΓ. Οταν δεν θες να συζητάς, δεν αρχίζεις συζητήσεις..
Συμφωνω! Για αυτο σου ειπα απο την αρχη οτι δεν ειναι σωστη η διατυπωση ελαφρυς σκελετος. Μου θυμιζει τα περι βαρυκοκκαλου και ελαφροκκοκαλου. Η εμφανιση εχει να κανει με το ευρος και την γεωμετρια του σκελετου. Δυο σκελετοι με το ιδιο βαρος, αλλα με τον εναν να ειναι μισος απο τον αλλον(Ξερεις την συνεχεια...)
Δεν ειπα οτι δεν θελω να συζητησω, ειπα οτι δεν ειμαι για μεγαλες συζητησεις αυτη τη στιγμη και ειναι αντικειμενικο το προβλημα μου, και δεν εχει να κανει με τον συνομιλητη μου...
 


zerom

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2011
97
4
εξαρχεια αθηνα
γενικα αν ο σκυλος τρεχει πολυ κ ασκηται γενικοτερα η τον περπαταει πολυ ειναι λογικο να μη παχαινει!!!!απλα κανει πολλες καυσεις....
ο δικος μου ειναι 9 μηνων κ δε σταματαει ποτε να τρεχει...του δινω παραπανω απο την ποσοτητα που πρεπει...γτ οσο του εδινα ακριβως εβλεπα οτι αδυνατιζε...

ο σκυλος ασκηται πανω απο 4 ωρες την ημερα!κ παλι αδυνατος ειναι μπορει να μη πιανω πλευρα αλλα η κοιλιτσα του στα πισω ποδια ειναι υπερβολικα μεσα!!!εχω ρωτησει το κτηνιατρο κ μου ειπε οτι αν ασκειται το ζωο ειναι λογικο να μη παχαινει!
 


giotis

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2011
153
0
Athens
για να μην ανοιγο νεο θεμα ειπα να ρωτησω κ εγω εδω..αν χαλαω το θεμα πειτε το μου!!

εμενα ειναι bull terrier θυλικο 3,5μηνων 7,5 κιλΑ δεν ειναι λιγα γι αυτη τη ρατσα??
το θεωρο πολυ αδυνατο σε σχεση με αλλα κουταβια που βλεπω youtube,φαινονται τα παϊδάκια του....

τρωει 150γραμ pro plan puppy ενω κανονικα λεει εως 140γραμ. ,αθληται νορμαλ για την ηλικια του και ειναι ποοοολυ λαιμαργο γενικα
στο γιατρο ρωτησα γ εξετασεις και μου ειπε ειναι νωρις ακομα...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
νωρις για ποιες εξετασεις?δλδ αν του παρει λιγο αιμα τι θα γινει κ κανει μια γενικη?απο την αλλη μην ανυσηχεις κ τοσο.ακομη στην αρχη ειναι.κανονικα ποσο θα επρεπε να ειναι?εχεις βρει καποιον με την ιδια ρατσα να σου πει?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
giotis δεν θυμάμαι...είναι από εκτροφέα;
Αν ναι, καταρχάς μπορείς να ρωτήσεις τον εκτροφέα της, αν θεωρείται καλή στα κιλά που είναι, για την ηλικία που είναι.
3,5 μηνών θεωρητικά είναι πολύ μικρή για να βγάλεις κάποια συμπεράσματα. Φαντάζομαι ότι όταν την πρωτοπήρες, θα έκανες κάποιες εξετάσεις αίματος. Οπότε, μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα, όντως δεν νομίζω ότι μια νέα εξέταση θα έδειχνε κάτι.
Αν πάλι δεν είναι από εκτροφέα και η σχέση ηλικίας/βάρους, ξεφεύγει πάρα πολύ από το πρότυπο, δεν είναι απαραιτήτως θέμα υγείας.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
για να μην ανοιγο νεο θεμα ειπα να ρωτησω κ εγω εδω..αν χαλαω το θεμα πειτε το μου!!

εμενα ειναι bull terrier θυλικο 3,5μηνων 7,5 κιλΑ δεν ειναι λιγα γι αυτη τη ρατσα??
το θεωρο πολυ αδυνατο σε σχεση με αλλα κουταβια που βλεπω youtube,φαινονται τα παϊδάκια του....

τρωει 150γραμ pro plan puppy ενω κανονικα λεει εως 140γραμ. ,αθληται νορμαλ για την ηλικια του και ειναι ποοοολυ λαιμαργο γενικα
στο γιατρο ρωτησα γ εξετασεις και μου ειπε ειναι νωρις ακομα...
Nομιζω οτι τα 150γρ για αυτη τη φυλη, αυτη την ηλικια, και αυτο το βαρος ειναι πολυ λιγα. Ταιζεις δηλαδη 3 γευματα απο 50γρ τη φορα? Τι ειναι 50γρ....?
Δες καλυτερα τις δοσολογιες στην τροφη και σε καθε περιπτωση αυξησε την ποσοτητα, αν δεν θελεις να δωσεις συμπληρωματικα γιαουρτι-ρυζι κλπ...
 


giotis

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2011
153
0
Athens
νωρις για ποιες εξετασεις?δλδ αν του παρει λιγο αιμα τι θα γινει κ κανει μια γενικη?απο την αλλη μην ανυσηχεις κ τοσο.ακομη στην αρχη ειναι.κανονικα ποσο θα επρεπε να ειναι?εχεις βρει καποιον με την ιδια ρατσα να σου πει?
γιαα γενικες μου πε οτι ειναι νωρις..αυτες που κανεις ανα 6μηνο ή ανα χρονο το πολυ.εχω δει στο youtube κ ειναι τουμπανακια τα μικρα γενικα!
giotis δεν θυμάμαι...είναι από εκτροφέα;
Αν ναι, καταρχάς μπορείς να ρωτήσεις τον εκτροφέα της, αν θεωρείται καλή στα κιλά που είναι, για την ηλικία που είναι.
3,5 μηνών θεωρητικά είναι πολύ μικρή για να βγάλεις κάποια συμπεράσματα. Φαντάζομαι ότι όταν την πρωτοπήρες, θα έκανες κάποιες εξετάσεις αίματος. Οπότε, μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα, όντως δεν νομίζω ότι μια νέα εξέταση θα έδειχνε κάτι.
Αν πάλι δεν είναι από εκτροφέα και η σχέση ηλικίας/βάρους, ξεφεύγει πάρα πολύ από το πρότυπο, δεν είναι απαραιτήτως θέμα υγείας.
απο γεννα ιδιωτη ειναι.. ψαχνω αλλα δεν μπορω να βρω σε κανενα ιστοτοπο ποσο πρεπει να ναι σε κιλα στους τεσσερεις μηνες...

Nομιζω οτι τα 150γρ για αυτη τη φυλη, αυτη την ηλικια, και αυτο το βαρος ειναι πολυ λιγα. Ταιζεις δηλαδη 3 γευματα απο 50γρ τη φορα? Τι ειναι 50γρ....?
Δες καλυτερα τις δοσολογιες στην τροφη και σε καθε περιπτωση αυξησε την ποσοτητα, αν δεν θελεις να δωσεις συμπληρωματικα γιαουρτι-ρυζι κλπ...
αυτη ειναι η δοσολογια ακριβως...γιατι υποτιθεται ειναι ποολυ πλουσια η τροφη [64 ευρω τα 14 κιλα]. ρυζι σε τι ποσοτητα μπορω να δωσω σ αυτη την ηλικια??
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
@giotis Αυξησε την ποσοτητα της τροφης. Να το βλεπεις το σκυλακι και να σου αρεσει, δες στο νετ αλλα κουταβια και συγκρινε. Ασε τι λεει η δοσολογια, εσυ να κοιτας τον σκυλο σου...

Ρυζακι ποσοτητα, υπολογισε με το ματι στο μπωλ οσο 2 δοσεις απο την ξηρα. Βαλε και λιγο ξηρα μεσα αν θελεις. Και 2-3 φορες την εβδομαδα ενα παχυ γιαουρτακι μαζι με λιγη ξηρα παλι...;)
 


G.M.Z.K.

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2010
192
0
Αλεξανδρούπολη, Έβρος
Vaggelis
Οι περιπτώσεις που αναφέρθηκαν περί υπερθυρεοιδισμού ή σκελετικής διάπλασης είναι oi πιο πιθανές. Μην τρομάξεις με αυτό που θα σου πω αλλά ίσως αν πράγματι δίνεις τη σωστή ποσότητα τροφής για τις ημερήσιες θερμιδικές ανάγκες του σκύλου σου και δεν έχει υπερθυρεοιδισμό το σκυλάκι σου, να έχει θέμα με την επαναρρόφηση των θρεπτικών συστατικών από το λεπτό έντερο (νήστιδα και ειλεό).
Ηρέμησε, κάνε τις απαραίτητες εξετάσεις και θα βρείς τη λύση σου! Και θέμα με την επαναρρόφηση να έχει με θεραπεία μπορεί να δουλέψει μια χαρά το εντεράκι του!!
Μην το αμελείς όμως! The sooner, the better!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU