Ο σκύλος μου δεν τρώει....ΠΑΛΙ...


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
παιδια καλησπερα...αν και η συμβιωση μας παει περιφημα με το μικρο μας τερατακι το δεδομενο μας προβλημα ειναι το φαγητο...
εκει που ειχα παρει αποφαση πως τελειωσαμε με την ξηρα και ειχαμε κατασταλαξει σε μπαρφ με λιγο μαγειρευτο μας τελειωσε και αυτο....
εχουμε τωρα 3-4 μερες που δεν τρωει σχεδον τιποτα.οταν λεω σχεδον εννοω ουτε το 1/5 της τροφης του!
η πρωτη μου κινηση ηταν να παμε απο το γιατρο μας αλλα με καθυσηχασε καθως μου ειπε πως ευθυνεται η μικρη ανοδος της θερμοκρασιας και πως θα επανελθει!παρολα αυτα και δεν επανηλθε παρολο που βρεχει 2 μερες και εχει δροσισει!
αν και απο διαθεση τον βλεπω μια χαρα θα κανουμε μια γενικη αιματος να σιγουρευτουμε πως ειναι μια χαρα και απο υγεια!
α ξεχασα...ο γιατρος μου ειπε πως μπορει να μυρισε καμια θηλυκια και για αυτο αντιδρα ετσι!τι να πω...
εχει κανεις παρομοια εμπειρια?τι να τον κανω?

υγ.το φαι μπαινει στην ωρα του και μενει εκει για ενα εικοσαλεπτο!
 




bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
τα ειδια εχω κι εγω ,απλα εχουμε κακομαθιμενα σκυλια,αν απο διαθεσει ειναι οκ μην ανισιχεις ,καντου και τις:( εκσετασεις και θα ειρεμισεις
 


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
Του βαζεις την σωστη ποσοτητα τροφης;Τι θελω να πω.Μηπως το εχεις σκασει το ζωντανο;
οχι φιλε μου ισα ισα! απο παντα ηταν λιγοφαγος!
να καταλαβεις του βαζω 1κιλο κρεας την μερα +τα παρελομενα δηλαδη συνολικα 1.5 με 2 κιλα τροφης ημερισιως! το μπαρφ δινει για κουταβια ποσοτητα 5-10% την μερα.μιλαμε για σκυλο 7 μηνων 37κιλα οποτε καταλαβαινεις μιλαμε για το κατωτατο οριο που πρεπει να τρωει.
μηπως κανω καποιο λαθος στο συλλογισμο μου και δεν το καταλαβαινω?
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ,οτι κανο λαθος κι εγω ,δεν θα τρωη ποτε οτι θελουμε οςο θελουμε,αστον 1 μερα μονο με νερο,αν παρατηρησεις τοςες μερες χορις να σε κςερο ο σκυλος σου παει για χοντρο του κανονικα:p εεεεεεεεεεεεε
 


giannis dogo

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2012
191
0
φιλε μου εγω δινω 1.200 ο σκυλος μου ειναι 10 μηνων 39 κιλα εσενα ειναι 37 και ειναι 7?????????
 


giannis dogo

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2012
191
0
το λαθος σου για μενα ειναι στην ποσοτητα...1 κιλο επρεπε να τρωει το μεγιστο τον εχεις μπουκωσει
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
2 κιλα τροφης ωμης ημερησιως ειναι παρα πολλα
που εμαθες και ποιος σε συμβουλευει να ταιζεις τοσο πολυ?
το πιθανοτερο ειναι ο σκυλος να κοντευει να σκασει και αποφασισε να κανει διαιτα μονος του
η σωστη ποσοτητα που επρεπε να δινεις μεχρι τωρα ειναι 1 με 1200 ημερησιως....
προσεχε μην τυ δημιουργησεις προβλημα σε αρθρωσεις σκελετο απο το πολυ και γρηγορο βαρος....
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
εμενα το θυλικο bull mastiff ειναι 23 εβδομαδων και 27 κιλα περιπου και τροη απο 700 εωσ 1000 μαγειρευτο
 


giannis dogo

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2012
191
0
εγω παιδια τον ξεκινησα απο 4 μηνων κ εδινα το 3% παντα..επισης με το ματι μπορεις να κρινει αν το σκυλι θελει ακομα λιγη ποσοτητα η οχι
 
Last edited:


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
2 κιλα τροφης ωμης ημερησιως ειναι παρα πολλα
που εμαθες και ποιος σε συμβουλευει να ταιζεις τοσο πολυ?
το πιθανοτερο ειναι ο σκυλος να κοντευει να σκασει και αποφασισε να κανει διαιτα μονος του
η σωστη ποσοτητα που επρεπε να δινεις μεχρι τωρα ειναι 1 με 1200 ημερησιως....
προσεχε μην τυ δημιουργησεις προβλημα σε αρθρωσεις σκελετο απο το πολυ και γρηγορο βαρος....
να πω πως ειναι αρκετα ψηλος και τα κιλα του φαινονται πολυ λιγα.στο ακρωμιο ειναι 65 ποντους!
grdane η ωμη τροφη ειναι στο κιλο, με τα υπολοιπα λαχανικα και ρυζακι παμε τοσο!μα το μπαρφ δινει μέχρι 10% στα κουταβια κα εγω δινω 5%!!μεχι και ο κτηνιατρος μου ειπε πως ειναι αδυνατος και τον ηθελε λιγο πιο γεματο!
 


giannis dogo

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2012
191
0
ο κτηνιατρος τον ηθελε πιο γεματο γιατι δεν εχει δει σκυλια που τρωνε barf αλλα κροκετα.επισης αν ειναι οπως τα λες βλεπω να ξεπερνας τα 50 + κιλα που θα ειναι εκτος προτυπου
 


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
ο κτηνιατρος τον ηθελε πιο γεματο γιατι δεν εχει δει σκυλια που τρωνε barf αλλα κροκετα.επισης αν ειναι οπως τα λες βλεπω να ξεπερνας τα 50 + κιλα που θα ειναι εκτος προτυπου
σιγουρα εχει στο μυαλο του τα σκυλια με την κροκετα που γινονται πιο παχια σε σχεση με το μπαρφ!
δεν με πειραζει να βγω απο το προτυπο ετσι και αλλιως δεν μπορω να το ελενξω!τουλαχιστον οχι ως προς το υψος καθως οι γονεις ειναι ψηλοι!τα κιλα θελω να ειναι αρμονικα με το υψος απλα!σιγουρα θα γινει μεγαλοσωμος!
 


giannis dogo

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2012
191
0
εγω σου προτεινω για 1,2 μερες να μην δωσεις τπτ.επειτα να αρχισεις με 500gr και τν επομενη με 1000gr και να παιζεις μεχρι 1200 συνολο.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
να πω πως ειναι αρκετα ψηλος και τα κιλα του φαινονται πολυ λιγα.στο ακρωμιο ειναι 65 ποντους!
grdane η ωμη τροφη ειναι στο κιλο, με τα υπολοιπα λαχανικα και ρυζακι παμε τοσο!μα το μπαρφ δινει μέχρι 10% στα κουταβια κα εγω δινω 5%!!μεχι και ο κτηνιατρος μου ειπε πως ειναι αδυνατος και τον ηθελε λιγο πιο γεματο!
κι εγω οταν σου λεω για την ποσοτητα 1 με 1,2 μιλαω για συνολο
οσο γι ατον δεικτη 5% κι αυτος λαθος ειναι...
πως να μην φτασει το σκυλι τωρα στα 65 εκατοστα...
ασχετα με το υψος του σε αυτη την ηλικια μπορει να μην παρει αλλο υψος αυτο το εχεις σκεφτει? η μπορει να παιρνει μεχρι τους 11 μηνες....
τα κιλα του ειναι πολλα
αναρωτιεσαι γιατι δεν τρωει...
σου απανταμε ...
εσυ κανε οτι καταλαβαινεις απο εκει και υστερα....
μονο μην τον καταστρεψεις τον καυμενο τον σκυλο...
ακιρα (3).jpg
την βλεπεις την κουταβα?
δεν εχει σημασια το υψος και τοβαρος αλλα η συνολικη εικονα...
9 μηνων με 1 κιλο πλαταρια και 150 γραμμαρια ξηρα τροφη..( πολυ λιγοτερο και χαμηλωτερη ποιοτητα απο το 1,2 κανονικη μπαρφ)
εχεις να μας δειξεις μια φωτο του μπεμπη?
 
Last edited:


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
κι εγω οταν σου λεω για την ποσοτητα 1 με 1,2 μιλαω για συνολο
οσο γι ατον δεικτη 5% κι αυτος λαθος ειναι...
πως να μην φτασει το σκυλι τωρα στα 65 εκατοστα...
ασχετα με το υψος του σε αυτη την ηλικια μπορει να μην παρει αλλο υψος αυτο το εχεις σκεφτει? η μπορει να παιρνει μεχρι τους 11 μηνες....
τα κιλα του ειναι πολλα
αναρωτιεσαι γιατι δεν τρωει...
σου απανταμε ...
εσυ κανε οτι καταλαβαινεις απο εκει και υστερα....
μονο μην τον καταστρεψεις τον καυμενο τον σκυλο...
View attachment 44903
την βλεπεις την κουταβα?
δεν εχει σημασια το υψος και τοβαρος αλλα η συνολικη εικονα...
9 μηνων με 1 κιλο πλαταρια και 150 γραμμαρια ξηρα τροφη..( πολυ λιγοτερο και χαμηλωτερη ποιοτητα απο το 1,2 κανονικη μπαρφ)
εχεις να μας δειξεις μια φωτο του μπεμπη?
grdane για την δοσλογια εδω μεσα εμαθα διαβαζοντας πολλα ενδιαφεροντα αρθα για το μπαρφ.και διαβασα πως τα κουταβια τρωνε απο 5-10% του βαρους του και τα ενηλικα 2-3%.
ακριβως οπως λες σημασια εχει η συνολικη εικονα δεν μιλησα πως με προβληματιζουν τα κιλα καθως μπορει τα 37 να ακουγονται πολλα αλλα σε συνδιασμο με το υψος του ειναι τελειος!θα βαλω και φωτο σε λιγακι!
τον συλλογισμο σου για το υψος δεν μπορω να τον παρακολουθησω καθως φυσικα και δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για την εξελιξηντου υψους!
και οπως ξαναειπα δεν με προβληματισαν τα κιλα του αλλα το οτι σταματησε να τρωει!δηλαδη γιατι δεν εχει ορεξη!τι μπορει να εχει!?
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
δυο κιλα,,,,,,,, και ειναι το κατωτερο οριο που πρεπει να τρωει,,, 37 κιλα... κουταβι... ενα κιλο κρεας,,, δηλαδη 250 γραμμαρια πρωτεινης τουλαχιστον,,, τα καημενα τα νεφρα του λυπαμαι ==))
 


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
δυο κιλα,,,,,,,, και ειναι το κατωτερο οριο που πρεπει να τρωει,,, 37 κιλα... κουταβι... ενα κιλο κρεας,,, δηλαδη 250 γραμμαρια πρωτεινης τουλαχιστον,,, τα καημενα τα νεφρα του λυπαμαι ==))
εγραψε ιστορια παλι το σχολιακι σου...1.2 κιλο κοτοπουλο πχ μαζι με τα κοκκαλα,δηλαδη κρεας καπου στα 850 γρ.διαβασε λιγακι για μπαρφ να δεις ποσο πρεπει να τρωνε τα κουταβια!φωστηρα!
απο 5% δηλαδη 1.8 κιλα την μερα εως 10% δηλαδη 3.7 κιλα και το μισο πρεπει να ειναι το κρεας!
 


Rotondo

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
64
3
τι μου εκανε η δικια μου σημερα...
2 μερες ειχε σταματησει να τρωει καθως δειχνει να την εχει βαρεθει την pro plan αρνι.
ο πατερας μου με πηρε αγανακτισμενος για να μου το αναφερει και του ειπα να μην τρελενετε και να μην της κανει την χαρη.
μολις πηγα εγω σπιτι σημερ ειδα γεματο το μπολ απο το πρωι ηρθε το μυρισε και εφυγε...
μολις ξαναηρθε της κανω ..."μηηη φαιδρα ειναι δικο μου" κοκκαλωσε.την εσπρωχνα συνεχεια για να μην φαει και καλα και αυτη ειχε τρελαθει...
το καθαρισε τελικα παιδια...και γελουσα με το τι κουβαλανε στο μυαλο τους αυτα τα bull terrier (καραγκιοζακια).