Ο σκύλος μου επιτίθεται χωρίς προειδοποίηση


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
ο σκυλος μου στην βολτα ειναι απροβλεπτος ΄,χυμαει χωρις να προηδοποιησει . κατι που κανει κουραστικη την εξοδο μου μαζι του. ξερει καποιος απο ψυχολογια τι μπορει να σημαινει αυτο:|
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Όταν λες χυμάει?
Εννοείς ότι την "πέφτει" σε ανθρώπους, άλλα ζώα κλπ κλπ??
Ή ότι πχ ...τραβάει έντονα??
Γιατί αν είναι το πρώτο....τότε η βόλτα δεν είναι απλώς κουραστική, αλλά ιδιαιτέρως επικίνδυνη....
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
kai η καθημερινη βολτα ειναι επικυνδηνη , στο περπατημα ασπουμε και ενω ειναι δεμενος με το λουρι εαν κανει και περασει διπλα μου καποιος στα 2 μετρα πεταγεται με σκοπο να δαγκωσει δηλ δεν προειδοποιηει , με γαυγισμα , γρυλλισμα η αλλαγη συμπεριφορας ειναι σημαδι φοβου καχυποψυας., ανασφαλειας, αυτοπεποιθησησς κλπ τι απολα
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Σε πρώτη φάση θα σου έλεγα να του βάλεις φίμωτρο...

Έχεις έναν Γ.Π. σου, σωστά?
"Χάζεψα" λίγο τα ποστ σου και είδα ότι είχες ανοίξει θέμα σχετικά με το αν μπορείς να εκπαιδεύσεις το σκύλο σου (και εκπαιδευτείς κι εσύ) στο θέμα βόλτα, γιατί είχες από καιρό πρόβλημα ...Τελικά τι απέκανες? Πήγες? Όχι?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Πάντα υπάρχει προειδοποίηση.
Για να πάει για "δάγκωμα" σημαίνει ότι τον είδε.
Έχεις προσέξει πως κοιτάει αυτόν που πλησιάζει? Βάζει γλώσσα μέσα, σηκώνει ουρά, ξερογλύφεται, τον κοιτάει με τα μάτια αλλα το κεφάλη είναι στραμμένο αλλού....?
Προειδοποιήσεις αμέτρητες :D
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
τον πηγα , ο ανθρωπος εκανε οτι καλυτερο μπορουσε γιατι ειναι και λιγο μεγαλος σε ηλικια, ο σκυλος εννοω, 20 μηνων, ολα ταλλα διορθωθηκαν κατα καποιο τροπο αλλα αυτο το κουσουρι δεν λεει να το κοψει . Πηγαινει αμιλλητοσ αν μπορω οταν βλεπει καποιον κατεβαζει το κεφαλι τον κοιταει τον αλλον λοξα , και χωρις να το προλαβω τεντωνει το λουρι και επιτιθεται , πρεπει να ειμαι συνεχεια στην τσιτα
 




mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
Μαρία πως εκπαιδεύτηκε ο σκύλος αν επιτρέπεται; με τι τρόπο δλδ;
δεν ξερω ακριβως , τι να απαντησω παντως εκτελει ολες τις εντολες , εστω οχι και με την πρωτη, δεν τραβαει στον δρομο, σε σημειο να μου φευγει το χερι μαζι και ο ωμος με το μανικι , τα βασικα του μαθαμε και λιγο κοινωνικοποιηση , ειπαμε ηταν ηδη 18 μηνων ο σκυλος τι αλλο να κανει ο εκπαιδευτης, δεν εχω εμπειρια απο εκπαιδευσεισ , ικανοποιημενη ειμαι τι να πω?
 




blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Ρωτάω αν χρησιμοποιήθηκε "βία" στην εκπαίδευση. Και επίσης η συμπεριφορά που αναφέρεις, εμφανίστηκε μετά την εκπαίδευση ή την είχε από πριν;
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
Ρωτάω αν χρησιμοποιήθηκε "βία" στην εκπαίδευση. Και επίσης η συμπεριφορά που αναφέρεις, εμφανίστηκε μετά την εκπαίδευση ή την είχε από πριν;
οπως προαναφερα ο σκυλος ηταν ηδη 18 μηνων , με κακομαθημενες απο μενα συμπεριφορες , να κανει τον αρχηγο στην βολτα, στο σπιτι , αλλα με "καλους τροπους' οπως μου ειπε ο εκπαιδευτης δηλ οχι φοβισμενοσ απο μας η κακοπηοιμενος , οποτε στην αρχη η εκπαιδευση εγινε με το κολλαρο και μετα με πνιχτη , μην ξεχνασ οτι ειναι και 37 κιλα σκυλι , οχι δεν χρησιμοποιησε βια , την συμεριφορα την ειχε απο πριν γιατι ρωτας¨¨ τι μπορει να σημαινει αυτο
 




DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Ο σκύλος σου πολύ πιθανόν να το ''έχει''.
Όλη αυτή η συμπεριφορά ίσων να μην έχει να κάνει με τον φόβο,αλλά στην ανεβασμένη αυτοπεποίθηση του.

Στην περίπτωση σου δυο είναι οι επιλογές.Ή να ''σπάσεις'' τον σκύλο ή να του κατευθύνεις εσύ τα ένστικτα,κάνοντας εκπαίδευση φύλαξης.
 




mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
crerudos :καλο, γελασα αλλα δυστυχως 37 κιλα σκυλι, δεν το κουμανταρεις
dog,grime ; εχεις δικιο δεν μου παει να τον <σπασω> δεν του παει και αυτου δηλαδει ειναι κριμα θα σκεφτω την 2η εκδοχη , αν μας εχει μεινει φραγκο κιολασ
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Δεν έχουν (τόση) σημασία τα κιλά....
Ο δικός μου, που είναι Ελληνικός Ποιμενικός, είναι 40 κιλά...και μια χαρά τον κουμαντάρω, μια χαρά πάμε στη βόλτα...(μη σου πω καλύτερα κι από το άλλο μου σκυλί, που είναι γκόλντεν και μόλις 22 κιλά...)
Το θέμα είναι ότι όταν αντιληφθώ ότι κάτι μπορεί να..."παίξει"...., τον έχω ήδη προλάβει....είτε με λεκτική εντολή είτε με ελαφρύ (ως επί το πλείστον) τράβηγμα του λουριού.

Και δεν νομίζω ότι κάτι από αυτά...."σπάει" το σκύλο...
Δηλαδή τι??
Θα φοβάσαι να βγεις βόλτα?
Ή από ένα σημείο και μετά...δεν θα ξαναβγείς?

Πιστεύω πως σε μεγάλο βαθμό, όπως και η ίδια είπες, φταις εσύ...
Ο εκπαιδευτής δεν σε συμβούλευσε τι να κάνεις σε παρόμοιες περιπτώσεις?
Ξέρεις, χωρίς να με παρεξηγήσεις σ'αυτό που θα πω, αρκετές φορές θεωρούμε ότι πηγαίνοντας τον σκύλο στον εκπαιδευτή, του μαθαίνει πέντε πράγματα και...αυτό είναι....τα'μαθε....
Λάθος...χρειάζεται επανάληψη, σταθερότητα (από εμάς)....γιατί μετά...ότι κι αν έμαθε....πάει...περίπατο...
 
Last edited:


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Λοιπον κοιτα να δεις...
καταλαβαινω οτι αγαπας το ζωο σου και θες το καλυτερο για αυτον σωστα?

αν αρπαξει κανενα παιδακι στον δρομο .. ειναι πολυ πιθανο να μην εχει καλη καταληξη ο σκυλος σου.. ενα το κρατουμενο!
Καταρχην πρεπει να τελειοποιησεις την βασικη υπακοη του! Οταν λες ειναι μη πρεπει να ειναι ΜΗ ._ ειδικα σε ενα τετοιο σκυλο.. 2 τα κρατουμενα!
το οτιε ιναι 18 - 20 μηνων δεν λεει τιποτα.. εχουμε δει πολλοι συμπεριφορες να αλλαζουν και σε μεγαλυτερες ηλικιες.. το θεμα ειναι βρεις ενα καλο και σωστο εκπαιδευτη. 3 τα κρατουμενα.

Το να κοντρολαρεις και να κατευθυνεις μια τετοια συμπεροφορα , δεν σπαει τον σκυλο , τον κανει πιο ελεγχομενο και εχεις το κεφαλι σου πολυ πιο ησυχο. ειναι και ο σκυλος πιο ευτυχισμενος.

Μεχρι να γινουν τα παραπανω φορα φορα του ενα φιμοτρακι .. δεν ειναι κακο.. το κανεις πιο πολυ για να προστατευσεις τον σκυλο σου απο καμια καταγγελια.

αν και εγω δεν καταλαβα.. απο κουταβι τον εχετε? μεγαλυτερο? πως ξεκινησε αυτο? ετσι ξαφνικα μια μερα αρχισε να δαγκωνει κοσμο? μηπως τελικα κανατε κατι λαθος και οδηγησατε τον σκυλο εκει? δεν μπορει να φταει το σκυλι απο μονο του ουρανοκατεβατα... ε?χμμ..
 




mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
hopsi΄φυσικα και ημουν παρουσα αφου ερχοταν σπιτι μας
kasi;εννοειται οτι δεν ειμαι ανευθυνη ., και εννοειται οτι αγαπαω τον σκυλο μου,αφου σε τετοιες δυσκολες οικονομικα εποχες , αντι να πω οκ αφου κανεις σαν μουρλος δεν ξαναπας βολτα. εγω προτιμησα τις οικονομιες μου να τις διαθεσω για εκπαιδευση , λιγο αργα μεν αλλα τωρα μπορουσα , και σιγουρα δεν θελω να παω φυλακη
ασχολουμαι μαζι του οσο μπορω , θελω να τελειοποιησω το ΜΗ
παντως αποψη μου ειναι ιδιωτικη και οχι εππαγγελματικη , εχοντας μεγαλωσει αρκετες γενιεσ σκυλων πιστευω οτι ο καλυτερος χρονος εκπαιδευσης ειναι απο 6 μηνων μετα αστα λα βιστα
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
συγνωμη γιατι μου το φερνετε ολοι εξω εξω , κατι δεν πηγε σωστα στην εκπαιδευση΄?την συμπεριφορα αυτην την ειχε πως την ξεκολλαει