Ο υπάνθρωπος..


Status
Κλειδωμένο θέμα

Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Ενώ σήμερα περπάταγα σε κεντρικό δρόμο διέκρινα μια μηχανή μεγάλου κυβισμού να έρχεται.. κάτι δεν κόλλαγε όμως και βλέπω μια φιγούρα να τρέχει δίπλα στην μηχανή.. ήτανε βράδυ και δεν μπορούσα να διακρίνω καλά και με το που πλησίασε κατάλαβα ότι ο υπάνθρωπος οδηγός της μηχανής είχε δεμένο στο ένα χέρι το λουρί του σκύλου του και στο άλλο έδινε γκάζι.. το κεφάλι του σκύλου είχε γυρίσει προς τα πάνω και είχε βγει η γλώσσα του έξω φαίνονταν να μην άντεχε άλλο και αυτός συνέχισε να το πηγαίνει.. :shake: Σε αυτή την περίπτωση γίνεται να κινηθεί κάποιος νομικά; Αν ναι πως;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.645
7.753
Σε παρόμοιο σκηνικό στην Μαραθώνος με αυτοκίνητο αντί για μηχανή τον σταμάτησε επί τόπου μια παρέα τον τύπο και φρόντισαν να συλληφθεί άμεσα. Έπρεπε να δράσεις εκείνη την ώρα, να πάρεις πινακίδες και να πας στο τμήμα κατευθείαν,
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Σε παρόμοιο σκηνικό στην Μαραθώνος με αυτοκίνητο αντί για μηχανή τον σταμάτησε επί τόπου μια παρέα τον τύπο και φρόντισαν να συλληφθεί άμεσα. Έπρεπε να δράσεις εκείνη την ώρα, να πάρεις πινακίδες και να πας στο τμήμα κατευθείαν,
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.. στο τμήμα πρέπει να κάνεις μήνυση;
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.645
7.753
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.. στο τμήμα πρέπει να κάνεις μήνυση;
Στο τμήμα ναι, βέβαια το ιδανικό θα ήταν να τον σταματήσεις εκείνη την ώρα και να καλέσεις επί τόπου αστυνομία, αλλά φυσικά πεζός που ήσουν πολύ δύσκολο. Αν έχεις κρατήσει πινακίδες μην τον αφήσεις έτσι, μπορεί κάτι να γίνει.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.645
7.753
Καθίστε βρε παιδια...
Είναι βέβαιο ότι βασάνιζε το σκυλί;
Κι εγώ το σκέφτηκα αυτό που αναρωτιέσαι αλλά εφόσον υπήρχε μάρτυρας που είδε ότι κάτι αφύσικο συνέβαινε βασίζομαι στα λόγια του. Άλλωστε δεν νομίζω να γίνεται άσκηση με μηχανή αλλά μόνο με ποδήλατο και αλλες ταχύτητες.
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Καθίστε βρε παιδια...
Είναι βέβαιο ότι βασάνιζε το σκυλί;
Από πότε το τρέξιμο δίπλα στην μηχανή θεωρείται κάτι φυσιολογικό; Αν σε πάρω εγώ και σε δέσω στην μηχανή να τρέχεις θα σου φανεί φυσικό ή στον κόσμο που θα δει κάτι τέτοιο;

Να μην περιγράψω την εικόνα του σκύλου πως ήτανε! Το αφήνουμε στην άκρη αυτό..
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Τότε θα αρχίσω κι εγώ τις μηνύσεις στους «υπανθρώπους» που κάνουν απλά βόλτα με το σκυλί τους, ενώ δεν το αφήνουν να τρεξει ώστε να εκτονωθεί αλλά και να ασκηθεί!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τι λέτε ρε παιδιά?
Κι από εδώ μέλη έχουν ρωτήσει με ποιον τρόπο ασφαλή μπορούν να τρέχουν το σκυλί με την μηχανή....
Ψυχραιμία!
 


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
Είναι διαφορετικό να έχεις τον σκύλο δίπλα στη μηχανή με 20 χλμ και άλλο με 50+++

Έχω δει αρκετές φορές να πηγαίνει ο άλλος τον σκύλο του με μηχανή χαλαρά όμως...
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Είναι διαφορετικό να έχεις τον σκύλο δίπλα στη μηχανή με 20 χλμ και άλλο με 50+++

Έχω δει αρκετές φορές να πηγαίνει ο άλλος τον σκύλο του με μηχανή χαλαρά όμως...
Σωστά αλλά και πάλι αν θες να τρέχει πάρε το ποδήλατο και πήγαινε, τώρα μερικοί που μας λένε σαν δικαιολογία να εκτονωθεί είναι πολύ αστείο.. δεν έχω δει γενικότερα να πηγαίνουνε σκύλο με μηχανή για τρέξιμο! Είναι αστείο εκτός ότι μπορεί να προκαλέσει κίνδυνο αυτό το πράγμα.. μια φορά πάλι ένας πήγαινε ένα σκύλο pitbull για τρέξιμο με μηχανή και αυτό πήγαινε για κυνομαχίες αλλά μετά από παρέμβαση φιλοζωικής ο τύπος το παράτησε και το πήρε η φιλοζωική και το έδωσε σε μια οικογένεια.. την επόμενη φορά ας αποφασίσει η δικαιοσύνη αν είναι σωστό ή όχι αυτό το πράγμα.. γιατί έχει παραγίνει ο καθένας να κάνει ότι γουστάρει..
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
η ταχυτητα του σκυλου ειναι απο 40 εως 70 χιλιομετρα αναλογα τη ρατσα,, πολλοι τρεχουν με τη μηχανη και το σκυλο διπλα τους ειτε δεμενο ειτε λυμενο,,, οπως επισης και με ποδηλατο η αυτοκινητο,,, οσο για τα ποδηλατα που τρεχουν με σκυλο δεμενο μην ξεχναμε οτι περνανε την ταχυτητα του σκυλου σε κατηφορες ανετα...

αν δεις σκυλο δεμενο να σερνεται πισω λεγεται κακοποιηση,,, αν τρεχει διπλα λεγεται εξσσκηση ==))
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Απέναντι απο το σπιτι μου υπηρχε ενας ανυμπορος ανθρωπος γυρω στα 60 που σχεδον καθε απογευμα εβγαζε βολτα τον σκυλο του με το αναπηρικο του αυτοκινητο. Κραταγε το λουρι απο το παραθυρο και πηγαινε πολυ αργα. Ο πατερας μου μια μερα τον ρωτησε γιατι ετσι και εκεινος ειπε οτι δεν εχει αλλο τροπο να τον βγαζει βολτα.

Επομένως, μηπως δεν ειδατε καλά και παρεξηγησατε;
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
η ταχυτητα του σκυλου ειναι απο 40 εως 70 χιλιομετρα αναλογα τη ρατσα,, πολλοι τρεχουν με τη μηχανη και το σκυλο διπλα τους ειτε δεμενο ειτε λυμενο,,, οπως επισης και με ποδηλατο η αυτοκινητο,,, οσο για τα ποδηλατα που τρεχουν με σκυλο δεμενο μην ξεχναμε οτι περνανε την ταχυτητα του σκυλου σε κατηφορες ανετα...

αν δεις σκυλο δεμενο να σερνεται πισω λεγεται κακοποιηση,,, αν τρεχει διπλα λεγεται εξσσκηση ==))
Την επόμενη φορά να το ξέρω, άσκηση λέγεται δηλαδή όταν έχουμε δίπλα στην μηχανή το σκύλο δεμένο με το ένα χέρι και συγχρόνως δίνουμε γκάζι και ο σκύλος δεν μπορεί άλλο να συνεχίσει και το πηγαίνουμε με το ζόρι; Τελικά μόνο στην Ελλάδα αυτά πουθενά αλλού, ξαναδιάβασε και το πρώτο ποστ..Θα χαρώ πάρα πολύ να μου εξηγήσει εκείνη την στιγμή αυτός που θα έχει έτσι τον σκύλο για άσκηση..
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Απέναντι απο το σπιτι μου υπηρχε ενας ανυμπορος ανθρωπος γυρω στα 60 που σχεδον καθε απογευμα εβγαζε βολτα τον σκυλο του με το αναπηρικο του αυτοκινητο. Κραταγε το λουρι απο το παραθυρο και πηγαινε πολυ αργα. Ο πατερας μου μια μερα τον ρωτησε γιατι ετσι και εκεινος ειπε οτι δεν εχει αλλο τροπο να τον βγαζει βολτα.

Επομένως, μηπως δεν ειδατε καλά και παρεξηγησατε;
Όχι είδα καλά, αλλά και πάλι μιλάμε για εντελώς δύο διαφορετικά περιστατικά..
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
κατα τη γνωμη σου ειναι κακοποιηση,,, κατα τη γνωμη του ειναι εξασκηση,,, οποτε μιλας για κατι που δεν μπορεις να αποδειξης,,, δεν εχεις βιντεο,,, δεν εχεις μαρτυρες,,, δεν εχεις εκθεση γιατρου οτι ο σκυλος εχει εκδορες απο συρσιμο κλπ... οποτε δεν υπαρχει θεμα,,, οποτε χαρακτηριζεσαι υπερβολικος υπερευαισθητος υπερπροστατευτικος γιατι εσυ το δικο σου σκυλι μπορει να το εχεις σε κουνια με πουπουλα απλα σου λεω μερικα απο αυτα που θα αντιμετοπισης αν σκεφτης να κανεις αγωγη η καταγγελια εναντιον του ==)) εξαλλου αν ο σκυλος ετρεχε με το ζορι και χωρις τη θεληση του η μηχανη θα επεφτε γιατι θα μουλαρωνε ο σκυλος η θα μπλεκοτανε στις ροδες η θα τραβαγε λοξα αρα ο σκυλος εχει πολυ καιρο εξασκηθει στο συγκεκριμενο τρεξιμο με μεγαλη ταχυτητα για φερτο σαν εικονα στο μυαλο σου και θα δεις οτι ετσι ειναι..,,, εγω παντως τα βραδυα εχω δει αρκετους να το κανουν αυτο που σου φαινεται εξωπραγματικο,,,,
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
κατα τη γνωμη σου ειναι κακοποιηση,,, κατα τη γνωμη του ειναι εξασκηση,,, οποτε μιλας για κατι που δεν μπορεις να αποδειξης,,, δεν εχεις βιντεο,,, δεν εχεις μαρτυρες,,, δεν εχεις εκθεση γιατρου οτι ο σκυλος εχει εκδορες απο συρσιμο κλπ... οποτε δεν υπαρχει θεμα,,, οποτε χαρακτηριζεσαι υπερβολικος υπερευαισθητος υπερπροστατευτικος γιατι εσυ το δικο σου σκυλι μπορει να το εχεις σε κουνια με πουπουλα απλα σου λεω μερικα απο αυτα που θα αντιμετοπισης αν σκεφτης να κανεις αγωγη η καταγγελια εναντιον του ==)) εξαλλου αν ο σκυλος ετρεχε με το ζορι και χωρις τη θεληση του η μηχανη θα επεφτε γιατι θα μουλαρωνε ο σκυλος η θα μπλεκοτανε στις ροδες η θα τραβαγε λοξα αρα ο σκυλος εχει πολυ καιρο εξασκηθει στο συγκεκριμενο τρεξιμο με μεγαλη ταχυτητα για φερτο σαν εικονα στο μυαλο σου και θα δεις οτι ετσι ειναι..,,, εγω παντως τα βραδυα εχω δει αρκετους να το κανουν αυτο που σου φαινεται εξωπραγματικο,,,,
Το αν έχω στοιχεία ή όχι αυτό είναι άλλο θέμα και μην γράφουμε ότι θέλουμε.. Ο σκύλος όταν είδα άρχισε να πηγαίνει λοξά.. τουλάχιστον έτσι όπως το παρατήρησα είχε σηκώσει το κεφάλι καθώς ο οδηγός το έσερνε και αυτό πήγαινε με το ζόρι.. Εξάλλου αυτό είναι επικίνδυνο και για τους υπόλοιπους και δεν νομίζω να επιτρέπεται και από τον Κ.Ο.Κ. Δεν ξέρω τι περιγράφεις τώρα αυτά όπως είπα μόνο εδώ καθώς ο καθένας κάνει ότι γουστάρει..

Καταντάει αστείο να περιγράφεις τέτοιου είδους πράγμα σαν εξάσκηση και να επιμένεις και να χρησιμοποιείς τύπου λέξεις υπεραισθητός και υπερπροστατευτικός χωρίς παρεξήγηση.. αυτό το σκεφτήκανε μερικοί οι οποίοι βαριούνται γιατί υπάρχουν άλλοι τρόποι αν όντως θέλεις να εξασκήσεις τον σκύλο σου.. έχεις δει εσύ κάποιον εκπαιδευτή σοβαρό ή κάπου έχεις διαβάσει να συνιστάται κάτι τέτοιο;
 
Last edited:


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Οκ είδες κάτι που δεν πίστευες ότι μπορεί να συμβαίνει και σου φάνηκε περίεργο .
Κι εγώ αν ήμουν στη θέση σου ίσως να πίστευα το ίδιο .
Θα σου πω ότι έχω οδηγήσει για 5 χιλιόμετρα με ταχύτητα 40 χιλιόμετρων έχοντας δίπλα μου ένα σκύλο να τρέχει , χωρίς φυσικά να είναι δεμένος πουθενά , αλλά στην πραγματικότητα του ασκούσα ψυχολογική βία αφού τον έκανα να πιστεύει ότι αν δεν ακολουθήσει θα με χάσει .
Υπάρχουν σκυλιά που τρέχουν καθημερινά σε ένα διάδρομο σε προκαθορισμένη ταχύτητα και προκαθορισμένο χρόνο , χωρίς να ορίζουν αυτά το πόσο γρήγορα θα τρέξουν και για πόση απόσταση .
Όλο αυτό μπορεί να πάρει διάφορες ονομασίες .
Μπορείς να το πεις άσκηση , βία, εξαναγκασμό ή ότι άλλο θες .
Όλα είναι θέμα στο πως τα βλέπουμε και πως θέλουμε να τα ονομάσουμε .
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Η μηχανή κινείται σε δρόμο. Για να κινηθεί γρήγορα σε δρόμο πρέπει να τρέξει. Για να τρέξει πρέπει να βρίσκεται σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας.
Ποιος λογικός άνθρωπος θα έπαιρνε το σκύλο του να τρέξει δίπλα του σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας;

Δε μιλάμε για τον κύριο με το αναπηρικό γιατί αυτός έχει συγκεκριμένο όχημα με διακριτικά και πάει με ελάχιστη ταχύτητα.

Άλλο να βάζεις το σκύλο να τρέχει στο διάδρομο παραπάνω απ'ότι πρέπει, κι άλλο να διακινδυνεύεις τη ζωή του στο δρόμο.
Χώρια που αν τον σταματήσει η τροχαία θα βρει το μπελά του.

Αυτά από μένα.
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
τρέχουν πάντως τα άτιμα. στο τέλος της βόλτα κάθε μέρα κάνουμε sprint με τον Αρη.βάζω όλη την ταχύτητα μου και μου ξεφεύγει μέχρι που τερματίζει το σχοινί :p
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@