Ο υπάνθρωπος..


Status
Κλειδωμένο θέμα

Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Είναι επικίνδυνο να τρέχει ο σκύλος δίπλα σε μοτοσυκλέτα σε δημόσιο δρόμο. Γιατί να συζητάμε τα αυτονόητα;
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Λυπάμαι που κάποιος έσβυσε 2-3 ποστ... άξιζαν να μείνουν!

Μπορεις να πιστευεις και να λες ότι θελεις!...Στα δικαστήρια μην τρέχεις τους (υπ)ανθρώπους...
Πραγματικά δεν έχεις κουραστεί να γράφεις γελοιότητες; Κάθε σου απάντηση αν διαβάσεις δεν ξέρω τι σχέση έχει με το θέμα :dohh: και δεν θα μου πεις εσύ τι θα κάνω.. αν έχεις κάποιο πρόβλημα πέρνα από τα πμ.. ρε μπας και ήσουν εχθές με την μηχανή και δεν μας το λες; :lol:

φέρε τον σκύλο σου 2 μήνες στην επαρχία και θα δεις πόσο πιο ζωντανός θα νιώθει....
Δεν θα αναφερθώ δημοσίως για κάποια πράγματα.. για το χωριό που λες έγραψα κάτι άλλο.. έγραψα ότι όσοι από το χωριό μάθανε κάτι τέτοιου είδους εξασκήσεις με την μηχανή δίπλα ή το αυτοκίνητο μέσα στον δρόμο και στον κόσμο να πάνε να τα κάνουνε εκεί στο χωριό από που ήρθαν.. ας βάλουνε κάποιον δικό τους και δεν είναι ανάγκη να βασανίζεται ο σκύλος.. γιατί μερικοί προερχόμενοι από χωριά με το που έρθουν σε μια πόλη τα ξέρουν όλα και έχουν άποψη για τα πάντα..


Είναι επικίνδυνο να τρέχει ο σκύλος δίπλα σε μοτοσυκλέτα σε δημόσιο δρόμο. Γιατί να συζητάμε τα αυτονόητα;
Κάποια τυπάκια τύπου epial προσπαθούν να μας αποδείξουν κάτι αντίθετο και το ονόμασαν εξάσκηση τα παιδιά.. :dohh: Είναι ευκολότερο για αυτούς να έχουν να δείχνουν προφανώς.. αν το ρωτήσεις γιατί το κάνει δεν έχει απάντηση..!
 
Last edited:


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
Δεν θα αναφερθώ δημοσίως για κάποια πράγματα.. για το χωριό που λες έγραψα κάτι άλλο.. έγραψα ότι όσοι από το χωριό μάθανε κάτι τέτοιου είδους εξασκήσεις με την μηχανή δίπλα ή το αυτοκίνητο μέσα στον δρόμο και στον κόσμο να πάνε να τα κάνουνε εκεί στο χωριό από που ήρθαν.. ας βάλουνε κάποιον δικό τους και δεν είναι ανάγκη να βασανίζεται ο σκύλος.. γιατί μερικοί προερχόμενοι από χωριά με το που έρθουν σε μια πόλη τα ξέρουν όλα και έχουν άποψη για τα πάντα..
κακως!
μέσες άκρες θα ήταν καλό να μείνει σαν πληροφορία το πως αντιμετωπίστηκε νομικά και αν, μια τέτοια περίπτωση...φαντάζομαι γιαυτό άνοιξες το ποστ!
για τα υπόλοιπα, μάλλον έχεις εκνευριστεί από την συζήτηση και λες ότι να ναι....
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
κακως!
μέσες άκρες θα ήταν καλό να μείνει σαν πληροφορία το πως αντιμετωπίστηκε νομικά και αν, μια τέτοια περίπτωση...φαντάζομαι γιαυτό άνοιξες το ποστ!
για τα υπόλοιπα, μάλλον έχεις εκνευριστεί από την συζήτηση και λες ότι να ναι....
Όχι δεν έχω εκνευριστεί και δεν λέω ότι να ναι.. αν ήτανε να εκνευρίζομαι με το τι γράφει ο κάθε πικραμένος άστο.. εκτός και αν εσύ καταλαβαίνεις ότι να ναι και δεν είναι καθόλου κακώς..
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Πραγματικά δεν έχεις κουραστεί να γράφεις γελοιότητες; Κάθε σου απάντηση αν διαβάσεις δεν ξέρω τι σχέση έχει με το θέμα :dohh: και δεν θα μου πεις εσύ τι θα κάνω.. αν έχεις κάποιο πρόβλημα πέρνα από τα πμ.. ρε μπας και ήσουν εχθές με την μηχανή και δεν μας το λες; :lol:


Κάποια τυπάκια τύπου epial προσπαθούν να μας αποδείξουν κάτι αντίθετο και το ονόμασαν εξάσκηση τα παιδιά.. :dohh: Είναι ευκολότερο για αυτούς να έχουν να δείχνουν προφανώς.. αν το ρωτήσεις γιατί το κάνει δεν έχει απάντηση..!

Τα ποστ μου απευθύνονταν σε όποιον έχει πνευματική διαύγεια και την στοιχειώδη ευφυία να καταννοήσει το πνεύμα των γραπτών μου!
Εαν εσυ αδυνατεις... δεν δυναμαι να πράξω κάτι...Μαλλον εσυ πρεπει να προβληματιστείς!
Εγώ πάντως καταννόησα εξ αρχής τις απόψεις σου και δεν περίμενα τα επόμενα ποστ σου τα οποία απλώς με επιβεβαίωσαν! (μεχρι και υπεύθυνη δήλωση προεβλεψα να κάνω!)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Stafford προφανώς και έχεις εκνευριστεί (πώς να μην εκνευριστείς άλλωστε, και εγώ παράτησα το θέμα πολλές σελίδες πριν) αλλιώς θα καταλάβαινες ότι τα ποστ του bouboul κάθε άλλο παρά αντικρούουν τις απόψεις σου ή απαξιούν το πρόβλημα που παραθέτεις. Ίσα ίσα που ενδιαφέρεται να μάθει αν κινήθηκες νομικά και πώς αντιμετωπίζεται αυτό το θέμα. Απλά σου εξηγεί κάτι αυτονόητο, ότι στο χωριό οι κίνδυνοι είναι λιγότεροι και οι απολαύσεις/ερεθίσματα περισσότερα από ότι στην πόλη για ένα σκυλί αν ο ιδιοκτήτης του σκύλου είναι σωστός. Δεν έχω ζήσει ποτέ σε χωριό και αυτό το απλό πράγμα στο μικρό μου μυαλό είναι αυτονόητο. Εσύ προφανώς επειδή σου τα χουνε κάνει ζέπελιν προέτρεξες στις εικόνες που έχουμε όλοι μας από χωριά που τους σκύλους τους έχουν του πεταματού με αποτρόπεες πρακτικές και στη διαβίωση και στη διατροφή και στη φροντίδα τους. Καθόλου δε βρίσκω ότι αυτό εννοούσε ο bouboul.

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι αν μπόρεσες να κάνεις νομικά κάτι απέναντι σε κάτι που εσύ που ήσουν μπροστά στο σκηνικό αξιολόγησες ως κακοποίηση. Δεδομένου πώς ναι είναι αυτονόητο ότι είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να τρέχει ο σκύλος δίπλα σε μοτοσικλέτα σε δημόσιο δρόμο όπως είπε ο kimon και πώς δε μπορώ παρά να εμπιστευτώ την κρίση σου ότι ο σκύλος δεν άντεχε και έδειχνε σημάδια πνιγμού αφού δεν ήμουν μπροστά θεωρώ πώς επιβάλλεται μια καταγγελία. Και στην τελική η καταγγελία δεν είναι κρεμάλα. Είναι τρόπος για να διαπιστώσει κάποιο (υποτίθεται) νηφάλιο 3ο πρόσωπο αν όντως ευσταθεί η εντύπωση που δημιουργήθηκε στον stafford ότι ο ιδιοκτήτης του ζώου το έθεσε σε κίνδυνο και πιθανώς ο κακοποιούσε. Το αν το 3ο αυτό πρόσωπο (η αρχή) είναι σε θέση να κρίνει σωστά είναι ένα άλλο πονεμένο θέμα που καλύτερα να μην το ανοίξουμε ΚΑΙ αυτό εδώ. Παρόλα αυτά σε μια "πολιτισμένη" κοινωνία είναι ο μόνος τρόπος επίλυσης τέτοιων προβλημάτων.
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Τα ποστ μου απευθύνονταν σε όποιον έχει πνευματική διαύγεια και την στοιχειώδη ευφυία να καταννοήσει το πνεύμα των γραπτών μου!
Εαν εσυ αδυνατεις... δεν δυναμαι να πράξω κάτι...Μαλλον εσυ πρεπει να προβληματιστείς!
Εγώ πάντως καταννόησα εξ αρχής τις απόψεις σου και δεν περίμενα τα επόμενα ποστ σου τα οποία απλώς με επιβεβαίωσαν! (μεχρι και υπεύθυνη δήλωση προεβλεψα να κάνω!)
Τι θέλει να πει ο ποιητής; Κάνε καμιά υπεύθυνη δήλωση καλύτερα μπας και η πνευματική σου διαύγεια και στοιχειώδη σου ευφυΐα γίνει ακόμα πιο εξελιγμένη.. ότι να ναι πραγματικά με έκανες και γέλασα και σου κράτησα χώρος για την λίστα αγνόησης.. καλή συνέχεια και όταν καταλάβεις τι γράφεις και θες να γράψεις ξαναέλα με την πνευματική και στοιχειώδη σου ευφυΐα.. χαχαααχχαχαχαχαχα :dohh:
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Τι θέλει να πει ο ποιητής; Κάνε καμιά υπεύθυνη δήλωση καλύτερα μπας και η πνευματική σου διαύγεια και στοιχειώδη σου ευφυΐα γίνει ακόμα πιο εξελιγμένη.. ότι να ναι πραγματικά με έκανες και γέλασα και σου κράτησα χώρος για την λίστα αγνόησης.. καλή συνέχεια και όταν καταλάβεις τι γράφεις και θες να γράψεις ξαναέλα με την πνευματική και στοιχειώδη σου ευφυΐα.. χαχαααχχαχαχαχαχα :dohh:
Μἀλλον έκανες κοπάνες στο σχολείο όταν διδάσκετο «τι θελει να πει ο ποιητης»!
Λάθος δικό μου! Όμως εγώ δεν θα σε βαλω σε λίστα, απλως με έβαλες σε κόπο κάτω από τα πόστ μου σε ξεχωριστη παράγραφο, να γράφω και το νόημα για το τι θελει να πει ο ποιητής, για παιδιά προσχολικής ηλικίας, και όχι μόνο, που δεν το έχουν διδαχθεί!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εγώ βλέπω μερικούς που έχουν παρεξηγηθεί γιατί προφανώς και αυτοί βάζουν τα σκυλιά τους για εξάσκηση :lol: και απορώ με αυτά που γράφουν.. τι θέλουν να αποδείξουν και τι θέλουνε να πούνε με τα γραφόμενα τους (υ.γ. ξιδάκι να πάρουνε μερικοί κάνει πολύ καλό) , κάνω κάποιες ερωτήσεις και κανείς δεν απαντάει; Ας την ξαναποστάρουμε μπας και απαντήσεις κάποιος.. Έχει ακούσει κάποιος κάποιον σοβαρό εκπαιδευτή ή έχει διαβάσει κάπου ότι συνιστάται το τρέξιμο δίπλα στην μηχανή με δεμένο τον σκύλο ή έστω άλυτο; Ακόμα απάντηση περιμένω και μόνο βλέπω ανούσιες απαντήσεις..

Μιλάμε ότι το περιστατικό έγινε στην Αθήνα και μερικοί γράφουν για επαρχίες και χωριά.. Αν στο χωριό τους μάθανε έτσι (πράγμα που δεν μου κάνει εντύπωση) και τα κάνουν αυτά στην Αθήνα ας γυρίσουν στο χωριό τους και να κάνουν ότι θέλουν.. δεν είναι απαραίτητο να βασανίζουμε τον σκύλο..

Άκουσα για περιστατικό όπου μέσα σε κίνηση ένας με το αυτοκίνητο του είχε αφήσει τον σκύλο του άλυτο και έτρεχε ο σκύλος πίσω του.. είναι η λεγόμενη εξάσκηση που μας γράφουν μερικοί.. εκτός ότι μπορεί να προκαλέσει σοβαρό τροχαίο το αφήνουμε στην άκρη.. ο "κύριος" είπε να το εξασκήσει.. έφαγε γερή καμπάνα και ακόμα χωνεύει..

Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι είδους εξάσκηση είναι αυτή.. από δικαιολογίες άλλο τίποτα.. αν θέλεις να το εξασκήσεις υπάρχουν ένα σωρό άλλοι τρόποι.. τι προσπαθούν ορισμένοι με αστείες δικαιολογίες να γράψουνε δεν μπορώ να καταλάβω..

Τέλος οι συνήθεις παρεξηγημένοι και του τύπου τα ξέρω όλα και ο σκύλος μου είναι εκπαιδευμένος που περνάνε από θέμα σε θέμα και γράφουν τα δικά τους και σε σοβαρό θέμα δεν μπορούν να απαντήσουν αλλά μόνο ειρωνεύονται ας περάσουνε και από το πμ αν έχουν κάποιο πρόβλημα να το λύσουμε.. και όσοι παρεξηγούνται ξιδάκι..
Σου έγραψε κανένας για Αθήνα...χωριά κλπ?
Στην είπε κανένας επί προσωπικού?
Ποιες ερωτήσεις έκανες και δεν σου δόθηκαν απαντήσεις?

Ανάμεσα στις αρχικές επισημάνσεις των υπολοίπων....
Που δεν ήταν καθόλου προσβλητικές....

Καθίστε βρε παιδια...
Είναι βέβαιο ότι βασάνιζε το σκυλί;
Κι εγώ το σκέφτηκα αυτό που αναρωτιέσαι αλλά εφόσον υπήρχε μάρτυρας που είδε ότι κάτι αφύσικο συνέβαινε βασίζομαι στα λόγια του. Άλλωστε δεν νομίζω να γίνεται άσκηση με μηχανή αλλά μόνο με ποδήλατο και αλλες ταχύτητες.
Τι λέτε ρε παιδιά?
Κι από εδώ μέλη έχουν ρωτήσει με ποιον τρόπο ασφαλή μπορούν να τρέχουν το σκυλί με την μηχανή....
Ψυχραιμία!
Είναι διαφορετικό να έχεις τον σκύλο δίπλα στη μηχανή με 20 χλμ και άλλο με 50+++

Έχω δει αρκετές φορές να πηγαίνει ο άλλος τον σκύλο του με μηχανή χαλαρά όμως...
Βρήκες να παρεμβάλλεις αυτό:

Από πότε το τρέξιμο δίπλα στην μηχανή θεωρείται κάτι φυσιολογικό; Αν σε πάρω εγώ και σε δέσω στην μηχανή να τρέχεις θα σου φανεί φυσικό ή στον κόσμο που θα δει κάτι τέτοιο;

Να μην περιγράψω την εικόνα του σκύλου πως ήτανε! Το αφήνουμε στην άκρη αυτό..
Σου ποστάρω και την συζήτηση που είχε γίνει...και στην οποία γράψανε ΚΑΙ παλιά μέλη ΚΑΙ εκτροφείς...και πουθενά δεν υπήρχε κράξιμο για το θέμα...

Και για όσους το ακούν πρώτη φορά...
Να η συζήτηση στην οποία αναφερόμουνα...

Σκύλος & τρέξιμο-Ρυθμός-Διάρκεια-Καταπόνηση...κλπ
και φυσικά το προσπερνάς!

Και συνεχίζεις να κράζεις...χωρίς ούτε ένα επιχείρημα...γιατί θέλεις να περάσεις πακετάκι την άποψη που έχεις...
Ενώ φυσικά θα μπορούσες να περιγράψεις το γεγονός και να τελειώνεις εκεί το θέμα!
(αυτό να το έχουν στο μυαλό τους και οι "υπερασπιστές" που λένε ότι το κάναμε ντερμπι....)
Να μην περιγράψω την εικόνα του σκύλου πως ήτανε! Το αφήνουμε στην άκρη αυτό..
εν τέλει...αρχίζεις και τα μερακλίδικα για τα χωριά και τα λοιπά....χωρίς ακόμα να μας εξηγείς γιατί είναι de facto κακοποίηση η χρήση μηχανής στην βόλτα

βγάζεις δε και το συμπέρασμα της ευκολίας "γιατί προφανώς και αυτοί βάζουν τα σκυλιά τους για εξάσκηση"....πράγμα που θα γελάνε και οι πέτρες που τ'ακούνε γνωρίζοντας τους κατ εσέ "παρεξηγημένους"

συνέχισε να εκτείθεσαι....
στο τέλος δεν θα χρειάζεται καν απάντηση
 
Last edited:


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εγω λεω να ρωτησουμε το σκυλο να μας πει τη γνωμη του για το θεμα ειναι ο μονος αξιοπιστος μαρτυρας του γεγονοτος ==))
 


fotis_utmost

Well-Known Member
23 Απριλίου 2012
501
0
California
εγω λεω να ρωτησουμε το σκυλο να μας πει τη γνωμη του για το θεμα ειναι ο μονος αξιοπιστος μαρτυρας του γεγονοτος ==))
Ωραίος! Κι εγώ αυτό πιστεύω.

"Υπερασπιστές" δεν υπάρχουν, ή τουλάχιστον δεν είμαι εγώ. Δεν έχω διάθεση να έρθω σε καμία αντιπαράθεση. Απλά, σαν αναγνώστης του θέματος βρήκα ότι κάποιες απαντήσεις ήταν -με βάση τη προσωπική μου γνώμη- υπέρ του δέοντος προκλητικές για ένα σχετικά σαφές γεγονός με βάση τον παρατηρητή.
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
Stafford προφανώς και έχεις εκνευριστεί (πώς να μην εκνευριστείς άλλωστε, και εγώ παράτησα το θέμα πολλές σελίδες πριν) αλλιώς θα καταλάβαινες ότι τα ποστ του bouboul κάθε άλλο παρά αντικρούουν τις απόψεις σου ή απαξιούν το πρόβλημα που παραθέτεις. Ίσα ίσα που ενδιαφέρεται να μάθει αν κινήθηκες νομικά και πώς αντιμετωπίζεται αυτό το θέμα. Απλά σου εξηγεί κάτι αυτονόητο, ότι στο χωριό οι κίνδυνοι είναι λιγότεροι και οι απολαύσεις/ερεθίσματα περισσότερα από ότι στην πόλη για ένα σκυλί αν ο ιδιοκτήτης του σκύλου είναι σωστός. Δεν έχω ζήσει ποτέ σε χωριό και αυτό το απλό πράγμα στο μικρό μου μυαλό είναι αυτονόητο. Εσύ προφανώς επειδή σου τα χουνε κάνει ζέπελιν προέτρεξες στις εικόνες που έχουμε όλοι μας από χωριά που τους σκύλους τους έχουν του πεταματού με αποτρόπεες πρακτικές και στη διαβίωση και στη διατροφή και στη φροντίδα τους. Καθόλου δε βρίσκω ότι αυτό εννοούσε ο bouboul.

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι αν μπόρεσες να κάνεις νομικά κάτι απέναντι σε κάτι που εσύ που ήσουν μπροστά στο σκηνικό αξιολόγησες ως κακοποίηση. Δεδομένου πώς ναι είναι αυτονόητο ότι είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να τρέχει ο σκύλος δίπλα σε μοτοσικλέτα σε δημόσιο δρόμο όπως είπε ο kimon και πώς δε μπορώ παρά να εμπιστευτώ την κρίση σου ότι ο σκύλος δεν άντεχε και έδειχνε σημάδια πνιγμού αφού δεν ήμουν μπροστά θεωρώ πώς επιβάλλεται μια καταγγελία. Και στην τελική η καταγγελία δεν είναι κρεμάλα. Είναι τρόπος για να διαπιστώσει κάποιο (υποτίθεται) νηφάλιο 3ο πρόσωπο αν όντως ευσταθεί η εντύπωση που δημιουργήθηκε στον stafford ότι ο ιδιοκτήτης του ζώου το έθεσε σε κίνδυνο και πιθανώς ο κακοποιούσε. Το αν το 3ο αυτό πρόσωπο (η αρχή) είναι σε θέση να κρίνει σωστά είναι ένα άλλο πονεμένο θέμα που καλύτερα να μην το ανοίξουμε ΚΑΙ αυτό εδώ. Παρόλα αυτά σε μια "πολιτισμένη" κοινωνία είναι ο μόνος τρόπος επίλυσης τέτοιων προβλημάτων.
ακριβώς αυτό!
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Φιλη τρεχει τον σκυλο της καθε μερα με το βεσπακι.Ο σκυλος κλαιει απο την χαρα του να κανει την προπονηση του.
Φιλος στο εξωτερικο ετρεχε γυρο γυρο την λιμνη για 25 χιλιομετρα με τροτ χαλαρο.Ο σκυλος επεφτε για υπνο καταχαρουμενος και ψοφιος στην κουραση.
Ετρεχα οσο μπορουσα και εγω τον προεδρο με το ποδηλατο.
Φιλος μαραθωνοδρομος μπορει να παρει τον σκυλο του και να τρεξει για πολλα χιλιομετρα.

Αν δεν γινεται με την θεληση του σκυλου η αν τον πας με 85χλμ τοτε δεν πρεπει να γινεται.
Αν ο σκυλος γουσταρει γιατι οχι.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ωραίος! Κι εγώ αυτό πιστεύω.

"Υπερασπιστές" δεν υπάρχουν, ή τουλάχιστον δεν είμαι εγώ. Δεν έχω διάθεση να έρθω σε καμία αντιπαράθεση. Απλά, σαν αναγνώστης του θέματος βρήκα ότι κάποιες απαντήσεις ήταν -με βάση τη προσωπική μου γνώμη- υπέρ του δέοντος προκλητικές για ένα σχετικά σαφές γεγονός με βάση τον παρατηρητή.
Eιναι όμως εμφανέστατο πλέον, ότι ο αρχικός θεματοθέτης είναι προκατειλημένος με την χρήση της μηχανής και όχι με αυτό που είδε σαν αποτελεσμα στον σκύλο!
Διότι ο ίδιος θα είχε αλλιώς περιγράψει αλλά και στηρίξει στην ροή της συζητήσεως το γεγονός.
Σε αυτή την προκατάλειψη, τον χαρακτηρισμό υπάνθρωπος, τον υπερμετρο φανατισμό και την πρόθεση για μηνυση υπήρξε η αντίδραση.
Εδώ δεν συζητούσαμε απλώς... Οι μηνύσεις δεν είναι παίξε γέλασε.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Πουθενά δεν διάβασα με πόσα χιλιόμετρα πήγαινε αυτή η μηχανή. Εγώ όταν έμενα ακόμα στο Χολαργό και η Λάρα ήταν πιο νέα πηγαίναμε στο Υμηττό και τις έκανα με το αυτοκίνητο 5 χιλιόμετρα το πρωί και άλλα 5 το απόγευμα με μέση ταχύτητα 20 χιλιόμετρα/ώρα. Γούσταρε τρελά.
Τώρα βόλτα βγαίνουμε μόνο με ποδήλατο. Ανάλογα με τη μέρα τις έχω δεμένες ή ελεύθερες. Για όλα υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος. Ο σκύλος γουστάρει να τρέχει. Βέβαια κάποιος θα πρέπει να ξέρει και με τι υλικό δουλεύει. Δεν θα πάρεις ας πούμε το πάγκ ή το μούλντογκ θα τα δέσεις στο ποδήλατο και θα έχεις την απαίτηση να κάνουν καμιά 10αριά χιλιόμετρα.
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
σκηνικό παιδικών χρόνων .....

βλέπω κυριούλη 40-50 χρονών με δεμένο μαλλιαρό σκύλο στο χέρι καβάλα στο μοτοσακό με πετάλια οριακά τα 20-30χλμ να πηγαίνουν κορδωτοί και ωραίοι.....τον προσπερνά αγροτικό που πάνω είχε 2-3 σκυλιά, που με το που αντικρίζουν χαλάνε τον κόσμο από τα γαβγίσματα......κοκαλώνει ο μαλλιαρός και τραβιέται το χέρι του μπάρμπα σωριάζεται κάτω και ο σκύλος του κάνει χαρούλες !!! αχαχαχαχαχαχαχαχα
πόνεσε η κοιλιά μας από τα γέλια !!!
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγώ όταν έμενα ακόμα στο Χολαργό και η Λάρα ήταν πιο νέα πηγαίναμε στο Υμηττό και τις έκανα με το αυτοκίνητο 5 χιλιόμετρα το πρωί και άλλα 5 το απόγευμα με μέση ταχύτητα 20 χιλιόμετρα/ώρα.
Κρύβε λόγια, κρύβε λόγια...
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Και για όσους το ακούν πρώτη φορά...
Να η συζήτηση στην οποία αναφερόμουνα...

http://www.dogforum.gr/v3/αθλητισμό...τρέξιμο-ρυθμός-διάρκεια-καταπόνηση.κλπ-18893/
Επειδή δεν είναι σαφές, που γίνεται το τρέξιμο με το σκύλο δίπλα στη μοτοσυκλέτα; Σε δημόσιο δρόμο;

Σε αυτό το θέμα πάντως το αρχικό ποστ λέει:

Ενώ σήμερα περπάταγα σε κεντρικό δρόμο διέκρινα μια μηχανή μεγάλου κυβισμού να έρχεται..
Υπάρχει λοιπόν λογικός άνθρωπος που γράφει εδώ μέσα και υποστηρίζει να βγάζεις το σκύλο με τη μηχανή σε κεντρικό δρόμο?
 
Last edited:


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Επειδή δεν είναι σαφές, που γίνεται το τρέξιμο με το σκύλο δίπλα στη μοτοσυκλέτα; Σε δημόσιο δρόμο;

Σε αυτό το θέμα πάντως το αρχικό ποστ λέει:



Υπάρχει λοιπόν λογικός άνθρωπος που γράφει εδώ μέσα και υποστηρίζει να βγάζεις το σκύλο με τη μηχανή σε κεντρικό δρόμο?
Πραγματικά έχω διαβάσει ότι θες από μερικούς, μου ποστάρουνε άσχετα λινκ και στο τέλος σου γράφουν συνέχισε να εκτίθεσε ενώ οι ίδιοι το κάνουν αυτό.. άλλοι πάλι γράφουνε άσχετα με το θέμα εντελώς και προσπαθούν να αποδείξουν ότι αυτό είναι εξάσκηση.. Ευτυχώς υπάρχουν λογικοί άνθρωποι και καταλαβαίνουν, άνοιξα ένα θέμα και ο κάθε πικραμένος έγραψε ότι του κατέβει.. :lol:

Kimon δεν θα βγάλουμε άκρη.. ούτε καν ορισμένοι διαβάσανε το αρχικό ποστ και αυτό φαίνεται από τα γραφόμενα.. οι συνηθείς παρεξηγημένοι και οι τα ξέρω όλα και έχω σκύλο εκπαιδευμένο συνεχίζουν να γράφουνε ότι τους κατέβει.. για να δω μέχρι που θα τραβήξει..

Δεν μπορούμε να κάνουμε κουβέντα άλλους εδώ μέσα γιατί ορισμένοι σπαμάρουν απίστευτα.. ας περιμένουμε να γράψουν τα δικά τους μπας και αισθανθούν καλύτερα και συνεχίζουμε την κουβέντα..
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Επειδή δεν είναι σαφές, που γίνεται το τρέξιμο με το σκύλο δίπλα στη μοτοσυκλέτα; Σε δημόσιο δρόμο;

Σε αυτό το θέμα πάντως το αρχικό ποστ λέει:



Υπάρχει λοιπόν λογικός άνθρωπος που γράφει εδώ μέσα και υποστηρίζει να βγάζεις το σκύλο με τη μηχανή σε κεντρικό δρόμο?
Δεν προτείνει κανείς να γίνεται...
Γίνεται στο συγκεκριμένο θέμα συζήτηση για αντοχές...και τρέξιμο με ποδήλατο...μηχανή..ή ακόμα και αμάξι..
Και άλλοι γράφουν και για βέσπα..ή παπάκι...
Κανείς φυσικά δεν κράζει κανέναν...γιατί η συζήτηση είναι μια αναζήτηση ακριβώς του τι είναι ασφαλές και καλό για το σκυλί....

Και φυσικά...κανείς δεν γράφει ότι είναι ασφαλές να τρέχεις σε κεντρικό δρόμο.

Ξαναλέω Κίμων...
Δεν μίλησα για άσπρο-μαύρο...
Αλλά η θεώρηση σκύλος + μηχανή = de facto κακοποίηση δεν ισχύει!
Αυτό λέμε ξανά και ξανά απ την αρχή!

Το θέμα στο επίπεδο "δεν θέλω να συζητήσω τι είδα...αλλά σκύλος και μηχανή είναι λάθος"...το έβαλε ο δημιουργός του θέματος

ΥΓ
@Θεματοθέτη
Δεν έγραψα "συνέχισε να εκτίθεσε"
Μην με βγάλεις και ανορθόγραφο! :)
 
Last edited:


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki