Ο Arrigo, το cane corso μας!!


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
δεν τιθεται θεμα αφυπνισης η καταστολης ενστικτων,αλλα θεμα διαχειρισης του σκυλου...δεν υπαρχει τιποτα πιο επικινδυνο απο σκυλο με "κοιμισμενο" ενστικτο λογω διαχειρισης...προσοχη εδω δεν αναφερομαι σε γραμμες αιματων,αλλα καθαρα διαχειρισης της εκαστοτε μοναδας...

με απλα λογια...ειναι λαθος να προσπαθουμε να ελεγξουμε το ενστικτο(δεν ελεγχεται εκτος επιπεδων εκτροφης),αντι να ελεγξουμε τον σκυλο...

ο σκυλος πρεπει να αντιληφθει οτι απαγορευεται να παιρνει αποφασεις παρουσια αφεντικου-ιδιοκτητου και απουσια αυτου,να λειτουργει βασει σεναριων...ποτε δηλαδη το σκυλι δεν πρεπει να λειτουργει αυτονομα...ειδικα ο "κοιμισμενος" σκυλος μπορει να αποβει μοιραιος σε κατασταση πιεσης...

επισης ,ειναι βασικο στα σκυλια με χαρακτηριστικα φυλαξης να ζησουν σεναρια επιθεσης ,ετσι ωστε να καταστει στον ιδιοκτητη σαφες εαν ο σκυλος του επιτιθεται λογω φοβου η λογω θελησης καταστολης...εφ οσον το διαπιστωσει αυτο,κινειται πλεον σε αντιστοιχους δρομους...

αυτες ειναι διαδικασιες που μπορουν να γινουν ειτε μεσω επαγγελματικης εκπαιδευσης ειτε μεσω ημων των ιδιων ως ιδιοκτητων...

μπορει σε καποιους να ακουστει καπως,αλλα το σκυλι δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να αντιμετωπιζεται ως ισος με εμας...αυτη ειναι η βασικη αρχη που ξερετε ολοι...

το κακο ειναι ομως οτι πολυ κοσμος ,λογω αγαπης, θεωρει μεμπτο να επιβαλλεται στον σκυλο του ,με αποτελεσμα ολεθρια αποτελεσματα...

μην προσπαθειτε λοιπον να "κοιμισετε" τον "λυκο"...ξυπνηστε τον,αλλα ελεγξτε τον πανω στο ξυπνημα του...
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
πολυ ωραια τοποθέτηση, και φαινεται λογική.
Ισως πρέπει να κάνουμε ενα διαχωρισμο μεταξύ σκυλων φύλαξης και μη;
Ενας σκυλος που προορίζεται και για φύλαξη ή αποκλειστικά για φύλαξη προφανώς θα πρέπει να εξαπολυσει τα αμυντικα (ή επιθετικά) ενστικτα του προς τη σωστή κατευθυνση .
Ενας ομως σκύλος που προορίζεται αποκλειστικά για συντροφιά , στην ουσία δεν εκπαιδευεται, εκτος των άλλων και να κρατα τα ενστικτα του μονίμως σε καταστολή, εαν αυτο επιθυμούμε;
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Δεν παιρνεις ενα σκυλο αν τον φοβασαι, υπο οποιεσδηποτε συνθηκες.......
1)Οσοι εχουμε cane πιθανως να εχουμε αντιμετωπισει το σεναριο του ο σκυλος εχει κλειδωσει καπου κ ενω ακουει στα βασικα, ειναι τοσο τσιτα που δεν ανεχεται αγγιγμα! Ο arrigo πιθανολογω οτι ξερει για τι μιλαω......
Εκεινη την ωρα "που τον χειριζεσαι με τα νευρα του" οπως πολυ πετυχημενα ειπε παραπανω, δεν επιτρεπεται να τον φοβασαι!
Αν τον φοβασαι τοτε το εχεις χασει το παιχνιδι.
Επισης τα ενστικτα παντα υπαρχουνε..... αν θα καταφερει η επικτητη βασικη υπακοη που εχεις κανει στο σκυλο, να υπερνικησει τα ενστικτα του χρειαζεται δουλεια.
Κ οπως λες "με δουλεμα της βασικης υπακοης" μην νομιζεις οτι αυτο που κανει ειναι κατι πολυ διαφορετικο. Δουλεμα της βασικης υπακοης ειναι, υπο αντιξοες συνθηκες!!!

2)Εγω θελω να ρωτησω δυο ασχετα πραγματα, με την κουβεντα σχετικα με το τοπικ!
-Κολυμπαει στην θαλασσα?? Οχι αν τον πεταξεις στα βαθια αν θα βγει κολυμπωντας, αν θα εμπαινε οικειοθελως να κολυμπησει.......
-Παιζει με μπαλακια? οχι σκοινια, κομπους ιστοριες, μπαλακι πετας-φερνει.

3).....και 68 ποντοι ειναι μεγαλος.... ασχετο που τον εχεις συνηθισει εσυ στο ματι!
Στο λεω γιατι η δικια μου ειναι τοση, αλλα εχω βρει ενηλικα cc που περναγανε απο κατω της.......


4)....... και περιμενω ακομα τις φωτο στο ειπα?????:cool:
1)Πάνω σε αυτά θα δουλέψουμε.
Δεν αφορά μόνο τα cane corso αυτό.
2) Καταλαβαίνω γιατί ρωτάς.
Στη θάλασσα πήγε μία φορά, όταν ήταν 9 μηνών; νομίζω. Μπήκε μόνος του αλλά μέχρι εκεί που πατούσε, αλλά ερχόταν όπου πήγαινα εγώ. Στα βαθιά ήρθε αλλά όπως να ναι, μέσα σε πανικό.
Είμαστε και λίγο μακριά από τη θάλασσα.
Στο ποτάμι που τον πήγαμε 3-4 φορές τα ίδια, μπαίνει μόνος του όπου πατάει. Πάω εγώ στα βαθιά και έρχεται αλλά δεν κολυμπάει σωστά.
Με τα μπαλάκια άσε, η καλύτερή του.
Θα τρέξει να το πάρει, θα το μασουλίσει θα έρθει κοντά να σε προκαλέσει για κυνηγητό αλλά δεν θα το φέρει, όταν θα το φέρει θα είναι γιατί δεν θα τον δώσω λίγα δευτερόλεπτα σημασία, αλλά θα το φέρει για να το διεκδικήσω μαζί του.
Μόλις το πιάσω, παίρνει την εντολή ''άσε'' και το αφήνει. Δεν το διεκδικώ, γιατί έτσι του επιτρέπω να έρθει σε σύγκρουση μαζί μου.
Ένα κορυφαίο παιχνίδι για αυτόν ριναι η μπάλα ποδοσφαίρου μισοφουσκωμένη. Ατελείωτα δαγκώματα.
3) Η δικιά σου είναι μεγάλη θηλυκιά.
4) οκ. Μετά τη βόλτα του.
 
Last edited:


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
δεν τιθεται θεμα αφυπνισης η καταστολης ενστικτων,αλλα θεμα διαχειρισης του σκυλου...δεν υπαρχει τιποτα πιο επικινδυνο απο σκυλο με "κοιμισμενο" ενστικτο λογω διαχειρισης...προσοχη εδω δεν αναφερομαι σε γραμμες αιματων,αλλα καθαρα διαχειρισης της εκαστοτε μοναδας...

με απλα λογια...ειναι λαθος να προσπαθουμε να ελεγξουμε το ενστικτο(δεν ελεγχεται εκτος επιπεδων εκτροφης),αντι να ελεγξουμε τον σκυλο...

ο σκυλος πρεπει να αντιληφθει οτι απαγορευεται να παιρνει αποφασεις παρουσια αφεντικου-ιδιοκτητου και απουσια αυτου,να λειτουργει βασει σεναριων...ποτε δηλαδη το σκυλι δεν πρεπει να λειτουργει αυτονομα...ειδικα ο "κοιμισμενος" σκυλος μπορει να αποβει μοιραιος σε κατασταση πιεσης...

επισης ,ειναι βασικο στα σκυλια με χαρακτηριστικα φυλαξης να ζησουν σεναρια επιθεσης ,ετσι ωστε να καταστει στον ιδιοκτητη σαφες εαν ο σκυλος του επιτιθεται λογω φοβου η λογω θελησης καταστολης...εφ οσον το διαπιστωσει αυτο,κινειται πλεον σε αντιστοιχους δρομους...

αυτες ειναι διαδικασιες που μπορουν να γινουν ειτε μεσω επαγγελματικης εκπαιδευσης ειτε μεσω ημων των ιδιων ως ιδιοκτητων...

μπορει σε καποιους να ακουστει καπως,αλλα το σκυλι δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να αντιμετωπιζεται ως ισος με εμας...αυτη ειναι η βασικη αρχη που ξερετε ολοι...

το κακο ειναι ομως οτι πολυ κοσμος ,λογω αγαπης, θεωρει μεμπτο να επιβαλλεται στον σκυλο του ,με αποτελεσμα ολεθρια αποτελεσματα...

μην προσπαθειτε λοιπον να "κοιμισετε" τον "λυκο"...ξυπνηστε τον,αλλα ελεγξτε τον πανω στο ξυπνημα του...
Σωστός.
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Τhanks για τις απαντησεις!

Ρωταω γιατι μεχρι τωρα δεν εχω συναντησει κανενα cane να γουσταρει το κολυμπι!

Εμενα μπαινει οπως λες μεχρι εκει που παταει, μετα μου ερχεται στα βαθια (κατ'εντολη "ελα" συνοδευομενη απο το "τωρα" που ξερει επισης, ωστε να μην το πολυσκεφτει) κ ερχεται σαν να τσακωνεται με ολο το Αιγαιο ταυτοχρονα...... μολις φτασει, φευγει κατ'ευθειαν για την ξηρα σαν αλλος θαλασσολυκος!!
Ευκολα με σερνει κι εμενα αν την κραταω, χωρις να ζοριζεται καν, ετοιμη να διασχισει κ τον Ατλαντικο αμα χρειαστει!!
Το βρισκω πολυ αστειο να κολυμπαει τοσο καλα, αλλα να μην γουσταρει καθολου!

Την αλλη δεν την εχω δοκιμασει, γιατι δεν εχω καμια διαθεση να μπω στην θαλασσα το καταχειμωνο.

Με τα μπαλακια ειναι εντελως αδιαφορες εκτος κι αν ειναι κ οι δυο μαζι, οπου τους πιανει το ανταγωνιστικο, ποια θα το φερει πρωτη. Δεν τα γουσταρουνε καθολου οποτε οσα ειχα τα χρησιμοποιω μονο για τις..... ρακετες!

Απο την τρελενονται με οτιδηποτε μπορουν να δαγκωσουνε-κρατησουνε-τραβηξουμε-γινει "τζερτζελο' ρε παιδι μου, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν αφηνουνε ακαριαια μολις ακουσουνε το "ασε".

Επισης εγω αντιμετωπιζω το αντιθετο προβλημα με σενα, μολις το πιασουνε το φερνουνε κατ'ευθειαν σε μενα!! Αφου την μεγαλη την εχω μαθει να της το πεταω κ οταν το πιανει της φωναζω "τρεξε" μπας κ ΔΕΝ ερθει κατευθειαν κατα πανω μου..... οταν σταματαω να την κυνηγαω, με κυνηγαει αυτη να μου το ξαναδωσει.

Αν κανω οτι δεν καταλαβαινω με σκουνταει με το οτι κραταει στο στομα, σαν να λεει "πιαστο κι εσυ"!
Το παραπανω γινεται ιδιαιτερα σιχαμενο αν επαναληφθει πανω απο 5 φορες γιατι αρχιζουνε να τρεχουνε τα σαλια, το αντικειμενο λουζεται στο σαλιο (σε σημειο το λουκανικο να μην μπορεις να το συκρατησεις για να το τραβηξει απο το σαλιο !!!!!!! μπλιαχ) κ οταν με σκουνταει λουζομαι κι εγω στα σαλια......

Πλεον οταν παιζουμε εχω συγκεκριμενα ρουχα, ειναι αδυνατο να το κανω χωρις μετα να παω εγω για μπανιο κ τα ρουχα στο πλυντηριο........

Δεν ξερω αν ο δικος σου εχει τοσο σαλιο, αλλα εδω η κατασταση ειναι..... δραματικη!

Αγαπημενο δε παιχνιδι, ειναι οταν παλευουμε στο γκαζον..... εξ'ισου σιχαμενο μετα το 15' οπου υπαρχουνε παντου σαλιαααααα......

(ουφ, τον ειπα τον πονο μου!!!!)

Ghostdoc
Ενας ομως σκύλος που προορίζεται αποκλειστικά για συντροφιά , στην ουσία δεν εκπαιδευεται, εκτος των άλλων και να κρατα τα ενστικτα του μονίμως σε καταστολή, εαν αυτο επιθυμούμε;
Δεν αφορα μονο οσους χρησιμοποιουν το σκυλο για φυλαξη, αλλα οσους εχουνε σκυλο με τετοιο 'ενστικτο' .
Να παρεις σκυλο με ισχυρο ενστικτο φυλαξης/προστασιας για να..... μην φυλαει (!!!!) μου ακουγεται επιπολεο, χαζο κ ατοπο!! Αν δεν θες το ενστικτο να υπαρχει καθολου (=μονιμος σε καταστολη) δεν παιρνεις ενα σκυλο που το εχει!!!!
Αλλιως δεν ειναι μονιμος σε καταστολη, εσυ κανεις οτι δεν το βλεπεις, κι αυτο θα εμφανιστει οταν βρεθει σε καταλληλες συνθηκες!!
 




arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
1)...σαν να τσακώνεται με όλο το Αιγαίο. ...

2)Απο την τρελενονται με οτιδηποτε μπορουν να δαγκωσουνε-κρατησουνε-τραβηξουμε-γινει "τζερτζελο' ρε παιδι μου, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν αφηνουνε ακαριαια μολις ακουσουνε το "ασε".

3)Αν κανω οτι δεν καταλαβαινω με σκουνταει με το οτι κραταει στο στομα, σαν να λεει "πιαστο κι εσυ"!
Το παραπανω γινεται ιδιαιτερα σιχαμενο αν επαναληφθει πανω απο 5 φορες γιατι αρχιζουνε να τρεχουνε τα σαλια, το αντικειμενο λουζεται στο σαλιο (σε σημειο το λουκανικο να μην μπορεις να το συκρατησεις για να το τραβηξει απο το σαλιο !!!!!!! μπλιαχ) κ οταν με σκουνταει λουζομαι κι εγω στα σαλια......

4)Πλεον οταν παιζουμε εχω συγκεκριμενα ρουχα....

5)Δεν ξερω αν ο δικος σου εχει τοσο σαλιο, αλλα εδω η κατασταση ειναι..... δραματικη!
1)Χαχαχαχα κορυφαίο. Έτσι ακριβώς και εμένα. ..
2) Καλά με αυτά τρελαίνεται αλλά του τα έκοψα 18 μηνών περίπου γιατί είναι παιχνίδι κυριαρχίας και δεν επιτρέπεται να περάσει από το μυαλό του ότι μπορεί να συγκουστεί μαζί μου. Μρ προκαλεί ακόμα με σχοινιά στο στόμα, αλλά του το κόβω με εντολή.
3)Και εμένα έτσι. Με σκουνταει. μόνη διαφορά είναι ότι εγώ κουβαλάω πετσέτα.
4) Πάντα.
5) Χα χα, περισσότερα. Αφού του έχω πετσέτες.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
2) Καλά με αυτά τρελαίνεται αλλά του τα έκοψα 18 μηνών περίπου γιατί είναι παιχνίδι κυριαρχίας και δεν επιτρέπεται να περάσει από το μυαλό του ότι μπορεί να συγκουστεί μαζί μου. Μρ προκαλεί ακόμα με σχοινιά στο στόμα, αλλά του το κόβω με εντολή.
Στο 2 θα σταθω...... δεν βρισκω κανενα λογο να μην το κανω κι ας ειναι παιχνιδι κυριαρχιας!
Απο την στιγμη που κοβεται ανα πασα στιγμη με ενα απλο "αστο" why not??
Ισα ισα μεχρι το 'αστο' εχει εργο ολοκληρο με κορυφαιο σημειο οταν την σηκωνω στον αερα κ κρατιεται γρυλιζοντας!!!
Χαχαχαχαχα!
Δεν ξερω, αλλα δεν μου φαινεται στα πλαισια της πραγματικης κυριαρχιας παρα μονο του παιχνιδιου.....
Οσο για το "να συγκρουστει μαζι μου" εμενα οχι μονο της περασε, εφτασε η κουφαλα κ μεχρι την υλοποιηση! Αλλα οπως ωραια της ηρθε, ετσι ωραια της εφυγε ανεπιστρεπτι.....
Οταν καταλαβει οτι η κυριαρχια δεν περναει, τοτε μεσα στα κατωτερα ορια του παιχνιδιου, γινεται ωραιο παιχνιδι!
Χαρακτηριστικο ειναι οτι οταν παλευουμε, μπορει να γρυλιζει να προσπαθει να αρπαξει, αλλα οσες φορες τις εχω δωσει χερι το "πιανει" αλλα ΠΟΤΕ δεν εχει σκεφτει να κλεισει το στομα δυνατα ..... αν κ εχω προσπαθησει να την προκαλεσω, ισα ισα με το που νιωθει οτι εβαλε δυναμη, το αφηνει κ μαζευεται.......
Με ερεθιστη παντως κ κατ εντολη, δαγκωνει κανονικα πολυ κ επιμονα......

Πιθανολογω οτι σχετικα με αυτο, θα εχεις κανει αναλογη κουβεντα με τον εκπαιδευτη σου.
Αν δεν σου ειναι κοπος, θα ηθελα να ακουσω την εκτενη εκδοχη του στο παραπανω......

......κι αν δεν στο ειπα, περιμενουμε ακομα τις φωτο!
 
  • Like
Reactions: Basilis1984


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ghostdoc

Δεν αφορα μονο οσους χρησιμοποιουν το σκυλο για φυλαξη, αλλα οσους εχουνε σκυλο με τετοιο 'ενστικτο' .
Να παρεις σκυλο με ισχυρο ενστικτο φυλαξης/προστασιας για να..... μην φυλαει (!!!!) μου ακουγεται επιπολεο, χαζο κ ατοπο!! Αν δεν θες το ενστικτο να υπαρχει καθολου (=μονιμος σε καταστολη) δεν παιρνεις ενα σκυλο που το εχει!!!!
Αλλιως δεν ειναι μονιμος σε καταστολη, εσυ κανεις οτι δεν το βλεπεις, κι αυτο θα εμφανιστει οταν βρεθει σε καταλληλες συνθηκες!!
εχω γνωστο που εχει καθαροαιμο ροντβαιλερ 2 ετων, μεσα σε διαμερισμα, μαζι με δυο μικρα παιδιά, και φαινεται (τονιζω το φαινεται) αρνι. Το εχουν κατα κυριο λογο για συντροφια, όχι για φυλαξη. Δεν το βρισκω χαζο ή ατοπο, ειναι θαυμασια σκυλια. Εδω τι συμβαινει; Ο σκυλος δεν εχει δεχθει ειδικη εκπαιδευση . Το ενστικτο που ποτε (απο οτι μου λεει) ως τωρα δεν εκδηλωθηκε μπορουμε να το θεωρησουμε κατεσταλμένο εκ φυσεως; Ή πρέπει να θεωρουμε δεδομενο οτι υπαρχει και οτι αργα ή γρηγορα θα εκδηλωθει αν δε λαβουμε μετρα; Το εχω λιγο μπερδεμενο το θεμα γι αυτο ρωτω, μπας και το ξεδιαλυνω..
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
εχω γνωστο που εχει καθαροαιμο ροντβαιλερ 2 ετων, μεσα σε διαμερισμα, μαζι με δυο μικρα παιδιά, και φαινεται (τονιζω το φαινεται) αρνι. Το εχουν κατα κυριο λογο για συντροφια, όχι για φυλαξη. Δεν το βρισκω χαζο ή ατοπο, ειναι θαυμασια σκυλια. Εδω τι συμβαινει; Ο σκυλος δεν εχει δεχθει ειδικη εκπαιδευση . Το ενστικτο που ποτε (απο οτι μου λεει) ως τωρα δεν εκδηλωθηκε μπορουμε να το θεωρησουμε κατεσταλμένο εκ φυσεως; Ή πρέπει να θεωρουμε δεδομενο οτι υπαρχει και οτι αργα ή γρηγορα θα εκδηλωθει αν δε λαβουμε μετρα; Το εχω λιγο μπερδεμενο το θεμα γι αυτο ρωτω, μπας και το ξεδιαλυνω..
Δεν ξερω τι οριζει το πρωτυπο του rott δεν το εχω ψαξει ποτε.....
(οποτε θα μιλησω ποιο γενικα!)
Θαυμασια ειναι ολα τα σκυλια του κοσμου!
Ποσο θαυμασιο σκυλι μιας φυλης φυλαξης μπορει να ειναι ενα σκυλι που δεν εχει ιχνος ενστικτου φυλαξης?
Για μενα ενα σκυλι για να ειναι (εκ των πραγματων) μιας φυλης, δεν αρκει μονο να ειναι εμφανισιακα, ΠΡΕΠΕΙ να ειναι κ στο χαρακτηρα.
Κατα συνεπεια αν δεν θες ιχνος ενστικτου φυλακα, τοτε δεν παιρνεις τετοιο σκυλο, γιατι αν του βγει (οπως ειναι αναμενομενο) δεν πρεπει να προσπαθησεις ουτε να το "εξαφανισεις" ουτε να το "καταστειλεις" ...... ειναι ανηθικο να εχεις επιλεξει ενα σκυλο που ΕΙΝΑΙ "κατι" για να τον κανεις (επικτητα) κατι αλλο!
Αυτο βεβαια ειναι μια μεγαλη κουβεντα..... τεραστεια μην σου πω!

Την απαντηση στην ερωτηση σου (ξαναλεω γενικα δεν εχω ιδεα για ροτ) μπορεις να την βρεις ευκολα.....
Εχει "απειληθει" ποτε ο σκυλος η το περιβαλλον του?
Καθε σκυλος "νιωθει" διαφορετικα την απειλη.
Αν δεν την εχει νιωσει ποτε, δεν ξερεις πως θα αντιδρασει αν την νιωσει....
Αν εχει βρεθει σε συνθηκες που θα επρεπε να την εχει νιωσει, κ περασε κ δεν τον αγγιξε, μπορεις να πεις οτι (απ την εκτροφη του) αυτος ο σκυλος "δεν το εχει".......
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το ΑΓΑΠΑΩ αυτο το χρωμα της.......!!!

..... κι εχω να πω οτι ολα τα σκυλια τελικα που εχουνε κατι απο τις γραμμες του bocci μεσα τους, εχουνε το χαρακτηριστικο αυτο ματι/βλεμμα.......

Να της τραβηξετε τα μαγουλακια κι απο μενα.... δεν εχουνε μεγαλωσει αρκετα ακομα!!!
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
πολυ ωραια τοποθέτηση, και φαινεται λογική.
Ισως πρέπει να κάνουμε ενα διαχωρισμο μεταξύ σκυλων φύλαξης και μη;
Ενας σκυλος που προορίζεται και για φύλαξη ή αποκλειστικά για φύλαξη προφανώς θα πρέπει να εξαπολυσει τα αμυντικα (ή επιθετικά) ενστικτα του προς τη σωστή κατευθυνση .
Ενας ομως σκύλος που προορίζεται αποκλειστικά για συντροφιά , στην ουσία δεν εκπαιδευεται, εκτος των άλλων και να κρατα τα ενστικτα του μονίμως σε καταστολή, εαν αυτο επιθυμούμε;
εχω γνωστο που εχει καθαροαιμο ροντβαιλερ 2 ετων, μεσα σε διαμερισμα, μαζι με δυο μικρα παιδιά, και φαινεται (τονιζω το φαινεται) αρνι. Το εχουν κατα κυριο λογο για συντροφια, όχι για φυλαξη. Δεν το βρισκω χαζο ή ατοπο, ειναι θαυμασια σκυλια. Εδω τι συμβαινει; Ο σκυλος δεν εχει δεχθει ειδικη εκπαιδευση . Το ενστικτο που ποτε (απο οτι μου λεει) ως τωρα δεν εκδηλωθηκε μπορουμε να το θεωρησουμε κατεσταλμένο εκ φυσεως; Ή πρέπει να θεωρουμε δεδομενο οτι υπαρχει και οτι αργα ή γρηγορα θα εκδηλωθει αν δε λαβουμε μετρα; Το εχω λιγο μπερδεμενο το θεμα γι αυτο ρωτω, μπας και το ξεδιαλυνω..
ειμαι της αποψης οτι εαν θελεις αποκλειστικα συντροφια,παιρνεις συντροφιας...υπαρχουν ομως περιπτωσεις που μπορει να εχεις κολλημα εμφανισης με ρατσα φυλαξης,οποτε "αναγκαστικα" θα παρεις φυλαξης...

σε μια τετοια περιπτωση επιλεγεις τον εκτροφεα με τις πιο ηπιες γραμμες αιματος...

προσωπικα ειμαι της αποψης του να εκπαιδευουμε ολα τα σκυλια σε βασικη υπακοη,ανεξαρτητως φυλης,διοτι ειναι ζωντανα με δοντια και ποτε δεν ξερεις τι μπορει να προκυψει κι επισης η ζωη μας μαζι τους ειναι πολυ πιο ευχαριστη χωρις ιδιαιτερα προβληματα...

πιο συγκεκριμενα στους σκυλους με ενστικτα φυλαξης το θεωρω επιβεβλημενο,ανεξαρτητως γραμμων αιματος,μια και ο συνδυασμος εκνευρισμου-δοντιων-50+ κιλων δεν ειναι και το καλυτερο που θα μπορουσε να μας συμβει...
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Εχω το ιδιο προβλημα arrigo(btw ο σκυλος σου ειναι κουκλος*) βγαινει μπροστα σε φασεις που δε χρειαζεται ,δεν εχω βεβαια το δικο σου θεμα με θηλυκα ουτε το θεμα με τους επισκεπτες ,αλλα μεχρι να μπει τον εχει σκαναρει και ειναι σε επιφυλακη μεχρι να δει τι καπνο φουμαρει,απαξ και δει οτι τον δεχομαστε ειναι ολα οκ και αρνι. Θα ηθελα να γραφεις τη προοδο του ,εχει πολυ ενδιαφερον.

*Κοκκίνισαν τα μάγουλά του J
Με τα θηλυκά σχεδόν το ξεπεράσαμε.
Δεν το διαβάζω σαν πρόβλημα το να έχει αυτή την αντίδραση ο σκύλος σου. Το βρίσκω πολύ θετικό αυτό που κάνει. Εκεί περίπου ήθελα να φτάσουμε τον δικό μας. Άσχετα αν πλέον κατάλαβα ότι δεν γίνεται.

Θα σου πω τι ακριβώς έκανε ο Arrigo στην επίσκεψη του εκπαιδευτή.
Είχαμε τελειώσει τα 15 μαθήματα και μετά από μία εβδομάδα ήρθε να τον δει με έναν φίλο του (φίλο μας, πλέον) παρέα.
Όταν ήρθαν, τον είχα στο crate, χτύπησε η πόρτα και αυτός γρύλιζε και γάβγιζε μέσα από το crate.
Άνοιξα την πόρτα και αυτός συνέχισε το βιολί του.
Πήγαμε στο σαλόνι (το crate είναι στο σαλόνι) και μόλις καθίσαμε σταμάτησε αλλά τους κοιτούσε για λίγα λεπτά.
Μετά από λίγη ώρα και ενώ πίναμε καφέ, ο φίλος του εκπαιδευτή μας τον κοιτούσε (κάρφωσε) για λίγα δευτερόλεπτα. Τότε ο σκύλος έβγαλέ ένα βαθύ γρύλισμα και όταν σταμάτησε να τον κοιτάει, σταμάτησε και ο σκύλος να γρυλίζει και ηρέμησε, χαλάρωσε.
Σε δέκα λεπτά περίπου, και ενώ είχε πεί στον φίλο, τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει (γράφω στη σελίδα 25), μου είπε να ανοίξω το crate.
Βγήκε ο σκύλος, πήγε τους μύρισε πρώτα και τους δύο και ξάπλωσε στο σαλόνι μαζί μας σαν να μη συμβαίνει τίποτα.
Βλέπεις δηλαδή, ότι, και ενώ όλα πηγαίνανε καλά, με μία ’’λάθος’’ ενέργεια, ο σκύλος χτύπησε καμπανάκι.

Θα προσπαθήσω να γράφω για την πρόοδό του J

Πιθανολογω οτι σχετικα με αυτο, θα εχεις κανει αναλογη κουβεντα με τον εκπαιδευτη σου.
Αν δεν σου ειναι κοπος, θα ηθελα να ακουσω την εκτενη εκδοχη του στο παραπανω......

Πιστεύεις ότι δεν θυμάμαι;
Χθες που ρώτησες, ήθελα να τον πάρω τηλέφωνο.
Σίγουρα θα του το έχω αναφέρει, δεν μπορεί. Μπορεί και όχι όμως.
Το κάθε μάθημα διαρκούσε πολλές ώρες(4-5 ώρες) γιατί ήμουν και από μακριά και τα ταξίδια ήταν αυθημερόν. Οπότε το συνδυάζαμε με καφεδάκι στο εκπαιδευτήριο και πολύ κουβέντα. Αφού να φανταστείς, έχω δει πάρα πολλά μαθήματα.
Δεν θέλω να πω πράγματα τα οποία δεν έχει πει.
Αλλά.
Επειδή τρελαίνεται με τα σχοινιά ο σκύλος, είναι το καλύτερο παιχνίδι για αυτόν, ακόμα και από την μπάλα που έγραψα σε άλλο ποστ, αλλά δεν τον παίζω.
Με κάθε επιφύλαξη θα πω το παρακάτω ..........
Μάλλον θα μου είπε κάτι σαν ... ’’ Δεν χρειάζεται να παίζει έτσι ’’

Με την πρώτη ευκαιρία όμως, θα τον ρωτήσω και θα σου πω

.......κι εχω να πω οτι ολα τα σκυλια τελικα που εχουνε κατι απο τις γραμμες του bocci μεσα τους, εχουνε το χαρακτηριστικο αυτο ματι/βλεμμα.......
Εγώ θα σταθώ στο κορμί της. Σαν κάτι αιλουροειδή!!
Κυριολεκτικά .......... πάτημα γάτας!!!
Δεν ξέρω αν το έχει η δικιά-ες σου.....αλλά είναι για εμένα εντυπωσιακό.

Το έχει και ο δικός μας αυτό το πάτημα,αλλά είναι πιό βαρύ.
 
Last edited:


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Reinmeister συμφωνώ και στα δύο πόστ που έγραψες.
Τοποθετήθηκες σωστά.
Πάνω σε αυτό όμως έχω μία ένσταση.
.....προσωπικα ειμαι της αποψης του να εκπαιδευουμε ολα τα σκυλια σε βασικη υπακοη......post 294
Δεν αρκεί η βασική υπακοή σε έναν σκύλο που έχει βγάλει το ένστικτο φύλαξης.
Από προσωπική εμπειρία.
Ο σκύλος μου κάνει τα πάντα σε κατάσταση ηρεμίας. Ότι του πω.
Αν μπει σε συναγερμό ή αν κλειδώσει κάτι στο μυαλό (θολώσει) .....από αυτά ’’τα πάντα’’ δεν κάνει τίποτα σχεδόν.
Οπότε πρέπει να δουλευτεί η βασική υπακοή υπό άλλες συνθήκες. Αναγκαστικά μετά πας σε φύλαξη-σωματοφυλακή.
Καταλαβαίνεις πιστεύω τι θέλω να πω.
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Με την πρώτη ευκαιρία όμως, θα τον ρωτήσω και θα σου πω


Εγώ θα σταθώ στο κορμί της. Σαν κάτι αιλουροειδή!!
Κυριολεκτικά .......... πάτημα γάτας!!!
Δεν ξέρω αν το έχει η δικιά-ες σου.....αλλά είναι για εμένα εντυπωσιακό.

Το έχει και ο δικός μας αυτό το πάτημα,αλλά είναι πιό βαρύ.
Για το πρωτο (το παιχνιδι δλδ που βγαζει ενταση/διεκδικηση στο σκυλο) και κυριως για μαστιφοειδη, εχω ακουσει απο πολλους που τους εχουνε πει να το κοψουνε, αλλα ΠΟΤΕ δεν ακουσα την αιτιολογια......
Κι επειδη το κανω, συστηματικα, γουσταρουμε κ οι δυο, αλλα και δεν εχω δει ουτε μια αρνητικη συνεπεια, θα ηθελα πραγματικα να ακουσω την αιτιολογια.....

Απο τον compagnio, στον Ektor, σε μερικα απο τ'αδερφια του Guindo*, στην δικια μου την μεγαλη ΚΑΙ στην Καρμεν, αν παρατηρησεις θα δεις το ΙΔΙΟ ακριβως ματι/βλεμμα...... και προσωπικα το θεωρω πανεμορφο...... δεν ξερω αν την εχεις δει βραδυ, και ειδικα στο σκοταδι!!!!!

Για τον σωματοτυπο που λες αν κ πολυ βαρυκοκκαλα σκυλια, αυτα που εχω δει (του Νικου) με τον σωματοτυπο "ισια πλατη - ψηλο κωλο" εχουνε ενα κατι το αερινο...... μπορουν να κινηθουν κ να περασουνε εντελως απαρατηρητα!
Η αλλη μικρη που εχω, δεν πηρε τπτ απο την γραμμη του πατερα/παππου της στην Ιταλια....... παντως κ οι δυο εχουνε εξαιρετικο αλμα!!!!

Αυτο που εκανε την Karmen "διαφορετικη" ειναι αυτο το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ χρωματακι της..... ειναι "tigrato" κανονικο που ειναι πολυ σπανιο! Σαν εργο τεχνης ειναι..... πραγματικα την ειχα ερωτευτει..... και.... δεν την κρατησα, γιατι ηταν.....θυλικια......!:lloro:
Τωρα πραγματικα το εχω μετανιωσει....... βεβαια ξεροντας οτι ειναι καλα, χαιρομαι γι αυτην!

-> *Στον Καλφα που πας, εχεις δει απο κοντα μηπως τον Μαο?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Για το πρωτο (το παιχνιδι δλδ που βγαζει ενταση/διεκδικηση στο σκυλο) και κυριως για μαστιφοειδη, εχω ακουσει απο πολλους που τους εχουνε πει να το κοψουνε, αλλα ΠΟΤΕ δεν ακουσα την αιτιολογια......
Κι επειδη το κανω, συστηματικα, γουσταρουμε κ οι δυο, αλλα και δεν εχω δει ουτε μια αρνητικη συνεπεια, θα ηθελα πραγματικα να ακουσω την αιτιολογια.....
Να σε διαφωτίσω εγώ, "παιδί" μου east49...:D

Τα "μαστιφοειδή" γουστάρουν πολύ τα παιχνίδια με σχοινιά - κόμπους - διελκυστίνδα... πολύ περισσότερο απ' ότι το μπαλάκι...
Απλά, αρχίζουν και φανατίζονται από κάποια στιγμή και πέρα και πρέπει να έχεις πλήρη έλεγχο για να μη γίνει καμμιά "ζημιά"... δηλαδή, πρέπει να αρχίζει και να σταματάει με εντολή...

Κι εγώ δεν έχω δει αρνητικές συνέπειες και ούτε έχω ακούσει από "υπεύθυνα" χείλη κάτι τέτοιο...

Είναι, βέβαια, γεγονός ότι ενθουσιάζονται ΠΟΛΥ, μετά από λίγη ώρα παιχνιδιού!!!
Και, αν δεν υπάρχει ο πλήρης έλεγχος, μπορεί όντως να υπάρξει πρόβλημα (μιάς και οι "συναφείς" σκύλοι) είναι σωματικά δυνατότεροι από τους (περισσότερους) ιδιοκτήτες τους... και αν καταλάβουν ότι "τον έχουν" τον ιδιοκτήτη, καταλαβαίνεις...
Γι' αυτό, αρκετοί εκπαιδευτές επιλέγουν να σου πουν "άστο καλύτερα"...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Και, επίσης, είναι πολύ σωστό:

...Εκεινη την ωρα "που τον χειριζεσαι με τα νευρα του" οπως πολυ πετυχημενα ειπε παραπανω, δεν επιτρεπεται να τον φοβασαι!

Αν τον φοβασαι, τοτε το εχεις χασει το παιχνιδι...
Οι έμπειροι ιδιοκτήτες (ή χειριστές - εκπαιδευτές - εκτροφείς κλπ.) της "συνομοταξίας" αυτών των φυλών λένε ότι αν υπάρχει λόγος να φοβάσαι το σκύλο σου... τότε οφείλεις να προχωρήσεις σε πιο ριζικές λύσεις (όπως, π.χ., "rehoming")...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Να σε διαφωτίσω εγώ, "παιδί" μου east49...:D

Τα "μαστιφοειδή" γουστάρουν πολύ τα παιχνίδια με σχοινιά - κόμπους - διελκυστίνδα... πολύ περισσότερο απ' ότι το μπαλάκι...
Απλά, αρχίζουν και φανατίζονται από κάποια στιγμή και πέρα και πρέπει να έχεις πλήρη έλεγχο για να μη γίνει καμμιά "ζημιά"... δηλαδή, πρέπει να αρχίζει και να σταματάει με εντολή...

Κι εγώ δεν έχω δει αρνητικές συνέπειες και ούτε έχω ακούσει από "υπεύθυνα" χείλη κάτι τέτοιο...

Είναι, βέβαια, γεγονός ότι ενθουσιάζονται ΠΟΛΥ, μετά από λίγη ώρα παιχνιδιού!!!
Και, αν δεν υπάρχει ο πλήρης έλεγχος, μπορεί όντως να υπάρξει πρόβλημα (μιάς και οι "συναφείς" σκύλοι) είναι σωματικά δυνατότεροι από τους (περισσότερους) ιδιοκτήτες τους... και αν καταλάβουν ότι "τον έχουν" τον ιδιοκτήτη, καταλαβαίνεις...
Γι' αυτό, αρκετοί εκπαιδευτές επιλέγουν να σου πουν "άστο καλύτερα"...
Thanks για την απαντηση κατ'αρχην!
Λογικοτατο ακουγεται..... κατι τετοιο ειχα σκεφτει κι εγω.....

Μετα εχω να πω οτι οντως "φανατιζονται" κ δεν υπαρχει χειροτερο υφος απο αυτο που παιρνουνε οταν τους πεις "φτανει-τελος"..... νομιζω οτι το μονο αντιστοιχο υφος που θα μπορουσα να επικαλεστω ειναι οταν σου κλεινουνε το ταβλι στα μουτρα γιατι εφερες εξαρες στο μαζεμα....... κατι σε "σπασιμο" και "αι στο διαολο πανω που σε κερδιζα" αλλα πλεον το "παιχνιδι" δεν υφισταται, οποτε δεν μπορεις να κανεις κ κατι.....

Αλλα ειναι μια μαγεια να το βλεπεις να φανατιζεται τοσο!
Υ.Γ. Εγω το εχω προχωρησει σε "βρωμικες" μεθοδους το παιχνιδι...... αυτη με πολεμαει καθε φορα με περισσοτερο ..... ΣΑΛΙΟ!!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.125
Μηνύματα
895.945
Μέλη
19.939
Νεότερο μέλος
steliosstel