Οptidog ξηρά τροφή γνώμες και απόψεις!!!!


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Η τροφη ειναι σκατα κι αποσκατα. Την εχω δοσει στις δικες μου, που αλεθουν και σιδερα, για διαστημα δυο μηνων και τις ξετιναξε. Πολλα κοπρανα και τις πηγαινε νερο. Στη Λαρα της εκανε και ακρατεια ουρων που εχω δει οτι τις το κανουν και αλλες μη ποιοτηκες τροφες. Σε γενικες γραμμες χαλια. Θα μπορουσε να αποτελεσει λυση μονο σε περιπτωσεις τρελης αφραγκιας και αυτο με τρομερες επιφυλαξεις.
Θα μπορούσα να σου κάνω Αντιπολίτευση (προσέχτε αυτή είναι η δικιά μου ατάκα ε?? :D :D :p) και να σου πω ότι, εγώ έδινα orijen για κάμποσο καιρό στα 2 ενήλικα μου και ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΝΑ ΜΑΖΕΥΩ ΤΟΥΡΤΕΣ, ΞΕΡΑΤΟ και από αέρια??? έπρεπε να κυκλοφορείς με μάσκα οξυγόνου...:D :D....Και όπως ξέρεις η Orijen είναι σε θεωρητικό επίπεδο ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ......Είναι δυνατόν ποτέ να μπορούσα να ισχυριστώ κάτι τέτοιο?? Ότι δηλαδή η Orijen είναι σκατά κι απόσκατα?? ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ.....Mιλάω με τόση σιγουριά για την Optidog γιατί έχουμε πρόχειρα 20 σκυλιά που ''δουλέυει'' με πλήρη επιτυχία...Θες απαρρίθμηση??? 2 δικά μου...3-4 κάποιων παιδιών που γράφουν ΤΩΡΑ σε αυτό το νήμα....Και καμιά 10αρα-12αρα σκυλιά (και τα 10 είναι Fila παρακαλώ) που έχει το μέλος Omarock (Ηλίας για τους φίλους :) )....... Πως σου φαίνεται ??????Αυτοί ΕΙΜΑΣΤΕ οι στανταρ....και πίστεψε με 20 σκύλοι ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΔΕΙΓΜΑ, (που σίγουρα μπορούμε να βρούμε κι άλλους με λίγο ψάξιμο ΜΟΝΟ από εδώ) γι αυτούς τους 20 σκύλους μπορείς μεσω των ιδιοκτητών τους να μαθεις για τα αποτελέσματα της τροφής.........Συγκεκριμένα ο Omarock -που αργά η γρήγορα θα το δει το θέμα και θα πάρει θέση- έχει δοκιμάσει και δουλέψει με ότι πιο ''καλό'' και ''ακριβό'' υπάρχει στο θέμα ξηράς τροφής.....Οπότε συμβουλέψου τον ..Αν θες!!!Και επίσης σου ξαναλέω, αυτό το ''πρόχειρο'' δείγμα 20 σκύλων ΔΕΝ είναι μικρό και μιλάμε για σχεδόν ΑΠΟΛΥΤΗ επιτυχία!!! :D ;)

Y.Γ (ξέρεις ε??? μήπως παίζει και το εντελώς απίθανο και εξωπραγματικό ίσως ΚΑΙ εξωγήινο φαινόμενο η τροφή απλά να ΜΗΝ έκατσε στο σκυλούνι σου???) :p :D
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
αυτη εχει συντηριτικα,χρωστικες,ενυσχιτικα γευσης? και σε τι αναλογιες ειναι το καλαμποκι σε σχεση με το κρεαταλευρο? Οι σουπερ πριμιουμ δεν εχουν κατι απο αυτα.Αυτες τουλαχιστον που δινω εγω.
Υποθετικα η καλη τροφη ισως ειναι και θεμα ψυχολογιας του ιδιοκτητη, αλλα μια τροφη αρχικα την επιλεγεις απο τα συστατικα της και μετα προχωρας στην αγορα της,ετσι δεν ειναι?
Εγω παντα βεβαια ειχα την απορια να χημισω μια κροκετα φθηνη και μια ακριβη για να δω απο πρωτο χερι τα συστατικα τους.γινεται αυτο? το εχει κανει καποιος και αν ναι ποια η διαδικασια?
 
Last edited:


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
αυτη εχει συντηριτικα,χρωστικες,ενυσχιτικα γευσης? και σε τι αναλογιες ειναι το καλαμποκι σε σχεση με το κρεαταλευρο? Οι σουπερ πριμιουμ δεν εχουν κατι απο αυτα.Αυτες τουλαχιστον που δινω εγω.
Υποθετικα η καλη τροφη ισως ειναι και θεμα ψυχολογιας του ιδιοκτητη, αλλα μια τροφη αρχικα την επιλεγεις απο τα συστατικα της και μετα προχωρας στην αγορα της,ετσι δεν ειναι?
Έχεις απόλυτο δίκιο και είμαι μαζί σου, αλλά ας αφήνουμε σαν πρώτο και τελικό κριτή: το στομαχάκι του σκύλου μας, το τρίχωμα του, τη διάθεση του, τα κόπρανα του, την αφομίωση της τροφής ΚΑΙ φυσικά τις αιματολογικές του εξετάσεις!!!!! Εμένα ΠΑΝΤΑ οι λατρεμένοι μου συνδιασμοί στην δικιά μου ..''ψυχολογία'' και μυαλό ήταν, είναι (το θα είναι βαριά κουβέντα) οι εξής συνδιασμοί:

1) Πρώτο συστατικό Μοσχάρι, δεύτερο ρύζι και τρίτο λαχανικά
2) Πρώτο συστατικό Αρνί, δεύτερο ρύζι και τρίτο λαχανικά
3) Πρώτο συστατικό Κοτόπουλο, δεύτερο ρύζι και τρίτο λαχανικά.....

Προτιμώ παντα το ρυζάκι γιατί ΚΑΙ βοηθάει το έντερο και περιορίζει το σκατό, αλλά και γιατί έχει καλύτερη αφομίωση ... Όμως ΔΕΝ μας κάθεται πάντα αυτό που ξέρουμε πως είναι ο ιδανικός συνδιασμός στο μυαλό μας ή εν πάση περιπτώση σαν ιδανικό-ιδεατό (ΑΠΑΝΤΕΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΤΗΣΕΙ μπροστά στην θέα και στην ''εφαρμογή'' μια ΤΡΟΦΑΡΑΣ στο κατοικίδιο μας).....Επίσης το καλαμπόκι ΚΑΙ τα άλευρα ποτέ δε τα συμπαθούσα αλλά ελα που ΚΑΙ γι αυτα υπαρχουν 2 θεωρίες...Η μία λέει ΝΑΙ χρειάζονται και βοηθάνε και η άλλη τα ενοχοποιεί πλήρως για αλλεργείες κλπ κλπ κλπ.................που να στηριχτείς?? Τι να πρωτοπιστέψει κανείς??????? ''Αβυσσος η ξηρά στο σκύλο μας''.....Οπότε εγώ μένω τελικά, στο τι μου ''λέει'' και τι μου ''δειχνει'' το ζώο μου και ΦΥΣΙΚΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ μέσω των αιματολογικών εξετάσεων και όχι μόνο και βάση αυτών.,....Κρίνω, διαλέγω, επιλέγω, προχωρώ.................Καλά ως εδώ???Πως τα πάμε???
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Δν ξερω ρε παιδια... Όπως είπατε είναι κ θέμα ψυχολογίας του κηδεμόνα. Εγω όταν πρωτοπηρα τν Τσιλι τν μεγάλωσα με orijen. Αν άλλαξα σε hill's όταν έβγαλε τα δοντακια της ήταν γτ μου ήταν πιο εύκολη να την βρω κ έκατσε κ καλα στη μικρη. Δν κατηγορώ καμία τροφή γτ όπως αποδείχτηκε έχουμε γενικά θέμα με το στομάχι. Μπορει αυτο που της έκανε η optidog να της το έκανε κ μια άλλη, φιρματη. Αλλα εγω μετα απο την αλλεργία δν έχω τν διάθεση για πειράματα... Όσο για χρήματα, πρόβλημα δν είναι γτ η μικρη θα φάει στις μεγάλες πεινες κτ άλλο εκτός απο μαγειρευτο κ μας κρατάει.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
συμβαδιζουμε μεχρι εδω κιμωνα....Μετα?Μπορεις να τα βρεις αυτα και στις ακριβοτερες τροφες και να ησυχασεις ξεροντας πως τα συστατικατους ισως Ειναι και καλυτερα απο μιας δευτερης τροφης.
Εχει χημισει κανεις κροκετα?
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
συμβαδιζουμε μεχρι εδω κιμωνα....Μετα?Μπορεις να τα βρεις αυτα και στις ακριβοτερες τροφες και να ησυχασεις ξεροντας πως τα συστατικατους ισως Ειναι και καλυτερα απο μιας δευτερης τροφης.
Εχει χημισει κανεις κροκετα?
Όχι απ όσο ξέρω εγώ τουλάχιστον κανείς δεν χήμιξε ;) να ''χημίσει'' κροκέτα....Ξέρεις εσύ κανέναν να ''χημισε'' στο ψωμάκι που τρώμε κάθε μερα? στο τυράκι? στο γαλατάκι?? στον καφέ?? στη μπριζολίτσα?? στο κοτοπουλάκι???στα φρουτάκια??? στα μπιφτεκάκια?????? :D :D :D...xaxaxaxaxaxaxaxax....Εγώ χημικός ΔΕΝ είμαι διστυχώς,,,Άν ήμουν πιστεψε με θα χα πέρσει με τα μούτρα, γι αυτό σου είπα αυτό:
(ας αφήνουμε σαν πρώτο και τελικό κριτή: το στομαχάκι του σκύλου μας, το τρίχωμα του, τη διάθεση του, τα κόπρανα του, την αφομίωση της τροφής ΚΑΙ φυσικά τις αιματολογικές του εξετάσεις)...
Εδώ ΔΕΝ ''χιμούμε'' αυτά που τρώμε εμείς..ΠΟΙΟΣ θα ασχοληθεί με αυτά που τρώει ένα σκυλί???????? Τώρα το πάμε για off-topic χαχαχαχαχααχαχ...οπότε κάνε στροφή και ακολουθώ...:D :D :p ;)
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Εχει χημισει κανεις κροκετα?
Χαχαχα! Όχι αλλα μια μέρα μια φίλη ειχε friskies σε χαρτοπετσετα μέσα στν τσάντα της κ όταν τν έβγαλε στν πάγκο κατα λάθος την ακουμπησε πάνω σε νερό. Σε κανά τέταρτο που το πήραμε χαμπάρι η πετσέτα ήταν πράσινη κ οι πρασινες κροκετες απο κάτω καφε κομοδινι. Μάλλον τα λαχανικά της δν είναι λαχανικά... Χρωστικες τεζα
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Θα μπορούσα να σου κάνω Αντιπολίτευση (προσέχτε αυτή είναι η δικιά μου ατάκα ε?? :D :D :p) και να σου πω ότι, εγώ έδινα orijen για κάμποσο καιρό στα 2 ενήλικα μου και ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΝΑ ΜΑΖΕΥΩ ΤΟΥΡΤΕΣ, ΞΕΡΑΤΟ και από αέρια??? έπρεπε να κυκλοφορείς με μάσκα οξυγόνου...:D :D....Και όπως ξέρεις η Orijen είναι σε θεωρητικό επίπεδο ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ......Είναι δυνατόν ποτέ να μπορούσα να ισχυριστώ κάτι τέτοιο?? Ότι δηλαδή η Orijen είναι σκατά κι απόσκατα?? ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ.....Mιλάω με τόση σιγουριά για την Optidog γιατί έχουμε πρόχειρα 20 σκυλιά που ''δουλέυει'' με πλήρη επιτυχία...Θες απαρρίθμηση??? 2 δικά μου...3-4 κάποιων παιδιών που γράφουν ΤΩΡΑ σε αυτό το νήμα....Και καμιά 10αρα-12αρα σκυλιά (και τα 10 είναι Fila παρακαλώ) που έχει το μέλος Omarock (Ηλίας για τους φίλους :) )....... Πως σου φαίνεται ??????Αυτοί ΕΙΜΑΣΤΕ οι στανταρ....και πίστεψε με 20 σκύλοι ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΔΕΙΓΜΑ, (που σίγουρα μπορούμε να βρούμε κι άλλους με λίγο ψάξιμο ΜΟΝΟ από εδώ) γι αυτούς τους 20 σκύλους μπορείς μεσω των ιδιοκτητών τους να μαθεις για τα αποτελέσματα της τροφής.........Συγκεκριμένα ο Omarock -που αργά η γρήγορα θα το δει το θέμα και θα πάρει θέση- έχει δοκιμάσει και δουλέψει με ότι πιο ''καλό'' και ''ακριβό'' υπάρχει στο θέμα ξηράς τροφής.....Οπότε συμβουλέψου τον ..Αν θες!!!Και επίσης σου ξαναλέω, αυτό το ''πρόχειρο'' δείγμα 20 σκύλων ΔΕΝ είναι μικρό και μιλάμε για σχεδόν ΑΠΟΛΥΤΗ επιτυχία!!! :D ;)

Y.Γ (ξέρεις ε??? μήπως παίζει και το εντελώς απίθανο και εξωπραγματικό ίσως ΚΑΙ εξωγήινο φαινόμενο η τροφή απλά να ΜΗΝ έκατσε στο σκυλούνι σου???) :p :D
Ο Omarock εκτος δεν δινει μονο την οπτιντογκ αλλα και belcando και μια τεραστια ποικιλια απο αλλες τροφες. Εγω τους εδινα μονο ξηρα. Το γεγονος να μην ταιριαξε στις σκυλες ηταν το πρωτο πραγμα που σκεφτhκα, αλλα να μην κατσει και στις δυο; ασε που η πιο μεγαλη ειχε και ακρατεια ουρων που εχω δει πως καποιες τροφες τις το κανουν. Γενικα η συζητηση με τις τροφες ειναι περιεργη και πουθενα δεν συμφωνουμε ολοι. Εγω παραδειγμα τους δινω Belcando senior sensitive και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Απο τη δοκιμη που καναμε εμεις στην οπτιντογκ τα συμπερασματα που εβγαλα ηταν αυτα που ανεφερα και πιο πανω. Σε καποιον αλλο μπορει και να κατσει καλα, ποιος ξερει. Γενικα για τροφες το μονο που θα επρεπε να παραθετει κανεις ειναι τα συστατικα γιατι οι αποψεις σχετικα με το τι ειναι καλο και τι οχι ειναι παντα υποκειμενικες.
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Ο Omarock εκτος δεν δινει μονο την οπτιντογκ αλλα και belcando και μια τεραστια ποικιλια απο αλλες τροφες. Εγω τους εδινα μονο ξηρα. Το γεγονος να μην ταιριαξε στις σκυλες ηταν το πρωτο πραγμα που σκεφτhκα, αλλα να μην κατσει και στις δυο; ασε που η πιο μεγαλη ειχε και ακρατεια ουρων που εχω δει πως καποιες τροφες τις το κανουν. Γενικα η συζητηση με τις τροφες ειναι περιεργη και πουθενα δεν συμφωνουμε ολοι. Εγω παραδειγμα τους δινω Belcando senior sensitive και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Απο τη δοκιμη που καναμε εμεις στην οπτιντογκ τα συμπερασματα που εβγαλα ηταν αυτα που ανεφερα και πιο πανω. Σε καποιον αλλο μπορει και να κατσει καλα, ποιος ξερει. Γενικα για τροφες το μονο που θα επρεπε να παραθετει κανεις ειναι τα συστατικα γιατι οι αποψεις σχετικα με το τι ειναι καλο και τι οχι ειναι παντα υποκειμενικες.
Έτσι...Σωστός... !!! ;)
 


dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Μια βοήθεια παιδιά, πήρα ένα 5κιλο να δοκιμάσουμε στον Ορφέα, με Hills έχει διάρροιες, με purina proplan ελαττώθηκε λίγο το πρόβλημα αλλά πάλι τα κόπρανα είναι μαλακά......σε μια βδομάδα ο τύπος χρονίζει και λέω να τον πάω σιγά σιγά δοκιμή στην optidog [μήπως και ησυχάσουμε - είδα ότι άλλοι έλυσαν το πρόβλημα διάρροιας - αερίων]....είδα ότι η ημερήσια ποσότητα είναι η μισή από ότι προτεινόταν από τη hills π.χ. [προσοχή για puppies - δεν ξέρω αν αλλάζει η σύσταση των τροφών adults και αρκεί η μισή], κρατάω το πλαστκό και βάζω τη purina μέσα επειδή έχει το πρακτικό κλείσιμο.....ερώτηση, η προτεινόμενη ποσότητα ταυτίζεται τελικά με αυτή που δίνετε στο σκύλο σας ή βρήκατε τη σωστή ποσότητα με δοκιμή; :)
 
Last edited:


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Πήγα κι εγώ για να πάρω την συγκεκριμένη τροφή από το lidl αλλά έχει μόνο adult. Πειράζει να πάρω αυτήν σε ένα ροτβαιλεράκι 2,5 μηνών? Έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι πολύ σε μεγαλόσωμες ράτσες πέρνουν επίτηδες adult τροφές από κουτάβια γιατί τους κάνει καλό στο μυοσκελετικό τους σύστημα και ίσως και στην ανάπτυξη.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
μη δίνεις adult τροφή σε κουτάβι 2,5 μηνών....

όντως κάποιοι δίνουν τροφή adult στις μεγαλόσωμες φυλές ώστε να επιβραδυνθεί η μυοσκελετική ανάπτυξη του σκύλου για να προλάβουν να δέσουν καλά οι συνδέσεις ...
όμως αυτό απαιτεί απο εσένα πολύ μεγάλη εμπειρία και διαρκή ιατρική παρακολούθηση του σκύλου μέσω εξετάσεων....


έτσι και αλλιώς όμως θα σου πρότεινα να βρείς άλλη ποιοτικότερη τροφή για το κουτάβι σου...το έχει ανάγκη...
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
μη δίνεις adult τροφή σε κουτάβι 2,5 μηνών....

όντως κάποιοι δίνουν τροφή adult στις μεγαλόσωμες φυλές ώστε να επιβραδυνθεί η μυοσκελετική ανάπτυξη του σκύλου για να προλάβουν να δέσουν καλά οι συνδέσεις ...
όμως αυτό απαιτεί απο εσένα πολύ μεγάλη εμπειρία και διαρκή ιατρική παρακολούθηση του σκύλου μέσω εξετάσεων....


έτσι και αλλιώς όμως θα σου πρότεινα να βρείς άλλη ποιοτικότερη τροφή για το κουτάβι σου...το έχει ανάγκη...
Ok thanks. κι εγώ αυτής της άποψης είμαι......
 


dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Mετά από ένα επιτυχές πέρασμα από Hills [με αργό ρυθμό] σε Οptidog Adults [είδα σήμερα ότι υπάρχει και Adults LIGHT και Αdults SENIOR, προς ενημέρωση] μπορώ με σιγουριά να πω ότι η τροφή είναι πολύ καλύτερη για το δικό μου σκύλο, τα κόπρανα είναι σωστά, δεν μυρίζουν, αέρια δεν έχω παρατηρήσει, τρίχα σωστή - γυαλιστερή, δεν ξέρω αν αυξήθηκε ελάχιστα η τριχόπτωση ή είναι ιδέα μου, αλλά δεν νομίζω, δεν γνωρίζω πότε αυξάνεται το φαινόμενο καθότι ο νεαρός μόλις έκλεισε το χρόνο και δεν έχω την εμπειρία να κρίνω [διάβασα κάπου ότι λίγος χοντροκομμένος μαϊντανός στη τροφή, δίνει λύση στο θέμα της τριχόπτωσης, αν και δεν έχω ουσιαστικά πρόβλημα, θα το δοκιμάσω], τέσπα τελικά όλα καλά....θα μείνω σε αυτή τη τροφή που έχει και το πλεονέκτημα τιμής....α ξέχασα, από ενέργεια μιλάμε ΑΛΟΓΟ....:D

Ευχαριστώ θερμά το μέλος που άνοιξε αυτό το νήμα και με οδήγησε στη δοκιμή - λύση και ταυτόχρονα εξοικονομώ αρκετά χρήματα, ειδικά αυτή την περίοδο.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
noufaro καλως ηρθες.
Το κειμενο αυτο αναφερεται πουθενα στην Optidog ? πως και το ανεφερες εδω?
 


noufaro

Member
30 Οκτωβρίου 2011
8
0
Γεια σας παιδια...ανεφερα το συγκεκριμενο κειμενο γιατι απευθυνεται σε ολοκληρη τη βιομηχανια παρασκευης ζωοτροφων και στα συμφεροντα που κρυβονται πισω απο την προωθηση τους!διαβαστε το,μην κολλατε στις διαφορες μαρκες ολες μια απ τα ιδια ειναι,το θεμα ειναι πια εταιρεια εχει το χρημα να προμοταρει διαφημιστικα το προιον της!!!εχω καταλαβει οτι μαλλον πρεπει ν αρχισουμε να ψαχνουμε εναλλακτικους τροπους διατροφης για τα ζωακια μας...και για τη δικη τους ευημερια και για να μην ενισχυουμε τετοιου ειδους κυκλωματα..:)
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Με αφορμή το πμ ενός μέλους, θυμήθηκα ότι χρωστάω μια απάντηση στην 'έρευνα' του Κίμωνα. Μετά από 1 χρόνο σχεδόν, οι εξετάσεις αίματος βγήκαν πεντακάθαρες. Από ενέργεια άλλο τίποτα και τα 2 σκυλιά, τρίχωμα ωραίο και τέλος καλοσχηματισμένα κακάκια. Σε μια συζήτηση που είχα με τη γυναίκα του κτηνιάτρου (νομίζω σπούδασε και αυτή κτηνίατρος, αλλά δεν είμαι σίγουρη), μου είπε όποτε μπορέσω να αλλάξω, γιατί κάποια σκυλιά παρουσίασαν κρυστάλλους στα τσίσα τους (αν το λέω σωστά).
 


giorgos_mel

Member
27 Ιουνίου 2012
14
0
36
Μαρουσι
www.bluerebels.gr
Καλησπερα
καιρο τωρα ψαχνω να βρω τροφη οικονομικη γιατι τα πραγματα ειναι δυσκολα και δεγινεται να τρωμε εμεις lidl και τα σκυλια μας τροφες 50-60 ευρο...χαχαχα...αν ειναι το γυρναω και γω στην ξηρα...:p
μετα απ αυτα που διαβασα ειπα να δοκιμασουμε την optidog και πραγματικα ξετρελαθηκαν και τα 2 σκυλακια.
ο ενας ειναι κανισακι 3 κιλα μινι και ο αλλος ενας αδεσποτος αλητης 25 κιλα.
ο αλητης ειναι ημιαιμο τελειως 8-9 μηνων.να περιμενω να χρονισει και να του δωσω τοτε την optidog η μπορω να του τη δινω απο τωρα?τωρα ταιζονται και τα 2 με tonus κοτοπουλο-ρυζι
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Με την Τοnus γυρω στα 30 ευρώ, την Cibau γυρω στα 35 και την Brit γυρω στα 35 επίσης (πάντα για τα 15 κιλά) και βλέποντας λίγο τα συστατικά, δεν βρίσκω τη διαφορα τιμης ικανοποιητικη ώστε να διαλέξω την πρώτη.

Η optidog (oι tρεις συσκευασιες που ισοδυναμουν με 15 κιλά) κοστίζει 24. Σκέψου και πάλι αν, βάσει συστατικών, αξίζει τον κόπο η διαφορα τιμης. Δεν καταδικάζω την τροφή, κι εγώ την έχω δώσει στο σκύλο μου. Αλλά συμπλήρωνα πρωτεϊνη με 2 γεύματα την εβδομαδα με κρέας. Και να πω την αλήθεια έτσι η τιμη ανεβαινει κάπως...

Το μέλος ICE έχει ανοιξει ένα θέμα που αναλύεται (και με το παραπάνω) η Brit και πρόσφατα άνοιξε άλλο ένα για την τροφή petnature. Για ρίξε μια ματιά...