ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΟΚΕΡ..!!


spymcpe

Active Member
9 Απριλίου 2008
33
0
Καλησπερα.Εχω ενα ημιαιμο κοκερ-σετερ,τον Πιπη,ειναι 13 χρονων και εχει προβλημα με την καρδια του.Παιρνει vasotop.Τις τελευταιες μερες ειχαμε αρκετα προβληματα.Ξεκινησαν την Πεμπτη με συχνους εμετους στην αρχη κιτρινα υγρα και στη συνεχεια ασπρους πηχτους αφρους,με σπασμους στο στομαχι και πονο,ακολουθησε φοβερη δυσκολια στην αναπνοη,η γλωσσα του γινοταν μπλε,και δεν σηκωνοταν καθολου,Δεν ετρωγε δεν επινε.Τον κατεβαζα αγκαλια να κανει την αναγκη του και στα 2 βηματα νομιζα πως θα μου μεινει δεν μπορουσε να αναπνευσει και η κοιλια εκανε συνεχεια συσπασεις.Η κτηνιατρος που τον παρακολουθει ειναι στην Ραφηνα,εγω μενω Βριλησσια.Μου συνεστησε να μην μετακινηθει για τον φοβο μην μου μεινει στην διαδρομη.Εψαξα να βρω γιατρο να ερθει σπιτι και 2 που βρηκα αρνηθηκαν για ιδεοντολογικους λογους μου ειπαν..Απο το τηλεφωνο μου εδωσε συμβουλες η γιατρος του και του δινω 2 lasix των 40 την ημερα,πρωι βραδυ,και μισο zantac.Αρχισε να βελτιωνεται και η αναπνοη και η διαθεση.Οι εμετοι σταματησαν και αρχισε παλι να τρωει με την ιδια ορεξη που ειχε πριν.Το μονο που ειχε ηταν ενας βηχας 3-4 φορες την ημερα που μου ειπε η γιατρος πως ειναι λογο της καρδιας..Ομως απο χθες το βραδυ χειροτερευσε ξανα..Ο βηχας εγινε πολυ εντονος και συχνος και τον καταβαλλει..Παλι η ορεξη του μειωνεται,σπανια σηκωνεται και οταν το κανει ειναι για 2-3 βηματα και αυτα με μεγαλη ασταθεια.Η γιατρος μου συνεστησε εξετασεις αιματος για συκωτι και νεφρα.Της προτεινα εγω να κανω υπερηχο καρδιας και ειπε πως ειναι αχρειαστος.Για τον βηχα,ο οποιος ειναι εντονος και ξηρος,με ταση για εμετο που δεν βγαζει ομως τιποτα,μου ειπε πως οφειλεται στην καρδια και πως δεν μπορω να κανω τιποτα να τον βοηθησω.Ακουσα καλα λογια για τον κυριο Θωμα Μαραγκο στο Χαλανδρι και σκεφτομαι να τον παω εκει αυριο.Δεν ξερω ακριβως που βρισκεται ομως.Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα εχω τρελαθει δεν ξερω τι να κανω..
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Να τον πας στον Θωμα..και συγνωμη που το λεω αλλα η κτηνίατρος σου όφειλε να έρθει να δει τον σκύλο...
Ο Θωμας κάνει και επισκεψεις σε σπίτια, αν υπαρχει μεγάλη ανάγκη...
 








vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Στο Θωμά όπως λένε και οι άλλοι - μπορείς να πας και σήμερα το απόγευμα.

Της κτηνιάτρου σου να της πεις να αλλάξει δουλειά και να βάλει στο μαγαζί της ταμπέλα "καφενείο - σερβίρουμε μόνο εδώ".

Άντε... γιατί μερικοί θέλουν κλείσιμο... ας πάνε να κάνουν καμιά άλλη δουλειά...:mad:
 


spymcpe

Active Member
9 Απριλίου 2008
33
0
Μιλησα με τον κυριο Μαραγκο και θα παω στις 7.Πριν λιγο ο Πιπης εβγαλε κατι σαλια πανω στον βηχα και ειχε και λιγο αιμα..θα δουμε τι θα γινει..παντως δεν εχει ορεξη για τιποτα εκτος απο νερο και ολη την μερα κοιμαται..
 




spymcpe

Active Member
9 Απριλίου 2008
33
0
Μολις γυρισα απο τον γιατρο.Μου ειπε πως τα πραγματα ειναι δυσκολα ομως θα το παλεψουμε.Μου αλλαξε την αγωγη τελειως.Μου ειπε πως ο Πιπης εχει αρχισει να μαζευει υγρα στους πνευμονες και παει για πνευμονικο οιδημα.Μου εκοψε το vasotop οπως και το zantac οπως και την αντιβιωση.Μου ειπε Vetmedin 1 πρωι ενα βραδυ και αλλο ενα που δεν θυμαμαι ακριβως την ονομασια,forteort μου φαινεται,1 πρωι και 1/2 βραδυ.Μου εδωσε και μια τροφη για την καρδια της hills την h/d.Τα ξερετε τα φαρμακα αυτα?Μενω Βριλησσια,μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει απο που μπορω να τα προμηθευτω?
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Εγώ πάντος τα προμηθέυομαι από τον κτηνίατρο! Μακάρι το σκυλλάκι σου να γίνει καλά!:(
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
το fortekor το βρισκεις στον κτηνιατρο κανει περιπου 14 ευρω το κουτι.
για τα αλλα δεν ξερω.
επισης απο τροφες υπαρχουν και early cardiac της royal canin και αυτες και σε κονσερβα και σε ξηρα!εγω τους αγοραζω και τις 2 για αλλαγη!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν δυσκολεύεσαι να βρεις τα φάρμακα, υπάρχει στην Αγ.Παρασκευή μια κτηνιατρική φαρμακαποθήκη ο Μαδεμοχωρίτης - Μεσογείων 368 και 28ης Οκτωβρίου 1 (2106390496 για το τηλέφωνο δεν είμαι 100% σίγουρη).
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Επισης υπαρχει στην θηβον 85 στο περιστερι (210 5777332 και στην Γρηγοριου Λαμπρακι 99 στο Κορυδαλλο/συνορα με Νικαια (210 4949440) η Κτηνιατρικη Ο.Ε, που εχουν τα πιο πολλα κτινιατρικα φαρμακα αλλα και τις Veterinary Diets της Hills και RC.

Ειναι και τα δυο μακρια- αλλα απο το τιποτα....
 


spymcpe

Active Member
9 Απριλίου 2008
33
0
Καλημερα.Ευχαριστω πολυ για τα φαρμακα,τα βρηκα.Ο πιπης ηρεμησε λιγο απο τον βηχα,ομως οτι και να φαει του προκαλει ταση εμετου.Εχει ορεξη σηκωνεται μονος του και πινει νερο πολυ.Θα δουμε..
 


spymcpe

Active Member
9 Απριλίου 2008
33
0
Καλησπερα.Συνεχιζω την αγωγη κανονικα.Χθες ο Πιπης ηταν μια χαρα,ειχε ορεξη,πηγαινε απο το ενα δωματιο στο αλλο,γενικα ηταν καλα.Μονο μια φορα εκανε ενανεμετο το βραδυ.Σημερα το πρωι ειχε μια πολυ δυσκολη κριση.Του εδωσα τα χαπια του το πρωι.Ξαφνικα αρχισε να κανει εμετους,στην αρχη κιτρινα,μετα ασπρους αφρους πηχτους,ειχε φοβερους σπασμους το στομαχι του,δεν μπορουσε να αναπνευσει καθολου,η γλωσσα του εγινε μπλε,ανεπνεε και εκλαιγε μαζι..Βγηκε στο μπαλκονι,δεν μπορουσε να σταθει,επεσε στο πλαι και κατουρηθηκε επανω του.Νομιζα οτι τον εχανα.Του εδωσα 1 lasix ακομη και μετα απο αρκετη ωρα συνηλθε.Μιλησα με τον γιατρο.Δεν ξερω αν εφταιγε οτι του εδωσα τα χαπια ενω ηταν νηστικος,παντως μου ειπε να μην του τα δωσω ξανα ενω δεν εχει φαει πρωτα.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αμαν, τον κακομοίρη....γενικά, χάπια με άδειο στομάχι δεν κάνει, όπως και στους ανθρώπους..
Ελπίζω να καλυτερεύσει σύντομα...
Κουραγιο...:):):)
 


spymcpe

Active Member
9 Απριλίου 2008
33
0
Καλησπερα.Προβληματιζομαι πολυ γιατι ενω ο σκυλος εχει ορεξη,σηκωνεται περπαταει πινει νερο,με το που βαζει κατι στο στομα του αμεσως αρχιζει να γουργουριζει η κοιλια του,αμεσως εχει τασεις εμετου και αμεσως βγαζει οτι τρωει μαζι με πολλες βλενες αλλα και ασπρο αφρο,και δεν κραταει ουτε τα χαπια που πρεπει να φαει.Και οταν τα βγαζει αμεσως παλι εχει ορεξη να φαει..Που οφειλεται αυτο,στην καρδια η στους πνευμονες..?Παντως οι εξετασεις αιματος ηταν καλες,για συκωτι νεφρα κτλ..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μηπος απλα εχει καμια γαστερνετιτιδα??
Απο τα πολλα φαρμακα- αντιβιοσεις?

Αντιεμετικο δεν βοηθαει?? Εστο ενεσιμο?
Και μετα ελαφρια τροφη- κοτοπουλακι στιθος νεροβραστο και σε πολυ μικρες μπουκιτσες- μεχρι να στροσει??
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ρώτα τον γιατρό τι να κάνεις σε αυτη τη περίπτωση...είναι πολύ σημαντικό να πάιρνει τα χάπια του και να τρωει για να έχει δυνάμεις...