ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΦΟΛΕΣ!!!!


christina.K

Member
4 Απριλίου 2009
8
0
Επειδη ξεκιναει καλοκαιρι και σιγουρα θα πατε καπου διακοπες θεωρω υποχρεωση μου να σας ενημερωσω για κατι και να σας προστατεψω αφου αρκετες φορες με εχετε βοηθησει και συμβουλεψει και εσεις οταν εχω προβλημα με το κουταβι μου! προσφατα επειδη χτυπησε παιζοντας το "ησυχο" κουταβινι μου το ποδι του.. πηγα στον κτηνιατρο και με την ευκαιρια μου ειπε να προσεχω πολυ απο εδω και στο εξης τισ ΦΟΛΕΣ!!!!!!!! Η κεφαλλονια ειναι ενα υπεροχος (μαγικος) θα τολμαγα να πω προορισμος που αξιζει καποιος να επισκευτει και να εξερευνησει!!!! το νησι αυτο το αγαπαω παρολο που δεν ειμαι απο δω σαν να ειναι η γενετειρα μου! Τον τελευταιο καιρο ομως ασυνειδητοι μισανθρωποι ριχνουν συνεχεια φολες και μαλιστα με την μορφη σκονης οπως με ενημερωσε η κτηνιατρος που ειναι το πιο επικινδυνο!! Στις παραλιες δεν υπαρχει προβλημα και μπορειτε ανετα να εχετε το σκυλακι σας μαζι οταν ομως το βγαζετε εξω βολτα οπως μου ειπε η γιατρος θα πρεπει να εχετε προμηθευτει διπλο φιμωτρο!! Ετσι θα χαρειτε τις ομορφιες του νησιου και δεν θα εχετε απροοπτα... Δυστυχως ανεγκεφαλοι υπαρχουν παντου!!:mad: Οι τοπικοι φορεις προσπαθουν να τους εντοπισουν αλλα ας προστατευτουμε και απο μονοι μας!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tι είδους σκόνης είναι αυτή?
Mπορεί να την εισπνεύσει?
 




Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
θειο ή DDD (αγροτικο φυτοφαρμακο ιδιαιτερα δυνατο , εχει αποσυρθει πλεον) αλλα με μεγαλο χρονο ημιζωης και μεταβασιμοτητας απο τροφη σε τροφη...

Το θεμα ειναι να προσεχεται να μην σας τυχει γιατι αν σας τυχει και δεν εχετε της ενεσεις μαζι ...
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
ΘΕΕ ΜΟΥ!:eek::eek::eek::eek::eek:

Πάει, τελείωσε! Το Μουφ θα τη βγάλει ολόκληρο το καλοκαίρι στη φάρμα στο Ιλλινόι με τα πρόβατα και τα αλογάκια και τα παιδάκια και όσους τον λιβανίζουνε! Πάω να κλείσω από τώρα κιόλας διότι θα πήξουνε το καλοκαίρι!

ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΥΦ!!!!!:(

Καλά, είναι με τα καλά τους? Θα δηλητηριάσουνε κιόλας κανέναν άνθρωπο έτσι που πάνε και μετά θα τους τρέχουνε. Θα γίνει μπούγιο κιόλας στα κανάλια και τα παράθυρα!
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Εχει το χρωμα τις οχρας ,μπεζακι. Εαν ειναι αυτο!ε!
Δεν ξερω αλλο ισχυρο φυτοφαρμακο σε σκονη, πιστεψε με στην σχολη (φυτικησ παραγωγης) ειχε μια ασκηση με αυτο το φαρμακο και περνουσαν μεγαλες ποσοτητες πχ. απο το καλαμποκι στην κοτα απο την κοτα στο αυγο κ.τ.λ.π
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Ο Προορισμός μου θα είναι Αλεξ/πολη και εύχομαι να μην μου τύχει μιας και η γειτονιά / οικισμός που θα μένουμε έχει αρκετά ακόμα 4ποδα κατοικίδια. Αίσχος σε όσους το κάνουν πάντως...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τα πάρκα στην Ξανθη ειναι πλεον ζωνες υψηλου κινδυνου. Το πινσερακι μας ειναι πολυ εκλεκτικο αλλα η Ηρα η ποιμενικη αρπαζει ο,τι βρει και σταματησα να την πηγαινω στα παρκα. Η αληθεια ειναι οτι σκεφτηκα το φιμωτρο αλλα οι γειτονες θα την θεωρησουν επικινδυνη αν την δουν σαν τον χανιμπαλ λεκτερ οποτε απλα σταματησα τα παρκα.
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Ο Προορισμός μου θα είναι Αλεξ/πολη και εύχομαι να μην μου τύχει μιας και η γειτονιά / οικισμός που θα μένουμε έχει αρκετά ακόμα 4ποδα κατοικίδια. Αίσχος σε όσους το κάνουν πάντως...
Πάρε και κάνα φίμωτρο καλού κακού...
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Πάρε και κάνα φίμωτρο καλού κακού...
Σήμερα το σκεφτόμουν αυτό για την αγορά... :rolleyes:

Είναι όντως ακαλαίσθητο αλλα τι να κάνουμε...:(


Απορία πάνω σε αυτό μόνο πλαστικά υπάρχουν; αν ναι την "βάψαμε" γιατί ο μικρός μου μια φορά που τον πήγα κτηνίατρο "με χρέωσε" και ένα , επειδή το κατέστρεψε :rolleyes:
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Το φίμωτρο πρέπει να είναι μεγάλο (αρκετά ώστε ο σκύλος να μπορεί να λαχανιάσει) γιατί αλλιώς θα πάθει θερμοπληξία. Πόσο μάλλον σε καλοκαιρινή βόλτα.

Τα περισσότερα φίμωτρα στα πετ-σοπ (από ύφασμα ή δέρμα) που κρατούν το στόμα κλειστό τελείως, είναι για ΠΟΛΥ λίγα λεπτά (συνήθως κτηνιατρική χρήση). Αν ζεσταθεί έστω λίγο ο σκύλος (ή κουραστεί) είναι πραγματικά πολύ επικίνδυνα.

Εγώ χρησημοποιώ μόνο αυτά που είναι σιδερένια (κάγκελα σαν κλούβα) από ατσάλι. Υπάρχουν και πλαστικά (πάλι σαν μεγάλη κλούβα) αλλά πλένονται πιο δύσκολα.
Με αυτά τα φίμωτρα έχει τόσο χώρο που ακόμη και νερό μπορεί να πιεί χωρίς να το βγάλεις.

Επίσης όλοι οι σκύλοι πρέπει να μάθουν σταδιακά το φίμωτρο. Σε ΚΑΝΕΝΑΝ δεν αρέσει αρχικά. Είναι σαν να δέσεις τα χέρια ανθρώπου. Θέλει για λίγα λεπτά αρχικά (στον χώρο σας) για μερικές μέρες (αυξάνοντας λίγο, λίγο τον χρόνο) με πολύ επιβράβευση, σταθερότητα κι ηρεμία.

Τέλος, αν ο σκύλος φοράει φίμωτρο για φόλες στην βόλτα, δεν σημαίνει κι απαραίτητα πως πρέπει να το φοράει ΣΥΝΕΧΩΣ σε όλη την διαδρομή. Μπορεί να "μπαινοβγαίνει" το φίμωτρο ανάλογα με το μέρος. Για παράδειγμα, να το φοράει όταν είναι λυτός σε πάρκο, αλλά να μην το φοράει όταν περπατάτε στο πεζοδρόμιο με το λουρί.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Αυτός είναι ο καλύτερος (απολύτως ασφαλής) τύπος φίμωτρου:

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=txau-yjkjVg[/ame]
 


gvaikousis

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2009
110
0
Athens
Φόλα-Σκόνη

Στην Αθήνα-Κυψέλη-Πεζόδρομο Φωκίωνος Νέγρη απέναντι από το δημοτικό σχολείο της περιοχής πέρσι γέμισαν τον τόπο με αυτήν την περίφημη σκόνη.

Για όσους είναι απο αλλού να περιγράψω έναν πεζόδρομο γεμάτο καφετέριες και ταβέρνες στα πλαινά και δέντρα και γκαζόν στη μέση.

Κόσμος πολύς, παιδάκια να παίζουν, σκυλάκια να τρέχουν μαμάδες με μωρά να βολτάρουν.

Ψεκάστηκε λοιπόν ο τόπος με την σκόνη.Αποτέλεσμα να πέφτουν βροχή νεκρά τε περιστέρια.Κυριολεκτικά ήρθε ο δήμος και τα μάζεψε με οχήματακια περισυλλογής.Βουνά τα νεκρά περιστέρια.

Ένας πολύ καλός κτηνίατρος είχε 4 ή 5 σκυλιά ταυτόχρονα μέσα στο ιατρείο και προσπαθούσε να τα σώσει.Μια από αυτές και η Ποπη της γιαγιάς μου που σώθηκε.

Χάθηκαν πολλά σκυλάκια από ότι μάθαμε τελικά.

Η γιαγιά μου μου είπε ότι απλώς βγήκαν , ούρησε η Πόπη και γύρισαν.Αυτό έφτανε για να γίνει η δουλειά.

Και ρωτώ εγω. Τα παιδάκια; Τα μωράκια που παίζαν στο γκαζόν;Οι ανθρωποι που έτρωγαν στις ταβερνες; Αυτοι που έπιναν καφε; Εαν επεφτε η σκόνη πάνω τους τι θα γινόταν στην Κυψέλη;

Όσοι πετάνε φόλες πρέπει να διώκονται για φόνο εκ προμελέτης.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Η φημη της σκονης στην Αθηνα εφτασε μεχρι εδω.
Ευτυχως δεν ηρθε ακομα και η ιδια η σκονη.
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
ox...
τοσο καλα εε...

χμ... ωραια μονο βολτουλες σε γνωστα μεροι και παρκα οπου υπαρχουν παιδια ( δεν πιστευω να βαζουν σε μεροι με παιδακια πιστευω υπαρχει κινδυνος μην παθουν κατι εεε ? )

και σε χωρους δικους μας και γνωστον για την ασφαλεια των σκυλοζουζουνιων μας...

απαραδεκτο παντος που κανουν τετοιο κακο καποια τερατα...
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
χμ... ωραια μονο βολτουλες σε γνωστα μεροι και παρκα οπου υπαρχουν παιδια ( δεν πιστευω να βαζουν σε μεροι με παιδακια πιστευω υπαρχει κινδυνος μην παθουν κατι εεε ? )
Στη Φωκιωνος υπαρχει δημοτικο σχολειο και τα παιδακια παιζουν και απ εξω ενω γενικα εκει κανουν βολτα παιδακια, παππουδες κλπ
 


mariatito

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2009
101
1
Ηράκλειο Κρήτης
Επειδη ξεκιναει καλοκαιρι και σιγουρα θα πατε καπου διακοπες θεωρω υποχρεωση μου να σας ενημερωσω για κατι και να σας προστατεψω αφου αρκετες φορες με εχετε βοηθησει και συμβουλεψει και εσεις οταν εχω προβλημα με το κουταβι μου! προσφατα επειδη χτυπησε παιζοντας το "ησυχο" κουταβινι μου το ποδι του.. πηγα στον κτηνιατρο και με την ευκαιρια μου ειπε να προσεχω πολυ απο εδω και στο εξης τισ ΦΟΛΕΣ!!!!!!!! Η κεφαλλονια ειναι ενα υπεροχος (μαγικος) θα τολμαγα να πω προορισμος που αξιζει καποιος να επισκευτει και να εξερευνησει!!!! το νησι αυτο το αγαπαω παρολο που δεν ειμαι απο δω σαν να ειναι η γενετειρα μου! Τον τελευταιο καιρο ομως ασυνειδητοι μισανθρωποι ριχνουν συνεχεια φολες και μαλιστα με την μορφη σκονης οπως με ενημερωσε η κτηνιατρος που ειναι το πιο επικινδυνο!! Στις παραλιες δεν υπαρχει προβλημα και μπορειτε ανετα να εχετε το σκυλακι σας μαζι οταν ομως το βγαζετε εξω βολτα οπως μου ειπε η γιατρος θα πρεπει να εχετε προμηθευτει διπλο φιμωτρο!! Ετσι θα χαρειτε τις ομορφιες του νησιου και δεν θα εχετε απροοπτα... Δυστυχως ανεγκεφαλοι υπαρχουν παντου!!:mad: Οι τοπικοι φορεις προσπαθουν να τους εντοπισουν αλλα ας προστατευτουμε και απο μονοι μας!

Δεν ήξερα οτι υπάρχει φόλα και σε σκόνη! Αν είναι δυνατόν!
Σ' ευχαρισστούμε Χριστίνα για την σωτήρια πληροφορία που μοιράστηκες μαζί μας!
Εδώ στην Κρήτη, γίνεται χαμός με τις φόλες! Μπορεί να είναι φιλόξενοι οι Κρητικοί, αλλά ελάχιστοι είναι πραγματικά ζωόφιλοι δυστυχώς...