Πάθαμε αλεργία από το εμβόλιο :(


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
O Hachi έκανε σήμερα το προγραμματισμένο του εμβόλιο το οποίο έμαθα ότι ήταν 7πλό. Μόλις πήγαμε σπίτι άρχισε να τρίβει τα μάτια του και να κλαίει. Έπαθα σόκ, το Ιαπωνεζάκι μου είχε πιο σχιστά μάτια και από τους Ιάπωνες, η μουσούδα του από τριγωνική είχε γίνει ολοστρόγγυλη, πήρα αμέσως τηλέφωνο τον γιατρό και μου είπε να τον πάω αμέσως από εκεί, του έκανε μια ένεση κορτιζόνης αν κατάλαβα καλά, μου είπε να μην ανησυχώ αλλά έχω διαβάσει μερικά θέματα σήμερα στο dogforum με ανθρώπους που έχασαν τα σκυλιά τους από λάθος διαγνώσεις κι έχω *εστεί πάνω μου. Κοντεύω να σκάσω :/

Μου έδωσε και χάπια κορτιζόνης και μου είπε αν σε μια ώρα δεν έχει αρχίσει να ξεπρίζεται να του δώσω ένα :/
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, εδώ τα απαγόρεψαν τα πολλαπλά εμβόλια όταν είναι τόσο πολλά μαζί γι' αυτό το λόγο μετά από παρότρυνση της Κτηνιατρικής Σχολής. Παλιά όταν επιτρέπανε πολλά εμβόλια μαζί το Μουφ το κράταγε κανα-δυο ώρες η κτηνίατρος στην κλινική για παρακολούθηση. Τώρα απλώς ερχόμαστε τρεις φορές για τα εμβόλια και πληρώνουμε μόνο μια επίσκεψη. Πρόσεξε στο μέλλον να κάνεις πάντα τη λύσσα χωριστά από τα άλλα διότι είναι πολύ βαρύ εμβόλιο. Το Μουφ έχει πάντα ανορεξία μετά από το εμβόλιο λύσσας, είναι ελαφρώς υποτονικό και κάνει εμετό. Πάντως η κορτιζόνη μου ακούγεται νορμάλ θεραπεία για αλλεργία. Εδώ κάνουν ένεση κορτιζόνης και μετά δίνουν ανθρώπινο Benadryl για καμιά μέρα.

Περαστικά στο Χάτσι. :)
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Μα το εμβόλιο της λύσας το έκανε μικρός (53 ημερών) γιατί θα ταξίδευα με αεροπλάνο και στην aegean και ολυμπιακή απαιτείται(άσχετα ότι όταν έφτασα στο αεροδρόμιο κανένας δεν έλεγξε το διαβατήριο/βιβλιάριό του παρά μόνο τον ζύγισαν), λές να μην το είδε ο γιατρός και να του ξανάκανε για τη λύσα και γι αυτό έκανε ότι έκανε;
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όχι. Η λύσσα γίνεται πάντα χωριστά και όχι μέσα σε κοκταίηλ. Μπορεί όμως να του κάνανε αλλεργία τα υπόλοιπα εμβόλια. Απλώς κάντα χωριστά σε μικρά κοκταίηλ στο μέλλον, όχι επτά μαζί σε μια μέρα.
 






russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εγω νομιζω οτι αν ο κτηνιατρος ειναι εμπειρος θα κανει τα εμβολια στις σωστες δοσολογιες και αναλογα το βαρος και την ηλικια του σκυλου.Δηλαδη δεν θα κανει 1 4πλο αλλα 2 2πλα.
Παντως τα 6πλα και τα 7πλα μου φαινονται υπερβολικα...
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Ρε παιδιά τι να σας πώ, κτηνίατρος δεν είμαι και δεν γνωρίζω από αυτά, αν είναι να μην εμπιστευόμαστε και τους γιατρούς μας για κάτι τόσο απλό (όσο ακούγεται στ αυτιά ενός ανίδεου σαν κι εμένα) για ένα εμβόλιο τότε τι να κάνω; Να πάω να το σπουδάσω το άθλημα; Δεν μπορείτε να φανταστείτε την τρομάρα που πήρα...
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Δυνητικά σε οποιοδήποτε φάρμακο μπορείς να κάνεις αλλεργία, και τα εμβόλια δεν αποτελούν εξαίρεση. Είσαι σίγουρος ότι 53 ημερών έκανε το εμβόλιο για την λύσσα; Ο κτηνίατρος στο πρότεινε λόγω ταξιδιού ή εσύ τον “πίεσες” κατά κάποιον τρόπο;
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Σε εμάς τα χώρισε ο κτηνίατρος σε 3 δόσεις τα εμβόλια γιατί είπε ότι η Brandie είναι ακόμα νεαρή παρόλο που δεν είναι μικρόσωμη. Τα κάναμε σε διάστημα 30 ημερών. Της λύσσας της έπεσε λίγο βαριά μετά, δεν ήταν κεφάτη όπως συνηθίζει.
 


akita_yoko

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
142
0
Αθήνα, Κηφισιά
Εμάς η κτηνίατρος όταν κάναμε το προτελευταίο εμβόλιο της μικρής πριν κάποιες μέρες μας είπε ότι αυτό που λες με το πρήξιμο στη μουσούδα μπορεί να εμφανιστεί σαν παρενέργεια αλλά δεν είναι από τις σοβαρές παρενέργειες.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Παιδιά εμένα τον δικο μου τον γιατρό και φάλαγγα να του κάνω 53 ημερών εμβόλιο λύσσας δεν πρόκειται να κάνει.
 


akita_yoko

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
142
0
Αθήνα, Κηφισιά
Η αλήθεια είναι ότι για το εμβόλιο της λύσσας και εγώ τα ίδια έχω ακούσει...αλλά σ' αυτό δεν φταις εσύ έτσι κ αλλιώς κ ότι ήταν να γίνει έγινε.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
akita_yoko... το θέμα μας δεν είναι να ενοχοποιείται ή να απενοχοποιείται κανείς....:eek:
αλλά το πως και με ποιούς τρόπους διασφαλίζεται η υγεία ενός κουταβιού...
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Δυνητικά σε οποιοδήποτε φάρμακο μπορείς να κάνεις αλλεργία, και τα εμβόλια δεν αποτελούν εξαίρεση. Είσαι σίγουρος ότι 53 ημερών έκανε το εμβόλιο για την λύσσα; Ο κτηνίατρος στο πρότεινε λόγω ταξιδιού ή εσύ τον “πίεσες” κατά κάποιον τρόπο;
Να πιέσω γιατί; Ήξερε ότι θα ταξιδέψουμε αεροπορικώς και μου είπε να πάρω τηλέφωνο τις αεροπορικές και να ρωτήσω, και οι 2 αεροπορικές μου είπαν ακριβώς το ίδιο, το εμβόλιο της λύσσας απαιτείται όπως και το τσιπάκι και το βιβλιάριο/διαβατήριο.
 








Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Μα έχω αλλάξει γιατρό αφού πλέον μόνιμα ζω στην Κρήτη, Rabisin γράφει ένα που είναι μόνο του, αυτό πρέπει να είναι.
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Έχει δίκιο η Tara, εφόσον εσύ δεν του είπες τίποτα, όφειλε να σε ενημερώσει ότι σε κουτάβι 53 ημερών δεν γίνεται το αντιλυσσικό. Εσύ δεν όφειλες να το γνωρίζεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.051
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli