Πάρε σκύλο μόνο από εκτροφέα...








Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
και ομως τσιμπανε λεφτα απο τα κουταβια
και ετσι μετα καταληγουν καποιοι να εχουν puppy mills
και κανουν συνεχως γεννες για τα λεφτα
παντως πολλα γινονται σε αυτο τον κοσμο
sofouli τι να σου πω...δεν θελω να ανακατευτω με κανενα οτι ξερω λεω και γω
γενικως ειμαι υπερ των καλων εκτροφεων που κανουν σωστα την δουλεια τους και λιγοι ειναι στην ελλαδα λυπαμαι που το λεω....
αλλα αν καποιος θελει ενα σκυλο και δεν ενδιαφερεται για εκθεσεις κλπ και ενω ζηταει καθαροαιμο
τοτε πιστευω πως ο ιδιωτης και μαλιστα ο "συνηδιτοποιημενος ιδιωτης"
δλδ αυτος που ξερει τι κανει και πως το κανει ειναι η καλυτερη λυση(με χαρτια εξετασεις κλπ για να βεβαιωθει ο αγοραστης οτι παιρνει ενα υγιες σκυλακι καθαροαιμο)
τα πετ σοπς δεν τα σχολιαζω καν ειναι ελεινα
Έφη κάτι έχεις καταλάβει λάθος.
Γιατί πιστεύεις πως η καλύτερη λύση είναι ο ιδιώτης και όχι ο Εκτροφέας;
Καταρχήν έχεις καταλάβει σε τι αναφερόμαστε όταν μιλάμε για εκτροφέα;
Όχι σε κουταβέμπορο πάντως.

Γι αυτό και όταν μπαίνει κάποιος στο forum που ψάχνει σκύλο το πρώτο λινκ που βάζουμε είναι αυτο:
Πώς διαλέγω εκτροφέα;



Διάβασε το σε παρακαλώ λοιπόν,
και ύστερα θα ήθελα να ακούσω που διαφωνείς,
και σε τι υπερτερεί ο ιδιώτης σε σχέση με τον εκτροφέα που περιγράφεται εκεί.

Όταν λέμε εκτροφέας, δεν εννοούμε ούτε αγγελίες με ότι ράτσα υπάρχει ετοιμοπαράδοτη, ούτε σκυλέμπορους ούτε τίποτα τέτοιο.
Διάβασε το και περιμένω να μου απαντήσεις.
 


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
Που να δείς πως με κοιτάνε όταν τους λέω οτι δεν θα τον ζευγαρώσω ποτέ μάλλον.
Λες και είμαι εξωγήινος. ><
σε καταλαβαίνω απολύτως! ως και τα ίδια μου τα αδέλφια απορούν με αυτή τη φιλοσοφία μου! η πιο συνηθισμένη απορία τους είναι ''γιατί τι θα πάθει ο σκύλος άμα το ζευγαρώσεις μια φορά;'' δεν πάει έτσι όμως...
 
Last edited:


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
Εγω οταν αρχισα να ασχολουμαι με το θεμα σκυλος ειχα στο μυαλο μου σκυλος απο Pet shop και τελος.
Παιρνώντας ο καιρος αλλαξα αποψη θεωροντας οτι τα Pet shop δεν ειναι καλα, αλλα ισως να υπαρχουν και υπευθυνα πετ σοπ.
Μετα συνεχισα θεωρώντας οτι τα πετ σοπ ειναι κακα και οι BYB ειναι κακοι αλλα ισως να υπαρχει καποιος υπευθυνος που να αξιζει να παρεις σκυλο.
Συνεχισα πιστευοντας οτι μονο απο εκτροφεα αξιζει να παρεις σκυλο.
Και τωρα εχω καταληξει οτι μονο απο σωστο εκτροφεα πρεπει να παρεις σκυλο και μονο αν βρεις ενα κουταβι το οποιο πιστευεις οτι μπορει να ανταπεξελθει στις απαιτησεις σου και συ στις δκες του βεβαια.
ξέρεις ψάχνω σκύλο 5 μήνες τώρα, γιατί έχασα το προηγούμενο μου, ουδέπωτε όμως μου πέρασε η ιδέα να πάρω από πετσοπ-ιδιώτη-όχι καλό εκτροφέα! το καθένα για τον δικό του λόγο... το πετσοπ λόγω του σκύλου (πάπι μιλλ) , και τον ιδιώτη και τον μη καλό εκτροφέα για να μην προωθήσω το επάγγελμά τους και τους βοηθήσω περισσότερο γι αυτο που κάνουν!

αναρωτιώμουν ακόμα όμως αν υπάρχουν ιδιώτες που να έχουν πράξει σαν έμπειροι εκτροφείς (είτε με βοήθεια , είτε χωρίς) που να αξίζει να αγοράσεις από εκείνους ένα κουτάβι ( άριστα μορφολογικά και όλα τα συναφή)...

μάλλον μπορεί να υπάρχουν αλλά όντως θα ναι σαν να ψάχνεις ψύλλο στα άχυρα, και φυσικά όσο αφορά την τιμή θα έχει σχεδόν αγγίξει την τιμή ενός κουταβιού από εκτροφείο...εκεί κατέλληξα
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
1)αναρωτιώμουν ακόμα όμως αν υπάρχουν ιδιώτες που να έχουν πράξει σαν έμπειροι εκτροφείς (είτε με βοήθεια , είτε χωρίς) που να αξίζει να αγοράσεις από εκείνους ένα κουτάβι ( άριστα μορφολογικά και όλα τα συναφή)...

2)μάλλον μπορεί να υπάρχουν αλλά όντως θα ναι σαν να ψάχνεις ψύλλο στα άχυρα, και φυσικά όσο αφορά την τιμή θα έχει σχεδόν αγγίξει την τιμή ενός κουταβιού από εκτροφείο...εκεί κατέλληξα
1)Υπάρχουν..Μάλιστα πρόσφατα και ένα μέλος του φόρουμ αν δεν κάνω λάθος ζευγάρωσε την σκύλα του, αλλά με την βοήθεια και καθοδήγηση του εκτροφέα του :)

2)Ακριβώς αυτό πιστεύω και εγώ!
 


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
1)Υπάρχουν..Μάλιστα πρόσφατα και ένα μέλος του φόρουμ αν δεν κάνω λάθος ζευγάρωσε την σκύλα του, αλλά με την βοήθεια και καθοδήγηση του εκτροφέα του :)

2)Ακριβώς αυτό πιστεύω και εγώ!

ειλικρινά χάρηκα τώρα ε!! για το 1!! αυτό ήθελα να ακούσω, ότι δηλαδή υπάρχουν υπεύθυνα αφεντικά και στις πράξεις, όχι μόνο στα λόγια και τα φορουμ!!!
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Εχει ρωτήσει κάποιος υποψήφιος αγοραστής τον εκτροφέα γιατί έκανε το συγκεκριμένο ζευγάρωμα;
Σε αυτή την ερώτηση ήταν διατεθημένος ο εκτροφέας να απαντήσει και πόσο επιστημονικά και τεκμηριωμένα απάντησε;
Για μένα, από εκεί φαίνετε αν σωστός εκτροφέας ή όχι, όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες.
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Που να δείς πως με κοιτάνε όταν τους λέω οτι δεν θα τον ζευγαρώσω ποτέ μάλλον.
Λες και είμαι εξωγήινος. ><
Σε καταλαβαίνω, απόλυτα!!
5 μηνών ο δικός μου, σταματάει ένας τύπος με αυτοκίνητο δίπλα μας και αρχίζει να ρωτάει για τα μπουλ, από που τον πήρα, πόσο κοστίζει, εάν έχω κάνα γνωστό να του συστήσω...καθόμουν και του έλεγα εγώ ο μ.....ς διάφορα, για να μου πετάξει το θεικό! "Γιατί να μην τον ζευγαρώσεις! Ανίκανος είναι;!!" Τι να του πω τώρα; Από τότε γενικώς δεν σχολιάζω, τους θέτω το θέμα και ακούω γνώμες και απαντήσεις! Αλλά έτσι όπως πάει η κατάσταση θα γεμίσει η Καλαμάτα..Εκτοράκια!! (just joking)!:-D
 


Efh

Well-Known Member
Έφη κάτι έχεις καταλάβει λάθος.
Γιατί πιστεύεις πως η καλύτερη λύση είναι ο ιδιώτης και όχι ο Εκτροφέας;
Καταρχήν έχεις καταλάβει σε τι αναφερόμαστε όταν μιλάμε για εκτροφέα;
Όχι σε κουταβέμπορο πάντως.

Γι αυτό και όταν μπαίνει κάποιος στο forum που ψάχνει σκύλο το πρώτο λινκ που βάζουμε είναι αυτο:
Πώς διαλέγω εκτροφέα;



Διάβασε το σε παρακαλώ λοιπόν,
και ύστερα θα ήθελα να ακούσω που διαφωνείς,
και σε τι υπερτερεί ο ιδιώτης σε σχέση με τον εκτροφέα που περιγράφεται εκεί.

Όταν λέμε εκτροφέας, δεν εννοούμε ούτε αγγελίες με ότι ράτσα υπάρχει ετοιμοπαράδοτη, ούτε σκυλέμπορους ούτε τίποτα τέτοιο.
Διάβασε το και περιμένω να μου απαντήσεις.


το διαβασα και θελω να σου πω πως μιλησα χωρις να εχω πολλα στοιχεια για το συγκεκριμενο σκυλο
ξερω πως ειναι αμερικανικο κοκερ κανελι χρωματος
η συμπεριφορα του ειναι καλη...δεν διχνει νευρικο....ουτε γαβγιζει ασκοπα
εχει παει στο κυνηγι καποιες φορες για πουλια και λαγους
εχει καποια εκπαιδευση δεν λεω ειναι και υγιες
δεν ειναι δικο μου ομως!

ουτε ξερω με ακριβεια της εξετασεις του
αυτο που μου εδωσες δεν επρεπε να το διαβασω εγω γιατι δεν ειναι δικος μου ο σκυλος
ο δικος μου ειναι ενα χαριτωμενο ημιαιμακι με καλους τροπους
το πολυ πολυ να ενημερωσω τους ιδιοκτητες αυτης της σκυλιτσας.......
δεν ειπα οτι ο ιδιωτης υπερτερει
αλλα ειπα πως ειναι μια καλη λυση αν καποιος θελει τοσο πολυ ενα καθαροαιμο σκυλο και δεν εχει 3000 ευρω να διαθεσει

αν αναφερθεις σε εμενα εγω μετα απο οσα εχω μαθει απο εδω
θα πηγαινα για καθαροαιμο σε ενα εκτροφειο του εξωτερικου
θα μαζευα λεφτα και θα επερνα ενα καθαροαιμο και θα το πηγαινα και σε εκθεσεις αν μπορουσα
ομως τα οικονομικα μου δεν μου το επιτρεπουν
γι αυτο υιοθετησα ενα ημιαιμο που το αγαπω πολυ πολυ

νομιζω σε καλυψα:)
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Εγω πάλι νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί λιγο. Ούτε 3.000€ κάνουν τα καθαρόαιμα, ούτε είσαι υποχρεωμένη να κατεβαινεις σε εκθέσεις. Καπως το έχεις καταλάβει ότι παίρνουμε καθαρόαιμο για να έχουμε δικαίωμα σε απογόνους;
 


Efh

Well-Known Member
οχι αλλα πεπειδη καποτε ημουν σε αναζητηση του γαλλικου μπουλντογκ θα σου πω οτι ετυχα σε εκτροφειο που εδινε 5000 το κουταβι και μαλιστα το γκρι χρωμα
αρα τα αλλα γυρω στα 3000 θα ειχαν........
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μήπως Efh ο συγκεκριμένος εκτροφέας ήθελε να σε αποφύγει?

Έχω βαρεθεί να το γράφω αλλά, καθαρόαιμο απευθυνόμαστε σε εκτροφέα. Οτι άλλο πάρεις έχεις πολλές πιθανότητες να μη είναι αυτό που πραγματικά αγάπησες σε μια φυλή, μορφολογικά και ιδιαιτερότητες χαρακτήρα.
 


Efh

Well-Known Member
καλε ναι και το συγκεκριμενο εκτροφειο ειναι νομιμο
απλα στα γαλλικα το γκρι χρωμα ειναι σπανιο
οπως στα λαμπραντορ το καφε
ειχε σκυλια πρωταθλητες με εκθεσεις και ιστοριες...
εστηλα και γω ενα email και ρωτησα ποσο δινει το γκρι
οταν μου ειπε την τιμη...κοκαλοσα
και μου λεει απο κατω οτι το δινει τοσο γιατι ειναι σπανο το χρωμα αυτο
μαζι με τα εξοδα μεταφορας τα χαρτια του και περιθαλψη
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Αυτο το "αιμα" το υπεροχο αιμα που πρεπει να διαιωνιστει, η κατι να θυμιζει την σκυλα/ο τους.. ειλικρινα.... ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.. μα ειλικρινεστατα..
Με ποια λογικη? γιατι? και ποιος εν πασει περιπτωσει διαβεβαιωνει οτι η εξυπνη και υπεροχη σκυλα θα δωσει ομοια κουταβια? και ποιο απο τα κουταβια θα ειναι αυτο που της μοιαζει τοσο πολυ? Ειναι τοσο εμπειροι να το καταλαβουν?? Γιατι τα κουταβια θα αρχισουν να τα μοιραζουν απο 45 ημερων δεξια και αριστερα.. με ενα αναλογο αντιτιμο φυσικα.. των τροφων και το κοστος κτηνιατρου.. διοτι τελικα δεν το κανοουν για την ψυχη της μανας..

Απο την αλλη λυπαμαι ειλκρινα που θα το πω, αυτη ειναι η λογικη του Ελληνα... ( μαλλι , γυαλι και πανταλονι Lee ) δεν κοιτανε να μαθουν.. δεν εχουν υπομονη..
Τις προαλλες ειχα στο μαγαζι μια κοπελα που εσκασε 750 ευρω! (ακου εδω!!) για ενα γιορκι (πετσοπικο)..... που ο θεος να το κανει το καυμενακι! γιορκι με μαλλι μπουκλα και 1.5 κιλο ... και μας ελεγε οτι εχει και πεντιγκρι.. φυσικα ψαχνει γαμπρο αναλογων προσοντων.. και οτι εψαξε και πααααρα πολυ αν το βρει... ( ενα τοιχο θεε μου!)
και ενω πολυ ευγενικα της εξηγουσαμε τι ακριβως κρυβεται πισω απο το γιορκι της.. και της ανοιξαμε ενα βιβλιο το οποιο αναφερεται μονο σε γιορκ. και της δειχναμε φωτο ..
αυτη χαμογελαστα συμφωνουσε .. ναι.. ναι .. μας ελεγε..
ΠΟσο ηλιθια ενωσα!!
αχ και να καταλαβαινατε ποσους τετοιους συνανταω την μερα! :(
τους δινει την ευκαιρεια να μαθουν, τους εξηγεις, δεν τα βγαζεις απο το κεφαλι σου, εχεις αποδειξεις στα χερια σου..
Στο τελος θα σου πουν.. κανα καλο κουταβι ταδε μπορουμε να βρουμε? μην το χρυσοπληρωσουμε ομως...

Ειχαμε ενα ροτ θυληκο που χαριζαμε, παρατημενο και πετσοπικο.. οταν σας λεω σπασαν τα τηλεφωνα! Αλλα σπασαν τα τηλεφωνα!!
Οι μισοι το ηθελαν γιατι ειχαν αρσενικο.... και οι αλλοι μισοι ειλικρινα δεν ξερω γιατι!
Ενας απο αυτους... ειχε εκτροφικο αρσενικο, αγορασμενο απο γνωστο σε ολους εκτροφειο.. γνωριζε αρκετους ελληνες εκτροφεις , μου τους ελεγε με τα μικρα τους ονοματα.. ειχε σκυλο ελεγε που μετραγε, τον ειχε κατεβασει και σε εκθεσεις...
αχ! μπραβο σκεφτομαι.. ενας ανθρωπος σωστος.. ε, στο τελος με ρωτησε αν αξιζει τπτ η σκυλα για να μην χαθει το "αιμα" του δικου του...

Οποτε παιδες... ειναι χαος εκει εξω! Κουραγιο και καλη φωτιση!!!
 






kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Μεταγγιση θα εκανε ; :rolleyes:
σωστοοοος!!!
και επειδη ακομα παιρνουν τηλ ενω το εχουμε δωσει.... θα τους το πω βρε Ice!! δεν θα σπασουν τα δικα μου νευρα...οοοοχι!! ΕΓΩ θα τους σπασω τα νευρα!!