Πήγε να πέσει πάνω στο σκυλάκι μου και μας έβρισε από πάνω!


NadyaB

New Member
9 Αυγούστου 2023
3
3
31
Καλησπέρα σας! Είμαι νέα στο φόρουμ και είπα να μοιραστώ την αγανάκτησή μου εδώ όσο πιο ανώδυνα μπορώ.

Έχω την Σόνια μου ένα mix κοκονάκι-χάσκι-λυκόσκυλο 8 κιλών περίπου και σχετικά μικρού μεσαίου μεγέθους.
Στην βόλτα μας σήμερα εκεί που περπατάγαμε και επιστρέφαμε σπίτι (ζω στο κέντρο της Αθήνας) πάει να πέσει ένας πεζός πάνω της από πίσω-σε πεζοδρόμιο 4 μέτρων φάρδος χωρίς κίνηση- και να μιλάει στο κινητο παράλληλα... (τον είχα ήδη δει να κατεβαίνει τον δρόμο από πίσω μας καθώς παίρναμε την ίδια κατεύθυνση, άρα μας έβλεπε).
Μόλις πάει να πέσει πάνω της τραβάω την Σόνια, (η οποία γρύλισε επειδή τρόμαξε και τρόμαξα) και αυτός άρχισε να βρίζει δυνατά στην γλώσσα που δεν καταλάβαινα, με κοιτάει με άγριο ύφος και σταματάει μπροστά μας. Του κάνω "πάνω της πήγες να πέσεις" μου κάνει όχι και κάτι ακαταλαβίστικα και μετά πετάει "αφού δεν είναι καλά" με ύφος. Μένω και του λέω "δεν είναι καλά;" Απαντάει "ναι" και φεύγει. Εντομεταξύ, το λουρί το είχα δίπλα μου ούτε 50 εκ. και αυτός έπεσε πάνω της.
Σημειώνω, το σκυλάκι μου είναι με σαμαράκι και λουρί, η κονκάρδα με τον εμβολιασμό της σε φανερό σημείο στο σαμαράκι.
Πόλλες φορές έχω αντιμετωπίσει επιθετική συμπεριφορά από άγνωστο κόσμο και δεν μπορώ πλέον να το διαχειριστώ διότι σοκαρίζομαι κάθε φορά με το μένος τους.
Φταίω εγώ; Γιατί μιλάνε για τα κατοικίδια έτσι και με επιθετικότητα! Πιο πολύ θυμώνω και με μένα για παθαίνω σοκ και δεν μπορώ να αντιδράσω όπως πρέπει...
Μήπως έχω άδικο;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς μας ήρθες στο φόρουμ! :)

Έχω την Σόνια μου ένα mix κοκονάκι-χάσκι-λυκόσκυλο 8 κιλών περίπου και σχετικά μικρού μεσαίου μεγέθους.
Ας μείνουμε σ' αυτό, γιατί για όλο το υπόλοιπο που έγραψες, τσάμπα χάλασες και το σάλιο σου και τα εγκεφαλικά σου κύτταρα, να ασχοληθείς τόσο. Ξέχνα το!

Πες μας πως την απέκτησες και πως ζεις μαζί της (εκτός από τέτοια συμβάντα δηλαδή) και δείξε μας την Σόνια σου. Κοκονάκι με...λυκόσκυλο!!! Για να το δούμε αυτό το αποτέλεσμα! :D
 
  • Like
Reactions: Orjo and NadyaB


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Εγω να ρωτησω ειναι δυνατον αυτη η μιξη να βγηκε 8 κιλα? Σχεδον αδυνατο μου φαινεται :LOL:
 


NadyaB

New Member
9 Αυγούστου 2023
3
3
31
Εγω να ρωτησω ειναι δυνατον αυτη η μιξη να βγηκε 8 κιλα? Σχεδον αδυνατο μου φαινεται :LOL:
Ξέχασα, έχει και πομερανιαν (ο πατέρας της ήταν πομερ και η μαμά της, λυκόσκυλο)! Ο κτηνίατρος μας είχε πει κοκόνι είναι αλλά έκανε λάθος...πήγαμε σε άλλον μετά. Θα βάλω και φωτό να δείτε :giggle:
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Την βλεπω στο προφιλ πολυ ιδιαιτερη πραγματικα! Την καημενη τη μαμα της βεβαια.
 
  • Like
Reactions: NadyaB


NadyaB

New Member
9 Αυγούστου 2023
3
3
31
Καλώς μας ήρθες στο φόρουμ! :)

Καλώς σας βρήκα!
Α λοιπόν, την απέκτησα το 2018 όταν μου είπε μια φίλη από την Κέρκυρα πωε ήταν παρατημένο μωρό σε ένα οικόπεδο μαζί με την μαμά της δεμένη με αλυσίδα να λιμοκτονεί (και για αυτό είναι προστατευτική με το φαγήτο της). Είχε και έναν αδερφό αλλά δεν μπορούσα να τον υιοθετήσω κι αυτόν επειδή ζω με την οικογένεια μου σε πολυκατοικία. Το μετάνιωσα βέβαια αργότερα, έπρεπε να τα έχω και τα 2 μαζί...Δεν ξέρω τι απέγιναν η οικογένεια της καθώς η φίλη μου ζει Γερμανία.
Είναι θηρίο και φοβερή φύλακας που με την ώρα της έχει και πρόγραμμα συμπεριφορών 1691667763901.png:LOL:. Ζούμε σε θορυβώδες μέρος στο κέντρο και σε πολυκατοικία μεγάλη με κόσμο να μπαινοβγαίνει ασύστολα. Έχουμε γιατρούς και airbnb οπότε είναι ραντάρ το κορίτσι μου.
Δεν συμπαθεί τους άντρες και στα κορίτσια κάνει την πάπια έως και τα κοιτάει στα μάτια με επίμονο βλέμμα!
Είναι ζωηρή και έκανα λάθος να μην την πάω σε εκπαιδευτή παρόλο το μέγεθός της, γιατί δεν θέλει καθόλου τους ξένους.
Βάζω μερικές εικόνες. Μην την ματιάσετε!
εικόνα_Viber_2023-08-10_14-35-39-537.jpg

Ας μείνουμε σ' αυτό, γιατί για όλο το υπόλοιπο που έγραψες, τσάμπα χάλασες και το σάλιο σου και τα εγκεφαλικά σου κύτταρα, να ασχοληθείς τόσο. Ξέχνα το!

Πες μας πως την απέκτησες και πως ζεις μαζί της (εκτός από τέτοια συμβάντα δηλαδή) και δείξε μας την Σόνια σου. Κοκονάκι με...λυκόσκυλο!!! Για να το δούμε αυτό το αποτέλεσμα! :D