Πήρα το Sharpei από τυχαίο pet-shop γιατί το γούσταρα πολύ


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Επειδη το ιδιο ειπες για τους εκτροφεις, η θεση μας εμας ποια πρεπει να ειναι??
Προσεκτικη και ενδελεχης ερευνα, διασταυρωση πληροφοριων, βομβαρδισμος ερωτησεων κ.λ.π. με σκοπο να ελλατωσουμε την περιπτωση της απατεωνιας.

Οχι ομως στη λογικη, ολοι ιδιοι ειναι αρα παω στη μαφια
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τελικά πήρες το κουτάβι για να το σώσεις (καταδικάζοντας εκατοντάδες άλλα) ή επειδή ήταν φτηνό?
Μπερδεύτηκα.
 


dsidir

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
72
0
Τελικά πήρες το κουτάβι για να το σώσεις (καταδικάζοντας εκατοντάδες άλλα) ή επειδή ήταν φτηνό?
Μπερδεύτηκα.
Το κουτάβι μαζί με την επέμβαση που ίσως χρειαστεί θα μου κοστίσει όσο έχει ένα υγιέστατο κουτάβι ΣΑΡΠΕΙ στην Ελλάδα από κατόχους ΣΑΡΠΕΙ που τα πουλάνε σε αγγελίες και ίσως και λίγο παραπάνω. Και λίγο παρακάτω ίσως από τις τιμές που τα δίνουν σε εκτροφεία στην Ελλάδα. Για να είμαι ακριβής περίπου 700 Ευρώ. Σε έπεισα τώρα ότι το πήρα έπειδή μου άρεσε το συγκεκριμένο (cream) και όχι κάποιο άλλο. Και ίσως για να με πιστέψεις αν σου πω ότι το συγκεκριμένο pet shop είχε δύο ΣΑΡΠΕΙ, το άλλο ήταν υγιέστατο, με διαφορετικό χρώμα (καφέ)
 
Last edited:


dsidir

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
72
0
Επειδη το ιδιο ειπες για τους εκτροφεις, η θεση μας εμας ποια πρεπει να ειναι??
Προσεκτικη και ενδελεχης ερευνα, διασταυρωση πληροφοριων, βομβαρδισμος ερωτησεων κ.λ.π. με σκοπο να ελλατωσουμε την περιπτωση της απατεωνιας.

Οχι ομως στη λογικη, ολοι ιδιοι ειναι αρα παω στη μαφια
Φυσικά φίλε μου και θα συμφωνήσω μαζί σου , δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καλούπι, αλλά θα πρέπει να είμαστε περισσότερο καχύποπτοι (αυτό ισχύει για όλους, εκτροφείς - pet shop, κτλ).
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τα κουτάβια από ιδιώτες κάθε άλλο παρά υγιή είναι διότι οι ιδιώτες στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, ζευγαρώνουν ανεξέλεγκτα ότι να ναι με ότι να’ ναι και πουλάνε "φύκια για μεταξωτές κορδέλες" σε αδαής.

Πάντως, αδυνατώ να καταλάβω γιατί ένας άνθρωπος προτιμά να ψωνίσει εν γνώση του ένα άρρωστο ζώο, αμφιλεγόμενης μορφολογίας και χαρακτήρα (ελπίζω να μην σου βγάλει αλλά προβλήματα στο μέλλον) από το να δώσει λίγα ευρώ παραπάνω για να πάρει ένα υγιέστατο κουτάβι, τυπικό δείγμα της φυλής που αγαπάει και έτσι όπως το θέλει.

Παράλογοοο? Δεν απαντάει, άρα λογικό… :?
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Ωραια, κι οι δυο συμφωνουμε μαζι μας. :D

Οποτε δεν πηρες το κουταβι επειδη ολοι οι εκτροφεις ειναι σκυλεμποροι, αλλα επειδη κυριως το λυπηθηκες και το αγαπησες με το που ειδες, αυτο μπορω να το καταλαβω και να το δικαιολογησω, το θεμα ειναι απο'κει και περα μαθαινοντας τι επικρατει σ'αυτο το εμποριο νομιζω πως θα στραφεις να καταδικαζεις τετοιου ειδους πρακτικες και οχι να τις δικαιολογεις.
 


dsidir

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
72
0
Τα κουτάβια από ιδιώτες κάθε άλλο παρά υγιή είναι διότι οι ιδιώτες στην συντριπτική πλειοψηφικά των περιπτώσεων, ζευγαρώνουν ανεξέλεγκτα ότι να ναι με ότι να’ ναι και πουλάνε "φύκια για μεταξωτές κορδέλες" σε αδαής.

Πάντως, αδυνατώ να καταλάβω γιατί ένας άνθρωπος προτιμά να ψωνίσει εν γνώση του ένα άρρωστο ζώο, αμφιλεγόμενης μορφολογίας και χαρακτήρα (ελπίζω να μην σου βγάλει αλλά προβλήματα στο μέλλον) από το να δώσει λίγα ευρώ παραπάνω για να πάρει ένα υγιέστατο κουτάβι, τυπικό δείγμα της φυλής που αγαπάει και έτσι όπως το θέλει.

Παράλογοοο? Δεν απαντάει, άρα λογικό… :?
Έχεις δίκιο ...δεν μπορούμε να συνενόηθουμε. Το είδα, μου άρεσε, το πήρα. Τέλος.
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Δεν πειραζει που το πηρες. Το συναισθημα ειναι πιο δυνατο και ζεστο απο την ψυχρη λογική.Και αφου το αγαπας τοσο θα περασετε πολυ καλα μαζι. Τωρα που εμαθες για τα puppy mills Σκεψου τροπους να τα σταματησουμε. Καλως ηλθες και φιλλακια στο κουταβακι.
 


dsidir

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
72
0
Δεν πειραζει που το πηρες. Το συναισθημα ειναι πιο δυνατο και ζεστο απο την ψυχρη λογική.Και αφου το αγαπας τοσο θα περασετε πολυ καλα μαζι. Τωρα που εμαθες για τα puppy mills Σκεψου τροπους να τα σταματησουμε. Καλως ηλθες και φιλλακια στο κουταβακι.
Thank you. Θα ανεβάσω και photo σύντομα. Άντε και κάποιος που κατάλαβε το κυρίως θέμα της υπόθεσης (feeling). Οι άλλοι με πιάσανε από τα μούτρα.
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Ολα χρειαζονται και να σε παρουν απο τα μουτρα και να σε συγχωρεσουν και να σε βρισουν και να σε χαιδεψουν. Οταν ειναι με μετρο η ισως αμετροεπες αλλα με καλη προαιρεση ειναι καλο μην ανησυχεις:):)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μπορώ να δεχτώ ως απάντηση πως είναι δικαίωμα σου να πάρεις όποιο σκύλο σου κάνει κέφι αλλά οι φαιδρότητες περί …συναισθήματος, feeling, αγάπης και λουλουδιών θεωρώ ότι υποτιμούν τουλάχιστον τη δική μου νοημοσύνη!

Αν πρέπει να λυπηθούμε κάποιο σκύλο ας λυπηθούμε τα αδέσποτα που ψοφάνε στους δρόμους εγκαταλελειμένα και αβοήθητα και όχι να εξαντλούμε την … ευαισθησία μας στα κουτάβια της γυαλας! Μόνο για αυτά αξίζει να μας πάρει ο πόνος? Για τα υπόλοιπα που ζουν στα κολαστήρια των puppy mills κωφεύουμε?

Από επιλεκτική ευαισθησία, απ’ ότι διαπιστώνω, διαθέτουμε πλεόνασμα…
 


dsidir

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
72
0
Απ' ότι βλέπω θέλεις να έχεις πάντα τον τελευταίο λόγο. Σε αφήνω λοιπόν να τον έχεις και ας σε κρίνουν οι άλλοι.

* Το προηγούμενο σκυλί μου ήταν ένα αδέσποτο που πέθανε σε ηλικία 14 ετών πριν περίπου 5 μήνες.
 




despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
rottie σε προηγουμενο θεμα που εκανα υπερανθρωπες προσπαθειες να σε "πεισω" οτι τα αδεσποτα ειναι αξεια της λυπησης μας ειχες εναντιωθει πληρως απεναντι μου λεγοντας μου οτι δεν πρεπει να αποκτουμε σκυλο απο λυπηση παρα μονο απο λογικη!τωρα τι εγινε δεν καταλαβαινω?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ξαναδιάβασε προσεκτικότερα την δημοσίευση μου:

"Αν πρέπει να λυπηθούμε κάποιο σκύλο ας λυπηθούμε τα αδέσποτα που ψοφάνε στους δρόμους εγκαταλελειμένα και αβοήθητα και όχι να εξαντλούμε την … ευαισθησία μας στα κουτάβια της γυαλας!"
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
ναι το καταλαβα αλλα τι σχεση εχει μ αυτο που σου λεω εγω?για τα αδεσποτα μιλουσα κ εγω...
 




ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
Αν πρέπει να λυπηθούμε κάποιο σκύλο ας λυπηθούμε τα αδέσποτα που ψοφάνε στους δρόμους εγκαταλελειμένα και αβοήθητα και όχι να εξαντλούμε την … ευαισθησία μας στα κουτάβια της γυαλας! Μόνο για αυτά αξίζει να μας πάρει ο πόνος? Για τα υπόλοιπα που ζουν στα κολαστήρια των puppy mills κωφεύουμε?
δεν σε κατηγορει κανεις που το αγορασες και σαφως και θα το αγαπας απλα το διαλεξες γιατι ηταν το γλυκο cream κουταβι κλεισμενο μεσα στη γυαλα του πετ σοπ...αν ηταν ενας υποσιτισμενος σκατουλι κοπρακος στο δρομο θ αντιδρουσες ετσι?? για σκεψου καλυτερα...εκει αποσκοπει το καθε πετ σοπ και μια χαρα τα καταφερνει...μην γελιομαστε, ας λεμε τα πραγματα με το ονομα τους και εγω αν και δεν εχω αγορασει απο πετ σοπ εχω πεσει πολλες φορες στη παγιδα οποτε πηγαινω σε πετ σοπ...αλλα η αληθεια ειναι οτι εχω βρεθει και πολλες φορες αντιμετωποι με αδεσποτα σκυλια που χρειαζονται βοηθεια κι εκει "εκλεισα τα ματια"...αν ηθελες σαρπει επρεπει να διαθεσεις τα χρηματα σε εκτροφεα και να το παρεις οπως κι αν ηθελες να βοηθησεις καποιο σκυλακι θα μπορουσες να παρεις καποιο αδεσποτο...
 


dsidir

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
72
0
Η επιλογή μου ήταν να πάρω το συγκεκριμένο σκυλι γιατί μου άρεσε, έτσι απλά. Δεν νομίζω ότι όλοι σε αυτό το φόρουμ έχουν είτε αδέσποτο είτε σκυλί από εκτροφέα. Είπα πως σκέφτηκα και πως αισθάνομαι. Σε μερικούς μπορεί να αρέσει σε άλλους όχι. Δεν το αλλάζω το κουτάβι με τίποτα ούτε και να μου δώσουν δύο ΣΑΡΠΕΙ υγιέστατα δωρεάν τώρα. Κατάλαβες??? Αν ναι έχει καλώς, διαφορετικά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22