Παιχνίδι όσφρησης


smike

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
81
0
Αθηνα
Βλεποντας τη λουνα στη βολτα να οσμιζεται συνεχεια δεξια αριστερα , τον τελευταιο καιρο παιζουμε ενα ωραιο παιχνιδι σπιτι .
Της δινω να μυρισει ενα μπισκοτο και μετα παμε στο δωματιο οπου εκει της λεω να μεινει .
Πηγαινω στο σαλονι κρυβω το μπισκοτο και τη φωναζω να ερθει και να ψαξει .
Την πρωτη φορα δεν το επιασε αλλα μετα εκανα πως εψαχνα και μετα αρχισε να με μιμειται !
Πλεον εχει πολυ πλακα η φαση αφου
- οταν της δειχνω το δωματιο παει μονη της και περιμενει
- βρισκει τα μπισκοτα κατω απο το χαλι , τα καλλυματα του καναπε !!!
- οταν πειναει ψαχνει να βρει μπισκοτα γυρω γυρω:D


Ειναι ενα ωραιο παιχνιδακι ωστε να χρησιμοποιει τις ικανοτητες οσφρησης ,να ακουει σε μερικες εντολες και γινεται και μεσα στο σπιτι !

Και το σημαντικοτερο : τρελλαινεται απο τη χαρα της!!!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τα παιχνιδια μεσα στο σπιτι αρεσουν πολυ στα σκυλια.. επισης τα κουραζουν πνευματικα!
Εμεις κανουμε και το αλλο.
Παιρνω το μπισκοτακι και το κρυβω στο ενα χερι μου και τον βαζω στο κατσε ρωτώντας τον σε ποιο χερι είναι.:cool::rolleyes::p
 




Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Εγώ της κρύβω μία μπαλάκι, μία λιχουδιά κ μία κρύβομαι εγώ, ώστε να μαθαίνει τι να ψάχνει κάθε φορά.
Γίνεται ''κιμάς'' ο εγκέφαλός της κ ξεραίνεται στον ύπνο μετά:p
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Eγω κραταω την λιχουδια στο ενα χερι και πρεπει να πηδηξει πανω στο αλλο χερι για να την παρει.
 




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Εμεις της κρυβουμε κροκετες στο μπάλκονι.. Κατω απο γλάστρες, μεσα σε παλια παπουτσια κλπ και τρεχει να τα βρει. Παντα παιρνει την κροκετα μ' ενα εκλεπτυσμενο τροπο, χωρις να ριξει κατι κατω ή να κανει ζημια. Το λατρευω αυτο. :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Του κρυβω κροκετες κατω απο το χαλι, σε πτυχες από ένα πανάκι σε παντόγλες και το διασκεδάζει ανακαλυπτωντας τε!!
Γκρεμίζει βέβαια τα πάντα στο περασμα του ο οδοστροτήρας μου και το λατρεύω αυτό :D
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Τα παιχνιδια μεσα στο σπιτι αρεσουν πολυ στα σκυλια.. επισης τα κουραζουν πνευματικα!
Εμεις κανουμε και το αλλο.
Παιρνω το μπισκοτακι και το κρυβω στο ενα χερι μου και τον βαζω στο κατσε ρωτώντας τον σε ποιο χερι είναι.:cool::rolleyes::p
χαχαχαχα ναι και εγω αυτο του κανω!!! και βαζει το ποδαρακι του πανω εκει π ειναι το μπισκοτο :D :D
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εμεις της κρυβουμε κροκετες στο μπάλκονι.. Κατω απο γλάστρες, μεσα σε παλια παπουτσια κλπ και τρεχει να τα βρει. Παντα παιρνει την κροκετα μ' ενα εκλεπτυσμενο τροπο, χωρις να ριξει κατι κατω ή να κανει ζημια. Το λατρευω αυτο. :smile:
Κι εμένα το κάνει αυτό το μωρό, με τα παιχνίδια του, όταν πέφτουν πάνω στα αντικείμενα. Ακόμα και με βάζα, διακοσμητικά και τέτοια τον εμπιστεύομαι, προσέχει πάρα πολύ!!!

Με το παιδί κρυφτό, κλασσικά.... έχουμε παίξει κρυφτό σε πραγματικά πολύ μεγάλους χώρους...
Δεν τον ενδιαφέρουν άλλα παιχνίδια από τότε που ήταν έξι μηνών.

Ο μικρός όμως τρελαίνεται για τέτοια. Από τότε που κάναμε το παιχνίδι-άσκηση για το IQ και είχα κρύψει ένα μεζέ κάτω απ' το αναποδογυρισμένο καλάθι των αχρήστων, πολύ συχνά τον βλέπω να πηγαίνει και να ψάχνει από κάτω αλλά ΚΑΙ μέσα μήπως υπάρχει εκεί πέρα τίποτα να φάει :D

Αλλά ότι θα κρυβε μόνος του τα παιχνίδια κάτω απ' τον καναπέ για να με ξεκουνήσει δεν του το 'χα... Κι όμως... Παίρνει το παιχνίδι, το χώνει κάτω απ' τον καναπέ και μετά "ΓΑΒ = σήκω, ασχολήσου μαζί μου, έχασα το παιχνίδι". Αυτό προέκυψε όταν παρατήρησε ότι το μόνο που μπορεί να με ξεκουνήσει ώρες ώρες είναι να χάνονται τα παιχνίδια του κάτω απ' τον καναπέ και να αναγκάζομαι να σηκώνομαι για να του τα δώσω.

Με παίζει...

Μια φορά είχε πάρει μια μπάλα, την έβαλε κάτω απ τον καναπέ, μου έκανε "ΓΑΒ" αλλά στο μεταξύ η μπάλα είχε κυλήσει πάλι έξω. Παρ΄όλα αυτά συνέχιζε το θέατρο. Κάτι αντίστοιχο κάνει η Κλαίρη της Χρυσούλας. Τι κοπρίτες...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
μια παραλλαγή που ''στρίβει'' ακόμα περισσότερο μυαλό είναι το κλασσικό παιχνίδι...''ο παπάς''.

Απλά αντί για τραπουλόχαρτα παίρνετε 2,3,4 ποτηράκια (ξεκινήστε με 2 και προσθέτετε σταδιακά περισσότερα), κρύψτε την λιχουδιά απο κάτω.....και μετακινείστε τα ποτήρια όπως στον παπά......

απλά για να μη κλέψει το τσογλάνι σας ...φροντίστε τα ποτηράκια να μην είναι διάφανα......
 






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αυτα με τις λιχουδιες στις χουφτες τα κανει η κορη μου. Οι σκυλες τρελλαινονται :):p

Αληθεια, με τον κρυψιμο του μεζε σε τυχαιο σημειο στο μπαλκονι, μαθαινει ο σκυλος να ψαχνει για φολες ή διαχωριζει καταστασεις επειδη του δειχνουμε (αν του δειχνουμε) οτι τις κροκετες τις κρυψαμε εμεις? Εξαλλου αυτο γινεται μονο μεσα στο σπιτι, μερος ασφαλες και δικο μας.
 




Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Ωωωωω.. μυριζει που μυριζει τα παντα αν κρυβω κ κροκετες στο σπιτι δε θα σηκωνει μυτη απο το πατωμα :)
Tις κροκετες το'χουμε καλυτερο να τις πεταμε ψηλα κ να πηδαει να τις πιανει στον αερα!
Κ το ευχαριστιεται κ δε μου φερνει τα χαλια τουμπα απο το ψαξιμο! :p
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Αληθεια, με τον κρυψιμο του μεζε σε τυχαιο σημειο στο μπαλκονι, μαθαινει ο σκυλος να ψαχνει για φολες ή διαχωριζει καταστασεις επειδη του δειχνουμε (αν του δειχνουμε) οτι τις κροκετες τις κρυψαμε εμεις?
Μμμμμ.. πολυ ευστοχη παρατηρηση...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
γνώμη μου είναι τέτοιου είδους παιχνίδια να γίνονται σε ''καθαρό'' έδαφος...
δηλ. σε μέρη που αποκλείεται ποτέ να βρεθεί φόλα.....