Πανοστεϊτιδα


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Αντιγράφω από το vets.gr τον ορισμό της ασθένειας για όσους δεν την γνωρίζουν

"Η πανοστεϊτιδα είναι μια κοινή ασθένεια των οστών των σκύλων και εμφανίζεται κατά τη διάρκεια των σταδίων της διαμόρφωσης και της ανάπτυξης του σκύλου. Αιτίες εμφάνισης είναι ο ανώμαλος ρυθμός ανάπτυξης λόγω της υπερβολικής άσκησης και υψηλής πρόσληψης πρωτεϊνών από τις τροφές. "

Έχει γίνει μία πρώτη διάγνωση από τον κτηνιάτρό μας (χωρίς αξετάσεις, παρά μόνο με περιγραφή των συμπτωμάτων των τελευταίων 2 ημέρων)

Είναι καθησυχαστικός, δεν χρειάζεται προς το παρόν να κάνουμε κάτι και απλώς παρατηρούμε για τις επόμενες ημέρες αν υπάρξει βελτίωση ή χειροτέρευση.
Είναι συνηθισμένη σε μεγαλόσωμες φυλές και συνήθως φεύγει χωρίς να χρειαστεί φαρμακευτική αγωγή (εκτός ίσως κάποιων παυσιπόνων αν το σκυλί δείχνει να πονάει).

Όσον αφορά στην Bonny, αυτό που παρατηρήσαμε ήταν ότι κάποιες φορές όταν σηκωνόταν από εκεί που ήταν ξαπλωμένη, έδειχνε (για δεπτερόλεπτα) να μην μπορεί να πατήσει καλά κάποιο από τα πόδια της.
Δεν είναι πάντα το ίδιο (η εναλλαγή στα πόδια είναι το βασικό σύμπτωμα που οδήγησε στην διάγνωση)
Μετά από αυτό το αρχικό "μούδιασμα" η σκύλα κινείται φυσιολογικά.

Φαίνεται ότι η Acana Wild Prairie και Pacifica (33% πρωτείνη) που έφαγε η μικρή τους τελευταίους 2 μήνες, μπορεί να ενοχοποιούνται γαι το πρόβλημα, αν λάβει κανείς υπόψη του και το γεγονός ότι λόγω οίστρου και άρα μαγάλης δυσκολίας στην βόλτα, είχε περιορισμένη σωματική άσκηση

Αυτά τα λίγα:rolleyes:, για την ενημέρωση μας σχετικά με την ασθένεια, αλλά και για τα σχόλια σας που μπορούν να γραφτούν επί του θέματος (χωρίς φυσικά να επιζητώ διάγνωση)

Για άλλους λόγους (κόπρανα και τρίχωμα) έχουμε σταματήσει την Acana από την Δευτέρα και επιστρέψαμe στην Royal για ενήλικα Lab
 
  • Like
Reactions: Aslan




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.645
7.753
Η διάγνωση έγινε μετά από ακτινογραφίες;
Περαστικά σας Δημήτρη!
Εdit: Τώρα είδα ότι έχεις απαντήσει ήδη στο ποστ σου. Σου στέλνω pm.
 
Last edited:


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Όχι Μυρτώ μου, μας είπε να περιμένουμε γιατί τα συμπτώματα δείχνουν την πανοστεϊτιδα. Συνέστησε ξεκούραση και αποφυγή σωματικής κόπωσης.
Πιθανώς να πάρει αρκετές μέρες μέχρι να επανέλθει.
Ελπίζω να είναι σωστή η διάγνωσή του γιατί έχω αγχωθεί:(
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.645
7.753
Ελπίζω να είναι σωστή η διάγνωσή του γιατί έχω αγχωθεί:(
To φαντάζομαι ότι θα έχεις αγχωθεί!
Περαστικά και πάλι και κράτα μας ενήμερους εννοείται.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Βρε συναδελφοι -για να κανω το συνηγορο του διαβολου- αποκλειεται να ειναι ενα απλό μουδιασμα των μυών απο την πολύωρη ξάπλα;
Εκτος αν κουτσαινει εμφανώς. Αλλα εδω ο takisft γραφει οτι απλώς στα πρώτα δευτερολεπτα αφου σηκωθει ειναι μουδιασμενη. Φυσικο δεν ειναι;

Δεν υπάρχει καποιος πιο αξιοπιστος τρόπος να εξακριβωθει;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν αυτό, αλλά για 2 ημέρες επαναλαμβάνεται συνεχώς και δεν φαίνεται ένα απλό μούδιασμα
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.645
7.753
Δεν υπάρχει καποιος πιο αξιοπιστος τρόπος να εξακριβωθει;
Υποθέτω ακτινογραφίες αν και δεν φαίνονται όλα με τις ακτίνες, π.χ. η ρήξη χιαστου δεν φαίνεται. Αλλά μπορεί να είναι και κάτι μυικό δεν είναι απαραίτητο να κακοβάζουμε.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Περαστικά στην κούκλα σου...
Με την ακτινογραφία θα φαίνεται δηλαδή κάτι πάνω στο οστό γιατί στην ακτινογραφία δε φαίνονται μυς,τένοντες,σύνδεσμοι!
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ο κτηνίατρος μπορεί με μία κλινική εξέταση του σκύλου να κάνει διάγνωση της ασθένειας. Βεβάιως και μία ακτινογραφία μπορεί να επιβεβαιώσει το πρόβλημα.
Θα περιμένουμε μέχρι την Τρίτη και θα δούμε. Σήμερα είναι αρκετά καλύτερα και οι φορές που χωλένει είναι λιγότερες.
Η ασθένεια είναι κάτι σαν τους πόνους ανάπτυξης των παιδιών. Δεν υπάρχει ειδική αγωγή αλλά αυτοίαση. Το κακό είναι ότι μπορεί να χρειασθεί πολύ χρόνο μέχρι την εξαφάνιση των συμπτωματων.
Ο γιατρός μας μου ανέφερε περίπτωση σκύλου, που του πήρε 6 μήνες για να φύγουν οι πόνοι. Ευτυχώς όμως δεν είναι συνεχείς και υπάρχει μία περιοδικότητα.
 








cosmo

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2010
102
0
επειδη το περασαμε και εμεις αυτο κ ισως το περναμε ακομα απο βιβλιο που εφερε απο αγγλια ο γιατρος μου λειει οτι μπορει μεχρι και τα 2 χρονια της ζωης του σκυλουνα εμφανιζετε και να φευγει
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.889
... απο βιβλιο που εφερε απο αγγλια ο γιατρος μου ...
Κάπως αλλιώς θα ήθελες να το γράψεις ελπίζω ε; Γιατί αυτό που καταλαβαίνω εγώ, είναι κάπως...στενάχωρο να το πω ευγενικά; :(
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.645
7.753
Ελπίζω να μην εμφανιστούν και να είναι περδίκι το Μπονάκι! :)
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ευχαριστώ Μυρτώ μου, η κακομοίρα μέσα στο τελευταίο 20ήμερο πέρασε πάρα πολλά. :(Φαντάσου ότι για κάποιες ημέρες δεν είχε όρεξη και δεν έτρωγε :eek::eek:(εκτός της υποχρεωτικής νηστείας λόγω και των δύο γαστρεντερίτιδων που πέρασε)
Είναι όμως κορμάρα πλέον....;):D:D
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@